Boże Narodzenie w Norwegii Święta bożego narodzenia w Norwegii święta w norwegii tradycje bożonarodzeniowe w norwegii
w ,

Święta Bożego Narodzenia w Norwegii

Święta w Norwegii mają swoje własne i niepowtarzalne tradycje. Jak obchodzi się Boże Narodzenie? Jest dużo podobieństw do Polski? A może wręcz przeciwnie? Przeczytaj jak się obchodzi Święta Bożego Narodzenia w Norwegii.

Nadszedł ten czas kiedy w telewizji lecą świąteczne reklamy a dzieci piszą listy do świętego Mikołaja. Już niedługo zasiądziemy przy wigilijnym stole w świątecznym nastroju. Każdy z nas wie jak obchodzimy święta w Polsce, ale jak się obchodzi Święta w Norwegii? Opowiemy Wam dzisiaj jak wyglądają święta Bożego Narodzenia w Norwegii. Jak wiemy każdy kraj ma swoje tradycje, które na pewno są fascynujące na swój sposób. Tak samo jest ze świętami w Norwegii. Czas sprawdzić zwyczaje i tradycje na Boże Narodzenie w Norwegii.

filmy świąteczne film świąteczny świąteczne filmy swiateczne filmy filmy świąteczne netflix świąteczne filmy netflix
Najlepsze filmy świąteczne wszechczasów
Zakład, że nie znasz wszystkich..!?

Czy Święta w Norwegii są podobne do tych w Polsce? Czy jest dużo podobieństw? A może wręcz przeciwnie?! Czas się przekonać jak wygląda Boże Narodzenie w Norwegii

Jak się obchodzi Święta w Norwegii?

Boże Narodzenie w Norwegii czuć już od początku grudnia a dzieję się to dzięki jarmarkom które odbywają się w całym  kraju. Można na nich kupić wiele drobiazgów, ale i słodkości.  Podczas takiego jarmarku konieczne jest napicie się gløgg czyli grzanego wina, które na pewno umili spacer w zimowy dzień. Wśród przedświątecznych przygotowań nie może być pominięty bardzo popularny w Norwegii kalendarz adwentowy, z niespodziankami na każdy dzień adwentu. W okresie przedświątecznym dzieci w Norwegii głównie taki prezent dostają od swoich rodziców, ale również dorośli mogą znaleźć kalendarze z prezentami dla siebie. Z pomocą tego kalendarza odliczany jest czas do świąt, zaczynając oczywiście  od 1 dnia grudnia, ciesząc się przy tym codziennie innym drobiazgiem, który kryje kalendarz.

Święta w Norwegii to również tzw. Mała Wigilia

Bardzo ważnym dniem w Święta w Norwegii jest tak zwana „Mała wigilia”. Jest to dzień przed wigilią, w którym  ubierana jest choinka, ale również dzieci tworzą domki z piernika.

Julaften czyli sama Wigilia zaczyna się dla Norwegów w okolicach godziny 17. O tej godzinie Norwegowie w Boże Narodzenie tradycyjnie udają się do kościoła, aby zacząć świętować narodziny Jezusa Chrystusa.

Jakie potrawy się je w Boże Narodzenie w Norwegii?

Po mszy czeka na Norwegów wieczerza, która różni się w zależności od regionu. Na stołach w Boże Narodzenie w Norwegii królują zupełnie inne potrawy niż w Polsce. Są to juleribbe, pinnekjøtt czyli dania z żeberek, czyli dania niepostne, których zdecydowanie nie spotkamy w Wigilię w Polsce, lutefisk czyli moczona ryba, karp czy pieczona szynka. Święta Bożego Narodzenia w Norwegii kojarzą się też ze słodyczami, a głównie marcepanem. Podczas kolacji wigilijnej jedzony jest również deser. Najbardziej popularnym deserem na Boże Narodzenie w Norwegii jest krem ryżowy riskrem oraz julegrøt czyli pewien rodzaj puddingu, w którym ukryty jest migdał. Osoba, która go znajdzie w swoim deserze dostaje nagrodę oraz może liczyć na pomyślny rok.

adres świętego mikołaja adres do świętego mikołaja adres św mikołaja na biegunie północnym dom mikołaja biegun północny

Czy w Norwegii w Boże Narodzenie spożywa się alkohol?

W Boże Narodzenie w Norwegii w przeciwieństwie do wielu polskich domów przy wigilijnym stole konsumowany jest alkohol. Jest to przeważnie juleøl czyli piwo bądź aquavit czyli norweski alkohol z dodatkiem kminku i innych przypraw. Dzieci natomiast w Boże Narodzenie w Norwegii dostają specjalny świąteczny i oczywiście bezalkoholowy napój.

Bożonarodzeniowe tradycje w Norwegii

Boże Narodzenie w Norwegii

W Święta w Norwegii panuje zwyczaj wystawiania przez dzieci dla „Nisse” pewnego rodzaju kaszki ryżowej z dodatkami. Nisse to gnom, który opiekuje się domem a w dawnych czasach farmą i zwierzętami. Kiedyś kaszka była zostawiana w stodole, tak aby gnom mógł się najeść. Dzięki czemu był szczęśliwy i nie psocił, tylko grzecznie pilnował gospodarstwa. Dzisiaj dzieci w Boże Narodzenie zostawiają posiłek dla gnoma głównie przed domem. Norweskie dzieci wierzą w Julenissen czyli odpowiednika świętego Mikołaja, który bardziej przypomina elfa do którego ślą swoje listy, więc jak wiadomo najważniejszym punktem wieczoru również dla dzieci w Norwegii są prezenty! Dopiero jak wszystkie prezenty zostaną rozpakowane, cała rodzina zbiera się wokół choinki śpiewając kolędy i w ten sposób spędzają resztę wieczoru Świąt Bożego Narodzenia, rozkoszując się świątecznym nastrojem.

adres świętego mikołaja adres do świętego mikołaja adres św mikołaja na biegunie północnym dom mikołaja biegun północny

Boże Narodzenie w Norwegii

Kolejne dni spędzane są również w rodzinnej atmosferze. W Boże Narodzenie w Norwegii spożywany jest uroczysty posiłek. Na stole widnieją przeróżne potrawy a daniem głównym zazwyczaj jest indyk. W taki właśnie sposób mijają świąteczne dni na które trzeba czekać kolejny rok.

W artykule przedstawiliśmy najważniejsze elementy świąt w Norwegii. Jak widać niektóre są podobne do tych, które panują w naszym kraju, ale jest też mnóstwo kompletnie innych tradycji, które się przestrzega w Boże Narodzenie w Norwegii. Wcale to nie oznacza, że Święta w Norwegii są gorsze. Każdy żyje w swojej kulturze, która jest na swój sposób ciekawa i interesująca, dlatego też warto ją poznać. Może i Tobie kiedyś uda się spędzić Święta Bożego Narodzenia W Norwegii. A może miałeś okazje spędzić Święta w jakimś innym kraju i chcesz się tym doświadczenie podzielić z czytelnikami? Napisz o tym w komentarzu.

A teraz odpal playliste z norweskimi kolędami, zamknij oczy i poczuj święta Bożego Narodzenia w Norwegii.

God jul!

Wesołych świąt!

Zgłoś nadużycie

tradycje bożonarodzeniowe tradycje świąteczne zwyczaje bożonarodzeniowe boże narodzenie tradycje tradycje i zwyczaje bożonarodzeniowe

Zwyczaje Bożonarodzeniowe. Poznaj 12 nieznanych faktów

Tradycje Bożonarodzeniowe Tradycje Bożonarodzeniowe na Świecie tradycje świąt bożego narodzenia

Tradycje Bożonarodzeniowe na Świecie