Co świat myśli o Polakach? Jakie cechy kojarzą się z Polakami? Przeczytaj jakie są najczęstsze stereotypy o Polakach i dowiedz się jacy naprawdę są Polacy?
w ,

Lubię!Lubię! SuperSuper Ha haHa ha WowWow WrrWrr

Stereotypy o Polakach

Jakie są najpopularniejsze stereotypy o Polakach? Jak nas widzą obcokrajowcy? Czy prawdą jest, że Polacy regularnie nadużywają alkoholu, wiecznie narzekają i są nietolerancyjni? Czy te stereotypy są aktualne? Czy są jakieś pozytywne cechy Polaków znane za granicą? Poznaj 7 najpopularniejszych, najczęściej powtarzanych stereotypów o Polakach.

 

Na świecie istnieje mnóstwo stereotypów na rozmaite tematy. Jednymi z najczęściej występujących są te o narodowościach. Przykładowo, często myślimy, że prawdziwy Francuz codziennie rano spaceruje w berecie ulicami miasta, trzymając w dłoni siatkę z bagietką, Holendrzy poruszają się tylko rowerami z kieszeniami wypchanymi marihuaną, a wszyscy Anglicy uwielbiają piłkę nożną. Zatem możemy zadać sobie pytanie, co myślą o nas nasi zagraniczni sąsiedzi. Jacy są Polacy, jakie stereotypy o Polakach są najczęściej powielane? Biedny komunistyczny kraj, należący do Rosji, w którym zawsze jest zimno… To jedne z najczęściej powtarzanych stereotypów, które oczywiście są fałszywe, ale to nie wszystko, jest ich znacznie więcej!

Stereotypy o Polakach - jacy są Polacy?

Typowy Polak mówi tylko po polsku.

Jest to jeden z najpopularniejszych stereotypów dotyczących Polaków. Obcokrajowcy są przekonani o tym, że Polacy posługują się wyłącznie swoim ojczystym językiem. Niestety jest w tym ziarnko prawdy, ponieważ tylko 44% Polaków deklaruje, że porozumiewa się co najmniej jednym językiem obcym. Jednak nie wszystko stracone, młodsze pokolenie znacznie poprawia sytuację Polski. Według badań Polacy przyswajają języki obce znacznie szybciej niż Włosi lub Hiszpanie. Widać to wśród młodych ludzi, którzy coraz chętniej uczą się języków obcych. Mają też ku temu lepsze warunki. Dodatkowy język obcy jest obecny w prawie każdej szkole. Uczniowie zwykle oprócz angielskiego mogą wybrać np. francuski, niemiecki, hiszpański i wiele innych języków, a języki obce, które są bardziej egzotyczne (chiński, japoński) stały się bardzo popularne w Polsce. Dawne czasy, w których w szkołach obowiązkowy był tylko język rosyjski, już dawno przeminęły i w związku z tym Polacy chętniej uczą się języków.

stereotypy o polakach, jacy są polacy
Stereotypy o Polakach - jacy są Polacy?

Polacy są mistrzami narzekania.

“Typowy Polak narzeka na wszystko”- jest to kolejny z najczęściej powtarzanych stereotypów Polaków. Dotyczy to głównie starszych osób, które żyły w czasach komuny, kiedy w sklepach wszystkie półki były puste, przed sklepami trzeba było stać w ogromnych kolejkach. Brakowało wielu produktów codziennego użytku np. mięsa, chleba, o owocach już nie wspominając. Późniejsze czasy wcale nie były łatwiejsze, w Polsce panowało bezrobocie, wysokość pensji nie była zachwycająca. Takie przeświadczenie wśród Polaków zostało do dzisiaj, wielu z nich wciąż nie jest zadowolonych z życia w Polsce. I znów sytuacja zmienia się wśród młodego pokolenia. Młodzi są bardzo otwarci na wszystko, co nowe. Podchodzą do życia z dużą radością, ich pozytywne nastawienie przyciąga innych ludzi. Są otwarci na inne kultury czy narodowości. Podczas nauki często wyjeżdżają na wymiany do innych krajów, co też pokazuje dużą odwagę oraz otwartość.

Jakie są cechy "typowego" Polaka?

Typowy Polak jest nietolerancyjny.

Jest to kolejny stereotyp o Polakach, który dawno przestał być aktualny. W dzisiejszych czasach Polska jest coraz bardziej tolerancyjna, świadczy o tym m.in. ilość wymian studenckich, czy tak istotna w tych czasach pomoc naszym sąsiadom podczas wojny. Polacy z każdym rokiem pokazują, że są coraz bardziej tolerancyjni i że razem potrafią zdziałać cuda. W Polsce od dłuższego czasu żyje bardzo wielu imigrantów np. Ukraińcy, Niemcy czy Litwini. Polacy są często posądzani o antysemityzm, co jest dużym błędem. W polskim prawie wszystkie zachowania rasistowskie są zakazane. Sytuacja poprawiła się od momentu odnowienia stosunków dyplomatycznych z Izraelem w 1987 roku, od tego czasu Żydzi coraz częściej odwiedzają Polskę.

Każdy Polak jest alkoholikiem.

Ten stereotyp jest chyba najczęściej słyszany. Obcokrajowcy mają przekonanie, że Polacy codziennie się upijają. Co prawda tradycja picia alkoholu jest głęboko zakorzeniona w polskiej kulturze, już w dawnych czasach picie alkoholu odgrywało dość ważną rolę w życiu Polaków. Istnieje nawet takie powiedzenie używane w XVII wieku “ Jedz, pij i popuszczaj pasa.” Ale nie jest to równoznaczne z upijaniem się, bo przecież można pić z umiarem. Na ulicach polskich miast można zauważyć bardzo dużą ilość pubów, jest ich zazwyczaj tyle samo albo nawet czasem więcej niż kawiarni. Prawie zawsze są one wypełnione po brzegi, w tygodniu zazwyczaj jest trochę mniej ludzi, ale w weekendy trzeba rezerwować stoliki. Wynika to z tego, że spędzanie czasu z przyjaciółmi lub rodziną, z kieliszkiem dobrego wina lub innych alkoholi jest w Polsce bardzo popularne. Natomiast myślenie, że stereotypowy Polak ciągle chodzi pijany, jest niesłuszne.

cechy polaków
Stereotypy o Polakach - jacy są Polacy?

Stereotyp o Polakach, którzy kradną.

Wielu obcokrajowców uważa, że Polska jest niebezpiecznym krajem, co jest dużym kłamstwem. W każdym kraju zdarzają się sytuacje kradzieży, wynika to z ilości turystów w danym miejscu, dlatego zawsze ostrzega się ich przed pilnowaniem swoich bagaży. Złodzieje istnieją w każdym państwie i krzywdzącym jest posądzanie o to wyłącznie Polaków. W dzisiejszych czasach przestępczość jest na takim poziomie, że nigdzie nie jesteśmy w 100% bezpieczni. Jednak tak jak w każdym kraju, należy przestrzegać kilku zasad, które na pewno pozwolą nam uniknąć nieprzyjemnych sytuacji. Po pierwsze, wybierajmy parkingi strzeżone, czasem warto zapłacić kilka złotych, ale mieć spokojną głowę. Nigdy nie powinno się zostawiać wartościowych przedmiotów na wierzchu w samochodzie. Jest to spora pokusa dla potencjalnego złodzieja. Należy również pilnować swoich rzeczy, pilnować, aby nasza torebka zawsze była zamknięta, bo jak to mówią, po co kusić los. 

stereotypy o polakach, jacy są polacy
Stereotypy o Polakach - jacy są Polacy?

Stereotypy o Polakach- jacy są Polacy?

Typowy Polak nie jest zbyt inteligentny.

Jest to kolejny przykład wrzucania wszystkich do “jednego worka”. Wiadomo, nie każdy Polak posiada ogromną wiedzę na każdy temat, istnieją osoby mniej i bardziej inteligentne, jak wszędzie. Ale faktem jest to, że poziom nauczania w Polsce jest na naprawdę wysokim poziomie. W szkołach kładzie się ogromny nacisk na naukę wiedzy ogólnej, takiej jak chociażby geografia czy biologia. Polska posiada też dosyć obszerną historię, która również istnieje jako przedmiot szkolny, aż od podstawówki po liceum. Co więcej, dzieci nie uczą się tylko o historii Polski, ale historii całego świata. Polska młodzież uzyskuje jedne z najlepszych wyników w nauce. Coraz więcej Polaków zakłada swoje własne firmy, które działają międzynarodowo. Na całe szczęście ten stereotyp staje się coraz mniej popularny.

cechy polaków
Stereotypy o Polakach - jacy są Polacy?

Podsumowanie - Stereotypy o Polakach

Stereotypowy Polak jest bardzo gościnny.

Na samym końcu warto powiedzieć o stereotypie, który jest bardzo pozytywny. Mówi się, że Polacy są bardzo gościnni. Jak mówi polskie przysłowie czym chata bogata, z tym stereotypem można się zdecydowanie zgodzić. Polacy wykazują się niezwykłą gościnnością, co potwierdziło się po Euro 2012, które było organizowane w Polsce i na Ukrainie. Polska zyskała wtedy bardzo dużo pozytywnych opinii od obcokrajowców, między innymi, że jesteśmy bardzo gościnnym narodem. Po tym wydarzeniu w Polsce pojawia się coraz więcej turystów. Podsumowując – typowy Polak zawsze ugości pysznym jedzeniem, dobrym alkoholem i idealnie przygotowanym pokojem do spania.

Rozkminiła: Marta Sowa
Redakcja: Joanna Baczul
Grafika: Hubert Kalinowski

Zgłoś nadużycie

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

GIPHY App Key not set. Please check settings

Zastanawiasz się w jakiej kolejności oglądać filmy Marvela? Dowiedz się jakie są najlepsze filmy Marvela i jak oglądać Marvela.

W jakiej kolejności oglądać filmy Marvela?

Halloween to święto, którego nie trzeba przedstawiać nikomu. Prezentujemy Wam 20 ciekawostek o Halloween, o których nie mieliście pojęcia!

Halloween – 20 faktów które was zaskoczą