Nie wiesz jakie są najlepsze hiszpańskie piwa? Dowiedz się, które piwo hiszpańskie jest warte spróbowania? Jakie piwa są w naszym TOP 5?
w

SuperSuper Lubię!Lubię! WowWow

Jakie jest najlepsze piwo hiszpańskie?

Jakie są gatunki piwa hiszpańskiego? Które są warte uwagi? Których piw warto spróbować podczas pobytu w Hiszpanii?

Z pewnością wiele osób, jadących do Hiszpanii zastanawia się, jakie są najlepsze hiszpańskie piwa? Wiadomo, że piwo zajmuje bardzo ważne miejsce w życiu piwosza. Jest to jeden z najstarszych istniejących napojów i wiele osób delektuje się nim niemal o każdej porze dnia. Prawdą jest, że aby zrozumieć kulturę jęczmienia, trzeba najpierw umieć go pić z zadowoleniem. Jeśli po kilku litrach nadal nie przemawia do Ciebie, to prawdopodobnie nie jest jednym z Twoich napojów.

Każdego dnia miliony ludzi na całym świecie spożywają ten popularny napój. W Hiszpanii nie jest to wyjątek i pomimo posiadania tradycyjnego konkurenta, jakim jest wino, udało mu się przez lata wyrzeźbić dla siebie naprawdę ważną niszę. Obok wina, ten wyrabiany z jęczmienia i innych składników napar jest jednym z najpopularniejszych w wielu sąsiednich krajach. Ponadto dzięki temu, że w ostatnich latach piwo hiszpańskie gwałtownie zwiększyło swoją ofertę, rynek zdołał zrobić krok do przodu.

hiszpańskie piwo
Najlepsze hiszpańskie piwa

Jakie jest najlepsze piwo hiszpańskie

Bardzo trudno byłoby nie znaleźć na spotkaniu chociażby jednej butelki tego napoju. Ponadto w ostatnich latach pojawiły się wszelkiego rodzaju nowe piwa, dzięki czemu wielu może spróbować nowych odmian. Pomogło to nawet skłonić tych, którzy bardziej niechętnie podchodzą do piwa, do jego fascynującego świata. 

Ze względu na dużą liczbę osób, które spożywają piwo hiszpańskie, regularnie pojawiają się wszelkiego rodzaju pytania. W Hiszpanii mają nawet takie wyrażenia jak „tomarse una caña” (napić się piwa; caña – szklanka piwa, szczególnie piwa z beczki). Sposoby tego picia są przedmiotem narodowej debaty.

Istotnie, w Hiszpanii istnieje wielka tradycja piwna. Niektóre marki są wręcz prawdziwymi twierdzami w niektórych częściach tego kraju. Dzięki temu udaje im się przekraczać granice i pozycjonować w prestiżowych rankingach, takich jak Brand Finance, jako najlepsze piwo hiszpańskie.

hiszpańskie piwa
Piwa hiszpańskie TOP 5

Jakie są najlepsze piwa hiszpańskie

W sierpniu tego roku marka piwa Estrella Damm wydała oświadczenie dla swoich czytelników, że zajmuje 30 miejsce na liście 50 najlepszych piw na świecie. Na pierwszym miejscu jest piwo kalifornijskie. Dwa miejsca poniżej katalońskiego piwa, na 32 miejscu, znajduje się Mahou, choć to nie koniec hiszpańskiej listy. Tym samym i po raz pierwszy piwu Cruzcampo udaje się wejść do tego zestawienia na 50 pozycji, czyli zamykając prestiżowy ranking piwem z Sewilli.

Wszystko to ujawnił Brand Finance, serwis specjalizujący się w piwach. Idąc za ich wskazaniami wiemy już, jakie są trzy piwa które wchodzą do listy z nazwą „Najlepsze piwo hiszpańskie”: Estrella Damm, Mahou i Cruzcampo. Możemy jednak dodać kolejne dwa, według różnych specjalistów. Są to Alhambra i Estrella Galicia, ze swoimi specjalnymi piwami przekraczającymi 6% objętości alkoholu, czyli Alhambra 1925 i Estrella Galicia 1906.

Oto lista 5 piw w Hiszpanii, które zaliczają się do najlepszych, choć może się to różnić w zależności od indywidualnych preferencji:

1. Estrella Damm

Estrella Damm to piwo typu lager warzone w Barcelonie, w Hiszpanii. Istnieje od 1876 roku, kiedy to August Küntzmann Damm założył swój browar w Barcelonie i jest ono flagowym piwem S.A. Damm, znaczącego browaru w mieście. Marka jest najstarszą w Hiszpanii, a nazwa Estrella oznacza „gwiazdę” zarówno w języku katalońskim, jak i hiszpańskim.

Estrella Damm to piwo hiszpańskie, które ma złoty kolor z tonami bursztynu i lekkimi odcieniami zieleni. Jest jasne i musujące, z kremową, długo utrzymującą się pianą. Jest to piwo z dużą ilością delikatnych, żywych bąbelków. W obfitym aromacie wyczuwalne są świeże przyprawy. Smaki tostowanych ziaren dodają piwu osobowości. Odczucie w ustach jest gładkie, dzięki drobnym bąbelkom. Estrella Damm to piwo o świeżym smaku, z żywą kwasowością. Finisz jest gorzki i długotrwały.

piwo hiszpańskie najlepsze hiszpańskie piwa
Najlepsze hiszpańskie piwa

2. Mahou

Mahou to hiszpańska marka piw warzonych przez grupę Mahou-San Miguel. W portfolio marki znajdują się różne piwa, w tym bezalkoholowe i mieszane. Browar Mahou został założony w Madrycie w 1890 roku. Ze swoją historią Mahou zawsze zaspokajało najbardziej wymagające gusta smakowe.

Produkowane przy użyciu najlepszych gatunków chmielu i drożdży, to piwo hiszpańskie wyróżnia się złotym kolorem i wyraźnie łagodnym smakiem. Rezultat: dobrze zbalansowany smak, który pozostaje w ustach.

najlepsze piwo hiszpańskie
Najlepsze piwo hiszpańskie

Jakie jest najlepsze piwo hiszpańskie?

3. Cruzcampo

Cruzcampo to marka piwa stworzona w Sewilli w 1904 roku z inicjatywy braci Tomása i Roberto Osborne Guezala. W 1991 roku została nabyta przez firmę Guinness Brewing Worldwide. Od 2000 roku należy do holenderskiej firmy piwowarskiej Heineken International, poprzez swoją spółkę zależną Heineken España S.A.

Ma łagodny smak, lekki akcent aromatyczny i umiarkowaną goryczkę, dzięki ekskluzywnym drożdżom użytym do jego produkcji.

Najlepsze piwa hiszpańskie
Najlepsze hiszpańskie piwa

4. Alhambra

Alhambra Reserva 1925 to wysokiej jakości, piwo hiszpańskie stworzone do perfekcji. Pełne w smaku, wyjątkowo gładkie, o intensywnym, wykwitnym, bardzo przyjemnym smaku i elitarnym designie dla wymagających miłośników piwa, odpowiednie na każdą okazję.
Cervezas Alhambra to marka jasnego lagera należąca i produkowana przez Mahou-San Miguel od 2007 roku. W portfolio znajdują się takie produkty jak Alhambra Reserve 1925, wprowadzone na rynek w 1997 roku.

Alhambra Beers została założona w 1925 roku z kapitałem z Grenady i przy udziale Josepha Gurneya, właściciela fabryki La Moravia.

najlepsze hiszpańskie piwa, piwo hiszpańskie
Najlepsze piwa hiszpańskie - Alhambra

5. Estrella Galicia

Estrella Galicia to marka jasnego piwa typu lager, produkowanego przez firmę Hijos de Rivera i znajdującego się w miejscowości Coruña w Galicji w Hiszpanii.

Browar Estrella Galicia został założony w 1906 roku przez José María Rivera Corrala, gdy on wrócił do Galicji po podróżach na Kubę i do Meksyku. Firma pozostaje w 100 procentach własnością rodziny, a jej prezesem jest prawnuk i imiennik założyciela, José María Rivera oraz jego partner Stuart Krenz.

To piwo hiszpańskie ma złoty kolor. Jest czyste, jasne i umiarkowanie ciepłe, a smak jest nasycony intensywną goryczką. Doskonały balans aromatyczny pomiędzy słodami i chmielem.

najlepsze hiszpańskie piwo, hiszpańskie piwa
Najlepsze hiszpańskie piwa

Trzy rodzaje: piwo hiszpańskie na każdy gust

Jasne, palone i czarne to trzy ogólne typy piw, które możemy znaleźć. Istnieje również bardzo liczna grupa podtypów. Dla miłośników owocowych napojów, dla tych, którzy odrzucają alkohol, czy nawet dla tych, którzy chcą zobaczyć podwójnie przy zaledwie kilku drinkach. Można spełnić swoje pragnienia, pijąc odpowiednie piwo.

Marki piwne, jak wszystkie towary i usługi, przejmują pewne obszary geograficzne. Niełatwo znaleźć Mahou w barze czy tawernie w Galicji, tak jak niełatwo znaleźć San Miguel gdziekolwiek poza Malagą.

Istnieje także piwo hiszpańskie dla osób niepijących alkoholu (piwo bezalkoholowe), dla osób z celiakią (piwo bezglutenowe), nawet dla tych, którzy nie lubią pełnego smaku piwa (piwa lekkie, piwa z cytryną czy piwa domowe).

Najlepsze piwa hiszpańskie

Podsumowując, trzy rodzaje piwa, które wybierają osoby pijące jęczmień to Mahou, San Miguel i Estrella Galicia, dlatego są to najlepiej sprzedające się marki piwa w Hiszpanii. Rozmiar naczynia, w którym Hiszpanie podają piwo jest bardzo zróżnicowany, w związku z tym może to być wszystko od szklanki do litrowego kufla, w zależności od miejsca, w którym się znajdujesz. Zwykle mają mniej lub więcej rozmiarów szkła, ale jednym z wymogów picia piwa w Hiszpanii jest to, że jest ono… Dobrze schłodzone!

Kończąc, życzymy każdemu miłośnikowi piwa hiszpańskiego jak najszybciej spróbować wszystkich rodzajów tego napoju! Przekonacie się, że piwo hiszpańskie jest niezapomniane, ma swój specyficzny, unikalny smak. W rezultacie zwykle jest warte swojej wysokiej oceny. I oczywiście idealnie komponuje się z tapasami w knajpach;)

¡Hasta luego! ☺

Rozkminiła: Liliana Podleśna
Redakcja: Joanna Baczul
Grafika: Hubert Kalinowski

Zgłoś nadużycie

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

GIPHY App Key not set. Please check settings

Lubisz chodzić na grzyby? Zaczyna się jesień, więc dowiedz się jakie są najbardziej trujące grzyby na świecie, jak wyglądają i gdzie najczęściej rosną.

Najbardziej trujące grzyby na świecie

Chcesz skorzystać z promocji na Black Friday? Dowiedz się, co to jest Black Friday, skad właściwie wziął się Czarny Piątek i kiedy wypada w 2022 roku?

Kiedy jest Black Friday? Co to jest?