Miejsce 10. - China Zun 528m | Pekin, Chiny
Listę 10 najwyższych budynków świata otwiera China Zun (powszechnie znany jako CITIC Tower) znajduje się w centrum Pekinu. Jego budowa została ukończona w 2018 roku. Budynek ma 528 metrów wysokości i 109 pięter. Na 60 piętrach budynku znajdują się biura, na 20 luksusowe apartamenty, a na kolejnych 20 pokoje hotelowe. Na dachu budynku jest ogród. Według architektów kształt wieżowca opiera się na formie zun: rodzaju brązowego lub ceramicznego naczynia ceremonialnego, pochodzącego oryginalnie z epoki brązu.
Miejsce 9. - Tianjin CTF Finance Center 530m | Tjanjin, Chiny
Tianjin Chow Tai Fook Binhai Center znajduje się w mieście Tjanjin w północnych Chinach. Jego budowa zakończyła się w 2019 roku. Budynek ma 530 metrów wysokości i 97 pięter. Jest więc najwyższym budynkiem, który jednocześnie ma mniej niż 100 pięter. W budynku znajduje się centrum finansowe. Wieżowiec robi wrażenie charakterystyczną sylwetką i jest jednym z symboli dzielnicy Obszaru Rozwoju Gospodarczo-Technologicznego Tianjin. Aerodynamiczny kształt budynku w znacznym stopniu ogranicza możliwość powstawania rezonujących sił wiatru i obciążeń konstrukcji.
Miejsce 8. - Guangzhou CTF Finance Centre 530m | Kanton, Chiny
Guangzhou CTF Finance Centre znajduje się w Kantonie w Chinach. Wysokość całkowita konstrukcji wynosi 530 metrów. Składa się on ze 111 pięter. Jego budowę ukończono w 2016 roku. W budynku znajduje się centrum handlowe, biura, apartamenty i pokoje hotelowe. Guangzhou ma 95 wind, w tym dwie najszybsze na świecie – jeżdżą z prędkością 21 m/s.
Miejsce 7. - 1 World Trade Center 541m | Nowy Jork, Stany Zjednoczone
1 World Trade Center, zwany także Wieżą Wolności znajduje się w Stanach Zjednoczonych, w Nowym Jorku. Wysokość budynku jest równa 541 metrów , czyli 1776 stóp, które symbolicznie oznaczają datę ogłoszenia Deklaracji Niepodległości Stanów Zjednoczonych. Budynek podzielony jest na 105 pięter. Jego budowa zakończyła się w 2014 roku. W budynku znajdują się biura. Na jego szczycie jest taras widokowy. Budynek World Trade Center 1 został wybudowany na miejscu 2 wieżowców zniszczonych w zamachu terrorystycznym 11 września 2001 roku. Wieżowiec 1 World Trade Center zaprojektował dokładnie ten sam architekt, który zaprojektował Burj Khalifa. Wysokość wieży w stopach wynosi dokładnie 1776, co celowo nawiązuje do roku podpisania Deklaracji Niepodległości Stanów Zjednoczonych – stąd nazwa Freedom Tower.
Miejsce 6. - Lotte World Tower 555m | Seul, Korea Południowa
Lotte World Tower znajduje się w Seulu, stolicy Korei Południowej. Budowa budynku została zakończona w 2017 roku. Budynek ma 555 metrów wysokości i 123 piętra. To pierwszy w Korei budynek mający więcej niż 100 pięter. W budynku znajduje się centrum handlowe, restauracje, ośrodek zdrowia, siłownie, biura finansowe, sale muzyczne i kinowe. oraz officetel – apartamenty typu studio przeznaczone dla osób, które chcą mieszkać i pracować w tym samym budynku. Wieża symbolizuje spotkanie tradycyjnego Seulu z nowoczesnym. Znajduje się w nim najwyższy punkt obserwacyjny w Korei Południowej – Seul Sky.
Miejsce 5. - China 117 Tower 597m | Tiencin, Chiny
China 117 Tower (znany również jako Goldin Finance 117) znajduje się w Tiencin. Co ciekawe, zaprzestano jego budowy. Obecnie stoi niedokończony i niezamieszkały. Za Goldin Finance 117 i inne nieudane projekty wieżowców w Chinach był odpowiedzialny rządowy zakaz budowy budynków powyżej 500 metrów. Wysokość budynku jest równa 597 metrów. Budynek ma 117 pięter. W budynku znajdują się biura, ekskluzywny hotel, restauracje i taras widokowy z obserwatorium.
Miejsce 4. - Ping An International Finance Center 599m | Shenzhen, Chiny
Czwarty do do wysokości budynek świata to Ping An Finance Center. Znajduje się w Shenzhen, w południowo-wschodnich Chinach. Rok budowy budynku to 2017. Budynek ma 599 metrów wysokości i 115 pięter. W budynku znajdują się biura finansowe i hotel. Pobił również rekord posiadania najwyższego tarasu widokowego w budynku na wysokości 562m.
Miejsce 3. - Abradż al-Bajt 601m | Mekka, Arabia Saudyjska
Podium najwyższych budynków otwiera Abradż al-Bajt znajduje się w Mekce, w Arabii Saudyjskiej. Jego budowa została ukończona w 2012 roku. Budynek znajduje się bardzo blisko najświętszego miejsca islamu – Wielkiego Meczetu. Wysokość budynku jest równa 601 metrów. Budynek jest podzielony na 120 pięter. Jest kompleksem hotelowym. Budynek ma najwyższy zegar na świecie i największą tarczę zegarową.
Miejsce 2. - Shanghai Tower 632m | Szanghaj, Chiny
Drugi najwyższy budynek to Shanghai Tower. Znajduje się on w Szanghaju, we wschodnich Chinach. Budowa budynku zakończyła się w 2017 roku. Budynek ma 632 metry wysokości i 128 pięter. Jest to najwyższy budynek w Chinach. W budynku znajdują się biura, centrum handlowe, sale konferencyjne, obiekty rozrywkowe, hotel i taras widokowy.
Miejsce 1. - Najwyższy wieżowiec na świecie - Burdż Chalifa 828 m | Dubaj, Zjednoczone Emiraty Arabskie
Najwyższy wieżowiec świata w roku 2023 to Burj Khalifa! Znajduje się w Dubaju, w stolicy Zjednoczonych Emiratów Arabskich. Budowę najwyższego wieżowca rozpoczęto 21 września 2004, a wieżowiec został ukończony 16 sierpnia 2009. Wysokość 827,9 metrów została osiągnięta 17 stycznia 2009, a oficjalne otwarcie najwyższego budynku nastąpiło 4 stycznia 2010. Budynek ma 163 piętra użytkowe. Budowa najwyższego budynku kosztowała 1,5 miliarda dolarów.
Ile metrów ma najwyższy budynek świata?
Burdż Chalifa mierzy 828 metrów wysokości. Największy ukończony budynek świata mieści w sobie centrum handlowe, liczne obiekty rozrywkowe, restauracje i tarasy widokowe.
A ile metrów ma najwyższy budynek mieszkalny na świecie?
Największy budynek mieszkalny to 70-piętrowy Lake Point Tower w Chicago, który ma 195 m wysokości. Znajduje się w nim 879 mieszkań. Ciekawostka: 7 z 10 największych budynków mieszkalnych na świecie znajduje się w Dubaju.
Podsumowanie - najwyższe budynki świata
Największy wieżowiec świata to tytuł, który chciałoby zdobyć bardzo wiele budowli. Prawdopodobnie szybko dorobimy się kolejnego drapacza chmur, który przejmie po Burdż Chalifie tytuł najwyższego budynku świata.
Grafika: Patrycja Mazur
Korekta i Optymalizacja SEO: Joanna Baczul
GIPHY App Key not set. Please check settings