Mózg jest superprocesorem każdego człowieka. Zebraliśmy różne fakty o tym niewielkim, ale ważnym narządzie. Niektóre ciekawostki o mózgu mogą Cię zaskoczyć.
w , ,

SuperSuper Lubię!Lubię! WowWow Ha haHa ha PrzykroPrzykro WrrWrr

Ciekawostki o mózgu. 10 zaskakujących faktów

Mózg jest superprocesorem w organizmie człowieka. Dlaczego tak się dzieje i skąd mózg bierze swoje supermoce? Zebraliśmy dla Was fakty o tym arcyciekawym narzędziu ośrodkowego układu nerwowego.

Ludzka tkanka mózgu złożona jest ze zwojów i ma strukturę galaretki. Mózg odpowiada za przebieg wielu procesów życiowych, między innymi czynności serca czy oddychanie. Jakie inne ciekawostki kryje mózg człowieka? Oczywiście wszyscy wiemy, że jest to najważniejszy organ naszego ciała. Warto go codziennie ćwiczyć tak samo jak naszą sylwetkę. Dzięki zdobywaniu nowej wiedzy, nowych doświadczeń czy umiejętności, mózg podczas takiego „treningu” zyskuje na „sile” i ulepsza się jakość połączeń między komórkami nerwowymi.

Znasz to uczucie, kiedy stoisz na mrozie bez czapki i zaczyna Cię pobolewać głowa? Ból ten pojawia się, gdy zimno uderza w receptory w zewnętrznej powłoce mózgu zwanej oponami mózgowymi. Zimno powoduje rozszerzenie i obkurczenie tętnic, co wywołuje szybko pojawiający się ból głowy. 

Jakie jeszcze ciekawostki kryje nasz mózg? Niektóre ciekawostki mogą Cię zaskoczyć!

80% ludzkiego mózgu to woda

Mózg ludzki składa się w 80% z wody. W pozostałych 20% mózgu człowieka znajduje się tłuszcz. Z tego też powodu, to właśnie wodę i tłuszcz uznaje się za dwa składniki, które w diecie mają szczególne znaczenie dla prawidłowego funkcjonowania układu nerwowego. Kwasy tłuszczowe są kluczowe dla wydajności mózgu. Upewnij się zatem, że odpowiednio zaopatrujesz go w zdrowe, pobudzające mózg składniki odżywcze takie jak: orzeczy, różnego rodzaju pestki, ryby warzywa, owoce oraz wodę, które zadbają o prawidłowe funkcjonowanie mózgu.

Mózg potrzebuje 25 lat, aby w pełni się ukształtować

Mózg ludzki rozwija się do 25. roku życia. Jego rozwój zaczyna się od tyłu i przebiega do przodu. Dlatego przednie płaty, które kontrolują planowanie i rozumowanie, są ostatnimi, które wzmacniają i strukturyzują połączenia. Jednakże to nie jest tak, że nasz mózg po 25. roku życia ludzki mózg całkowicie przestaje sie rozwijać. Mózg ma ogromne możliwości i warto nieustannie go stymulować czytając, ucząc się nowych języków czy rozwiązując różne łamigłówki logiczne. Co ciekawe, podczas nauki mózg tworzy nowe połączenia między neuronami. Koniec końców można powiedzieć, że mózg ma wielkość średnigo kalafiora.

Ludzki mózg składa się z około 86 miliardów neuronów

Pojemność pamięci mózgu jest uważana za praktycznie nieograniczoną. Badania sugerują, że mózg ludzki zbudowany jest z około 86 miliardów neuronów. Każdy neuron tworzy połączenia z innymi neuronami, co może się składać na 1 kwadrylion (1 000 bilionów) połączeń. Z czasem neurony te mogą się łączyć, zwiększając pojemność pamięci. Jednak na przykład w chorobie Alzheimera wiele neuronów może ulec uszkodzeniu i przestać działać, co w szczególności wpływa na pamięć. Podczas udaru krew nie jest w stanie dostarczyć tlenu do mózgu, w wyniku czego komórki mózgowe mogą obumierać, co powoduje, że zdolności w tym konkretnym obszarze mózgu mogą zostać utracone. Podobnie jest w przypadku choroby Parkinsona, kiedy komórki części mózgu odpowiedzialnej za koordynację ruchów mimowolnych i ruchów szybkich zwanej (substantia nigra) zaczynają obumierać.

ciekawostki o mózgu
Ciekawostki o mózgu

Rdzeń kręgowy to dobry przyjaciel mózgu

Rdzeń kręgowy jest częścią ośrodkowego układu nerwowego. Jego podstawowym zadaniem jest sprawna komunikacja między mózgiem a resztą naszego ciała. Rdzeń kręgowy jest pewnego rodzaju „kablem”, który przekazuje impulsy z ciała do mózgu i odwrotnie. Rdzeń kręgowy ulega znacznemu wzrostowi w ciągu pierwszych czterech do pięciu lat, do około 40 lub 50 centymetrów długości, ale od tego czasu przestaje już rosnąć. Po tym czasie można powiedzieć, że ciało rośnie wokół kręgosłupa, który pozostaje dokładnie tak długi, kiedy mieliśmy 5 lat. Rdzeń kręgowy składa się z wiązki tkanki nerwowej i komórek podporowych. Jest odpowiedzialny za wysyłanie wiadomości z mózgu do całego ciała. ALS, czyli stwardnienie zanikowe boczne, powoduje obumieranie neuronów w mózgu i rdzeniu kręgowym, co wpływa na kontrolowane ruchy mięśni. Inną chorobą, która dotyka zarówno mózg, jak i rdzeń kręgowy, jest stwardnienie rozsiane (SM). W stwardnieniu rozsianym układ odpornościowy atakuje warstwę ochronną, która pokrywa włókna nerwowe, powodując problemy z komunikacją między mózgiem a ciałem.

Prędkość pracy mózgu osiąga 431km/h

Informacje w mózgu przemieszczają się z prędkością ok. 431km/h. Kiedy neuron zostaje pobudzony, generuje impuls elektryczny, który wędruje od komórki do komórki. Zakłócenie tego regularnego przetwarzania może wywołać napad padaczkowy. Wiedzaiłeś, że ludzki mózg przetwarza informacje tak szybko?

Waga ludzkiego mózgu wynosi około 1,5kg

Ludzki mózg waży niecałe 1,5 kg, co stanowi około 2% masy ciała. Co ciekaawe, 20% energii produkowanej przez organizm zużywa ludzki mózg. Mężczyźni mają zazwyczaj większy mózg niż kobiety. Waga mózgu kobiety wynosi około 1176g a mężczyzny 1325g. A jest tak dlatego, ponieważ przeciętny mężczyzna waży więcej niż przeciętna kobieta. Nie jest to jednak równoznaczne z wyższym poziomem inteligencji. Co ciekawe, mózg rośnie czterokrotnie w stosunku do swojego pierwotnego, niemowlęcego rozmiaru.

Ludzki mózg wytwarza około 70 tys. myśli dziennie

Ludzki mózg ma zdolność generowania około 70 tys. myśli dziennie. Jednak szacuje się, że przeciętny mózg ma od 40 tys. do 60. tys. myśli dziennie. Za każdym, gdy myślimy, nasz mózg uwalnia substancje chemiczne, które istotnie wpływają na nasze samopoczucie. Ilekroć męczy nas zatem nieprzyjemna myśl – smutne wspomnienie, obawa związana z naszą przyszłością – mózg wypuszcza dawkę chemii, która praktycznie natychmiast pogarsza nasz nastrój. Z drugiej strony każde radosne wspomnienie czy plany budzące w nas ekscytację powodują zastrzyk substancji poprawiających nasze samopoczucie i sprawiających, że zaczynamy postrzegać świat w bardziej kolorowych barwach. O ile naturalne jest, że przez naszą głowę w każdej minucie przetaczają się myśli o rozmaitym zabarwieniu, o tyle zbyt duża ilość negatywnych myśli może mieć znaczący wpływ na nasze funkcjonowanie czy zdrowie psychiczne.

Czy płeć mózgu ma znaczenie?

Nie ma czegoś takiego jak płeć mózgu! Zaprzeczają temu badania obrazowe mózgu przeprowadzone przez specjalistów z Izraela. Daphna Joel z uniwersytetu w Tel Awiwie wraz ze swym zespołem przeanalizowała badania obrazowe mózgu 1400 kobiet i mężczyzn w wieku od 13. do 85. roku życia. Porównywano 29 ośrodków mózgu, takich jak hipokamp czy dolny zakręt skroniowy, podejrzewanych o to, że mogą być odmienne u obu płci. Pod względem anatomicznym nie ma dwóch odmiennych mózgów kobiet i mężczyzn. Znaczna różnica między mózgiem mężczyzn a kobiet jest taka, że mózg mężczyzn jest cięższy, co nie przyczynia się do poziomu intelilgencji. Ta sama część ludzkiego mózgu podobnie wyglądająca może jednak nieco inaczej funkcjonować. Psycholog z Open University w Milton Keynes w Wielkiej Brytanii Meg John Barker podkreśla, że mózgi kobiet nie są binarne, czyli całkowicie odmienne. Jest więcej różnic wśród osób tej samej płci aniżeli między kobietami i mężczyznami.

Jaką część mózgu wykorzystujemy?

To mit, że używasz tylko 10 procent mózgu! W rzeczywistości zdrowe osoby używają go w całości, co nie znaczy, że równocześnie. Gdyby wszystkie neurony pracowały w jednym momencie, nie skończyłoby się to dla nas uzyskaniem super mocy, ale napadem padaczkowym. Co ciekawe, mózg działa 24h na dobę. Wiele osób wciąż myśli, że tylko 10% procent mózgu wykorzystuje się na codzień.

Podczas snu mózg również pracuje!

Naukowcy pracujący dla amerykańskiego Narodowego Instytutu Zdrowia odkryli neurony, które sprawiają, że w trakcie snu mózg pracuje nad zapominaniem tego, co nie jest ważne. Grupa naukowców z Japonii i USA udowdniła, że podczas fazy REM, nasz mózg „oczyszcza” się z mało istotnych kwestii. Co ciekawe, w czasie fazy REM struktura mózgu zwana „mostem” odcina kontrolę rdzenia kręgowego nad mięśniami szkieletowymi, powodując ich zwiotczenie. Ludzki mózg tworzy sny średnio co 90 minut, a każdy kolejny sen jest dłuższy od poprzedniego. Podczas każdej fazy REM mózg człowieka generuje około czterech do sześciu snów każdej nocy.

Jeżeli zależy Ci na ciągłym rozwoju mózgu pamiętaj, aby dostarczać mu wartościowych składników odżywczych. Nie zapominaj się nawadniać, unikaj alkoholu oraz uprawiaj sport. Angażowanie mózgu poprzez rozwiązywanie łamigłówek, sudoku czy poprzez naukę nowych języków poprawia pracę mózgu. Kieruj się mottem „w zdrowym ciele zdrowy mózg”! Trenuj swój mózg codziennie! Pamiętaj, że poprawne działanie mózgu zależy w większości od nas.

To było naszych 10 ciekawostek na temat ludzkiego mózgu. Znasz jeszcze jakieś inne ciekawostki o ludzkim mózgu, którymi chcesz się podzielić ze Światem? Wejdź na nasz profil na Facebooku i zostaw komentarz

Rozkminił: Tomasz Muszyński
Redakcja: Katarzyna Chojnowska
Grafika: Rafał Mazurek
Optymalizacja SEO: Katarzyna Chojnowska 

Zgłoś nadużycie

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

GIPHY App Key not set. Please check settings

sokół wędrowny sokół ptak najszybsze zwierzęta świata szybkie zwierzęta

Jakie jest najszybsze zwierzę świata?

Wolisz spędzać czas na łonie natury, a może lubisz odwiedzać miejskie obszary? W tym artykule znajdziesz najpiękniejsze miasta świata. Przekonaj się!

Najpiękniejsze miasta świata