Największe kraje świata? Czy widziałeś każdy z nich? A może dopiero planujesz podróż swoich marzeń? W każdym przypadku nasz artykuł to strzał w 10.
w ,

Największe kraje świata

Na mapie świata łatwo zauważyć, że wielkość krajów na świecie jest bardzo różna. Od malutkich krajów zajmujących bardzo niewielką powierzchnię po państwa, których powierzchnia jest ogromna i zajmują one czasem istotną część kontynentu, rzucając się w oczy od razu po spojrzeniu na mapę lub globus. Ale czy umiałbyś wymienić top 10 największych krajów świata? Sprawdź się i sprawdź odpowiedzi w naszym artykule!

Które kraje mieszczą się w TOP 10 największych państw świata? Ile wynosi ich powierzchnia ? W ilu strefach czasowych się znajdują ? Ile żyje w nich ludzi ? Na czym opiera się ich gospodarka ? Jeśli chcesz poznać odpowiedź na te pytania lub sprawdzić swoją wiedzę z zakresu geografii, koniecznie przeczytaj ten artykuł do końca. Znjadziesz w nim między innymi ranking największych państw świata.

Mapa świata - Największe kraje na świecie

Miejsce 10. - Algieria - Największe kraje świata

Algieria leży w północnej części Afryki, nad Morzem Śródziemnym. Jest największym państwem afrykańskim (do 2011 roku był nim Sudan, stracił jednak swą pozycję po oddzieleniu się Sudanu Południowego). Powierzchnia Algierii wynosi 2 381 741 km², a więc w zestawieniu największych państw ten kraj zajmuje miejsce dziesiąte.  Terytorium Algierii znajduje się w jednej strefie czasowej (UTC+1). W tym kraju żyje 41,5 miliona ludzi. Gospodarka Algierii opiera się na wydobyciu ropy naftowej, gazu ziemnego, fosforytów, cynku i ołowiu oraz na rolnictwie: uprawie oliwek, winorośli i owoców cytrusowych oraz hodowli kóz, owiec i wielbłądów.

Algieria - największe kraje świata
Największe kraje świata

Miejsce 9. - Kazachstan 

Położony w środkowej Azji Kazachstan ma powierzchnię 2 724 900 km². Jest to największy na świecie kraj niemający dostępu do morza. Terytorium Kazachstanu leży w dwóch strefach czasowych (UTC+5 i UTC+6). W Kazachstanie żyje 18,7 miliona ludzi. Najważniejszą gałęzią gospodarki jest przemysł wydobywczy (wydobycie węgla kamiennego, ropy naftowej, gazu ziemnego, rud żelaza i miedzi) oraz rolnictwo (uprawa bawełny, tytoniu, buraków cukrowych i zbóż oraz hodowla owiec, koni, bydła i wielbłądów).

Największe kraje świata - Kazachstan
Największe kraje świata

Miejsce 8. - Argentyna - Największe kraje świata

Argentyna leży w Ameryce Południowej, nad Oceanem Atlantyckim. Jej powierzchnia wynosi 2 780 400 km², co czyni ją ósmym pod względem wielkości krajem na liście największych państw. Terytorium Argentyny jest położone w 1 strefie czasowej (UTC-3). W kraju tym żyje 45,8 miliona ludzi. Główną siłą gospodarki jest przemysł : chemiczny, spożywczy, włókienniczy, wydobywczy (wydobycie ropy naftowej, węgla kamiennego, gazu ziemnego, rud metali) oraz rolnictwo: uprawa pszenicy, kukurydzy, bawełny, winorośli i owoców oraz hodowla bydła i owiec. 

Argentyna - jeden z największych krajów świata
Największe kraje świata

Miejsce 7. - Indie

Powierzchnia położonych w południowej Azji Indii wynosi 3 287 263 km², co plasuje je na siódmym miejscu w dziesiątce największych krajów. Terytorium Indii należy do jednej strefy czasowej (UTC+5:30). Liczba ludności Indii wynosi 1,3 miliarda osób (jest to drugi najbardziej zaludniony kraj świata). Najważniejszymi gałęziami gospodarki Indii są: przemysł – samochodowy, wydobywczy, chemiczny, włókienniczy i telekomunikacyjny oraz rolnictwo: uprawa pszenicy, ryżu, prosa, herbaty, kawy, bawełny, przypraw i hodowla bydła. 

Największe kraje świata - Indie
Największe kraje świata

Miejsce 6. - Australia - Największe kraje świata

Australia jest jedynym na świecie państwem obejmującym cały kontynent. Powierzchnia tego kraju wynosi 7 686 850 km² i jest to szósty największy kraj. Terytorium Australii leży w kilku różnych strefach czasowych ( UTC  od +6:30 do +10 zimą i UTC od +6:30 do +11 latem). W Australii żyje 25,7 miliona ludzi. Kraj ten ma drugi najwyższy na świecie wskaźnik rozwoju społecznego (po Norwegii). Ważną gałęzią gospodarki Australii jest przemysł: maszynowy, spożywczy, chemiczny, wysokiej technologii i wydobywczy (wydobycie węgla kamiennego, ropy naftowej, gazu ziemnego, rud metali, kamieni szlachetnych). Ogromny wpływ ma także rolnictwo: uprawa pszenicy, bawełny, trzciny cukrowej, owoców, winorośli i hodowla owiec.

Australia - jedno z największych państw na świecie
Największe kraje świata

Miejsce 5. - Brazylia

Piątym pod względem wielkości państwem jest Brazylia. Jej powierzchnia – 8 515 767 km² jest równa prawie połowie obszaru całej Ameryki Południowej. Terytorium Brazylii obejmuje trzy strefy czasowe (UTC -2 do -5). W kraju tym żyje 213,4 miliona ludzi. Gospodarka Brazylii oparta jest na przemyśle: spożywczym, włókienniczym, chemicznym, papierniczym i wydobywczym: wydobyciu rud metali, kamieni szlachetnych, ropy naftowej i gazu ziemnego oraz rolnictwie: uprawie kawy, soi, trzciny cukrowej, bawełny, orzeszków ziemnych, nerkowców, kukurydzy, owoców, kakao oraz hodowli bydła, trzody chlewnej i drobiu.

Największe kraje świata -Brazylia
Największe kraje świata

Miejsce 4. - Stany Zjednoczone - Największe kraje świata

Stany Zjednoczone Ameryki są trzecim na świecie krajem pod względem liczby ludności, a czwartym pod względem zajmowanej powierzchni. Powierzchnia tego kraju jest równa 9 833 520 km². Jego terytorium obejmuje kilka różnych stref czasowych (UTC –5 do –11 zimą i UTC –4 do –10 latem). W Stanach Zjednoczonych żyje 332,4 miliona ludzi. Ważną gałęzią gospodarki Stanów Zjednoczonych jest przemysł : zbrojeniowy, elektroniczny, wysokiej technologii, chemiczny, spożywczy, motoryzacyjny, wydobywczy (wydobycie rud metali, gazu ziemnego, ropy naftowej, soli kamiennej) i rolnictwo: uprawa kukurydzy, pszenicy, soi, ziemniaków, bawełny, tytoniu, orzeszków ziemnych, trzciny cukrowej, owoców, warzyw oraz hodowla bydła, trzody chlewnej, drobiu, koni i rybołówstwo. 

Największe kraje świata
Największe kraje świata

Miejsce 3. - Chiny

Chiny, nazywane Państwem Środka”, mają powierzchnię 9 596 960 km² i otwierają podium 3 największych państw świata. Są najbardziej zaludnionym krajem świata. Żyje w nich 1,4 miliarda ludzi, co stanowi około 20 procent wszystkich mieszkańców Ziemi. Choć powierzchnia Chin sprawia, że geograficznie należą one do pięciu stref czasowych, w całym kraju obowiązuje jedna (UTC+8). Gospodarka Chin opiera się na przemyśle: maszynowym, chemicznym, elektronicznym, włókienniczym i wydobywczym (wydobycie węgla kamiennego, ropy naftowej, gazu ziemnego, rud metali i łupków bitumicznych) oraz rolnictwie: uprawie ryżu, pszenicy, kukurydzy, herbaty, bawełny, kauczukowca oraz hodowli bydła, trzody chlewnej i rybołówstwie).

Wielki Mur, Chiny - Największe kraje świata
Największe kraje świata

Miejsce 2. - Kanada - Największe kraje świata

Powierzchnia drugiego największego na świecie kraju – Kanady jest równa 9 984 670 km² . Terytorium tego państwa obejmuje kilka różnych stref czasowych ( UTC-3,5 do -8 zimą i UTC -2,5 do -7 latem). W Kanadzie żyje 37, 9 miliona ludzi. Niewielka gęstość zaludnienia w tym kraju jest spowodowana surowym klimatem oraz tym, że niemal 45% powierzchni kraju zajmują lasy. Ważną część gospodarki Kanady stanowi przemysł: drzewny, papierniczy, samochodowy, spożywczy, chemiczny, wydobywczy (wydobycie ropy naftowej, gazu ziemnego i rud metali) oraz rolnictwo: uprawa zbóż, lnu, buraków cukrowych oraz hodowla bydła, zwierząt futerkowych i drobiu. 

Największe kraje świata - Kanada
Największe kraje świata

Miejsce 1. - Rosja 

Powierzchnia największego kraju na świecie – Rosji wynosi 17 075 400 km² i stanowi około 1/9 powierzchni wszystkich lądów świata. Jej powierzchnia jest prawie tak duża jak powierzchnia Kanady i Chin razem wziętych. Terytorium Rosji zajmuje jedenaście stref czasowych (UTC+1 do +12). Kiedy w Moskwie zegar wybija południe, na Dalekim Wschodzie, na Kamczatce i w Magadanie zegar pokazuje godzinę dwudziestą. W Rosji żyje 146, 2 miliona ludzi. Ważną gałąź rosyjskiej gospodarki stanowi przemysł: elektromaszynowy, zbrojeniowy, chemiczny, drzewny, wydobywczy (wydobycie ropy naftowej, gazu ziemnego, węgla kamiennego, rud żelaza, diamentów) oraz rolnictwo: uprawa owoców i warzyw, lnu, konopi, buraków cukrowych, pszenicy oraz hodowli trzody chlewnej, bydła, drobiu, koni i rybołówstwo).

Największy kraj świata -Rosja

Redakcja i optymalisacja SEO: Barbara Zawisza
Grafika: Patrycja Mazur, Denys Mitityuk

Zgłoś nadużycie

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

GIPHY App Key not set. Please check settings

Najbardziej niebezpieczne zwierzęta świata

Najbardziej niebezpieczne zwierzęta świata

Czy wiesz jakie miasta na świecie są najdroższe do życia? Planujesz przeprowadzkę za granicę? Przeczytaj ten artykuł i dowiedz się gdzie są najwyższe ceny!

Najdroższe miasta na świecie – tego się nie spodziewałeś!