Jeśli zastanawiasz się, ile jest krajów w Europie, wyjaśnimy ci wszystko od A do Z! Dowiesz się też, jakie kraje zrzesza UE i wiele innych ciekawostek.
w

Ile jest krajów w Europie?

A ty jak myślisz? Musimy jednak pamiętać o tym, że przez liczne wojny, oddzielanie się terytoriów i powstawanie nowych unii, ta liczba ciągle się zmienia. Zwróćmy też uwagę na niezwykłą historię Europy oraz bogactwa kulturowe jakie oferuje.

 Europa jest jednym z siedmiu kontynentów na całym świecie. Nie ma zbyt dużej powierzchni w porównaniu do innych. Największym z nich jest Azja, później Afryka, następnie Ameryka Północna, Ameryka Południowa, Antarktyda i w końcu – Europa. Kontynentem mniejszym od Europy jest już tylko Australia. Powierzchnia Państw Europy wynosi około 10,1 mln km2, a zamieszkuje ją ponad 700 milionów ludzi. Żyją oni w różnorodnych państwach, jednak tak właściwie, ile jest krajów w Europie? Ile z nich wpisanych jest na listę państw członkowskich Unii Europejskiej? Które z nich są najtańszymi krajami Europy? Odpowiedź na te pytania poznamy już za chwilę, w dalszej części artykułu.

Ile jest krajów w Europie

Historia Europy w pigułce dla każdego

Dziś mało kto zastanawia się, ile lat ma już Europa. Jak się okazuje, nasz kontynent liczy sobie już ponad 1,8 miliarda lat! Ziemia, po której dziś chodzimy, widziała już wiele wojen, przemian, tworzenie się pierwszych państw, znikanie niektórych, a także ich łączenie się. Pierwsi ludzie do Europy przybyli z Afryki i początkowo osiedlali się na terenach dzisiejszej Hiszpanii. Później zaczęli migrować w głąb kontynentu. Dotarli do terytoriów współczesnej Francji oraz Włoch. Następnie zaczęli się szybko rozprzestrzeniać po całym kontynencie europejskim, zaludniając go, tworząc osady, a z czasem ustanawiając stolice państw. Dość szybko wyklarował się podział na krąg zachodni, wschodni i północny, co  przetrwało wiele tysięcy lat. Przecież do dziś, kultury zachodniej i wschodniej Europy nieco się różnią. Następnie, jak historia doskonale pokazuje, kraje europejskie okazały się wspaniałym miejscem do zamieszkania i tak jest do dziś.  

Jakie państwa Europy powstały jako pierwsze?

Żeby odkryć, ile jest krajów w Europie teraz, warto przyjrzeć się początkom ich powstawania. Pierwszymi państwami, które powstały na mapie Europy, były Starożytny Rzym oraz Starożytna Grecja. Ich funkcjonowanie wyglądało jednak znacznie inaczej od tego, jak współcześnie wyobrażamy sobie państwo. Mimo to, tym dwóm jednostkom zawdzięczamy bardzo wiele w kwestii rozwoju cywilizacji. Może się to wydawać niewiarygodne, ale do dziś korzystamy na co dzień z wielu wynalazków i odkryć Starożytnych Greków oraz Rzymian. Zatem, cóż takiego zawdzięczamy Grekom? Na pewno należy wspomnieć o latarni morskiej, budziku, mapie, żurawiu, prysznicu czy dźwigni. To właśnie Grecy stworzyli pierwszy teatr, pojęcie obywatelstwa oraz demokracji. Tymczasem Rzymianom należy być wdzięcznym za utworzenie organizacji strażackiej czy napisanie podwalin systemu prawnego. Ponadto, udoskonalili beton, który jest nieustannie używany w budownictwie. Również pierwsze akwedukty i mosty są autorstwa Rzymian, a także termy, w których obecnie często spędzamy czas, relaksując się. Starożytne odkrycia okazały się być naprawdę przełomowe dla mieszkańców państw Europy, i nie tylko.

Ile jest krajów w Europie?

Przejdźmy w końcu do meritum – ile jest krajów w Europie? Okazuje się, że od czasów starożytnych nieco ich przybyło. Aktualnie jest ich aż… 46! Przyjrzyjmy się im zatem po kolei. Największym państwem w Europie jest Rosja, kolejno Kazachstan, Turcja. Leżą one częściowo również w Azji. Następnymi krajami są Francja, Ukraina, Hiszpania, Szwecja, Niemcy, Finlandia, Norwegia, Polska, Włochy, Wielka Brytania, Rumunia, Białoruś, Grecja, Bułgaria, Islandia, Węgry oraz Portugalia. Następne, już coraz mniejsze kraje, to Austria, Czechy, Serbia, Irlandia, Litwa, Łotwa, Chorwacja, Bośnia i Hercegowina, Słowacja, Estonia, Dania i Holandia. Jeszcze mniejszymi państwami powierzchniowo są Szwajcaria, Mołdawia, Belgia, Albania, Macedonia Północna, Słowenia oraz Czarnogóra. Warto wiedzieć, że najmniejsze państwa Europy, czyli Luksemburg, Andora, Malta, Lichtenstein, San Marino, Monako oraz Watykan, mają mniej niż 10 tysięcy km2 powierzchni. Są to zarazem najmniej zaludnione państwa. Poza 46 krajami na politycznej mapie Europy istnieją również dwa terytoria – Kosowo i Naddniestrze, które nie są jednak uznawane za niepodległe państwa przez wszystkie kraje na świecie.

Kto stoi na czele państw europejskich?

Aktualnie w większości państw europejskich głową państwa jest prezydent. Jednak, ile jest krajów w Europie, które mają króla? Taka sytuacja ma miejsce w Hiszpanii (król Filip VI), Szwecji (król Karol XVI Gustaw), Norwegii (Harald V), Wielkiej Brytanii (król Karol III), Danii (królowa Małgorzata II), Holandii (król Wilhelm-Aleksander) oraz Belgii (król Filip I Koburg). Ciekawie sytuacja wygląda w Bośni i Hercegowinie, gdzie głową państwa jest Przewodniczący – Sefik Dzaferovic. Z kolei inne państwa także kontynuują tradycję, jednak urząd króla został tam zastąpiony księciem. Tak wygląda to w Luksemburgu, gdzie panuje Wielki Książę Henryk, a także w Andorze, gdzie rządzą dwaj współksiążęta – Emmanuel Macron (jednocześnie obecny prezydent Francji) oraz Joan Enric Sicilia. Z książętami mamy również do czynienia w przypadku Lichtensteinu, ponieważ głową państwa jest tam książę Jan Adam II, oraz w Monako, na czele którego stoi książę Albert II Grimaldi. Zgoła inaczej kształtuje się system w San Marino. Tam władzę sprawują kapitanowie regenci, Oscar Mina oraz Paolo Rondelli. Na tle państw Europy wyróżnia się jeden wyjątek – Watykan. Głową tego małego państwa jest aktualnie urzędujący papież – obecnie Franciszek. 

Ile jest krajów w Europie

W jakich językach mówi się aktualnie w Europie?

Współcześnie jednym z kluczowych języków, w którym porozumiewają się ludzie w Europie, jest język angielski. Został on uznany za dość uniwersalny i zaczęto powszechnie nauczać go w szkołach. Warto jednak wiedzieć, w jakich językach komunikują się mieszkańcy poszczególnych krajów w Europie. Może być to szczególnie przydatne podczas podróży. Czy to, ile jest krajów w Europie, równa się temu, ile jest języków na kontynencie europejskim? Przekonajmy się. Wiele osób mówi w języku angielskim, francuskim, niemieckim, włoskim, hiszpańskim, portugalskim, rosyjskim oraz serbskim. W użyciu są również kazachski czy turecki. W centralno-wschodniej Europie mamy polski, białoruski, ukraiński, rumuński, litewski, łotewski, słowacki, czeski, a także mołdawski. Na północy kontynentu możemy usłyszeć fiński, szwedzki, norweski, farerski, manx, irlandzki, estoński, duński oraz islandzki. Tymczasem na Półwyspie Bałkańskim królują chorwacki, bośniacki, czarnogórski, albański, macedoński, słoweński. Część Europejczyków komunikuje się też w języku bułgarskim, węgierskim, romansz, niderlandzkim czy luksemburskim. Natomiast do dość mało popularnych języków zaliczamy kataloński, łacinę oraz język maltański.

Jak wygląda mapa polityczna Europy?

Mapy europejskich państw zmieniały się nieustannie na przestrzeni wieków, było to spowodowanie licznymi wojnami i chociażby rozpadem ZSRR. Obecnie, jak już wiemy, największym państwem Europy pozostaje Rosja, w tym zestawieniu Polska plasuje się dopiero na dziewiątym miejscu. Do najbardziej zaludnionych państw europejskich należą Rosja, Niemcy i Wielka Brytania. Moskwa jest największą stolicą europejską, ale miastem o największej liczbie ludności, na chwilę obecną, pozostaje Stambuł. Znajomość mapy politycznej Europy jest w tych czasach absolutną podstawą, ułatwia efektywne podróżowanie i lepsze zrozumienie relacji, jakie panują między poszczególnymi krajami.

Państwa należące do Unii Europejskiej

Obecna sytuacja polityczna Europy pozwala na dynamiczniejszą współpracę między większością państw europejskich. Nie zapominajmy, że od 1993 roku, czyli od utworzenia Unii Europejskiej liczba jej członków stale rośne. Ile państw europejskich należy do Unii? Obecnie zrzesza ona aż 27 państw z mapy Europy. Nie wszystkie kraje Unii należą jednak do strefy euro, czyli grupy państw gdzie euro jest wspólną obowiązującą walutą. Dzięki Unii Europejskiej i strefie Schengen podróżowanie stało się dużo łatwiejsze, mamy możliwości poznać państwa Europy, których kultury czasem znacząco różnią się od naszej. A jakie są oficjalne języki Unii Europejskiej? Czy jest to tylko wszechobecny angielski? Absolutnie nie! Języków urzędowych państw Unii jest aż 24.

Ile jest krajów w Europie

Ciekawostki dla każdego z państw europejskich

Tyle, ile jest krajów w Europie, tyle jest osobnych historii, tradycji i zwyczajów. Przykładowo, Słowenia chlubi się posiadaniem najstarszej na świecie, około 400-letniej, winorośli. Czesi piją najwięcej piwa na świecie, a Belgia jest krajem europejskim, który ma najbardziej rozbudowaną sieć kolei. To zaskakujące, że najstarszą republiką jest San Marino, a Luksemburg ma najwyższe PKB na osobę. Najwyższe kobiety pochodzą z Łotwy, a najdłuższe życie czeka nas w Monako. Teraz coś dla fanów czerwonego wina – Włosi oferują je darmowe, tryskające wprost z rzymskiej fontanny. Historyków na pewno zaciekawi fakt, iż w Bułgarii odkryto najstarsze szczątki praczłowieka. Młodsi czytelnicy mogą nie pamiętać, ale Chorwacja, Serbia, Słowenia, Macedonia Północna, Bośnia i Hercegowina, Czarnogóra oraz Kosowo to państwa, które powstały po rozpadzie Jugosławii. Wiele nich jest też idealnymi budżetowymi destynacjami wakacyjnymi.

Najtańsze kraje i najczęściej odwiedzane stolice europejskie

Studenci-podróżnicy mogą zachodzić w głowę, jaki jest najbardziej obfitujący w atrakcje i zarazem jeden z najtańszych krajów Europy. Jest to zdecydowanie Albania! Ponadto na listę najtańszych państw możemy śmiało wpisać Turcję czy Ruminię. A co ze stolicami europejskich państw? Które z nich są najczęściej odwiedzane przez turystów? Oczywiście nowoczesny Londyn i romantyczny Paryż. Pozostając przy temacie europejskich stolic, ciekawostką jest to, że Szwajcaria jest jedynym krajem na mapie Europy, który nie posiada oficjalnej stolicy. Często w mediach można spotkać się z pojęciem Skandynawii, jednak co to dokładnie oznacza? Danię, Szwecję, Norwegię, Islandię i Finlandię. Nie są to na pewno najtańsze kraje, ale warte odwiedzenia ze względu na unikatową przyrodę i architekturę. Podsumowując, warto wyruszyć w podróż po ciekawych atrakcjach państw europejskich. Ile jest krajów w Europie, tyle możliwości niezapomnianych wypraw 😊 

Autor – Oliwia Strzelecka
Redakcja i optymalizacja SEO – Natalia Biegaleska
Grafika – Patrycja Mazur

Zgłoś nadużycie

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

GIPHY App Key not set. Please check settings

Miasta historyczne

Miasta historyczne

Chcesz wiedzieć jakie są najwyższe szczyty górskie świata, co to jest Korona Świata i jakie są największe góry na poszczególnych kontynentach?

Najwyższe szczyty górskie świata