Polskie granice z innymi państwami. Granica Polski z Niemcami, z Czechami, ze Słowacją, z Ukrainą, z Białorusią, z Litwą, z Rosją. Najdłuższa granica.
w

Lubię!Lubię! SuperSuper Ha haHa ha WowWow WrrWrr

Granica Polski. Z kim graniczy Polska?

Chcesz wiedzieć z jakimi państwami graniczy Polska? Chciałbyś zobaczyć na mapie jak wygląda granica Polski? Jeśli tak, śmiało przeczytaj artykuł, bo nie tylko powiemy Ci jakie są granice Rzeczypospolitej, ale także przekażemy kilka ciekawostek o których być może wcześniej nie słyszałeś.

Granica Polski na przestrzeni dziejów mocno się zmieniała. Jej dzisiejszy kształt, został ustalony tuż po zakończeniu II wojny światowej, czyli w 1945 roku. Kształt naszego kraju, w obrysie granic państwowych, jest regularny i charakteryzuje się dużą zwartością terytorialną. Łączna długość granicy Polski wynosi 3 511 km a jej przebieg pokrywa się w dużej mierze z przebiegiem granic naturalnych (rzeki, górskie granie, brzeg morski).

Z jakimi państwami graniczy Polska? Które kraje graniczą z Polską?

Z definicji granice państwa (a więc w naszym przypadku Polski) są granicami międzynarodowymi, które oddzielają jedno państwo od państw sąsiednich.

Polska jest zaliczana do grupy największych krajów w Europie. Pod względem powierzchni zajmuje 9. miejsce wśród 46 państw europejskich.

Z kim graniczy Polska?

granica polski, granica polsko niemiecka, granica polsko czeska, najdłuższa granica polski, granica polsko ukraińska, polskie granice
Z kim graniczy Polska?

Granica Polski z Niemcami, zachodnia granica niemiecka.

Wiedzie od Morza Bałtyckiego przez wyspę Uznam, tuż obok miejscowości Świnoujście. Przecinając Zalew Szczeciński biegnie dalej w kierunku południowym dochodząc do rzeki Odra. Granica idzie wzdłuż koryta Odry i łączy się z ujściem Nysy Łużyckiej a następnie biegnie Nysą Łużycką w okolice Żytawy.

granica niemiecka, granica z niemcami, granica polsko-niemiecka
Granica polsko-niemiecka na wyspie Uznam. Na trasie Świnoujście-Ahlbeck.

Wyjątkową częścią polskiej granicy jest licząca 10,3 km granica z Niemcami na morskiej wyspie Uznam. Na świecie jest tylko 14 naturalnych wysp morskich przedzielonych granicą państwową, np: Irlandia, Nowa Gwinea, Cypr, Borneo, Haiti, Ziemia Ognista, Timor.

Granica z Czechami, południowa granica czeska.

Jest to najdłuższa granica Polski. Długość tej granicy to 796 km.

Zaczyna się od okolic Bogatyni, otaczając ten rejon linią od Żytawy do Zawidowa. Następnie biegnie przez Góry Izerskie, Karkonosze (w tym Śnieżkę, najwyższy szczyt masywu) do Przełęczy Lubawskiej i Górami Stołowymi do Kudowy Zdrój. Dalej przechodzi między Górami Bystrzyckimi i Górami Orlickimi, dochodząc do Przełęczy Międzyleskiej, skąd wiedzie masywem Śnieżnika i Górami Złotymi, zatrzymując się w dolinie Opawy. Następnie przez dolinę Olzy i Cieszyn dobiega do Przełęczy Jabłonkowskiej.

Mały Trójkąt - związek trzech przygranicznych miast

Mały Trójkąt to współnota następujących miast: Bogatynia, Hrádek nad Nisou, Zittau (Żytawa). Związek Miast „Mały Trójkąt” został założony w 2001 roku i jest dobrowolnym stowarzyszeniem miast Bogatynia (Polska), Gródek nad Nysą (Czechy) i Żytawa (Niemcy). Miasta Małego Trójkąta znajdują się w pobliżu granic Czech, Niemiec i Polski, można powiedzieć że w sercu Europy.

Wirtualnym centrum Związku Miast jest Punkt Trójstyku – miejsce, w którym spotykają się granice trzech państw. Związek Miast „Mały Trójkąt” został założony w celu wspólnego planowania, rozwoju i współpracy pomiędzy miastami, stowarzyszeniami i mieszkańcami w regionie Trójstyku. Wspólne postępowanie jest stosowane do konkretnych problemów. Związek Miast wspiera spotkania i współpracę zarówno jednostek jak i stowarzyszeń, szkół, zrzeszeń i klubów sportowych.

mały trójkąt, granica z czechami, granica czeska, trójstyk
Trójstyk - punkt w którym przecina się granica Polski z granicą czeską i niemiecką.

Granica Polski ze Słowacją, południowa granica słowacka.

Jej trasa wiedzie od Przełęczy Jabłonkowskiej przez Beskid Żywiecki (w tym Babią Górę, najwyższy szczyt pasma), przecina dolinę Orawy i dalej biegnie główną granią Tatr. Następnie prowadzi wzdłuż doliny Dunajca, przez Pieniny, dolinę Popradu i Beskid Sądecki, dochodząc do Przełęczy Tylickiej. Kontynuacją granicy jest pasmo Beskidu Niskiego, następnie przechodzi przez Przełęcz Dukielską i Łupkowską, kończąc na szczycie Krzemieńca – trójstyku granic.

granica słowacka, granica Polski, trójstyk granic
Granica słowacka, Polska i Czech. Trójstyk granic.

Granica Polski z Ukrainą, wschodnia granica ukraińska.

Biegnie od szczytu Krzemieńca przez Przełęcz Użocką wzdłuż doliny Sanu. Następnie przecina dolinę rzeki Strwiąż, Bramę Przemyską i Roztocze. Przechodzi doliną rzeki Sołokija aż do rzeki Bug. Dalej wzdłuż Bugu do Sobiboru w okolicach Włodawy.

granica ukraińska, granica Polski Ukrainy i Słowacji, trójstyk granic Krzemieniec
Granica ukraińska. Granica Polski, Ukrainy i Słowacji. Trójstyk granic Krzemieniec.

Granica Polski z Białorusią, wschodnia granica białoruska.

To granica na Bugu od Sobiboru do Puszczy Białowieskiej. Przecina dolinę Narwi docierając ostatecznie do Czarnej Hańczy.

Granica białoruska. Przejście graniczne w Terespolu.

Granica Polski z Litwą, północno-wschodnia granica litewska.

Jest to najkrótsza granica Polski. Długość tej granicy wynosi tylko 104 km.

Ta krótka granica otacza od wschodu Pojezierze Suwalskie. Biegnie w przybliżeniu od Czarnej Hańczy do okolic Wiżajn (Trójstyk Granic Wisztyniec).

Granica litewska. Polska, Litwy i Rosji. Trójstyk granic Wisztyniec.

Granica Polski z Rosją, północna granica rosyjska.

Biegnie od okolic Wiżajn niemal prostą linią na zachód. Przechodzi przez Puszczę Romincką, przecina dolinę Węgorapy i Łyny, Wzniesienia Górawskie i Zalew Wiślany. Swój charakterystyczny koniec ma na Mierzei Wiślanej w miejscowości Piaski.

Granica rosyjska. Granica z Federacją Rosyjską obok miasta Krynica Morska.

Granica morska, północna granica państwa polskiego.

Umowna linia biegnąca wzdłuż wybrzeża Polski oddalona od linii brzegowej o 12 mil morskich.

Około 38% lądowej granicy Polski (1154 km) jest zewnętrzną granicą Unii Europejskiej oraz NATO).

Jaka jest nadłuższa granica Polski?

Najdłuższą granicą Polski jest granica z Czechami. Wynosi ona aż 796 km.

Długość granic Polski:

  • z Niemcami 467 km
  • z Czechami 796 km
  • ze Słowacją 541 km
  • z Ukrainą 535 km
  • z Białorusią 418 km
  • z Litwą 104 km
  • z Rosją 210 km
  • granica morska 440 km

Zgłoś nadużycie

Aktualna lista firmy, które nie wycofały się z rosji. Lista wstydu całego świata, która jest aktualizowana każdego dnia. Bojkot tych firm jest oczywisty. Firmy w Rosji Firmy z Rosji które pozostały w Rosji aktualna lista hańby

Lista wstydu, czyli lista firm, które nie wycofały się z Rosji

nietypowa restauracja, ciekawy pomysł na restaurację

Najbardziej nietypowe restauracje na świecie