Włosi słyną z kuchnii i przywiązania do tradycji. A jak się obchodzi Święta Bożego Narodzenia we Włoszech? Poznaj włoskie tradycje świąteczne.
w ,

Święta we Włoszech. Jak się obchodzi Boże Narodzenie we Włoszech?

Buon Natale! Święta we Włoszech. Czy Włosi obchodzą Wigilię? Czy w Święta na Włoskim stole znajdzie się karp i barszcz czerwony? Poznajcie włoskie świąteczne zwyczaje i tradycje, a także posłuchajcie włoskiej muzyki świątecznej.

Święta Bożego Narodzenia to dla wielu z nas najbardziej wyczekiwany okres w roku. W każdym miejscu na świecie, w którym celebrowane jest to święto, światełka i przepiękne dekoracje zdobią pojedyncze domy, sklepy, place i całe miasta. W Polsce czas ten kojarzy nam się zazwyczaj z rodziną, Wigilią, czerwonym barszczykiem, Pasterką i prezentami. A jak się obchodzi Święta Bożego Narodzenia we Włoszech?

Jak się obchodzi święta Bożego Narodzenia we Włoszech?

Na Półwyspie Apenińskim, podobnie jak w Polsce, Natale czyli Boże Narodzenie wciąż pozostaje świętem ściśle związanym z tradycją chrześcijańską. Wypełnione jest zwyczajami religijnymi oraz traktowane jest jako czas, który spędzamy z towarzystwie rodziny oraz najbliższych osób.

Okres świąteczny we Włoszech zaczyna się zazwyczaj 8 grudnia, czyli w Kościele katolickim w dzień uroczystości Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny (il giorno dell’Immacolata Concezione). Zazwyczaj Włosi ten dzień wolny od pracy (szkoły i urzędy są zamknięte) spędzają na dekorowaniu swoich domów, ubieraniu choinki oraz zakładaniu świątecznych lampek. Święta we Włoszech czy też okres świąteczny kończy się natomiast 6 stycznia czyli w Święto Trzech Króli (Epifania). Są to jednak daty umowne, a dekoracje świąteczne praktycznie we wszystkich miastach, w sklepach i galeriach handlowych można zobaczyć już pod koniec listopada.

Niektórzy mówią, że Święta bez Kevina to jak Boże Narodzenie bez karpia, prezentów i choinki. Zobacz najlepsze filmy świąteczne wszechczasów. TOP 15
Najlepsze filmy świąteczne wszechczasów
Zakład, że nie znasz wszystkich..!?

Jak się obchodzi święta Bożego Narodzenia we Włoszech? Włosi bardzo lubią świętować i są w tym naprawdę dobrzy. Natomiast nie ma tak jak w Polsce obowiązkowych rytuałów, które są wspólne dla całych Włoch. W Polsce jest wiele tradycji wspólnych dla całego kraju bez których w ten czas żaden z nas nie potrafi się obejść. U nas np. taką tradycją są postne dania w Wigilię, 12 potraw na stole czy puste nakrycie dla przypadkowego gościa.

W kraju ze stolicą w Rzymie jest trochę inaczej. Każda rodzina ma swoje własne tradycje zwyczaje bożonarodzeniowe, które różnią się od siebie w zależności od regionu, wioski czy rodziny.

święta we włoszech, święta bożego narodzenia we włoszech

Święta we Włoszech | Jak włosi obchodzą święta bożego narodzenia?

Czy Włosi obchodzą Wigilię? Niektórzy tak, inni nie. Wiele osób przywiązuje ogromną wagę do tego dnia, traktując go jako najważniejszy w roku, ale wiele też jako dzień świąteczny traktuje dopiero pierwszy dzień świąt (giorno di Natale). Na włoskim wigilijnym stole nie znajdziemy tak dobrze nam znanego czerwonego barszczu z uszkami ani karpia. Ci którzy celebrują wieczerzę wigilijną (cena della Vigilia di Natale) zazwyczaj przygotowują menu składające się z ryb oraz innych bezmięsnych potraw. Są to jednak zazwyczaj makarony, często też typowo włoskie sery, oliwki a także wino. Wśród Włochów znajdą się jednak też i tacy, którzy tej tradycji nie przestrzegają i również w ten dzień spożywają pokarmy mięsne. Wszystko zależy od rodziny – każda ma swoją listę potraw bez których nie potrafi się obejść w Wigilię Bożego Narodzenia.

Tradycyjna gra świąteczna we Włoszech

Święta we Włoszech Boże Narodzenie we Włoszech

Co ważne, 24 grudnia Włosi składają sobie wzajemnie życzenia, jednak nie dzielą się opłatkiem. Sama wieczerza zaczyna się dość późno, około godziny 20, a czasami nawet o 21. Pod koniec wieczerzy wigilijnej objedzeni Włosi zaczynają zabawę: całymi rodzinami grają w grę bardzo podobną do bingo, zwaną la tombola. Bardziej religijne osoby czekają do późna aby udział w uroczystej wieczornej mszy zwanej pasterką (Santa Messa di Natale).

Natomiast jeśli chodzi o świąteczny obiad następnego dnia, nie ma określonych dań przewidzianych na ten dzień. Jednak zazwyczaj na stołach królują wtedy tradycyjne, a zarazem wykwintne włoskie dania, np. lasagne, tortellini in brodo (czyli tortellini w bulionie), cappellacci in zucca (pierogi z dynią) lub spaghetti.

Boże narodzenie we włoszech - Świąteczne słodkości

Boże Narodzenie kojarzy nam się także  z wieloma pysznymi słodkościami – tak jest również w przypadku mieszkańców Włoch. Najczęściej przygotowywanymi na tę okazję ciastami są Pandoro i Panettone, czyli typowe duże babki w kształcie walca. Ta pierwsza, pochodząca z miasta Romea i Julii, Verony, serwowana jest zazwyczaj z cukrem pudrem. Natomiast ta druga pochodzi z Mediolanu i zawiera jako dodatki owoce kandyzowane, suszone owoce, rodzynki oraz kawałki czekolady. Często podawana jest z przeróżnymi słodkimi kremami. Ciasta te podawane są zazwyczaj jak deser po świątecznym obiedzie.

Babbo Natale, czyli Święty Mikołaj we Włoszech

Święta we Włoszech Boże Narodzenie we Włoszech

Tak jak w każdym zakątku na ziemi, we Włoszech Boże Narodzenie to czas prezentów, na które w szczególności co roku czekają dzieci. Ale kto przynosi te prezenty? Oczywiście Babbo Natale, czyli Święty Mikołaj, ale nie tylko. Inne znane postacie, które w tym czasie rozdają podarunki dzieciom to San Nicola, Gesù Bambino (czyli Dzieciątko Jezus), Santa Lucia, a także la Befana, czyli wiedźma, która w nocy z 5 na 6 stycznia zakrada się do domów i zostawia podarunki w wiszących przy kominku skarpetach. Jednak jeśli ktoś był niegrzeczny, to w swojej skarpetce zamiast prezentu znajdzie… węgiel lub cebulę!

Presepe, czyli Włochy ojczyzną szopek

Święta we Włoszech Boże Narodzenie we Włoszech kiermasz świąteczny w Bolzano szopka wigilijna

Niezbędnym elementem wystroju we wszystkich włoskich miastach podczas świąt jest szopka bożonarodzeniowa czyli presepe. Kraj ten uznawany jest za kolebkę szopek. To właśnie tam w 1223 roku w mieście Greccio, za sprawą świętego Franciszka z Asyżu, powstała pierwsza z nich. Szopka jest bardzo ważną tradycją w Italii, w okresie świąt spotkamy je w każdym zakątku kraju. W wielu miejscowościach organizowane są nawet konkursy na najładniejszą szopkę. Natomiast te najpiękniejsze i najokazalsze szopki można zobaczyć na ulicy San Gregorio Armeno w Neapolu. Ciekawą tradycją we Włoszech są także presepi viventi, czyli żywe szopki, które swój początek miały na Sycylii. W prawdziwej słomianej stajence można zobaczyć prawdziwą Świętą Rodzinę wraz z pasterzami, aniołami, osłem, wołem i innymi zwierzętami,  co pozwala wczuć się w czasy narodzin Chrystusa.

Mercatini di Natale - Kiermasz Świateczny

Święta we Włoszech Boże Narodzenie we Włoszech kiermasz świąteczny w Bolzano mercanti di natale

Inną charakterystyczną cechą dla włoskich Świąt Bożego Narodzenia są kiermasze świąteczne. Można na nich kupić wszystko co związane jest z Bożym Narodzeniem, czyli pyszne jedzenie, napoje, ozdoby, ubrania, drobne upominki i prezenty dla najbliższych. Te najbardziej znane i największe kiermasze organizowane są co roku w miastach takich jak Bolzano, Trydent, Grezzana, Florencja, Candelara i Rzym.

Święta we Włoszech w czasach pandemii

Włosi są bardzo rodzinni i święta spędzają w dużym, rodzinnym gronie. W ostatnich latach, z uwagi na sytuację spowodowaną wirusem i pandemią na świecie było to bardzo utrudnione. W tym roku Włosi i wszystkie inne kraje wrócą do normalnego świętowania, nieograniczonego obostrzeniami związanymi z bezpieczeństwem. Teraz wszyscy możemy na nowo docenić możliwość spędzenia tych świąt w gronie rodzinnym. 

Playlista na Boże Narodzenie we włoskim klimacie

Jeżeli chcecie poczuć już teraz klimat świąteczny rodem z Włoch to odpalcie sobie poniższa playlistę z włoskimi utworami świątecznymi:

Playlista – Święta we Włoszech

Zgłoś nadużycie

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

GIPHY App Key not set. Please check settings

amerykańskie piwa - ranking

Amerykańskie piwa – rozkminkowy ranking!

Święta w Norwegii mają swoje własne i niepowtarzalne tradycje. Są podobieństwa do Polski? Sprawdź jak obchodzi się Boże Narodzenie w Norwegii.

Święta Bożego Narodzenia w Norwegii