Jakie są najdroższe obrazy świata? Jakie prace pobiły rekord na najdroższe dzieła sztuki? Namalował je Pollock, a może Picasso? Przeczytaj i się przekonaj!
w

WowWow Ha haHa ha Lubię!Lubię! SuperSuper PrzykroPrzykro WrrWrr

Najdroższe obrazy świata

Jakie są najdroższe obrazy świata? Jakie prace pobiły rekord na najdroższe dzieła sztuki? Namalował je Pollock, a może Picasso? Przeczytaj i się przekonaj!

Interesujesz się sztuką? Uwielbiasz chodzić po muzeach i podziwiać arcydzieła znanych autorów, takich jak Van Gogh, Klimt, Pollock, Picasso czy da Vinci? Wartość dzieł sztuki ciągle się zmienia, najdroższe obrazy cały czas zyskują na wartości. Nic dziwnego, że jest to ceniona od dawna forma inwestycji długoterminowych. Koniecznie przeczytaj ten artykuł aby dowiedzieć się jakie są najdroższe znane obrazy na świecie i ile kosztują!

 

10. “Portret doktora Gacheta” Vincent Van Gogh (1890)

Portret Doktora Gachetta, obraz Vincent van Gogh
Najdroższe obrazy: "Portret doktora Gacheta" - Vincent Van Gogh

Vincent Van Gogh, holenderski artysta znany jest z dużej liczby prac, ale to ta ostatnia jest jedną z najdroższych. Obraz kupił za 152 miliony dolarów japoński biznesmen znany z zakupów drogiej sztuki Ryoei Saito. Van Gogh namalował to dzieło w Auvers-sur-Oise (Francja) w ostatnich miesiącach życia. Jest to portret jego lekarza, tego, który opiekował się nim, aż do jego śmierci.


Obraz ten jest pierwszą wersją portretu doktora Gacheta. Miał kilku właścicieli przed przybyciem do Niemiec, gdzie Ministerstwo Propagandy Rzeszy skonfiskowało go w 1937 roku. Spadkobiercy tego ostatniego nabywcy sprzedali go na aukcji w 1990 roku. Nowy właściciel, japoński biznesmen Ryoei Saito, zmarł 6 lat później i od tego czasu nie wiadomo, co się stało z obrazem. Druga wersja portretu, namalowana w tym samym roku, jest dobrze chroniona w Musée d’Orsay.

9. “Marzenie senne” Pablo Picasso (1932)

najdroższe obrazy świata najdroższe dzieła sztuki Picasso Pollock
Najdroższe dzieła sztuki: "Marzenie senne" - Pablo Picasso
Przy oszałamiającej cenie 158 milionów dolarów, to arcydzieło jest również jednym z najdroższych obrazów na świecie sprzedanych na rynku. Nabył go Steven A. Cohen, zarządzający funduszem hedgingowym SAC Capital Advisors.
Praca wydobywa na światło dzienne portret Marie-Thérèse Walter, ówczesnej towarzyszki Picasso. Czerwony fotel, w którym oddaje się marzeniom, wiele mówi o miłosnej namiętności dwojga kochanków. Warto dodać, że obraz został namalowany w ciągu jednego dnia!

8. "Portret Adele Bloch-Bauer I” Gustav Klimt (1907)

najdroższe obrazy świata najdroższe dzieła sztuki Picasso Pollock
Najdroższe obrazy świata: "Portret Adele Bloch-Bauer I" - Gustav Klimt
Obraz powstał z życzenia bogatego bankiera Ferdinanda Bloch-Bauer’a, gdy zlecił Klimtowi namalowanie portretu swojej żony Adele. Malarz, będący wówczas w połowie swojego złotego cyklu, który rozpoczął się około 1903 roku, wykonał emblematyczne dzieło tego złotego okresu. Para posiadała jeszcze kilka obrazów artysty. 
 
Adele zmarła w 1927 roku. Życzyła sobie, aby te obrazy trafiły do Galerie Belvédère w Wiedniu. Jednak ten plan pokrzyżowała ucieczka Ferdinanda z Austrii w 1938 r., podczas której porzucił prawie całe swoje dziedzictwo. W testamencie określił, że po jego śmierci cały majątek powinien przejść do jego siostrzenic i siostrzeńca. 

Jednak dopiero w 1998 roku jedna z siostrzenic Ferdinanda w końcu zażądała zapłaty od nazistów, po tym, jak dziennikarz ujawnił kradzieże dzieł sztuki, których ofiarami podczas wojny padło wielu Żydów. Maria Altmann odzyskała swój majątek w 2006 roku i natychmiast odsprzedała portret swojej ciotki amerykańskiemu kolekcjonerowi Ronaldowi Lauderowi za zawrotną sumę 158 milionów dolarów. Obraz dziś można oglądać w nowojorskiej galerii obecnego właściciela.

7. "Numer 5" Jackson Pollock (1948)

najdroższe obrazy świata najdroższe dzieła sztuki Picasso Pollock
Najdroższe dzieła sztuki: "Numer 5" - Jackson Pollock
Pollock wkracza w swój tak zwany okres klasyczny, kiedy tworzy ten obraz, symboliczny dla amerykańskiego ekspresjonizmu abstrakcyjnego. Posługuje się swoją słynną techniką ociekania i przelewania, którą zainaugurował rok wcześniej i która polega na wylewaniu kolorów bezpośrednio na postawione na ziemi płótno (w tym przypadku 2,44 x 1,22 m). Jest to również rok, w którym postanawia nie nazywać już swoich prac, ale nadawać im numery.
 
“Numer 5” został sprzedany za kwotę 165 mln dolarów nieznanemu kupcowi, którego nazwiska nie znamy. To najdroższy obraz, jaki kiedykolwiek sprzedano we współczesnej sztuce!

6. "Akt leżący" Amadeo Modigliani (1917)

Najdroższe obrazy świata: "Akt leżący" - Amadeo Modigliani
Léopold Zborowski to młody polski malarz, który w 1910 roku przyjechał do Paryża na studia. Rozpoczyna sprzedaż obrazów, które wystawia w swoim mieszkaniu i poznaje Modiglianiego, który staje się jednym z jego bliskich przyjaciół.
 
To płótno jest częścią serii aktów, które Modigliani wykonał pod patronatem swojego polskiego przyjaciela. Jest to prawdopodobnie jeden z trzydziestu obrazów wybranych na jedyną osobistą wystawę malarza w grudniu 1917 roku w galerii Berthe Weill w Paryżu, kiedy to dwa akty wystawione w oknie wywołały skandal i po interwencji policji kilka obrazów zostało usuniętych. 
 
Niecałe dwa wieki później ten leżący akt został zakupiony za 170 milionów dolarów przez kolekcjonera Liu Yiqiana podczas wyprzedaży w domu aukcyjnym Christie’s w Nowym Jorku.

5. "Kobiety Algieru" (wersja O) Pablo Picasso (1955)

najdroższe obrazy świata najdroższe dzieła sztuki Picasso Pollock
Najdroższe dzieła sztuki: "Kobiety Algieru" - Pablo Picasso
Być może najbardziej wpływowy artysta XX wieku, Pablo Picasso, znany z pionierskiego kubizmu i szczelinowania dwuwymiarowej płaszczyzny obrazu w celu oddania trójwymiarowej przestrzeni. Zainspirowany sztuką afrykańską i iberyjską stworzył Cykl Kobiety z Algieru składający się z 15 obrazów.
 
Każdy obraz jest artysta oznaczył literą, rozpoczynając od A. Jest to zatem ostatni z serii. Cenę sprzedaży tłumaczą jego duże rozmiary (1,14 x 1,46 m), to, że jest jednym z nielicznych wciąż na rynku sztuki (pierwsze 10 wystawianych jest w muzeach) oraz tym, że ma on dopiero trzeciego właściciela. W 2015 roku za  179 milionów dolarów dzieło kupił anonimowy kupiec!

4. Number 17A - Jackson Pollock (1948)

Najdroższe obrazy świata: "Number 17A" - Jackson Pollock
Pollock, obok Picassa, jest jedynym artystą, który dwukrotnie pojawił się w tym zestawieniu! Pollock stworzył „Numer 17A” w tym samym roku co „Numer 5”. Ten obraz przyczynił się do popularyzacji jego prac. 
 
Ta kompozycję złożoną z nieregularnych plam i maźnięć pędzla, będącą wzorowym przykładem ekspresjonizmu abstrakcyjnego wylicytował Kenneth C. Griffin w 2015 roku, za 200 milionów dolarów!

3. "Gracze w karty" Paul Cézanne (1892)

Najdroższe dzieła sztuki: "Gracze w karty" - Paul Cézanne
Cézanne stworzył kilka wersji swoich Graczy w karty w latach 1890-1895. Obraz przedstawia dwóch graczy z kamiennymi minami, wynika to z tego, że artysta nie chciał przedstawiać postaci w dynamiczny sposób, lecz chciał zachować tajemniczość. 
 
W zależności od płótna liczba postaci, atmosfera i wystrój są różne. Cztery z pięciu obrazów znajdują się w muzeach w Nowym Jorku, Paryżu, Filadelfii i Londynie. Od 2011 roku jest częścią prywatnej kolekcji katarskiej rodziny królewskiej, która nabyła to dzieło Paula Cézanne za 274 miliony dolarów.

2. "Zamiana" Willem De Kooning (1955)

najdroższe obrazy świata najdroższe dzieła sztuki Picasso Pollock
Najdroższe obrazy świata: "Zamiana" - Willem de Kooning
Kenneth C. Griffin wyraźnie kocha sztukę abstrakcyjną, ponieważ ten miliarder znalazł się po raz drugi w tym rankingu. Jest to ten sam miliarder, który kupił “Number 17A” Pollock’a! Okazuje się, że Ken Griffin kupił Numer 17A i Zamianę na jednej aukcji.
 
To duże płótno (2 x 1,75 m) De Kooning sprzedał za 4000 dolarów w 1955 roku. Sześćdziesiąt lat później jego wartość została więc pomnożona przez: 75 000!! W 2015 roku dzieło zostało sprzedane za ok. 300 mln dolarów.

1. "Zbawiciel świata" - Salvator Mundi Leonarda da Vinci (ok. 1500). Najdroższy obraz, który kiedykolwiek sprzedano

Najdroższe dzieła sztuki: "Zbawiciel świata" - Leonardo da Vinci
Zdecydowany zwycięzca tego rankingu to obraz Leonarda da Vinci zatytułowany „Salvator Mundi”. Jest on najdroższym obrazem sprzedanym na świecie. Obraz Zbawiciel świata jest tematem gorącej debaty: czy jest to dzieło Leonarda da Vinci, jednego z jego uczniów, czy też może obie opcje są możliwe? Eksperci są podzieleni i dlatego, gdy obraz pojawił się ponownie w 2005 roku, muzeum w Luwrze nie włączyło go do swojej głównej ekspozycji po wizycie w National Gallery w Londynie.
 
Niezależnie od tego czy to Vinci namalował dzieło, stało się to specjalnie na życzenie króla Francji Ludwika XII. Nic więc dziwnego, że jest tak pożądany. 
 
Książę koronny Arabii Saudyjskiej kupił obraz przedstawiający jezusa od rosyjskiego miliardera w 2017 za rekordową sumę za jaką kiedykolwiek został sprzedany obraz, czyli za 450,3 milionów dolarów!!!

Najdroższa praca polskiego artysty

najdroższe obrazy świata najdroższe dzieła sztuki Picasso Pollock
Najdroższe obrazy świata: "Dwie mężatki" - Andrzej Wróblewski
A jak sprawa z cennymi płótnami wygląda na naszym rodzimym podwórku? Nie najgorzej. 
Na aukcji „Sztuka Współczesna. Klasycy awangardy po 1945 r.” w 2021 roku obraz pobił rekord, który zapisał się w historii polskiego rynku sztuki. 
Dotychczas najdroższym sprzedanym obrazem była praca „M22” Wojciecha Fangora, sprzedana za 7,4 mln zł w grudniu 2020 r. 
 
Jak podaje portal onet.pl obraz „Dwie mężatki” Andrzeja Wróblewskiego został sprzedany za rekordową cenę 13,44 mln zł , stając się nie tylko najdrożej sprzedanym obrazem w Polsce, ale i najdroższym dziełem sztuki na polskim rynku (bijąc rekord Magdaleny Abakanowicz, która w październiku 2021 roku sprzedała składającą się z 50 figur pracę za 13,2 mln zł!).

Sprzedaż dzieł sztuki od dawna jest uważana za bardzo dochodowy światowy biznes. Na obrazy znanych artystów przeznaczane są setki milionów dolarów, a kolekcjonerzy są gotowi licytować do niesamowicie wysokich kwot, w nadziei, że ich zakup okaże się dochodowy w przyszłości. Zdecydowanie trudniej jest na rynku dzieł sztuki młodym, początkującym malarzom. Nie mają szans konkurować z twórcami znanych obrazów. Jednak czasem inwestycja w początkującego artystę również okazuje się dobrą decyzją. W ciągu roku wartość obrazu potrafi mocno pójść w górę i warto czasem trzymać taki obraz czekając na zwiększenie się jego wartości.

Źródła:

https://www.toptoptop.fr

https://www.kazoart.com/blog

Rozkminiła: Laura Wojtczak

Redakcja: Gabriela Sagała

Grafika: Hubert Kalinowski

Zgłoś nadużycie

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

GIPHY App Key not set. Please check settings

Jaka jest historia polskiego piwa? Które piwa są polskie? Jakie jest najlepsze polskie piwo koncernowe? Wszystko, co potrzebujesz wiedzieć o polskim piwie.

Najlepsze polskie piwo koncernowe – Ranking TOP 10

Fakty o śnie

Ciekawostki o śnie