Francja to nie tylko Wieża Eiffla. Są ciekawostki o Francji, w które niekiedy ciężko uwierzyć. Bywają dziwne, szalone i śmieszne, ale co najlepsze, są całkowicie prawdziwe.
in ,

SuperSuper Lubię!Lubię! WowWow WrrWrr Ha haHa ha PrzykroPrzykro

Ciekawostki o Francji

Francja to nie tylko Wieża Eiffla. Są ciekawostki o Francji, w które niekiedy ciężko uwierzyć. Bywają dziwne, szalone i śmieszne, ale całkowicie prawdziwe.

Mówi się, że co kraj to obyczaj. I to się zgadza, akurat we Francji jest tyle dziwnych obyczajów, że chyba nigdzie tylu nie ma. Francja to barwny kraj o bogatej kulturze oraz historii, który zazwyczaj kojarzy się nam z luksusem oraz elegancją. Z całą pewnością Francja ma dobre jedzenie, wino i piękne zabytki. Jednak poza modą, dobrą kuchnią oraz wieżą Eiffla, z których Francja słynie, państwo ze stolicą w Paryżu kryje w sobie wiele różnych ciekawostek i interesujących zwyczajów. Niektóre ciekawostki o Francji są dziwne i zaskakujące, czasami trochę szalone i śmieszne, ale całkowicie prawdziwe. Dotyczą one życia codziennego Francuzów oraz podkreślają charakter tego narodu. Nie wiesz z czego słynie Francja? Poznaj 15 ciekawostek dotyczących Francji!

Ciekawostki o Francji

1. Wyjdziesz na niegrzecznego, jeśli nie użyjesz „dzień dobry” i „do widzenia”. Język francuski - podstawy

Opisu ciekawych zwyczajów francuskich nie można nie zacząć od zasad grzeczności, które chyba należą do tych najważniejszych zwyczajów. Francuzi zawsze użyją tych słów, przy każdej możliwej okazji „dzień dobry” przy wejściu do sklepu czy do poczekalni i „do widzenia” przy wyjściu ze sklepu, czy opuszczając większą grupę ludzi. Najbardziej neutralne francuskie słówka określające „dzień dobry” i „do widzenia” to bonjour i au revoir. Używaj ich jak najczęściej, zanim zaczniesz rozmawiać z ludźmi przez trochę dłuższą chwilę. Chyba że chcesz wyjść na niegrzecznego turystę, trochę takiego outsidera, który nie chce z nikim rozmawiać. Ale odradzamy, nie warto. Francuzi to bardzo mili ludzie, nie warto robić sobie wrogów już na samym początku. Filmik poniżej pokazuje, jak bardzo należy uważać przy podejmowaniu niektórych tematów w rozmowach z Francuzami i czego najlepiej się wystrzegać.

„Salut” ma dwa znaczenia

Wyjeżdżając za granicę, zawsze warto znać najważniejsze słownictwo. O ile po angielsku jest łatwiej się dogadać, bo każde słówko ma swoje znaczenie, tak francuski jest pod tym względem bardziej złożony. „Salut” jest używane jako powitanie i pożegnanie. I zawsze można tak zaczynać i kończyć rozmowę. To pomaga uniknąć problemów, jeśli popisujecie się swoją znajomością języka francuskiego. Dlatego też nawet nie jest to dziwne, że każda rozmowa z rodzimymi użytkownikami tego języka zaczyna się i kończy tym samym słowem. Jakie są jeszcze inne zwroty powitalne i pożegnalne? O tym w poniższym filmiku.

2. Pocałunki, wszędzie pocałunki

Najpopularniejszym francuskim przywitaniem jest powitanie w postaci dwóch pocałunków. Jak to wygląda? Są to szybkie buziaki na każdym z policzków. W niektórych regionach — głównie na północy Francji, można się spotkać z czterema, a nawet pięcioma buziakami. Goście mogą się poczuć zaskoczeni i postawieni w niezręcznej sytuacji, nie wiedząc, który policzek nadstawić jako pierwszy. Również do norm zalicza się obcałowywanie ze współpracownikami w momencie przyjścia do pracy. Jest to jedna z niepisanych zasad witania się panujących we Francji. Dotyczy to głównie kobiet i ludzi blisko ze sobą współpracujących. Jest to dosyć częsta opcja powitania, coś więcej niż tylko zwykłe „dzień dobry” i do roboty. Francuzi nazywają te pocałunki la bise.

Ciekawostki o Francji
Francja - ciekawostki - pocałunki

3. Przyjeżdżanie z 15-minutowym opóźnieniem jest uznawane za kulturalne

W innych krajach spóźnianie się na kolację czy na imprezę do znajomych jest nieakceptowalne. Jeśli dorastałeś poza Francją, to na pewno zostałeś nauczony, że najważniejsza jest punktualność. W Wielkiej Brytanii goście zjeżdżają się nawet jeszcze przed umówioną godziną. Tymczasem we Francji przy okazji spotkań towarzyskich przyjeżdżanie z 15-minutowym opóźnieniem jest uznawane za kulturalne.
 
Nazywa się to le quart d’heure de politesse, czyli kwadrans grzeczności i należy to do niepisanych francuskich zasad. To lekkie opóźnienie pozwala gospodarzom dopiąć wszystko na ostatni guzik. Wszystko, czyli tak naprawdę co? Jedzenie, dekoracje stołu i typowe dla pań układanie włosów czy makijaż. Jednak uważaj – ta zasada nie dotyczy rezerwacji w restauracji czy spotkania w pracy. W takich sytuacjach nie dość, że trzeba być na czas, to jeszcze trzeba jakoś w miarę elegancko wyglądać – adekwatnie do sytuacji.

4. Najczęściej odwiedzane miejsce we Francji

Wieża EifflaMoulin Rouge? Katedra Notre-Dame w Paryżu? A może Luwr? Wbrew pozorom te miejsca nie są najczęściej odwiedzanymi atrakcjami Francji. Miejscem na terytorium Francji, które najczęściej odwiedzają turyści jest… park rozrywki Disneyland Resort Paris. Mimo że nie brzmi ono zbyt „francusko”, jest to miejsce odwiedzane każdego roku przez blisko 15 milionów ludzi. Nie mogło zabraknąć u nas tej ciekawostki o Francji.

ciekawostki o francji francja ciekawostki disneyland paryż
Francja - ciekawostki - najczęściej odwiedzane miejsce we Francji

5. Z którym krajem Francja ma najdłuższą granicę?

Zdziwisz się, gdy przeczytasz, z którym państwem Francja ma granicę, która jest najdłuższa. Gdy myślisz o granicach Francji z pewnością przychodzi ci do głowy granica z Belgią lub Hiszpanią. Tymczasem prawidłowa odpowiedź to… Brazylia. Gujana Francuska, wciąż będąca francuskim terytorium w istocie dzieli z Brazylią granicę o długości 730 km.

ciekawostki o francji francja ciekawostki francuska gujana
Fracja - cieawostki - najdłuższa graica Francji

6. Strefy czasowe — Francja ciekawostki

Kraj z największą liczbą stref czasowych na świecie? Stany Zjednoczone? Rosja? Nie, to właśnie Francja, w tym kraju znajduje się ich aż trzynaście. Francja posiada rozsiane po całym świecie terytoria zależne, na których są różne strefy czasowe, od Polinezji Francuskiej aż po Wallis i Futune.

Francja - ciekawostki - strefy czasowe we Francji

7. Gminy — ciekawostki o Francji

Na terenie Francji znajduje się najwięcej gmin na świecie, a dokładniej 36 000 Dla porównania w Niemczech to 11 000 a w Hiszpanii 8 000. Natomiast w zachodniej Francji znajduje się gmina, która ma najkrótszą nazwę – gmina Y znajdująca się w departamencie Somma.

8. Zamiłowanie do rond

Na ulicach Francji znajduje się najwięcej rond na świecie, a dokładniej 30 000, co stanowi około połowy wszystkich rond na całej ziemi!

9. Długi spokojny lunch — Francja Ciekawostki

Spędź spokojnie godzinę w kawiarni czy restauracji, popijając kawę czy nawet jedząc obiad i przyjrzyj się mijającym cię ludziom. Szybko zauważysz, że świat tak pędzi, a francuski pogląd, że lepiej jest cieszyć się nim powoli, jest jakże prawdziwy. To znaczy, że zamiast pochłaniania jedzenia celem nabrania siły i energii głównym celem Francuzów jest zwolnienie tempa i zebranie się ze znajomymi, kolegami z pracy itp. na wspólny lunch w spokojnej, luźnej atmosferze. Typowa pora lunchu przypada między godziną 12 a 14. W tym czasie muzea, galerie, a nawet zwykłe spożywczaki są zamknięte, a ludzie na co najmniej godzinę idą do restauracji na lunch.

10. Sery, sery i jeszcze raz sery

Francja produkuje… około 400 gatunków serów. Być może to właśnie dlatego mieszkańcy tego kraju uważają, że dzień bez choćby jednego kawałka dobrego sera to dzień stracony.

ciekawostki o francji francja ciekawostki
Fracja - ciekawostki - sery

11. Prawo bagietki — ciekawostki o Francji

We Francji obowiązuje przepis dotyczący wymiarów oraz składu… bagietki. Powinna ona ważyć 250 gram, mieć wymiary 5 cm x 3 cm x 65 cm, a jej składnikami mają być tylko mąka, woda, drożdże oraz sól.
Ciekawostki o Francji mogą też dotyczyć różnych ciekawych przesądów.… Podobno odwracanie bagietki do góry nogami może powodować nieszczęście. Według średniowiecznej legendy niej odwracanie bagietki czy jakiegokolwiek pieczywa przynosi pecha. W średniowieczu kat przed planowaną egzekucją nie miał czasu rano, żeby pójść po pieczywo do piekarni. Piekarz zawsze odkładał dla niego pieczywo odwrócone do góry dnem, żeby mógł później odebrać. I nic za to nie płacił. W ten sposób pieczywo odwrócone do góry nogami stało się symbolem strachu, śmierci i nieszczęścia. Ludzie unikają tak ułożonego chleba, żeby uchronić siebie i swoje dobytki życia przed nieszczęściem. Dlatego jeśli nadarzy się okazja i będziesz we Francji, pamiętaj, żeby chleb na stole nie był odwrócony.
Francja - ciekaowstki - prawo bagietki

12. Kolacja zaczyna się i kończy późno

Większość restauracji serwuje kolację dopiero mniej więcej od 19:30. Nic więc w tym dziwnego, że typowa wizyta w restauracji na ten posiłek kończy się ok. 21 czy 22, czyli późnym wieczorem. Podobnie jest np. we Włoszech, ale tam restauracje otwierają się ok. 18.
Więc jak to się dzieje, że typowa francuska kolacja trwa tak długo? Głównym powodem jest to, że typowa kolacja francuska, podobnie jak typowy francuski obiad, składa się z kilku dań. I najczęściej oba te posiłki „odbywają się” na takiej samej zasadzie – bez pośpiechu. 

Co jedzą Francuzi?

Na pierwszy ogień idzie przystawka, czyli np. jakaś lekka zupka lub sałatka. Następnie przychodzi danie główne, czyli już coś konkretnego, np. mięso lub ryba z warzywami i ryżem. Na koniec jest jeszcze deser, ale wcześniej przychodzi talerz serów, z którego każdy przy stole musi skubnąć kawałek sera. Jednak kilkukrotne skubnięcie sera może być uznane za niekulturalne. Cały posiłek bywa czasami poprzedzony drinkiem zwanym aperitifem. Co to jest? To jest taki lekki drink alkoholowy. Może nim być wino, koktajl, szampan czy likier. Na koniec jeszcze można dostać drinka na trawienie.

Francja - ciekawostki - długie kolacje

13. Francuska muzyka w radiu — ciekawostki o Francji

We Francji przynajmniej 70% muzyki puszczanej w radiu między 8.00 a 20.00 musi stanowić muzyka francuska. Ten kontrowersyjny przepis ma na celu z jednej strony chronić francuską muzykę, jednak z drugiej strony według sporej części Francuzów ogranicza on także ich wolność wyboru.

14. We Francji mieści się największe muzeum sztuki

Stolicą Francji jest oczywiście Paryż. Paryż kojarzy się zawsze ze sztuką i artystami. Jako jedna z kilku kolebek sztuki nowożytnej Francja ma największe na świecie muzeum sztuki. Co to za muzeum? Paryski Luwr. Zaskoczeni? Ale to jeszcze nie wszystko. To muzeum jest tak duże, że chcąc je dokładnie zwiedzić, potrzebowałbyś ok. 100 dni na całość, czyli… ponad trzy miesiące. 66% wszystkich dzieł sztuki to dzieła twórców francuskich. Jest to np. „Koronacja Napoleona” Jacques-Louisa Davida czy „Wolność Wiodąca Lud na Barykady” Eugène Delacroix. Inne znane dzieła sztuki to obrazy „Mona Lisa”, „Tratwa Meduzy”, „Wesele w Kanie” i rzeźby „Pogromcy Koni” i „Wenus z Milo”.

Ciekawostki o Francji
Francja - ciekawostki - Luwr

Ten filmik jest w tym miejscu dlatego, że jest tam przedstawiona makieta Luwru z różnych stron z lotu ptaka. Dlaczego? Żeby uświadomić Wam, drodzy czytelnicy, jak to muzeum jest ogromne, przez co może nie mniej imponujące.

15. Ludwik XIX był najkrócej panującym królem Francji

Tak, dobrze przeczytaliście. Jego władza nad Francją trwała zaledwie 20 minut, gdy jego ojciec, Karol X abdykował po rewolucji lipcowej 1830 i zostawił mu tron. Legenda głosi, że Ludwik miał spędzić ten czas na wysłuchiwaniu argumentów i opinii dwóch stron – żony i ojca. Ostatecznie jednak posłuchał żony i ustąpił z tronu na rzecz bratanka, księcia Bordeaux. Żeby było jeszcze ciekawiej, Ludwik dzieli ten zaskakujący rekord z ówczesnym portugalskim następcą tronu, Ludwikiem Filipem. Jednak on miał przejąć tron w innych okolicznościach – jego ojciec został zamordowany. Sam Ludwik Filip też zmarł od ran po 20 minutach. W obu przypadkach tak krótki czas panowania to już rekord na skalę światową.

Francja - ciekawostki - najkrócej panujący król

Ciekawostki o Francji

Francja jest największym krajem Unii Europejskiej – jest ona pełna ciekawych zwyczajów, które w większości wynikają lub w jakiś sposób wiążą się z tymi opisanymi tutaj. To jest taka baza, którą trzeba znać, żeby móc „uczyć się” czegoś nowego i umieć to ze sobą łączyć. Zwłaszcza jeśli planuje się mieszkanie i życie we Francji przez dłuższy czas – kilka lat lub całe życie. 
Z pewnością istnieje jeszcze wiele innych ciekawostek o Francji, o których przeciętny Polak nawet by nie pomyślał. Mówiąc w skrócie, mimo że Francja to kraj europejski, tamtejsza kultura w znacznym stopniu różni się od naszej, a niektóre zwyczaje prawa oraz fakty potrafią mocno zdziwić nie tylko obcokrajowców, ale też samych Francuzów.

Jeśli potrzebujesz tłumaczeń na język francuski, kliknij TUTAJ.

Rozkminiła: Kinga Ostrowska
Redakcja: Michalina Kossak
Optymalizacja SEO: Michalina Kossak
Grafika: Hubert Kalinowski

Report

Comments

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

GIPHY App Key not set. Please check settings

Wysokość wieży Eiffla lub jak wygląda widok z wieży Eiffla to nie jest tajemnica. Sam musisz się przekonać. Wieża Eiffel od ponad 100 lat przyjmuje gości.

Wieża Eiffla, fakty i ciekawostki!

Dzień dobry, miłego dnia na wesoło. Pobierz urocze kartki i dowiedz się skąd wzięło się wyrażenie Have a nice day. Miłego dzionka i smacznej kawusi

Miłego dnia