Święta w Norwegii mają swoje własne i niepowtarzalne tradycje. Są podobieństwa do Polski? Sprawdź jak obchodzi się Boże Narodzenie w Norwegii.
w ,

Święta Bożego Narodzenia w Norwegii

Święta w Norwegii mają swoje własne i niepowtarzalne tradycje. Jak obchodzi się Boże Narodzenie? Jest dużo podobieństw do Polski? A może wręcz przeciwnie? Przeczytaj jak się obchodzi Święta Bożego Narodzenia w Norwegii.

Nadszedł ten czas kiedy w telewizji lecą świąteczne reklamy a dzieci piszą listy do świętego Mikołaja. Już niedługo zasiądziemy przy wigilijnym stole w świątecznym nastroju. Każdy z nas wie jak obchodzimy święta w Polsce, ale jak się obchodzi Święta w Norwegii? Opowiemy Wam dzisiaj jak wyglądają święta Bożego Narodzenia w Norwegii. Jak wiemy każdy kraj ma swoje tradycje, które na pewno są fascynujące na swój sposób. Tak samo jest ze świętami w Norwegii. Czas sprawdzić zwyczaje i tradycje na Boże Narodzenie w Norwegii.

Niektórzy mówią, że Święta bez Kevina to jak Boże Narodzenie bez karpia, prezentów i choinki. Zobacz najlepsze filmy świąteczne wszechczasów. TOP 15
Najlepsze filmy świąteczne wszechczasów
Zakład, że nie znasz wszystkich..!?

Czy Święta w Norwegii są podobne do tych w Polsce? Czy jest dużo podobieństw? A może wręcz przeciwnie?! Czas się przekonać jak wygląda Boże Narodzenie w Norwegii

Jak się obchodzi Święta w Norwegii?

Boże Narodzenie w Norwegii czuć już od początku grudnia a dzieje się to dzięki jarmarkom, które odbywają się w całym  kraju. Można na nich kupić wiele drobiazgów, ale i słodkości.  Podczas takiego jarmarku konieczne jest napicie się gløgg czyli grzanego wina, które na pewno umili spacer w zimowy dzień. Wśród przedświątecznych przygotowań nie można pominąć bardzo popularnego w Norwegii kalendarza adwentowego z niespodziankami na każdy dzień adwentu. W okresie przedświątecznym głównie taki prezent dostają od swoich rodziców dzieci w Norwegii, ale również dorośli mogą znaleźć kalendarze z prezentami dla siebie. Z pomocą tego kalendarza odliczany jest czas do świąt, zaczynając oczywiście od 1 dnia grudnia, ciesząc się przy tym codziennie innym drobiazgiem, który kryje kalendarz.

Święta w Norwegii to również tzw. Mała Wigilia

Bardzo ważnym dniem w Święta w Norwegii jest tak zwana „Mała wigilia”. Jest to dzień przed wigilią, w którym ubierana jest choinka, ale również dzieci tworzą domki z piernika.

Julaften, czyli sama Wigilia zaczyna się dla Norwegów w okolicach godziny 17. O tej godzinie Norwegowie w Boże Narodzenie tradycyjnie udają się do kościoła, aby zacząć świętować narodziny Jezusa Chrystusa.

Jakie potrawy się je w Boże Narodzenie w Norwegii?

Po mszy czeka na Norwegów wieczerza, która różni się w zależności od regionu. Na stołach w Boże Narodzenie w Norwegii królują zupełnie inne potrawy niż w Polsce. Są to juleribbe, pinnekjøtt czyli dania z żeberek, dania niepostne, których zdecydowanie nie spotkamy w Wigilię w Polsce, lutefisk czyli moczona ryba, karp czy pieczona szynka. Święta Bożego Narodzenia w Norwegii kojarzą się też ze słodyczami, a głównie marcepanem. Podczas kolacji wigilijnej Norwegowie jedzą również deser. Najbardziej popularnym deserem na Boże Narodzenie w Norwegii jest krem ryżowy riskrem oraz julegrøt czyli pewien rodzaj puddingu, w którym ukryty jest migdał. Osoba, która go znajdzie w swoim deserze dostaje nagrodę oraz może liczyć na pomyślny rok.

święta w norwegii, boże narodzenie w norwegii, święta bożego narodzenia w norwegii

Czy w Norwegii w Boże Narodzenie spożywa się alkohol?

W Boże Narodzenie w Norwegii w przeciwieństwie do wielu polskich domów przy wigilijnym stole konsumowany jest alkohol. Jest to przeważnie juleøl czyli piwo bądź aquavit czyli norweski alkohol z dodatkiem kminku i innych przypraw. Dzieci natomiast w Boże Narodzenie w Norwegii dostają specjalny świąteczny i oczywiście bezalkoholowy napój.

Bożonarodzeniowe tradycje w Norwegii

Boże Narodzenie w Norwegii, święta w norwegii

W Święta w Norwegii panuje zwyczaj wystawiania przez dzieci dla „Nisse” pewnego rodzaju kaszki ryżowej z dodatkami. Nisse to gnom, który opiekuje się domem a w dawnych czasach farmą i zwierzętami. Kiedyś kaszka była zostawiana w stodole, tak aby gnom mógł się najeść. Dzięki czemu był szczęśliwy i nie psocił, tylko grzecznie pilnował gospodarstwa. Dzisiaj dzieci w Boże Narodzenie zostawiają posiłek dla gnoma głównie przed domem. Norweskie dzieci wierzą w Julenissen czyli odpowiednika świętego Mikołaja, który bardziej przypomina elfa do którego ślą swoje listy, więc jak wiadomo najważniejszym punktem wieczoru również dla dzieci w Norwegii są prezenty! Dopiero jak wszystkie prezenty zostaną rozpakowane, cała rodzina zbiera się wokół choinki śpiewając kolędy i w ten sposób spędzają resztę wieczoru Świąt Bożego Narodzenia, ciesząc się świątecznym nastrojem.

adres świętego mikołaja adres do świętego mikołaja adres św mikołaja na biegunie północnym dom mikołaja biegun północny

Święta w Norwegii

Kolejne dni spędzane są również w rodzinnej atmosferze. W Boże Narodzenie w Norwegii spożywany jest uroczysty posiłek. Na stole widnieją przeróżne potrawy a daniem głównym zazwyczaj jest indyk. W taki właśnie sposób mijają świąteczne dni, na które trzeba czekać kolejny rok.Wiele rodzin w Wigilię i Boże Narodzenie odwiedza groby zmarłych. Jest to szczególny czas na wspomnienie osób, które odeszły na zawsze.

 Najbardziej popularne ozdoby w Norwegii to jednokolorowe lampki (białe albo żółte) oraz gwiazdy wieszane w oknach. Czasami nawet po kilka sztuk w jednym oknie.

W artykule przedstawiliśmy najważniejsze elementy świąt w Norwegii. Jak widać niektóre są podobne do tych, które panują w naszym kraju, ale jest też mnóstwo kompletnie innych tradycji, których przestrzega się w Boże Narodzenie w Norwegii. Wcale nie oznacza to, że Święta w Norwegii są gorsze. Każdy żyje w swojej kulturze, która jest na swój sposób ciekawa i interesująca, dlatego też warto ją poznać. Może i Tobie kiedyś uda się spędzić Święta Bożego Narodzenia W Norwegii. A może miałeś okazje spędzić Święta w jakimś innym kraju i chcesz się tym doświadczeniem podzielić z czytelnikami? Napisz o tym w komentarzu.

A teraz odpal playlistę z norweskimi kolędami, zamknij oczy i poczuj święta Bożego Narodzenia w Norwegii.

God jul!

Wesołych świąt!

Zgłoś nadużycie

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

GIPHY App Key not set. Please check settings

Jeśli jesteś fanem LEGO, Super Mario oferujemy Ci szeroki wachlarz możliwości i gier. Biegnij do sklepu zanim skończy się promocja.

Klocki LEGO Mario – Ukłon w stronę miłośników kultowej gry

Jakie są najwięsze festiwale muzyczne na świecie? Czy są wśród nich polskie festiwale muzyczne? Poznaj naszą listę TOP 21 - Festiwale muzyczne w Europie.

21 Najpopularniejszych Festiwali Muzycznych w Europie