Czy wiesz jakie są najmniejsze zwierzeta na świecie? Jak wyglądają, gdzie występują. Dowiedz się więcej o tym, jakie są najmniejsze zwierzeta swiata.
w

Lubię!Lubię! WowWow

Najmniejsze zwierzęta na świecie

Najmniejsze zwierzę na świecie – jakie są najmniejsze zwierzęta w różnych gatunkach? Dowiedz się jaki jest najmniejszy gatunek nietoperza, najmniejszy królik, najmniejszy ptak i inne.

Zastanawialiście się kiedyś, jakie są najmniejsze zwierzęta na świecie? Jeśli tak, to znaleźliście się w odpowiednim miejscu! Przed wami lista najmniejszych zwierząt na świecie. Zwierzęta przyjmują wiele kształtów i rozmiarów, od naprawdę malutkich po zaskakująco wręcz ogromne. Dziś przedstawimy najmniejsze zwierzę świata w różnych gatunkach.

Ryjówek etruski (Suncus etruscus) – najmniejszy gryzoń świata

najmniejsze zwierze swiata, najmniejsze zwierzeta na świecie
Najmniejsze zwierzęta świata

Nazywany również ryjówką etruską waży zaledwie od 1,2 grama do 2,7 grama, co czyni go najlżejszym ssakiem na świecie, a maksymalna długość jego ciała może osiągnąć jedyne 53 milimetry. Jednak nie wszystko w tym gryzoniu jest małe. Stosunek wielkości jego mózgu do masy ciała jest największy spośród wszystkich zwierząt, nawet w porównaniu do człowieka!

Świnionos malutki (Craseonycteris thonglongyai) – najmniejszy nietoperz świta

Najmniejsze zwierzęta na świecie

Świnionos malutki, czy też ryjkonos malutki to gatunek nietoperza zamieszkujący tereny Tajlandii i Birmy jest najmniejszym nietoperzem, mierzącym tylko 30-40 milimetrów długości i ważącym 1.5-2 gramów. Jest mniej więcej tej samej wielkości, co trzmiel. Wydaje charakterystyczny, świński pysk. Żyje w jaskiniach wapiennych wzdłuż rzek, a w jednej jaskini żyje średnio 100 osobników.

Króliczek Karłowaty (Brachylagus idahoensis) – najmniejszy królik świata

najmniejsze zwierzeta swiata
Najmniejsze zwierzęta świata

Króliczek karłowaty jest najmniejszym królikiem na świecie, średnia długość jego ciała wynosi od 24 do 29 cm, a dorosłe osobniki ważą zaledwie 400 gramów. Zamieszkują one Amerykę Północną, gdzie gleba jest dość głęboka i gdzie mogą zagrzebać się w wysokich, gęstych sagowcach w poszukiwaniu schronienia i pożywienia. Rozległe, często wykorzystane ścieżki przeplatają zarośla szałwii. Stanowi to dla nich idealne drogi ucieczki przed drapieżnikami.

Pigmejka karłowata (Cebuella pygmaea) – najmniejsza małpa świata

najmniejsze zwierzeta na swiecie
Najmniejsze zwierzęta na świecie

Znana również jako uistiti pigmejka, czy po prostu pigmejka, jest to najmniejsza małpa na świecie. Pochodzi z lasów deszczowych Brazylii, Kolumbii, Ekwadoru, Peru i Boliwii i żyje najczęściej w parach lub małych rodzinach. Jest naprawdę maleńkie. Długość ciała (nie licząc ogona) to zaledwie 14 – 16 cm, a jej waga po narodzinach to jedynie 15 gramów. 

Węże nitkowate (Leptotyphlopidae) – najmniejsze węże świata

najmniejsze zwierzeta na swiecie
Najmniejsze zwierzęta na świecie

Węże nitkowate są uważane za najmniejsze węże na świecie o długości ciała około 11cm. Żyją w Ameryce Północnej i Południowej, Afryce i Azji. Istnieje 87 różnych gatunków węży, które określane są jako „nitkowate”. Są ślepe, niejadowite i przystosowane do grzebania w ziemi, gdzie żywią się mrówkami i termitami. Większość gatunków wysysa zawartość ciał owadów i zostawia ich powłokę.

Koliberek hawański (Mellisuga helenae) – najmniejszy ptak świata

najmniejsze zwierzeta swiata
Najmniejsze zwierzę na świecie

Koliberek hawański jest najmniejszym ptakiem i najmniejszym ciepłokrwistym kręgowcem na świecie. Mierzy 5,7 centymetrów długości i waży 1,8 grama. Jednak nie tylko rozmiar jego ciała jest imponujący. Gniazda tych ptaków mają ledwie 2 centymetry szerokości i 3 centymetry głębokości!

Brookesia Micra – najmniejszy kameleon świata

najmniejsze zwierze na swiecie

To najmniejszy znany gatunek kameleona. Przeciętna długość ciała dorosłego osobnika tego gatunku to jedynie 25 milimetrów! Należy do grupy malutkich kameleonów, które żyją tylko na wyspie Madagaskar, u jego wybrzeży. Kameleon ten potrafi zwinąć się i udawać liść, kiedy czuje się zagrożony. Biolodzy uważają, że gad ten jest tak malutki z powodu karłowatości. Ponieważ żyje na wyspie z ograniczoną ilością pożywienia, jego mały rozmiar pozwala mu obejść się z mniejszą ilością jedzenia i wcześniej osiągnąć dojrzałość płciową.

Najmniejsze zwierzę na świecie

Najmniejsze zwierzę na świecie to onkówka Kikiki Huna. Żyje ona na Hawajach, Costa Rice i w Trynidadzie. Według naukowców mniejszy owad nie występuje na kuli ziemskiej. Ściśle rzecz biorąc, najmniejszym zwierzęciem na świecie byłaby ameba. Ameby są organizmami jednokomórkowymi, co oznacza, że składają się tylko z jednej komórki i są klasyfikowane w królestwie zwierząt jako Pierwotniaki. Jednak wiele osób nie uważa ich za „żywe istoty”, mimo że zalicza się je do królestwa zwierząt.

Rozkminiła: Weronika Florko
Redakcja: Joanna Baczul
Grafika: Hubert Kalinowski

Zgłoś nadużycie

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

GIPHY App Key not set. Please check settings

Nadeszła jesień, i nie wiesz, jak zadbać o cerę, żeby była nawilżona, zregenerowana i dobrze przygotowana na zimę? Poznaj świetne sposoby na piękną cerę!

Jak dbać o cerę jesienią? Niezbędne porady

Chcesz dowiedzieć się kim była Elsa Schiaparelli? Przeczytaj artykuł, aby poznać jej historię oraz dalsze losy Domu Mody Schiaparelli.

Elsa Schiaparelli