w

TOP 10 Najwyższych budynków na swiecie

Zastanawiałeś się kiedyś jakie są najwyższe budynki na świecie? Gdzie znajdują się najwyższe budynki świata? Ile metrów ma najwyższy wieżowiec? Jaka jest funkcja tych drapaczy chmur? Które budynki znajdują się w dziesiątce najwyższych budynków świata? Ciekawostka: Wszystkie ukończone wieżowce świata znajdujące się w TOP 10 zestawienia najwyższych budynków świata są w Azji. Co więcej, na liście 10 największych budynków świata znajduje się aż 5 wieżowców z Chin.

Miejsce 10. - China Zun 528m | Pekin, Chiny

Listę 10 najwyższych budynków świata otwiera China Zun (powszechnie znany jako CITIC Tower) znajduje się w centrum Pekinu. Jego budowa została ukończona w 2018 roku. Budynek ma 528 metrów wysokości i 109 pięter. Na 60 piętrach budynku znajdują się biura, na 20 luksusowe apartamenty, a na kolejnych 20 pokoje hotelowe. Na dachu budynku jest ogród. Według architektów kształt wieżowca opiera się na formie zun: rodzaju brązowego lub ceramicznego naczynia ceremonialnego, pochodzącego oryginalnie z epoki brązu.

 

najwyższe budynki świata - China Zun

Miejsce 9. - Tianjin CTF Finance Center 530m | Tjanjin, Chiny

Tianjin Chow Tai Fook Binhai Center znajduje się w mieście Tjanjin w północnych Chinach. Jego budowa zakończyła się w 2019 roku. Budynek ma 530 metrów wysokości i 97 pięter. Jest więc najwyższym budynkiem, który jednocześnie ma mniej niż 100 pięter. W budynku znajduje się centrum finansowe. Wieżowiec robi wrażenie charakterystyczną sylwetką i jest jednym z symboli  dzielnicy Obszaru Rozwoju Gospodarczo-Technologicznego Tianjin. Aerodynamiczny kształt budynku w znacznym stopniu ogranicza możliwość powstawania rezonujących sił wiatru i obciążeń konstrukcji.

Najwyższe budynki na świecie - Tianjin CFT Finance Centre

Miejsce 8. - Guangzhou CTF Finance Centre 530m | Kanton, Chiny

Guangzhou CTF Finance Centre znajduje się w Kantonie w Chinach. Wysokość całkowita konstrukcji wynosi 530 metrów. Składa się on ze 111 pięter. Jego budowę ukończono w 2016 roku. W budynku znajduje się centrum handlowe, biura, apartamenty i pokoje hotelowe. Guangzhou ma 95 wind, w tym dwie najszybsze na świecie – jeżdżą z prędkością 21 m/s.

Guangzhou CFT Finance Centre - Najwyższe budynki świata

Miejsce 7. - 1 World Trade Center 541m | Nowy Jork, Stany Zjednoczone

 1 World Trade Center, zwany także Wieżą Wolności znajduje się w Stanach Zjednoczonych, w Nowym Jorku. Wysokość budynku jest równa 541 metrów , czyli 1776 stóp, które symbolicznie oznaczają datę ogłoszenia Deklaracji Niepodległości Stanów Zjednoczonych. Budynek podzielony jest na 105 pięter. Jego budowa zakończyła się w 2014 roku. W budynku znajdują się biura. Na jego szczycie jest taras widokowy. Budynek World Trade Center 1 został wybudowany na miejscu 2 wieżowców zniszczonych w zamachu terrorystycznym 11 września 2001 roku. Wieżowiec 1 World Trade Center zaprojektował dokładnie ten sam architekt, który zaprojektował Burj Khalifa. Wysokość wieży w stopach wynosi dokładnie 1776, co celowo nawiązuje do roku podpisania Deklaracji Niepodległości Stanów Zjednoczonych – stąd nazwa Freedom Tower.

1 World Trade Center

Miejsce 6. - Lotte World Tower 555m | Seul, Korea Południowa

Lotte World Tower znajduje się w Seulu, stolicy Korei Południowej. Budowa budynku została zakończona w 2017 roku. Budynek ma 555 metrów wysokości i 123 piętra. To pierwszy w Korei budynek mający więcej niż 100 pięter. W budynku znajduje się centrum handlowe, restauracje, ośrodek zdrowia, siłownie, biura finansowe, sale muzyczne i kinowe. oraz officetel – apartamenty typu studio przeznaczone dla osób, które chcą mieszkać i pracować w tym samym budynku. Wieża symbolizuje spotkanie tradycyjnego Seulu z nowoczesnym. Znajduje się w nim najwyższy punkt obserwacyjny w Korei Południowej – Seul Sky.

Lotte World Tower

Miejsce 5. - China 117 Tower 597m | Tiencin, Chiny

China 117 Tower (znany również jako Goldin Finance 117) znajduje się w Tiencin. Co ciekawe, zaprzestano jego budowy. Obecnie stoi niedokończony i niezamieszkały. Za Goldin Finance 117 i inne nieudane projekty wieżowców w Chinach był odpowiedzialny rządowy zakaz budowy budynków powyżej 500 metrów. Wysokość budynku jest równa 597 metrów. Budynek ma 117 pięter. W budynku znajdują się biura, ekskluzywny hotel, restauracje i taras widokowy z obserwatorium. 

 

China 117 Tower - 5 najwyższy budynek świata

Miejsce 4. -  Ping An International Finance Center 599m | Shenzhen, Chiny

Czwarty do do wysokości budynek świata to Ping An Finance Center. Znajduje się w Shenzhen, w południowo-wschodnich Chinach. Rok budowy budynku to 2017. Budynek ma 599 metrów wysokości i 115 pięter. W budynku znajdują się biura finansowe i hotel. Pobił również rekord posiadania najwyższego tarasu widokowego w budynku na wysokości 562m.

Ping An Finance Center - 4 najwyższy budynek świata

Miejsce 3. - Abradż al-Bajt 601m | Mekka, Arabia Saudyjska

Podium najwyższych budynków otwiera Abradż al-Bajt znajduje się w Mekce, w Arabii Saudyjskiej. Jego budowa została ukończona w 2012 roku. Budynek znajduje się bardzo blisko najświętszego miejsca islamu – Wielkiego Meczetu. Wysokość budynku jest równa 601 metrów. Budynek jest podzielony na 120 pięter. Jest kompleksem hotelowym. Budynek ma najwyższy zegar na świecie i największą tarczę zegarową.

Abrad- Al- Bajt 3 najwyższy budynek na świecie

Miejsce 2. - Shanghai Tower 632m | Szanghaj, Chiny

Drugi najwyższy budynek to Shanghai Tower. Znajduje się on w Szanghaju, we wschodnich Chinach. Budowa budynku zakończyła się w 2017 roku. Budynek ma 632 metry wysokości i 128 pięter. Jest to najwyższy budynek w Chinach. W budynku znajdują się biura, centrum handlowe, sale konferencyjne, obiekty rozrywkowe, hotel i taras widokowy.

 

Shanghai Tower 2 najwyższy budynek świata

Miejsce 1. - Najwyższy wieżowiec na świecie - Burdż Chalifa 828 m | Dubaj, Zjednoczone Emiraty Arabskie

Najwyższy wieżowiec świata w roku 2023 to Burj Khalifa! Znajduje się w Dubaju, w stolicy Zjednoczonych Emiratów Arabskich. Budowę najwyższego wieżowca rozpoczęto 21 września 2004, a wieżowiec został ukończony 16 sierpnia 2009. Wysokość 827,9 metrów została osiągnięta 17 stycznia 2009, a oficjalne otwarcie najwyższego budynku nastąpiło 4 stycznia 2010. Budynek ma 163 piętra użytkowe. Budowa najwyższego budynku kosztowała 1,5 miliarda dolarów.

Ile metrów ma najwyższy budynek świata?

 Burdż Chalifa mierzy 828 metrów wysokości. Największy ukończony budynek świata mieści w sobie centrum handlowe, liczne obiekty rozrywkowe, restauracje i tarasy widokowe.

Burdż Chalifa Najwyższy budynek na świecie

A ile metrów ma najwyższy budynek mieszkalny na świecie?

Największy budynek mieszkalny to 70-piętrowy Lake Point Tower w Chicago, który ma 195 m wysokości. Znajduje się w nim 879 mieszkań. Ciekawostka: 7 z 10 największych budynków mieszkalnych na świecie znajduje się w Dubaju.

Podsumowanie - najwyższe budynki świata

Największy wieżowiec świata to tytuł, który chciałoby zdobyć bardzo wiele budowli. Prawdopodobnie szybko dorobimy się kolejnego drapacza chmur, który przejmie po Burdż Chalifie tytuł najwyższego budynku świata.

Grafika: Patrycja Mazur

Korekta i Optymalizacja SEO: Joanna Baczul

Zgłoś nadużycie

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

GIPHY App Key not set. Please check settings

Jakie są najdroższe kamienie szlachetne świata? Czy najdroższy równa się najrzadszy? Jakie są cechy kamieni szlachetnych?

Najdroższe kamienie szlachetne świata

Masz dosyć wydawania fortuny na mrożoną kawę z kawiarni? Skorzystaj z domowych przepisów z naszego artykułu na pyszną, orzeźwiającą kawę mrożoną.

Domowa kawa mrożona – 6 prostych przepisów