Włosi słyną z kuchnii i przywiązania do tradycji. A jak się obchodzi Święta Bożego Narodzenia we Włoszech? Poznaj włoskie tradycje świąteczne.
w ,

Święta we Włoszech. Jak się obchodzi Boże Narodzenie we Włoszech?

Buon Natale! Święta we Włoszech. Czy Włosi obchodzą Wigilię? Czy w Święta na Włoskim stole znajdzie się karp i barszcz czerwony? Poznajcie włoskie świąteczne zwyczaje i tradycje, a także posłuchajcie włoskiej muzyki świątecznej.

Święta Bożego Narodzenia to dla wielu z nas najbardziej wyczekiwany okres w roku. W każdym miejscu na świecie, w którym celebrowane jest to święto, światełka i przepiękne dekoracje zdobią pojedyncze domy, sklepy, place i całe miasta. W Polsce czas ten kojarzy nam się zazwyczaj z rodziną, Wigilią, czerwonym barszczykiem, Pasterką i prezentami. A jak się obchodzi Święta Bożego Narodzenia we Włoszech? Jakie są tradycje świąteczne we Włoszech ?

Jak się obchodzi święta Bożego Narodzenia we Włoszech? | Obrzędy i tradycje bożonarodzeniowe

Na Półwyspie Apenińskim, podobnie jak w Polsce, Natale czyli Boże Narodzenie wciąż pozostaje świętem ściśle związanym z tradycją chrześcijańską. Wypełnione jest zwyczajami religijnymi oraz traktowane jest jako czas, który spędzamy w towarzystwie rodziny oraz najbliższych osób.

Okres świąteczny we Włoszech zaczyna się zazwyczaj 8 grudnia, czyli w Kościele katolickim w dzień uroczystości Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny (il giorno dell’Immacolata Concezione). Zazwyczaj Włosi ten dzień wolny od pracy (szkoły i urzędy są zamknięte) spędzają na dekorowaniu swoich domów, ubieraniu choinki oraz zakładaniu świątecznych lampek. Wtedy też Włosi chętnie zbierają się na wspólne dekorowanie ulic. Święta we Włoszech czy też okres świąteczny kończy się natomiast 6 stycznia czyli w Święto Trzech Króli (Epifania). Są to jednak daty umowne, a dekoracje świąteczne praktycznie we wszystkich miastach, w sklepach i galeriach handlowych można zobaczyć już pod koniec listopada.

Niektórzy mówią, że Święta bez Kevina to jak Boże Narodzenie bez karpia, prezentów i choinki. Zobacz najlepsze filmy świąteczne wszechczasów. TOP 15
Najlepsze filmy świąteczne wszechczasów
Zakład, że nie znasz wszystkich..!?

Jak się obchodzi święta Bożego Narodzenia we Włoszech? Włosi bardzo lubią świętować i są w tym naprawdę dobrzy. Natomiast nie ma tak jak w Polsce obowiązkowych rytuałów, które są wspólne dla całych Włoch. W Polsce jest wiele tradycji wspólnych dla całego kraju bez których w ten czas żaden z nas nie potrafi się obejść. U nas np. taką tradycją są postne dania w Wigilię, 12 potraw na stole czy puste nakrycie dla przypadkowego gościa.

W kraju ze stolicą w Rzymie jest trochę inaczej. Każda rodzina ma swoje własne tradycje zwyczaje bożonarodzeniowe, które różnią się od siebie w zależności od regionu, wioski czy rodziny.

święta we włoszech, święta bożego narodzenia we włoszech

Święta we Włoszech | Jak Włosi obchodzą wigilię ?

Czy Włosi obchodzą Wigilię? Niektórzy tak, inni nie. Wiele osób przywiązuje ogromną wagę do tego dnia, traktując go jako najważniejszy w roku, ale wiele też jako dzień świąteczny traktuje dopiero pierwszy dzień świąt (giorno di Natale). Na włoskim wigilijnym stole nie znajdziemy tak dobrze nam znanego czerwonego barszczu z uszkami ani karpia. Ci którzy celebrują wieczerzę wigilijną (cena della Vigilia di Natale) zazwyczaj przygotowują menu składające się z ryb oraz innych bezmięsnych potraw. Są to jednak zazwyczaj makarony, często też typowo włoskie sery, oliwki a także wino. Wśród Włochów znajdą się jednak też i tacy, którzy tej tradycji nie przestrzegają i również w ten dzień spożywają pokarmy mięsne. Wszystko zależy od rodziny – każda ma swoją listę potraw bez których nie potrafi się obejść w Wigilię Bożego Narodzenia.

Tombola i gry w które grają Włosi

Święta we Włoszech Boże Narodzenie we Włoszech

Podczas włoskich świąt Bożego Narodzenia, 24 grudnia, rodziny składają sobie życzenia, a wieczerza wigilijna rozpoczyna się późno, zwykle około godziny 20 lub nawet 21. Po obiedzie Włosi często bawią się w tradycyjną grę podobną do bingo, znaną jako „la tombola”. Następnie, bardziej religijne osoby udają się na pasterkę, uroczystą wieczorną mszę. Oprócz tych tradycji, istnieją również dwie inne popularne gry, które można spotkać podczas włoskich świąt. 6 stycznia, w dniu Święta Trzech Króli, obchodzone jest święto Befana, w trakcie którego odbywa się gra polegająca na szukaniu ukrytych prezentów. Dodatkowo, gra „Ruzzolone”, podobna do gry w kręgle, jest popularna w niektórych regionach Włoch, szczególnie w Kampanii. Te tradycje i gry dodają wyjątkowego klimatu do włoskich obchodów świąt, tworząc atmosferę radości i wspólnego spędzania czasu podczas tych wyjątkowych okazji.

Buone Feste - spędzanie Bożego Narodzenia

Włosi są znani ze swojej głębokiej więzi rodzinnej, a święta Bożego Narodzenia są dla nich szczególnie ważnym czasem, aby celebrować tę więź w gronie najbliższych. Jednak w ostatnich latach, z uwagi na trudności spowodowane pandemią, wielu Włochów było zmuszonych do ograniczenia swoich świątecznych tradycji i obchodów. Teraz, w miarę jak świat powoli wraca do normalności, Włosi i mieszkańcy innych krajów mają okazję na nowo cieszyć się pełnymi radości i bliskością świętami.

Włoska tradycja Bożego Narodzenia jest pełna ciepła i serdeczności, a głównym składnikiem tych wyjątkowych dni jest rodzina. Rodzinne spotkania, wspólne posiłki i obdarowywanie się prezentami to kluczowe elementy świątecznego kalendarza. Włosi starają się spędzić jak najwięcej czasu z rodziną i przyjaciółmi, aby uczcić tę wyjątkową okazję.

Boże narodzenie we Włoszech - Świąteczne słodkości

Boże Narodzenie kojarzy nam się także  z wieloma pysznymi słodkościami – tak jest również w przypadku mieszkańców Włoch. Najczęściej przygotowywanymi na tę okazję ciastami są Pandoro i Panettone, czyli typowe duże włoskie babki w kształcie walca. Panettone – obowiązkowy, obowiązkowy deserpochodzący z miasta Romea i Julii, Verony, serwowany jest zazwyczaj z cukrem pudrem. Natomiast włoskie Panettone pochodzi z Mediolanu i zawiera jako dodatki owoce kandyzowane, suszone owoce, rodzynki oraz kawałki czekolady. Często podawana jest z przeróżnymi słodkimi kremami. Ciasta te podawane są zazwyczaj jako deser po świątecznym obiedzie.

Oprócz Pandoro i Panettone, Włosi przygotowują także „ceppo di Natale”, co doskonale wpisuje się w ich tradycję słodkości świątecznych. Ceppo di Natale, znany również jako „Il Ceppo” lub „Ceppo Natalizio” to tradycyjny włoski deser świąteczny w kształcie kawałka drewna. To biszkoptowe ciasto często ozdabiane kremem masłowym, cukrowymi ozdobami lub marcepanowymi figurkami. To kolejna słodka uczta, która doskonale uzupełnia świąteczny stół i podkreśla magię Bożego Narodzenia we włoskim stylu.

Tradycyjne potrawy na szczególny czas

Włoskie potrawy świąteczne to nie tylko wyjątkowe desery, ale również obfite dania główne, które stanowią serce świątecznego menu. Tradycyjnie, Wigilia Bożego Narodzenia jest okazją do spożywania dań bezmięsnych, a jednym z najważniejszych jest „Cappelletti in Brodo” – małe pierogi w kształcie czapek, wypełnione mięsem lub serem, serwowane w aromatycznym bulionie. To danie jest symbolem hojności i gościnności włoskiego stołu. Innym popularnym daniem jest „Ravioli di Magro,” czyli ravioli nadziewane warzywami lub serem, które są podawane z lekkim sosem pomidorowym lub masłem i szałwią. Ryby również odgrywają ważną rolę w włoskich świętach Bożego Narodzenia, a dorsz, przyrządzany na różne sposoby, jest częstym wyborem. Dodatkowo, wiele rodzin przygotowuje tradycyjne zupy, takie jak „Zampone con Lenticchie,” czyli duszony dorsz z soczewicą, które symbolizują dobrobyt i szczęście w nadchodzącym roku. Te dania główne podkreślają głębokie znaczenie wspólnego posiłku i współdzielenia radości z bliskimi podczas włoskich świąt Bożego Narodzenia.

 

Babbo Natale kim jest ?

Święta we Włoszech Boże Narodzenie we Włoszech

Tak jak w każdym zakątku na ziemi, Boże Narodzenie we Włoszech to czas na prezenty świąteczne, na które w szczególności co roku czekają dzieci. Ale kto przynosi te prezenty? Oczywiście Babbo Natale, czyli Święty Mikołaj, ale nie tylko. Inne znane postacie, które w tym czasie rozdają podarunki dzieciom to San Nicola, Gesù Bambino (czyli Dzieciątko Jezus), Santa Lucia, a także la Befana, czyli wiedźma, która w nocy z 5 na 6 stycznia zakrada się do domów i zostawia podarunki w wiszących przy kominku skarpetach. Jednak jeśli ktoś był niegrzeczny, to w swojej skarpetce zgodnie z tradycją Befany zamiast prezentu znajdzie… węgiel lub cebulę!

Presepe, czyli włoska tradycja szopek

Święta we Włoszech Boże Narodzenie we Włoszech kiermasz świąteczny w Bolzano szopka wigilijna

Niezbędnym elementem wystroju we wszystkich włoskich miastach podczas świąt jest szopka bożonarodzeniowa czyli presepe. Kraj ten uznawany jest za kolebkę szopek. To właśnie tam w 1223 roku w mieście Greccio, za sprawą świętego Franciszka z Asyżu, powstała tradycja bożonarodzeniowych szopek. Szopka jest bardzo ważną tradycją w Italii, w okresie świąt spotkamy je w każdym zakątku kraju. W wielu miejscowościach organizowane są nawet konkursy na najładniejszą szopkę. Natomiast te najpiękniejsze i najokazalsze szopki można zobaczyć na ulicy San Gregorio Armeno w Neapolu. Ciekawą tradycją we Włoszech są także presepi viventi, czyli żywe szopki, które swój początek miały na Sycylii. W prawdziwej słomianej stajence można zobaczyć prawdziwą Świętą Rodzinę wraz z pasterzami, aniołami, osłem, wołem i innymi zwierzętami,  co pozwala wczuć się w czasy narodzin Chrystusa.

 

Mercatini di Natale - jarmarki bożonarodzeniowe

Święta we Włoszech Boże Narodzenie we Włoszech kiermasz świąteczny w Bolzano mercanti di natale

Inną charakterystyczną cechą dla włoskich Świąt Bożego Narodzenia są jarmarki świąteczne. Można na nich kupić wszystko co związane jest z Bożym Narodzeniem, czyli pyszne jedzenie, napoje, ozdoby, ubrania, drobne upominki i prezenty dla najbliższych. Te najbardziej znane i największe kiermasze organizowane są co roku w miastach takich jak Bolzano, Trydent, Grezzana, Florencja, Candelara i Rzym.

Playlista na Boże Narodzenie we włoskim klimacie

Jeżeli chcecie poczuć już teraz klimat świąteczny rodem z Włoch to odpalcie sobie poniższą playlistę z włoskimi utworami świątecznymi:

Playlista – Święta we Włoszech

Buone feste – Wesołych Świąt

Zgłoś nadużycie

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

GIPHY App Key not set. Please check settings

Niektórzy mówią, że Święta bez Kevina to jak Boże Narodzenie bez karpia, prezentów i choinki. Zobacz najlepsze filmy świąteczne wszechczasów. TOP 15

Najlepsze filmy świąteczne

Zastanawiasz się, kiedy święta? W jakie wypadają dni i jak je obchodzimy? Przeczytaj artykuł i dowiedz się kiedy są święta Bożego Narodzenia i nie tylko.

Kiedy są Święta?