10. “Portret doktora Gacheta” Vincent Van Gogh (1890)

Vincent Van Gogh, holenderski artysta znany jest z dużej liczby prac, ale to ta ostatnia jest jedną z najdroższych. Obraz kupił za 152 miliony dolarów japoński biznesmen znany z zakupów drogiej sztuki Ryoei Saito. Van Gogh namalował to dzieło w Auvers-sur-Oise (Francja) w ostatnich miesiącach życia. Jest to portret jego lekarza, tego, który opiekował się nim, aż do jego śmierci.
Obraz ten jest pierwszą wersją portretu doktora Gacheta. Miał kilku właścicieli przed przybyciem do Niemiec, gdzie Ministerstwo Propagandy Rzeszy skonfiskowało go w 1937 roku. Spadkobiercy tego ostatniego nabywcy sprzedali go na aukcji w 1990 roku. Nowy właściciel, japoński biznesmen Ryoei Saito, zmarł 6 lat później i od tego czasu nie wiadomo, co się stało z obrazem. Druga wersja portretu, namalowana w tym samym roku, jest dobrze chroniona w Musée d’Orsay.
9. “Marzenie senne” Pablo Picasso (1932)

8. "Portret Adele Bloch-Bauer I” Gustav Klimt (1907)

Jednak dopiero w 1998 roku jedna z siostrzenic Ferdinanda w końcu zażądała zapłaty od nazistów, po tym, jak dziennikarz ujawnił kradzieże dzieł sztuki, których ofiarami podczas wojny padło wielu Żydów. Maria Altmann odzyskała swój majątek w 2006 roku i natychmiast odsprzedała portret swojej ciotki amerykańskiemu kolekcjonerowi Ronaldowi Lauderowi za zawrotną sumę 158 milionów dolarów. Obraz dziś można oglądać w nowojorskiej galerii obecnego właściciela.
7. "Numer 5" Jackson Pollock (1948)

6. "Akt leżący" Amadeo Modigliani (1917)

5. "Kobiety Algieru" (wersja O) Pablo Picasso (1955)

4. Number 17A - Jackson Pollock (1948)

3. "Gracze w karty" Paul Cézanne (1892)

2. "Zamiana" Willem De Kooning (1955)

1. "Zbawiciel świata" - Salvator Mundi Leonarda da Vinci (ok. 1500). Najdroższy obraz, który kiedykolwiek sprzedano

Najdroższa praca polskiego artysty

Sprzedaż dzieł sztuki od dawna jest uważana za bardzo dochodowy światowy biznes. Na obrazy znanych artystów przeznaczane są setki milionów dolarów, a kolekcjonerzy są gotowi licytować do niesamowicie wysokich kwot, w nadziei, że ich zakup okaże się dochodowy w przyszłości. Zdecydowanie trudniej jest na rynku dzieł sztuki młodym, początkującym malarzom. Nie mają szans konkurować z twórcami znanych obrazów. Jednak czasem inwestycja w początkującego artystę również okazuje się dobrą decyzją. W ciągu roku wartość obrazu potrafi mocno pójść w górę i warto czasem trzymać taki obraz czekając na zwiększenie się jego wartości.
Źródła:
Rozkminiła: Laura Wojtczak
Redakcja: Gabriela Sagała
Grafika: Hubert Kalinowski
GIPHY App Key not set. Please check settings