ciekawostki o francji francja ciekawostki
w

SuperSuper Lubię!Lubię! Ha haHa ha WowWow WrrWrr

Ciekawostki o Francji

Francja to nie tyllko Wieża Eiffela. Są ciekawostki o Francji, w które niekiedy ciężko uwierzyć. Bywają dziwne, szalone i śmieszne, ale całkowicie prawdziwe.

Francja to barwny kraj o bogatej kulturze oraz historii, który zazwyczaj kojarzy się nam z luksusem oraz elegancją. Jednak poza modą, dobrą kuchnią oraz wieżą Eiffela, państwo ze stolicą w Paryżu kryje w sobie wiele różnych ciekawostek. Niektóre ciekawostki o Francji są dziwne i zaskakujące, czasami trochę szalone i śmieszne, ale całkowicie prawdziwe. Dotyczą one życia codziennego Francuzów oraz podkreślają charakter tego narodu. Poznaj ciekawostki o Francji:

Ciekawostki o Francji:

1. Najczęściej odwiedzane miejsce we Francji

Wieża Eiffla? Moulin Rouge? Katedra Notre-Dame w Paryżu? A może Luwr? Nie, nie i jeszcze raz nie! Miejscem, które najczęściej odwiedzają turyści we Francji to… park rozrywki Disneyland Resort Paris. Mimo, że nie brzmi ono zbyt „francusko”, jest to miejsce odwiedzane każdego roku przez blisko 15 milionów osób.

ciekawostki o francji francja ciekawostki disneyland paryż
Booking.com

2. Z którym krajem Francja ma najdłuższą granicę?

Gdy zastanowisz się nad tym pytaniem, z pewnością pomyślisz o Belgii lub Hiszpanii. Tymczasem prawidłowa odpowiedz to… Brazylia. Gujana Francuska, wciąż będąca francuskim terytorium dzieli z Brazylią granicę o długości 730 km.

ciekawostki o francji francja ciekawostki francuska gujana

3. Strefy czasowe

Kraj z największą liczbą stref czasowych na świecie? Stany Zjednoczone? Rosja? Nie, to właśnie Francja, która ma ich aż trzynaście, od Polinezji Francuskiej aż po Wallis i Futune.

4. Zamiłowanie do rond

Na ulicach Francji znajduje się najwięcej rond na świecie, a dokładniej 30 000, co stanowi około połowę wszystkich rond na całej ziemi!

5. Sery, sery i jeszcze raz sery

We Francji wyróżnia się… około 400 gatunków serów. Być może to właśnie dlatego mieszkańcy tego kraju uważają, że dzień bez choćby jednego kawałka dobrego sera to dzień stracony.

ciekawostki o francji francja ciekawostki

6. Gminy

Francja to kraj w którym znajduje się najwięcej gmin na świecie, a dokładniej 36.000 Dla porównania w Niemczech to 11 000 a w Hiszpanii 8000. Natomiast francuska gmina, która ma najkrótszą nazwę to gmina Y znajdująca się w departamencie Somma.

7. Prawo bagietki

We Francji obowiązuje przepis dotyczący wymiarów oraz składu… bagietki. Powinna ona ważyć 250 gram, mieć wymiary 5cm x 3 cm x 65 cm, a jej składnikami mają być tylko mąka, woda, drożdże oraz sól.

8. Francuska muzyka w radiu

We Francji 70% muzyki puszczanej w radiu między 8.00 a 20.00 musi stanowić muzyka francuska. Ten kontrowersyjny przepis ma na celu chronić francuską muzykę, jednak według sporej części Francuzów ogranicza on także ich wolność wyboru.

Z pewnością istnieje jeszcze wiele innych ciekawostek o Francji, na temat których przeciętny Polak nawet by nie pomyślał. Mimo że Francja to kraj europejski, tamtejsza kultura w znacznym stopniu różni się od naszej, a niektóre zwyczaje prawa oraz fakty potrafią mocno zdziwić nie tylko obcokrajowców ale też samych Francuzów.

Żródło:

Jeśli potrzebujesz tłumaczeń na język francuski, kliknij TUTAJ.

Zgłoś nadużycie

Kali Uchis Sin Miedo

Kali Uchis i jej album Sin Miedo

zapamiętywanie problemy z pamięcią problemy z pamięcią krótkotrwałą

Problemy z pamięcią? Przeczytaj, jak ćwiczyć pamięć!