Mózg jest superprocesorem każdego człowieka. Zebraliśmy różne fakty o tym niewielkim, ale ważnym narządzie. Niektóre ciekawostki o mózgu mogą Cię zaskoczyć.
w

Lubię!Lubię! SuperSuper WowWow

Ciekawostki o mózgu. 8 zaskakujących faktów

Mózg jest superprocesorem każdego człowieka. Złośliwi twierdzą, że u jednego człowieka mózg działa lepiej, a u innego gorzej. Dlaczego tak sie dzieje i skąd mózg bierze swoje supermoce? Zebraliśmy dla Was fakty o tym arcyciekawym narządzie ośrodkowego układu nerwowego, złożonego ze zwojów, czyli organu o niewielkiej masie i strukturze galaretki. Niektóre ciekawostki o mózgu mogą Cię zaskoczyć.

Mózg kontroluje przebieg wielu procesów życiowych, między innymi czynności serca czy oddychanie. Zastanawiasz sie czasami, jakie ciekawostki o mózgu jeszcze istnieją?
Oczywiście wszyscy wiemy, że jest to najważniejszy organ naszego ciała. Warto go codziennie ćwiczyć tak samo jak naszą sylwetkę. Dzięki zdobywaniu nowej wiedzy, nowych doświadczeń czy umiejętności, mózg podczas takiego „treningu” zyskuje na „sile” i ulepsza się jakość połączeń między komórkami nerwowymi. Sprawdźmy, jakie istnieją ciekawostki o ludzkim mózgu.

Znasz to uczucie, kiedy stoisz na mrozie bez czapki i zaczyna Cię pobolewać głowa? Ból ten pojawia się, gdy zimno uderza w receptory w zewnętrznej powłoce mózgu, zwanej oponami mózgowymi. Zimno powoduje rozszerzenie i obkurczenie tętnic, co wywołuje szybko pojawiający się ból głowy. Jakie jeszcze ciekawostki kryje nasz mózg? Koniecznie przeczytaj.

Ciekawostka - Nr 1

Sześćdziesiąt procent ludzkiego mózgu składa się z tłuszczu. Czyni to ten organ najtłustszym w ludzkim organizmie, a kwasy tłuszczowe są kluczowe dla wydajności mózgu. Upewnij się zatem, że odpowiednio zaopatrujesz go w zdrowe, pobudzające mózg składniki odżywcze!

Ciekawostka - Nr 2

Mózg nie jest w pełni ukształtowany do 25 roku życia. Jego rozwój zaczyna się od tyłu i przebiega do przodu. Dlatego przednie płaty, które kontrolują planowanie i rozumowanie, są ostatnimi, które wzmacniają i strukturyzują połączenia.

Ciekawostka - Nr 3

Pojemność pamięci mózgu jest uważana za praktycznie nieograniczoną. Badania sugerują, że ludzki mózg składa się z około 86 miliardów neuronów. Każdy neuron tworzy połączenia z innymi neuronami, co może się składać na 1 kwadrylion (1 000 bilionów) połączeń. Z czasem neurony te mogą się łączyć, zwiększając pojemność pamięci. Jednak na przykład w chorobie Alzheimera wiele neuronów może ulec uszkodzeniu i przestać działać, co w szczególności wpływa na pamięć.

Ciekawostka - Nr 4

Rdzeń kręgowy przestaje rosnąć średnio w wieku 4 lat. Składa się z wiązki tkanki nerwowej i komórek podporowych, jest odpowiedzialny za wysyłanie wiadomości z mózgu do całego ciała. ALS, czyli stwardnienie zanikowe boczne, powoduje obumieranie neuronów w mózgu i rdzeniu kręgowym, co wpływa na kontrolowane ruchy mięśni. Inną chorobą, która dotyka zarówno mózg, jak i rdzeń kręgowy, jest stwardnienie rozsiane (SM). W stwardnieniu rozsianym układ odpornościowy atakuje warstwę ochronną, która pokrywa włókna nerwowe, powodując problemy z komunikacją między mózgiem a ciałem.

Ciekawostka - Nr 5

Rdzeń kręgowy jest głównym źródłem komunikacji pomiędzy ciałem i mózgiem. Co ciekawe informacje w mózgu przemieszczają się z prędkością ok. 431 km na godzinę. Kiedy neuron zostaje pobudzony, generuje impuls elektryczny, który wędruje od komórki do komórki. Zakłócenie tego regularnego przetwarzania może wywołać napad padaczkowy.

Ciekawostka - Nr 6

Kawałek tkanki mózgowej wielkości ziarnka piasku zawiera 100 000 neuronów i 1 miliard synaps. Uszkodzenie neuronów może mieć jednak bardzo poważne skutki. Na przykład podczas udaru krew nie jest w stanie dostarczyć tlenu do mózgu. W wyniku tego komórki mózgowe mogą obumierać, a zdolności w tym konkretnym obszarze mózgu mogą zostać utracone. Podobnie jest w przypadku choroby Parkinsona, kiedy komórki części mózgu zwanej substantia nigra zaczynają obumierać.

Ciekawostka - Nr 7

Ludzki mózg waży niecałe 1,5 kg, jednak rozmiar nie zawsze oznacza inteligencję. Mężczyźni mają zazwyczaj większy mózg niż kobiety.

Ciekawostka - Nr 8

Ludzki mózg może wygenerować około 23 watów mocy (wystarczającej do zasilania żarówki). Cała ta moc wymaga odpoczynku.  Brak snu może zwiększyć gromadzenie się białka w mózgu, który jest związany z chorobą Alzheimera.

Na koniec jeszcze jedna ciekawostka o mózgu. To mit, że używasz tylko 10 procent swojego mózgu. W rzeczywistości używasz go w całości. Neurolodzy potwierdzają, że Twój mózg jest zawsze aktywny, nawet kiedy śpisz. Znasz jeszcze jakieś inne ciekawostki o ludzkim mózgu, którymi chcesz się podzielić ze światem. Wejdź na nasz profil na Facebooku i zostaw komentarz

Rozkminił: Tomasz Muszyński
Redakcja: Dominik Grott
Grafika: Hubert Kalinowski
Optymalizacja SEO: Michalina Kossak

Zgłoś nadużycie

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

GIPHY App Key not set. Please check settings

Wiedza o tym, kim jest Cerwantes, jest równoznaczna z wiedzą o tym, kim jest Don Kichot. Po Biblii jest to najczęściej tłumaczona i czytana książka.

Miguel de Cervantes, twórca Don Quijote!

najlepsze thrillery 2021 2020 dobre thrillery bardzo dobry thriller film polecane thrillery

Najlepsze Thrillery