Ludzie cierpiący na syndrom oszusta są zazwyczaj osobami wysoko postawionymi i ambitnymi. Poznaj charakterystyczne cechy osób mających syndrom oszusta.
w

Lubię!Lubię! SuperSuper

Syndrom oszusta. Co to jest?

Jestem oszustem. Może dostałem tę pracę tylko dzięki przypadkowemu szczęściu. Co jeśli moi współpracownicy dowiedzą się, że nie jestem wystarczająco dobry?

Syndrom oszusta — co to za zjawisko psychologiczne? Kto doświadcza syndromu oszusta? Pojęcie syndrom oszusta lub syndrom impostora po raz pierwszy zostało użyte przez dwie psycholożki kliniczne Pauline Clance i Suzanne Imes w latach 80. w książce „The Impostor Phenomenon in High-Achieving Women: Dynamics and Therapeutic Intervention”. Książka bazowana była na badaniach przeprowadzonych na 150 wysoko wykształconych i aspirujących kobietach. Pomimo tego, że kobiety te były na wysokich stanowiskach, a otoczenie odbierało je jako usatysfakcjonowane co do swojego rozwoju zawodowego, one same odbierały swój sukces jako zwykły przypadek, wynik zewnętrznych okoliczności.

Niestety nie jest to problem jedynie lat 80. Szacuje się, że syndromu oszusta doświadcza nawet 70% ludzi na jakimś etapie życia. Pierwotnie syndrom oszusta przypisywano jedynie kobietom, natomiast teraz wiadome jest, że mężczyźni również borykają się z tym problemem. Przeczytaj artykuł, jeśli nigdy nie słyszałeś pojęcia syndrom oszusta.

Na czym polega syndrom oszusta?

  • brak umiejętności obiektywnej oceny własnych umiejętności i możliwości
  • wyznaczanie sobie zbyt ambitnych planów najczęściej niemożliwych do osiągnięcia
  • osiąganie wyników lepszych od oczekiwanych
  • autosabotaż
  • przypisywanie swoich osiągnięć czystemu przypadkowi
Jak można zauważyć, niektóre z podanych cech same sobie zaprzeczają. Wydawać by się mogło, że nie da się stosować autosabotażu i jednocześnie osiągać o wiele lepsze wyniki niż początkowo założono. A jednak.
 
Syndromu oszusta zazwyczaj doświadczają osoby wysoko postawione, ambitne, dynamiczne. Fenomen ten powiązuje się również z tendencjami perfekcjonistycznymi. Syndrom oszusta dotyczy głównie osób ponadprzeciętnie inteligentnych. Osoba z syndromem oszusta ma poczucie, że nie jest wystarczająco kompetentna do wykonania konkretnego zadania. Boi się, że zostanie „nakryta” przez współpracowników, a co za tym idzie, wyciągnięte zostaną wobec niej konsekwencje, dlatego też często już na samym początku wycofuje się z konkretnych działań. Problemem jest też interioryzacja własnego sukcesu. Długotrwałe niskie poczucie własnej wartości może niekorzystnie wpłynąć na własny wizerunek i oddziaływać na kolejne aspekty życia danej osoby, nadwyrężając niskie już poczucie własnej wartości.
 
Nikt nie chce się czuć jak oszust w swojej pracy, we własnym domu, czy też pośród znajomych, nieustannie porównując swoje osiągnięcia do cudzych. Chociaż syndrom oszusta na pierwszy rzut oka nie wydaje się być poważnym problemem, jego objawy mogą mieć naprawdę destrukcyjny wpływ na zdrowie psychiczne.
syndrom oszusta, impostor syndrome
Tom Hanks i Michelle Pfeiffer to osoby, które doświadczyły syndromu oszusta

Syndrom oszusta. Jak sobie radzić?

Jak przezwyciężyć syndrom oszusta? Osoby zmagające się z syndromem oszusta odczuwają przede wszystkim lęk, niepokój i strach odnośnie tego, że nie są wystarczająco dobre w danych sytuacjach, najczęściej związanych z pracą lub nauką. Co ciekawe, syndromu oszusta obserwuje się częściej u osób pochodzących z rodzin, których członkowie osiągnęli duże, znaczące sukcesy w ciągu życia. Syndrom oszusta oczywiście można pokonać — wymagać to będzie dużo wysiłku i pracy nad samym sobą. Jednym ze sposobów na pokonanie syndromu oszusta jest przekształcenie go w pewność siebie. Brzmi niewiarygodnie, ale pamiętaj, że to w twoim interesie leży, żeby zadbać o swoje zdrowie psychiczne i załagodzić objawy syndromu oszusta.
 
Doktor Kim Foster wyróżniła 4 wskazówki, które mają pomóc w przezwyciężeniu syndromu oszusta osobom doświadczającym go: wsparcie w odzyskaniu motywacji, wiary w siebie oraz nabraniu większej pewności siebie. Spróbuj je wdrożyć, jeśli podejrzewasz u siebie syndrom oszusta.
 

#1 Obserwowanie sytuacji z boku

O wiele łatwiej jest ocenić czym tak naprawdę jest syndrom oszusta, poznając inne osoby cierpiące z tego samego powodu. Kogo dotyczy syndrom oszusta? Bardzo duża liczba celebrytów przyznała się do swoich objawów: poczucia bycia słabszym, mniejszym i gorszym. Gdy doświadczamy dyskomfortu związanego z syndromem oszusta, możemy odnieść wrażenie, że jesteśmy jedynymi osobami, które nie radzą sobie z presją. Jedna z najbardziej znanych amerykańskich aktorek, Michelle Pfeiffer, przyznała, że sama zmaga sie z syndromem impostora. Potwierdziła, że boi się, że ludzie odkryją jej “brak talentu”. Najważniejszym krokiem w sytuacji jak ta jest zrozumienie, że w rzeczywistości syndrom oszusta nie umniejsza w żadnym stopniu naszym osiągnięciom. Gdybyśmy rozwodzili się nad naszymi marzeniami i nie pokonywali przeciwności losu dążąc do ich osiągnięcia, osoby takie jak Michelle Pfeiffer nie otrzymałyby uznania na całym świecie.

#2 Rozpoznanie korzyści

Osoby doświadczające syndromu impostora często mają duży kłopot z rozpoczynaniem nowych zadań, zmianą pracy czy współpracą z nieznanymi do tej pory osobami. Pierwszym krokiem, by poradzić sobie z syndromem oszusta jest zrozumienie, że jest się w tej sytuacji nowicjuszem. Co więcej, porażka często bywa nieodłącznym elementem w procesie osiągania sukcesu. W wielu przypadkach niepowodzenia są szansą na wyciągnięcie lekcji z naszych błędów i ropoczęcie działania na nowo, starając się unikać wcześniej popełnionych pomyłek. Natomiast jako nowa osoba w miejscu pracy masz świeże, obiektywne spojrzenie, dlatego też możesz szybciej dostrzec pewne problemy i pomóc zespołowi je wyeliminować. Zbierając nowe doświadczenia i ucząc się na własnych błędach, gwarantujesz sobie daleko idący sukces.

#3 Proces uczenia się jako nieodłączna część życia

Syndrom oszusta potrafi namieszać w głowie. Dobrym sposobem na jego pokonanie jest skupienie się na tym, jaką osobą jesteś, co już wiesz a czego jeszcze musisz się nauczyć, wypisanie swoich mocnych stron, mimo że syndrom oszusta utrudnia dostrzeżenie pozytywnych cech w samym sobie. Swoich błędów nie powinno się odbierać jako porażki — to tylko pogłębi symptomy syndromu. Należy pójść o poziom wyżej i wykorzystać to jako szansę na doskonalenie swoich umiejętności. W ten sposób budujesz zdrowe nawyki, przez co stajesz się lepszą wersją samego siebie. Dzięki ciągłej nauce łatwiej jest zaakceptować fakt, że bycie perfekcyjnym w każdej sytuacji jest wręcz nieosiągalne. Nikt nie jest idealny, a błędy są nieuniknioną częścią życia i kariery zawodowej. W rezultacie uczysz się doceniać to, kim jesteś i jak wielki wpływ masz na swoją przyszłość.

#4 Metody radzenia sobie ze stresem

Osoby z cechami syndromu oszusta uważają, że nie zasłużyły na swój sukces, stale porównując swoje osiągnięcia do innych ludzi, nawet całkowicie obcych. W przypadku syndromu oszusta pozbycie się negatywnych myśli i ich zamiana na pozytywne doświadczenia jest kluczem do pokonania większości zahamowań. Gdy nauczymy się rozpoznawać własne emocje, uczucia i mechanizmy będziemy mieli możliwość przeorganizować je w zdrowe metody radzenia sobie z niepożądanymi myślami. W tak trudnych sytuacjach ważne jest, by skupiać się na swoich dotychczasowych sukcesach, celebrować wszystkie swoje osiągnięcia oraz wspominać pozytywne opinie otrzymane od innych osób. W przeciwnym razie syndrom oszusta blokuje osiąganie sukcesów i rozwijanie się na polu zawodowym.
 
Syndrom oszusta dotyka osoby ambitne, jednocześnie podatne na stres związany ze spełnianiem wygórowanych oczekiwań otoczenia. Ciężko zaprzeczyć, że wiele osób doświadcza w jednym lub nawet w kilku okresach swojego życia objawów, które mogą oznaczać syndrom oszusta. Najważniejszym jest, by mieć świadomość, że rzeczywistość a subiektywne opinie obcych osób nie zawsze są sobie równe. Należy także pamiętać, że w momencie, gdy podejrzewasz u siebie syndrom oszusta i nie radzisz sobie z jego objawami, najlepszym pomysłem jest zasięgnięcie porady lekarskiej od specjalisty — psychologa bądź psychoterapeuty. Syndrom oszusta staje się poważnym problemem, gdy uniemożliwia on normalne funkcjonowanie na co dzień i powoduje znacze obniżenie własnej wartości.
 

Czy sam odczuwasz objawy, które mogą wskazywać na syndrom oszusta? Co zrobisz, gdy spotkasz osobę, która ewidentnie boryka się z syndromem oszusta? Jeśli chcesz, możesz samodzielnie sprawdzić czy masz predyspozycje, by ulec syndromowi oszusta i wykonać test taki, jak na stronie https://www.idrlabs.com/3-minute-impostor-syndrome/test.php.

Pamiętaj, że nie ma powodów do tego by się załamywać, ponieważ wszelkie konsekwencje syndromu oszusta zazwyczaj można załagodzić — warto zacząć od wprowadzenia w życie zasad opisanych powyżej.

 

Rozkminiła: Gabriela Skardzińska
Optymalizacja SEO: Olga Zielińska

Zgłoś nadużycie

Jakie najpiękniejsze plaże we Włoszech będą najlepszym wyborem na spędzenie urlopu? Czy plaże nudystów we Włoszech istnieją? Do wyboru do koloru!

Top 10 – najpiękniejsze plaże we Włoszech

Włoska mafia, która narodziła się na Sycylii, związana jest z wieloma tajemnicami. Na jej temat krąży wiele ciekawostek.

Włoska mafia- co musicie wiedzieć?