W któym kraju w Wigilię przychodzi koza? Gdzie jeżdzi się do kościoła na rolkach lub chodzi do KDC? Poznaj zaskakujące tradycje bożonarodzeniowe na Świecie.
w ,

Lubię!Lubię! SuperSuper

Tradycje Bożonarodzeniowe na Świecie

W którym kraju w Wigilie przychodzi koza? Gdzie jeździ się do kościoła na rolkach i w którym kraju chodzi się do KFC? Poznaj najciekawsze i najdziwniejsze tradycje bożonarodzeniowe na Świecie.

Wszyscy wiemy w jaki sposób obchodzimy Boże Narodzenie w naszym rodzimym kraju. Stroimy choinkę, dzielimy się opłatkiem, zasiadamy do kolacji wigilijnej… Ale święta nie wyglądają tak samo w każdym kraju! Tradycje świąt bożego narodzenia w zależności od szerokości geograficznej potrafią naprawdę zaskoczyć
Zastanawialiście się jak to święto obchodzą osoby mieszkające po drugiej stronie świata? Jakie są najciekawsze postaci lub tradycje na świecie związane właśnie z Bożym Narodzeniem? Chciałbyś się dowiedzieć, w którym kraju tradycyjnie w Święta Bożego Narodzenia chodzi się do KFC? Odpowiadamy na te i inne pytania! Dowiedz się jak wyglądają tradycje bożonarodzeniowe na świecie.

Tradycje świąt Bożego narodzenia na Świecie

1. Tradycje Bożonarodzeniowe na Filipinach

Filipiny Tradycje Bożonarodzeniowe Tradycje Bożonarodzeniowe na Świecie tradycje świąt bożego narodzenia
Tradycje Bożonarodzeniowe na świecie

Święta Bożego Narodzenia na Filipinach są niepowtarzalne. Tradycje  Bożonarodzeniowe na Filipinach są niespotykane nigdzie na świecie. Filipińskie Boże Narodzenie to przede wszystkim światła, muzyka, uczty, czas spędzony z rodziną i przyjaciółmi.
Filipińczycy wiedzą jak świętować ten sezon, pełen radości i miłości.

Czy wiesz, że Filipiny mają jeden z dłuższych, jeśli nie najdłuższy, sezon świąteczny?

Filipińczycy uwielbiają świętować ten sezon tak długo, jak tylko mogą. Tradycje bożonarodzeniowe na Filipinach nakazują rozpocząć sezon świąteczny już… 1 września, co oznacza początek tak zwanych „miesięcy BER”. Tego dnia stacje telewizyjne i radiowe zaczynają grać kolędy i odliczać czas do świąt.
Obchody Bożego Narodzenia trwają aż do pierwszej niedzieli stycznia, kiedy to obchodzone jest święto Trzech Króli.
W okresie świątecznym domy i budynki w całym kraju wypełnione są świątecznymi lampionami, choinkami, parolami, belenami i migoczącymi światełkami. Jest to jednoznaczny znak, że Filipińczycy zaczęli z niecierpliwością oczekiwać na najlepszy czas w roku.


Tradycje świąt bożego narodzenia na Filipinach to również „Ligligan Parul Sampernandu”, czyli Wielkie Święto Latarni, to wielkie wydarzenie odbywające się co roku w San Fernando. Ma miejsce w sobotę przed wigilią. Ten festiwal stanowi ogromną atrakcję zarówno dla mieszkańców Filipin, jak i dla turystów. Każda z jedenastu wiosek przygotowuje swoją propozycję najbarwniejszej ozdoby świątecznej. W pierwotnej wersji przygotowane ornamenty były niewielkie i wykonanie z papieru, ale obecnie konkursowe ozdoby sięgają nawet 6 metrów wysokości! Materiał też się zmienił – dzisiaj papier został zastąpiony przez metalowe konstrukcje i żarówki.

2. Tradycje Bożonarodzeniowe w Szwecji

Tradycje Bożonarodzeniowe na świecie

W Szwecji Tradycje Bożonarodzeniowe mówią, że okres świąteczny rozpoczyna się 13 grudnia Dniem Świętej Łucji. Łucja była męczennicą z III wieku, która przynosiła jedzenie ukrywającym się prześladowanym chrześcijanom. Ta tradycja świąt bożego narodzenia polega na tym, że zazwyczaj najstarsza dziewczynka w rodzinie wciela się w postać świętej Łucji, zakładając rano białą szatę i nosząc koronę ze świec (a obecnie bezpieczniejszy ledowy zamiennik) i podając rodzicom bułeczki i kawę lub grzane wino.

Choinkę świąteczną ustawia się zwykle na kilka dni przed świętami i dekoruje kwiatami, takimi jak poinsecja, zwana po szwedzku julstjärna, czerwonymi tulipanami oraz czerwonymi lub białymi amarylisami.
W Wigilię, czyli Julafton, Szwedzi obchodzący Boże Narodzenie uczestniczą w nabożeństwach kościelnych. Wracają do domu na tradycyjną rodzinną kolację, która jest podawana w formie bufetu (smörgåsbord) z szynką, wieprzowiną lub rybą i różnymi słodyczami.

Po uroczystej kolacji wigilijnej ktoś przebiera się za Tomte. Według szwedzkiego folkloru Tomte to świąteczny skrzat, który mieszka w lesie. Tomte jest szwedzkim odpowiednikiem Świętego Mikołaja i rozdaje prezenty. Co ciekawe tradycje świąt bożego narodzenia mówią też o kozie Gävle, która jest częstym świątecznym gościem w krajach skandynawskich; inaczej nazywaną także kozą Yule. 

Jej symboliki należy szukać w pogańskich wierzeniach, gdzie kojarzono ją z Thorem. Obecnie jest symbolem świąt i to właśnie koza Gävle ma przynosić prezenty w ten magiczny czas. Szwecja miała ogromny wkład w spopularyzowanie tego symbolu świąt, głównie przez fakt, że w Szwecji regularnie w okresie świątecznym pojawia się bardzo duży pomnik tej kozy, wykonany ze słomy. Jednak jedna tradycja pociągnęła za sobą drugą, a mianowicie zwyczaj palenia tego pomnika. Od pierwszego pojawienia się kozy w Szwecji w 1966 roku pomnik podpalono aż 29 razy! Tradycyjne pozdrowienie bożonarodzeniowe i odpowiednik naszego „Wesołych Świąt” w języku szwedzkim to „God Jul”.

3. Tradycje Bożonarodzeniowe w Japonii

W Japonii stosunek do świąt jest raczej obojętny. Boże Narodzenie jest znane bardziej jako czas szerzenia szczęścia niż jako święto religijne. Oprócz zwyczaju dawania sobie nawzajem prezentów i przystrajania domów, nie obchodzi się świąt w ogóle lub tylko w niewielkim stopniu. Boże Narodzenie jest powszechnie obchodzone w Japonii dopiero od kilku ostatnich dekad, a tradycje świąt bożego narodzenia sprowadzają się raczej do pójścia do znanej na całym świecie sieci fast food niż do jakiś wyszukanych tradycji, których byśmy się spodziewali po Japończykach.

Wynika to wprost z tego, że Boże Narodzenie w Japonii nie jest postrzegane jako święto religijne, ponieważ w Japonii nie ma wielu chrześcijan. Tradycje bożonarodzeniowe w Japonii sprowadzają się do popkulturowej i komercyjnej części okresu świątecznego. Popularne są też niektóre tradycje bożonarodzeniowe, które przybyły do Japonii m.in. z USA. Należą do nich np. wysyłanie i otrzymywanie kartek świątecznych oraz wręczenie prezentów.


Wigilia jest często bardziej celebrowana niż Dzień Bożego Narodzenia i jest uważana za romantyczny dzień, w którym pary spędzają razem czas i wymieniają się prezentami. Święta Bożego Narodzenia w Japonii przypominają bardziej walentynki niż to co my uważamy jako tradycje świąt bożego narodzenia.

Przez ostatnie lata coraz popularniejsza staje się świąteczna uczta w sieci restauracji z jedzeniem typu fast food np. KFC. Menu KFC różni się od tego które znamy w Polsce, a na okres świąteczny przygotowywane są specjalne pozycje, takie jak wykwintna świąteczna pieczeń, a charakterystyczne kubełki przybierają świąteczny wygląd.

4. Tradycje Bożonarodzeniowe w Wenezueli

Tradycje Bożonarodzeniowe w Wenezueli Tradycje Bożonarodzeniowe na Świecie tradycje świąt bożego narodzenia

Pewna tradycja bożonarodzeniowa w w Wenezueli to prawdziwa gratka dla prawdziwych miłośników sportu. Z początku wszystko brzmi całkiem normalnie, wręcz tradycyjnie, bowiem mieszkańcy Wenezueli w wigilię o poranku kierują się do kościoła. Robią to jednak… na rolkach! W ten dzień pozamykane są ulice, aby tłumy ludzi chcących znaleźć się w kościele mogły bezpiecznie na rolkach podróżować do kościoła na mszę bożonarodzeniową. Nie wiadomo do końca skąd wzięła się ta tradycja.

Takie tradycje świąt Bożego Narodzenia przydałyby się również w Polsce, gdy po uczcie wigilijnej często ledwo się ruszamy po przejedzeniu.
Po wyjściu z kościoła, Wenezuelczycy również myślą o uczcie, bowiem kierują się do domów aby tam przygotować tamales, czyli ciasto z mąki kukurydzianej z farszem serowym, mięsnym lub warzywnym. Tak przygotowane ciasto następnie zawija się w liść kukurydzy i gotuje na parze. Zdecydowanie ciepły posiłek należy się po wysiłku fizycznym na rolkach!

5. Tradycje Bożonarodzeniowe w Kolumbii

Boże Narodzenie w Kolumbii rozpoczyna się już 7 grudnia, od tak zwanego Día de las Velitas, czyli Dnia Małych Świeczek. W hołdzie dla Maryi Dziewicy i Niepokalanego Poczęcia, mieszkańcy Kolumbii wystawiają w swoich oknach papierowe ornamenty oraz świeczki. Typowe jest również ozdabianie w taki sposób ogrodów i balkonów.

6. Tradycje Bożonarodzeniowe w Czechach

Tradycje Bożonarodzeniowe w Czechach Tradycje Bożonarodzeniowe na Świecie tradycje świąt bożego narodzenia

W Wigilię niezamężne kobiety mają szansę aby dowiedzieć się, czy wkrótce wyjdą za mąż. Stają one plecami do drzwi i rzucają jednym ze swoich butów przez swoje ramię. Jeśli czubek buta będzie wskazywał drzwi, zamążpójście wydarzy się w przeciągu roku. Jeśli zaś czubek buta będzie wskazywał na kobietę, przed nią jeszcze co najmniej rok bez małżeństwa.

7. Tradycje Bożonarodzeniowe w Norwegii

Tradycje Bożonarodzeniowe w Norwegii Tradycje Bożonarodzeniowe na Świecie tradycje świąt bożego narodzenia

W Norwegii przed wigilią koniecznie trzeba schować… miotłę! Norwedzy wierzą bowiem, że w wigilię na światło dzienne wychodzą wszelakie zmory i wiedźmy. Poszukując odpowiedniego środka transportu, miały brać łatwo dostępne miotły, na których można odlecieć. Ta tradycja i wierzenie jest widoczne po dziś dzień, a Norwedzy skrzętnie chowają swoje miotły w najbardziej odległym zakątku domu.

8. Tradycje Bożonarodzeniowe na Islandii

Tradycje Bożonarodzeniowe w Islandii Tradycje Bożonarodzeniowe na Świecie tradycje świąt bożego narodzenia

Na Islandii, zamiast świątecznych pogawędek w gronie rodziny do późna, praktykuje się… czytanie! Jolabokaflod, bo tak nazywa się ta tradycja, to po prostu zasypywanie naszych bliskich książkami. Tę tradycję wypełnia się w wigilię, gdzie ze stosem nowych książek można oddać się spokojnemu czytaniu.

9. Tradycje Bożonarodzeniowe w Finlandii

Tradycje Bożonarodzeniowe w Finlandii Tradycje Bożonarodzeniowe na Świecie tradycje świąt bożego narodzenia

Wiele domów w Finlandii jest wyposażonych w saunę. Ale sauna jest, jak się okazuje, niebywale użyteczna podczas świąt! W wigilię popularne w Finlandii jest korzystanie z sauny, oczywiście bez ubrań. Takie posiedzenie w saunie powinno być także długie oraz ma za zadanie wyciszyć i pozwolić pomyśleć o swoich przodkach. Następnie jest już bardziej tradycyjnie – Finowie zasiadają do kolacji, ustępując przy tym, jak sami mówią, miejsca w saunie swoim przodkom.

10. Tradycje Bożonarodzeniowe w Niemczech

Tradycje Bożonarodzeniowe w Niemczech Tradycje Bożonarodzeniowe na Świecie tradycje świąt bożego narodzenia

Jako naród który rozsławił przystrajanie choinki, nie dziwne, że nasi sąsiedzi wymyślili zabawę i posiadają tradycję związaną właśnie z przystrajaniem choinki. Mianowicie skrzętnie ukrywają wśród dalszych części choinki i jej najbardziej gęstych gałęzi bombkę w kształcie… ogórka! Niektórzy nawet chowają normalnego, jadalnego ogórka. Osoba, która znajdzie ogórka w choince, dostaje dodatkowy prezent.

Jak więc widać tradycje bożonarodzeniowe na świecie znacznie różnią się od siebie w zależności od szerokości i długości geograficznej. Wynika to z wielu czynników, ale czy to odmienne potrawy, tradycje czy zabawy – na wszystkie z nich jest miejsce oraz są absolutnie wyjątkowe. Co więcej, patrząc na sposób obchodzenia świąt, można dowiedzieć się wielu przydatnych informacji na temat danej kultury. Wesołych Świąt!

Źródła:

Zgłoś nadużycie

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

GIPHY App Key not set. Please check settings

Jakie są najwięsze festiwale muzyczne na świecie? Czy są wśród nich polskie festiwale muzyczne? Poznaj naszą listę TOP 21 - Festiwale muzyczne w Europie.

21 Najpopularniejszych Festiwali Muzycznych w Europie

Jaki Nowy Rok taki cały rok. Tłuczenie talerzy na drzwiach, uderzanie chlebem o ścianę i dawanie sobie po mordzie. Zwyczaje Sylwestrowe na świecie!

Jaki Nowy Rok taki cały rok. Poznaj zwyczaje sylwestrowe z całego Świata