Zastanawialiście się kiedyś, jakie są najmniejsze zwierzęta na świecie? Jeśli tak, to znaleźliście się w odpowiednim miejscu! Przed wami lista najmniejszych zwierząt na świecie. Zwierzęta przyjmują wiele kształtów i rozmiarów, od naprawdę malutkich po zaskakująco wręcz ogromne. Dziś przedstawimy najmniejsze zwierzę świata w różnych gatunkach.
Ryjówek etruski (Suncus etruscus) – najmniejszy gryzoń świata

Nazywany również ryjówką etruską waży zaledwie od 1,2 grama do 2,7 grama, co czyni go najlżejszym ssakiem na świecie, a maksymalna długość jego ciała może osiągnąć jedyne 53 milimetry. Jednak nie wszystko w tym gryzoniu jest małe. Stosunek wielkości jego mózgu do masy ciała jest największy spośród wszystkich zwierząt, nawet w porównaniu do człowieka!
Świnionos malutki (Craseonycteris thonglongyai) – najmniejszy nietoperz świta

Świnionos malutki, czy też ryjkonos malutki to gatunek nietoperza zamieszkujący tereny Tajlandii i Birmy jest najmniejszym nietoperzem, mierzącym tylko 30-40 milimetrów długości i ważącym 1.5-2 gramów. Jest mniej więcej tej samej wielkości, co trzmiel. Wydaje charakterystyczny, świński pysk. Żyje w jaskiniach wapiennych wzdłuż rzek, a w jednej jaskini żyje średnio 100 osobników.
Króliczek Karłowaty (Brachylagus idahoensis) – najmniejszy królik świata

Króliczek karłowaty jest najmniejszym królikiem na świecie, średnia długość jego ciała wynosi od 24 do 29 cm, a dorosłe osobniki ważą zaledwie 400 gramów. Zamieszkują one Amerykę Północną, gdzie gleba jest dość głęboka i gdzie mogą zagrzebać się w wysokich, gęstych sagowcach w poszukiwaniu schronienia i pożywienia. Rozległe, często wykorzystane ścieżki przeplatają zarośla szałwii. Stanowi to dla nich idealne drogi ucieczki przed drapieżnikami.
Pigmejka karłowata (Cebuella pygmaea) – najmniejsza małpa świata

Znana również jako uistiti pigmejka, czy po prostu pigmejka, jest to najmniejsza małpa na świecie. Pochodzi z lasów deszczowych Brazylii, Kolumbii, Ekwadoru, Peru i Boliwii i żyje najczęściej w parach lub małych rodzinach. Jest naprawdę maleńkie. Długość ciała (nie licząc ogona) to zaledwie 14 – 16 cm, a jej waga po narodzinach to jedynie 15 gramów.
Węże nitkowate (Leptotyphlopidae) – najmniejsze węże świata

Węże nitkowate są uważane za najmniejsze węże na świecie o długości ciała około 11cm. Żyją w Ameryce Północnej i Południowej, Afryce i Azji. Istnieje 87 różnych gatunków węży, które określane są jako „nitkowate”. Są ślepe, niejadowite i przystosowane do grzebania w ziemi, gdzie żywią się mrówkami i termitami. Większość gatunków wysysa zawartość ciał owadów i zostawia ich powłokę.
Koliberek hawański (Mellisuga helenae) – najmniejszy ptak świata

Koliberek hawański jest najmniejszym ptakiem i najmniejszym ciepłokrwistym kręgowcem na świecie. Mierzy 5,7 centymetrów długości i waży 1,8 grama. Jednak nie tylko rozmiar jego ciała jest imponujący. Gniazda tych ptaków mają ledwie 2 centymetry szerokości i 3 centymetry głębokości!
Brookesia Micra – najmniejszy kameleon świata

To najmniejszy znany gatunek kameleona. Przeciętna długość ciała dorosłego osobnika tego gatunku to jedynie 25 milimetrów! Należy do grupy malutkich kameleonów, które żyją tylko na wyspie Madagaskar, u jego wybrzeży. Kameleon ten potrafi zwinąć się i udawać liść, kiedy czuje się zagrożony. Biolodzy uważają, że gad ten jest tak malutki z powodu karłowatości. Ponieważ żyje na wyspie z ograniczoną ilością pożywienia, jego mały rozmiar pozwala mu obejść się z mniejszą ilością jedzenia i wcześniej osiągnąć dojrzałość płciową.
Najmniejsze zwierzę na świecie
Najmniejsze zwierzę na świecie to Błonkówka Kikiki Huna. Żyje ona na Hawajach, Costa Rice i w Trynidadzie. Według naukowców mniejszy owad nie występuje na kuli ziemskiej. Ściśle rzecz biorąc, najmniejszym zwierzęciem na świecie byłaby ameba. Ameby są organizmami jednokomórkowymi, co oznacza, że składają się tylko z jednej komórki i są klasyfikowane w królestwie zwierząt jako Pierwotniaki. Jednak wiele osób nie uważa ich za „żywe istoty”, mimo że zalicza się je do królestwa zwierząt.
Chcesz dowiedzieć sie więcej o zwierzętach? Przeczytaj inne nasze rozkminki:
Rozkminiła: Weronika Florko
Redakcja: Joanna Baczul
Grafika: Hubert Kalinowski
GIPHY App Key not set. Please check settings