Obecnie na rynku mamy tysiące marek i gatunków piw. O części z nich wiemy, że są polskie, bo są piwną wizytówką naszego kraju. Historia polskiego piwa jest interesująca ze względu na losy naszego kraju. Jaki jest zatem najlepszy polski browar? Kiedy rozpoczęła się produkcja piw miodowych? Jakie jest najlepsze piwo warzone? Poniżej przedstawiamy ranking piw, a w nim najlepsze polskie piwo.

Historia polskiego piwa- tradycja piw miodowych
Na przestrzeni lat podejście do piwa uległo zmianie i dzisiaj dużym powodzeniem cieszą się piwa rzemieślnicze, kraftowe i polskie piwa regionalne. Jednak czy wiesz, jaka jest historia polskiego piwa i które piwa są polskie?
Pierwsze wywary podobne do współczesnych znanych nam alkoholi były wytwarzane już za czasów pierwszych Słowian. Jednym z wytwarzanych trunków był popularny dzisiaj miód pity. Obecnie na sklepowych półkach możemy znaleźć szeroki wybór piw miodowych. Dodatkowo samodzielnie słodowano ziarna i dodawali zioła tworząc z nich coś, co przypominało dzisiejsze piwo. Wspominali o nich już kronikarze, zarówno ci polscy, jak i zagraniczni, i wskazywali, które piwa są polskie. W tamtych czasach piwo było traktowane jako zwykły, codzienny napój. W późniejszych latach polskie piwo już na stałe zapisało się w naszej historii. Obecne było w karczmach, gdzie stało się jedną z podstawowych gałęzi przemysłu i dawało ogromne dochody. Prawa do warzenia piwa miały zarówno miasta jak i klasztory. W różnych częściach kraju powstały polskie piwa regionalne, co przyczyniło się do urozmaicenia gatunków piw.
Piwo w późniejszych latach
W Rzeczypospolitej w XVI-XVII wieku na uroczystościach poczęstunek popijano piwem, natomiast wino podawano dopiero po pierwszej części uczty. Do XVII wieku wytwarzano głównie piwo pszeniczne, które w późniejszych latach zostało wyparte przez piwo ze słodu jęczmiennego. Ze względu na liczne wojny w XVII wieku i na masowo wyrabianą tanią wódkę, polskie piwo zaczęło tracić swoją pozycję na rynku. Dodatkowo przyczynił się do tego fakt wzrostu cen dobrego piwa i pogorszenie jakości piwa tańszego. Do ostatecznego upadku staropolskiej tradycji polskiego piwa (duży napływ piw importowanych) przyczyniła się fatalna sytuacja polityczno-ekonomiczna Polski oraz rozbiory.

XX wiek
Początki XX wieku były dość trudne dla piwnego świata. Nie zastanawiano się wtedy, które piwa są polskie. Powodzeniem cieszyły się zagraniczne pozycje. Tereny opanowała dolna fermentacja, popularyzując coraz mniej wyrazistego lagera, który nie chwalił się dużą zawartością alkoholu. Załamanie polskiego browaru nastąpiło w trakcie II wojny światowej. Powrót polskiego piwowarstwa i jego rozwój nastąpił dopiero w latach 90. XX wieku, kiedy znacjonalizowane wcześniej browary zaczęto prywatyzować. Wtedy też największe światowe grupy piwowarskie ponownie zainteresowały się polskim rynkiem browarniczym za sprawą gospodarki wolnorynkowej. Poskutkowało to wieloma upadkami mniejszych browarów, ale także rozwinęło te największe. Co więcej, wzrosła wówczas liczba spożycia piwa przez Polaków. Wśród populacji powodzeniem był eurolager — rodzaj piwa, które miało smakować wszystkim i dostarczać procentów, ze względu na dużą zawartość alkoholu.
XXI wiek
To czas, kiedy mimo dominacji eurolagerów popularność zdobywa rozwój piwowarstwa amatorskiego. Śladem USA zaczęliśmy tworzyć piwa, które miały przywrócić dawny kunszt sztuce browarniczej. Tworzyliśmy piwa według dawnych receptur, które łączyliśmy z nowymi i rewolucyjnymi stylami. W następnych latach powstało Polskie Stowarzyszenie Piwowarów Domowych.

Przeczytaj również:
Angielskie Piwo – najpopularniejsze marki
Japońskie Piwo – najlepsze i najpopularniejsze marki
Holenderskie Piwo – najlepsze marki
Czeskie Piwo – najpopularniejsze czeskie piwa
Niemieckie Piwo – najpopularniejsze-marki
Ukraińskie Piwo – najpopularniejsze marki
Amerykańskie Piwo – amerykańskie piwa
Irlandzkie Piwo – 12 najlepszych irlandzkich piw
Piwo grodziskie
Zastanawiając się, które piwa są polskie, jako pierwszy lokalny browar przyjdzie nam na myśl piwo Grodziskie. Styl pochodzący z Grodziska Wielkopolskiego, czerpiący ze średniowiecznych tradycji warzenia piw pszenicznych. Znane było również poza granicami Polski. W 1993 browar zamknięto, ale dzięki Polskiemu Stowarzyszeniu Piwowarów Domowych udało się odtworzyć recepturę. W 2015 reaktywowano również sam browar. Jest to zdecydowanie lekkie piwo, które powstaje ze słodu pszenicznego suszonego w dymie dębowym. Nazywane jest „polskim szampanem”.

Porter bałtycki- najmocniejsze piwo?
Powstał w XVIII wieku, a jego historia silnie wiążę się z importem angielskiego portera oraz mocnego stouta. Aby podtrzymać smak piwa, eksportowane piwo musiało być mocniejsze, treściwsze, z większą goryczką. Kiedy zaprzestano jego importu, w krajach nadbałtyckich podjęto próby jego odtworzenia. Dzięki inspiracjom zaczęto tworzyć piwo, które nie było pełnym stylem polskim, ale to u nas powstają jedne z lepszych interpretacji tego smaku. Klasyczny porter bałtycki to ciemne piwo o słodowym i karmelowym charakterze. Jest charakterystyczne ze względu na wysoką zawartość alkoholu— od 8,0 do 10,0%. Jednak nie jest to najmocniejsze piwo w Polsce. Często towarzyszy mu zapach suszonych bakali, śliwek i wiśni.

Obecni królowie rynku piwowarskiego
Jakie jest najlepsze polskie piwo? Czy znasz najpopularniejsze polskie piwa regionalne? Przeglądając półki sklepowe, zastanawiamy się, które piwa są polskie, ponieważ nie zawsze nazwa wskazuje, jaki kraj je produkuje. Istnieje wiele gatunków piw. Obecnie mamy trzy duże koncerny —wśród popularnuch piwnych smaków znajdują się Kompania Piwowarska, Grupa Żywiec i Carlsberg Polska — które kontrolują 80% polskiego rynku piwnego. Na koniec 2013 w Polsce działało 97 browarów, w tym mikrobrowary i browary kontraktowe. Najpopularniejsze polskie piwa regionalne to Żywiec, Okocim, Tyskie i Żubr. Każde z tych piw charakteryzuje inna zawartość alkoholu.
TOP 10 - Ranking najlepszych polskich piw koncernowych
Żebyś Ty drogi czytelniku nie musiał się zastanawiać, jakie są najlepsze rodzaje piwa, poniżej przedstawiamy ranking 10 polskich browarów. Każde z nich jest łatwo dostępne i znajdziesz je bez problemu na każdej sklepowej półce. Niektórzy przy wyborze dobrego browaru zwracają szczególną uwagę na dużą zawartość alkoholu i mocny smak piwa. Taką cechą cieszą się polskie piwa regionalne.
10. Kasztelan Niepasteryzowane- popularne polskie piwa regionalne
Poznajcie polskie piwa. Kasztelan Niepasteryzowany był jedną z większych nowości na rynku piwnym w Polsce. Otworzył zupełnie nowy segment trunku, który wówczas nie był jeszcze dostępny. To polskie piwo jasne charakteryzuje delikatny smak i idealnie się sprawdzi na ciepły, letni dzień. Jest lekkie z wyczuwalnym delikatnym aromatem słodu. Obecnie znajduje się pod produkcją koncernu Carlsberg Polska.

9. Kolejne polskie piwa- Warka
Warka, która w każdym aspekcie podkreśla swój związek z piwem. „Warka” w języku piwowarów oznacza porcję piwa uwarzonego na raz. Dodatkowo jest nazwą miasta, gdzie trwa wielowiekowa tradycja browarnicza. Samo piwo to klasyczny lager, mieszanka starannie dobranych składników połączonych z dopracowaną recepturą. Do jego produkcji używa się chmielu Magnum. Producentem Warki jest Grupa Żywiec.

8. Tyskie Gronie
Jest to jedna z najbardziej rozpoznawalnych marek piwa w Polsce. Nad tą pozycją nie musisz się zastanawiać, czy jest polska. Dlatego, że nawet za granicą wiedzą, że jest to nasze piwo. Jest piwem dolnej fermentacji. Charakteryzuje się łagodnym chmielowym zapachem i złocistym kolorem. Smak piwa jest słodkawy i zbożowy z małym posmakiem goryczy. Jest zdecydowanie liderem na rynku polskiego browaru. Znane jest zarówno u nas w kraju jak i za granicą. W historii został nagrodzony wieloma prestiżowymi laurami branży piwowarskiej. Producentem piwa Tyskie jest Kompania Piwowarska. To piwo dostępne jest w prawie każdym sklepie.

7. Żywiec Belgijskie ALE
Bardzo delikatna, zbilansowana pozycja o słodkawym smaku. Przyjemne słodowe piwo górnej fermentacji typu Belgian Pale ALE. Wszystko dzięki użyciu szczepu drożdży belgijskich oraz fermentacji w otwartych kadziach, aby wydobyć z piwa niepowtarzalny smak. W smaku wyczuwalny jest bukiet przypraw i owoców, któremu towarzyszy bursztynowa barwa. Polecamy go szczególnie do dań rybnych. Jeśli chcecie spróbować piwa, w którym to słód a nie chmiel gra główną rolę, to Belgijskie ALE bęzie do tego idealne. Piwo Żywiec, jak sama nazwa wskazuje, produkuje Grupa Żywiec.

6. Łomża Jasne
Stojąc przed sklepową półką z piwami i zastanawiając się, które piwa są polskie, tę pozycję od razu scharakteryzujemy jako naszą. Łomża jest piwem jasnym dolnej fermentacji. Warzone jest w łomżyńskim browarze. Jego receptura opiera się na trzech starannie dobranych składnikach — wodzie, słodzie jęczmiennym i chmielu. Wyczuwalny jest lekki aromat cytrynowy. Ta pozycja sprawdzi się na letnią pogodę i wieczory. Szczególnie polecamy schłodzone. Jest to zdecydowanie jedna z najpopularniejszych marek jasnego piwa, dlatego też jest piwem dostępnym w niemal każdym sklepie. Producentem Łomży jest firma Van Pur.

5. Kolejne polskie piwa- Książęce pszeniczne
Kolejna pozycja od „Książęcego” to lager pszeniczny, który jest rzadkim stylem. Jest połączeniem naturalnie mętnych piw pszenicznych i tradycyjnych lagerów. Ma orzeźwiający zapach zbożowy za sprawą słodu pszenicznego. Dzięki drożdżom dolnej fermentacji w smaku wyczujemy owocowo-kwiatowy bukiet z dominującym posmakiem miodu lipowego i brzoskwini. Piwo dostarczy nam orzeźwienia w letni dzień. Usatyswakcjonuje podniebienia koneserów piwnych smaków. Producentem Książęcego jest Kompania Piwowarska.

4. Żywiec biały
Warzone ze słodem pszenicznym i jęczmiennym, do którego została użyta także kolendra. Zapach jest świeży, w którym wyczujemy nuty kwiatowe i wcześniej wspomnianą kolendrę. W smaku jest lekkie, kwaskowe. Jest to delikatna pozycja z niewyczuwalną goryczką. Kolor jest jasny i słomkowy. Idealna pozycja na letniego grilla i dla tych, co preferują delikatny smak. Koncern Żywiec wprowadził wiele bezalkoholowych odpowiedników swoich piw. Producentem Żywca białego jest Grupa Żywiec.Scrolluj dalej, aby odkryć 3 najlepsze rodzaje piwa.

3. Okocim Mocne Dubeltowe
Zastanawiając się, które piwa są polskie na pewno wskażemy Okocim, którego historia sięga 1845. Okocim Mocne Dubeltowe jest jednym z pierwszych mocnych piw na polskim rynku. Jego smak jest konkretny — esencjonalny, wyrazisty i zdecydowany. Kolor jest głęboko bursztynowy. Smakując go, wyczuwamy nuty słodu i zboża wraz z chmielową goryczką. Jest to zdecydowanie piwo mocne, dla koneserów wyrazistych piwnych smaków. Obecnie znajduje się pod produkcją koncernu Carlsberg Polska.

2. Książęce Weizen
Piwo warzone przez Tyskie Browary Książęce dla Kompanii Piwowarskiej. Swoją inspirację czerpało z bawarskiego stylu piwnego. Jest orzeźwiającym piwem pszenicznym. W smaku wyczuwalny jest owocowo-korzenny bukiet, co jest spowodowane dodaniem specjalnego szczepu drożdży górnej fermentacji. Piwo słynie z pikantnych nut goździkowych oraz z aromatu dojrzałych bananów. Co więcej, niezwykle trwała i gęsta piana jest jego znakiem rozpoznawczym. Według nas, plasuje się na drugim miejscu pod względem piwnych smaków.

1. Brackie Zatecky- najlepiej produkowane piwo?
Zastanawiając się, które piwa są polskie o tej pozycji byśmy nie pomyśleli. Nr 1 naszego rankingu to współpraca dwóch piwowarów polskiego i czeskiego. Połączyli oni polski słód z czeskim chmielem zateckim. Piwo jest złote i klarowne. W smaku wyczuwalny jest słód połączony z nutami chmielu, trawy i liśćmi tytoniu. Goryczka jest tu lekko wyczuwalna. Dla wielu jest to najlepsze polskie piwo. Samo piwo jest idealne na letni wyjazd czy na grilla. Producentem Brackiego jest Grupa Żywiec.

Tak przedstawia się ranking najlepszych piw polskiego browaru. Teraz już nie będziesz mieć wątpliwości, jakie są najlepsze piwa produkowane w Polsce! Spośród wielu gatunków piw, każdy znajdzie coś dla siebie. Koncerny Carlsberg Polska, Grupa Żywiec i Kompania Piwowarska mają naprawdę wiele do zaoferowania. Piwa typu mocne, lekkie, piwo jasne i ciemne, orzeźwiające, miodowe, piwo bezalkoholowe – jakie jest najlepsze polskie piwo według Ciebie? Może znajdą się na Twojej liście polskie piwa regionalne, a może jesteś fanem piw miodowych? A może chmielowe smaki w ogóle nie są dla Ciebie?
Optymalizacja SEO: Dominika Kabiesz
Nie pije soków z kompani
Najprawdopodobniej są najczęściej kupowane piw
A gdzie Miłosław?
Moim zdaniem też powinno być
To jakieś gоwno , nie ranking