Finlandia, co warto zobaczyć w kraju nordyckim, słynącym z 1000 jezior, wioski muminków czy św. Mikołaja? Sprawdź co warto zwiedzić w Finlandii. co warto zobaczyć w finlandii
w

SuperSuper Lubię!Lubię!

Finlandia, co warto zobaczyć w krainie 1000 jezior?

Finlandia, czyli kraina tysiąca jezior! Sama flaga biało-niebieska nawiązuje do tak licznych zbiorników wodnych i jej dość chłodnego klimatu oraz opadów białego śniegu. A jeśli chcesz dowiedzieć się więcej to, przekonaj się sam, co warto zwiedzić w Finlandii?

Finlandia, to co bez wątpienia może zaciekawić to fakt, że możemy tam spotkać św. Mikołaja z reniferami jak również odwiedzić wioskę muminków! Z kolei natura zachwyci nasze oczy przepiękną zorzą polarną, która króluje na niebie północnym Finlandii od grudnia do marca! A lubicie podróżować? Chętnie spędzacie czas na łonie natury, fotografujecie i podziwiacie atrakcje turystyczne? Poznajcie zatem dziesięć wyjątkowo urokliwych miejsc, które warto tam odwiedzić. Tak więc, co warto zwiedzić w Finlandii ?

1. Wyspy Alandzkie

Wyspy Alandzkie co warto zobaczyć w finlandii
Co warto zobaczyć w Finlandii? Warto odwiedzić Wyspy Alandzkie

Co warto zwiedzić w Finlandii ? Wyspy Alandzkie składają się z 6700 wysp i 20 000 wysepek i wspaniale prezentują się o każdej porze roku. Podróżując tam latem, warto wynająć własną wyspę lub zamieszkać w namiocie, blisko natury. Do zimowych rozrywek należy żeglowanie po lodzie oraz jazda na łyżwach lub nartach. Na Wyspach Alandzkich można skorzystać również z sauny i basenu, posłuchać muzyki na żywo czy spróbować lokalnych potraw. Przy tym nie można zapomnieć o jednej z najpopularniejszych atrakcji, jaką jest zamek Kastelholm.

2. Koli

Koli Kraina tysiąca jezior
Co warto zobaczyć w Finlandii? Koli!

Finlandia co warto zobaczyć? Koli uznawany jest za jeden z najsłynniejszych i najpiękniejszych krajobrazów narodowych Finlandii. Niesamowita sceneria z widokiem na jezioro Pielis inspirowała wielkich fińskich artystów takich jak Jean Sibelius, Eero Järnefelt i Juhani Aho. Krajobraz Parku Narodowego Koli jest bardzo stary. Ukko-Koli i sąsiadujące z nim szczyty są pozostałościami okazałego pasma górskiego, które przed milionami lat biegło wzdłuż wschodniej Finlandii, osiągając wysokość do 7000 m. Ukko-Koli miało być świętym miejscem starożytnych Finów, gdzie składali oni ofiary. Ze szczytów gór można podziwiać przepiękne krajobrazy. Poniżej punktu widokowego Akka-Koli znajduje się Świątynia Ciszy, gdzie często odbywają się śluby. Na terenie Koli powstało 80 km oznakowanych szlaków turystycznych, ale znajdziemy tam również pokoje na wynajem, hotele i spa. 

3. Kilpisjärvi

Co warto zwiedzić w Finlandii Kilpisjärvi
Co warto zobaczyć w Finlandii ? Wioskę Kilpisjärvi

To warto zwiedzić w Finlandii jeszcze? Kilpisjärvi to wioska leżąca w lapońskim Enontekiö nad pięknym, czystym jeziorem o tej samej nazwie. Nieopodal wznosi się szczyt Saana o wysokości 1029 m. U stóp góry znajduje się centrum turystyczne oferujące wiele różnych atrakcji, m.in. pobyt w domkach nad jeziorem i w saunie. Turyści często wchodzą na Saanę, by podziwiać krajobraz, także po szwedzkiej i norweskiej stronie. Wspinanie się ponad chmury stanowi wyjątkowe doświadczenie. Ponadto warto tu zobaczyć, chociażby magiczne wschody i zachody słońca, a nawet słońce o północy. Szczyt można zdobywać również zimą, co prawda jednak należy zabrać ze sobą rakiety śnieżne. O tej porze roku dużą popularnością cieszy się jazda na skuterach śnieżnych.

4. Utö

Utö co warto zobaczyć w finlandii
Co warto zwiedzić w Finlandii ? Wyspa Utö!

Finlandia co warto zobaczyć? Utö to najbardziej wysunięta na południe zamieszkana wyspa w Finlandii, leżąca w południowej części Morza Archipelagowego. Można popłynąć na nią łodzią. Wyspa słynie głównie ze swojej latarni morskiej, ale także z wraków statków czy różnych gatunków ptaków. Najłatwiej poznać historię i zabytki Utö, spacerując po wiosce z przewodnikiem. Warto odwiedzić miejscowy cmentarz i Österäng. Pierwotna latarnia morska znajdowała się na wyspie już w 1753 r., jednak została wysadzona podczas wojny fińskiej w latach 1808-1809. Obecny obiekt powstał w 1814 r. Latarnia słynie z kościoła, którego oryginalne wnętrze pochodzi sprzed 1814 r. 

5. Punkaharju

Punkaharju Kraina tysiąca jezior
Co warto zobaczyć w Finlandii? Punkaharju to jest to!

Prawdę powiedziawszy, Punkaharju tworzy jeden z najwspanialszych krajobrazów narodowych Finlandii. Charakterystyczne wzniesienie określane jako oz powstało w epoce lodowcowej i rozdzieliło jeziora Puruvesi i Pihlajavesi na dwie części. Grzbiet Punkaharju ma siedem kilometrów długości. Obszar ten był głównym ośrodkiem turystycznym już w XIX wieku. Piękną scenerię Punkaharju można podziwiać, korzystając z oznakowanych szlaków turystycznych. Dawny Hotel Państwowy zastąpiono Hotelem Punkaharju zbudowanym w 1845 r. W okolicy znajduje się również kurort łącznie z domkami do wynajęcia. Z ciekawych miejsc warto wymienić drewniany kościół, artystyczną rezydencję malarki Johanny Oras, park i wesołe miasteczko. Popularne letnie atrakcje obejmują spływy kajakowe, pływanie łódką oraz wędkarstwo. Zimą natomiast można tu pojeździć na nartach, łyżwach lub rakietach śnieżnych. 

6. Kemiönsaari

Kemiönsaari Co warto zwiedzić w Finlandii
Finlandia co warto zobaczyć? Kemiönsaari zaciekawi swoją historią!

Finlandia co warto zobaczyć? Zacznijmy od jednego z wielu najpiękniejszych naturalnych miejsc w Finlandii, do których należy też Kemiönsaari (Mondo). Odznacza się nie tylko walorami przyrodniczymi, ale również ciekawą historią i kulturą. Znajdujący się na wyspie obszar wojskowy Örö po stu latach został otwarty dla zwiedzających, dzięki czemu można tam brać udział w wycieczkach z przewodnikiem.

Inne atrakcje to huta z kompleksem drewnianych domków, dawny dwór Amosa Andersona, właściciela największej szwedzkojęzycznej gazety w Finlndii, skansen Sagalund oraz wyspa latarni morskiej Bengtskär. Na Kemiönsaari spotkamy rzadkie gatunki roślin i motyli, które nie występują nigdzie indziej w Finlandii. Warto wybierać aktywne formy wypoczynku: jazdę na rowerze wzdłuż wybrzeża, wioślarstwo i piesze wędrówki. Wyspa dzieli się na centrum, wioskę oraz archipelag. Na nocleg można wybrać hotel, kemping, domek do wynajęcia, a nawet latarnię morską. Kemiönsaari słynie ponadto z wysokiej jakości produktów lokalnych firm.

7. Latarnia morska Söderskär

co warto zobaczyć w finlandii Latarnia morska Söderskär
Latarnia morska Söderskär! To coś co warto zwiedzić w Finlandii!

Co warto zwiedzić w Finlandii? Ponad 150-letnia latarnia morska Söderskär znajduje się na zewnętrznym archipelagu Porvoo. Jej budowę ukończono w 1862 r. Budowla stoi na małej wyspie, na którą można dostać się podczas rejsów czarterowych i jednodniowych wycieczek z Helsinek i Sipoo. Organizowane są one w sezonie letnim (od 1 maja do 30 września). Morze i surowa przyroda składają się na niezapomniany krajobraz. Będąc w latarni, warto zobaczyć wystawę sztuki, na której zgromadzono prace Tove Jansson, znanej malarki i pisarki, autorki książek o Muminkach.  

8. Pallas-Yllästunturi

Pallas-Yllästunturi Kraina tysiąca jezior
Co warto zobaczyć w Finlandii? Park Narodowy Pallas-Yllästunturi to dobry wybór!

Z pewnością Park Narodowy Pallas-Yllästunturi to jedno z najlepszych miejsc do zwiedzenia w Laponii. Można tu na różne sposoby cieszyć się najczystszym powietrzem w Europie. Szczególnie miłym doświadczeniem jest jazda na nartach. W parku znajdziemy 350 km szlaków turystycznych. Najpopularniejsza trasa Hetta-Palas ma 55 km i łączy park z pobliskimi wioskami i centrami turystycznymi oferującymi dobre usługi. Do polecanych aktywności należą także wycieczki rowerowe, narciarstwo zjazdowe, zbieranie jagód i grzybów, pływanie czy geocaching. Na Yllästunturi spotkamy wiele atrakcji przyrodniczych, m.in. wzgórze Kesänkitunturin Pirunkuru i pozostałości wulkanu Linkupalo. Szczególnie warto odwiedzić punkt widokowy, który mieści się na Taivaskero.

9. Park Narodowy Repovesi

Co warto zwiedzić w Finlandii Park Narodowy Repovesi
Finlandia co warto zobaczyć? Park Narodowy Pallas-Yllästunturi.

Co warto zwiedzić w Finlandii? Udając się do Finlandii, nie możemy zapomnieć o Parku Narodowym Repovesi. Leży on po zachodniej stronie drogi Kouvola-Mikkeli. Jest to obszar leśny podzielony dziesiątkami jezior i stawów. Znajdziemy tam wzgórza i klify, a także wiszące mosty i wieże widokowe. W Repovesi gniazduje również duża populacja kukułek. Występujące na terenie parku okazałe skały zostały ukształtowane przez zlodowacenie i erozję. Niezapomnianych wrażeń dostarcza przeprawa przez wiszący na wysokości 10 metrów most Lapinsalmi. Latem chętnych jest tak wielu, że muszą oni ustawiać się w kolejce. Na moście może bowiem przebywać tylko jedna osoba. Okolice Repovesi oferują ponadto zakwaterowanie i innego rodzaju usługi.

10. Suomenlinna

Suomenlinna co warto zobaczyć w finlandii
Co warto zwiedzić w Finlandii? Suomenlinna to jest to!

Suomenlinna to najpopularniejsza miejscowość turystyczna w Helsinkach. Wspaniałych widoków dostarcza zwłaszcza szczyt Kustaanmiekka, gdzie możemy spacerować wśród porośniętych trawą ruin fortecy i siedzieć na klifie, machając do pasażerów przepływających w pobliżu statków. W Suomenlinna odległości nie są duże, dzięki czemu po fortecy łatwo poruszać się pieszo. Stara budowla z ciemnymi tunelami pobudza wyobraźnię turystów. Miejscowość liczy około 800 mieszkańców i stanowi ważną część Helsinek. Dwie wyspy należące do Suomenlinna słyną z pięknych domów i wyjątkowych brukowanych uliczek. Oferują również muzea, kawiarnie i restauracje. Można dostać się tam, płynąc promem helsińskiej komunikacji miejskiej bezpośrednio z Rynku. Taki rejs to niezapomniane przeżycie, nawet zimową porą. 

Które z wymienionych miejsc najbardziej zachęcają Was do odwiedzenia Finlandii?

Tłumaczenie z fińskiego: Agnieszka Adamik
Rozkminiła: Agnieszka Adamik
Redakcja: Monika Sobota
Grafika: Rafał Mazurek
Optymalizacja SEO: Michalina Kossak

Zgłoś nadużycie

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

GIPHY App Key not set. Please check settings

Zniknięcie niespełna 5-letniej Paulette Gebara wstrząsneło mieszkańcami Mexico City. W naszym artykule znajdziesz wszystkie szczegóły dotyczące tej sprawy!

Paulette Gebara – porwana i znaleziona we własnym łóżku

Malta, co zobaczyć? Ważne pytania na które odpowiemy w artykule, czyli: co zwiedzać na Malcie i co robić na Malcie? Przekonajcie się sami!

Malta, co zobaczyć na wakacjach?