piękna kobieta, piękne kobiety, kanon piękna
w

SuperSuper Lubię!Lubię! WowWow

Jak wygląda piękna kobieta? Poznaj kanon piękna w różnych kulturach.

Często słyszy się, że wygląd zewnętrzny to wizytówka człowieka. W tym stwierdzeniu jest troszkę prawdy, ponieważ im lepiej wyglądamy, tym mamy większe szanse, że zrobimy na nieznajomym dobre wrażenie. Jednak w różnych miejscach na świecie słowo „piękny” nie będzie używane w stosunku do tej samej osoby. Każdy kraniec świata ma swój kanon piękna. A piękno kobiety przeszło wiele zmian.

Poniżej przedstawiamy klasyfikacja piękna według kontynentów i niektórych krajów:

Piękna kobieta z zachodu:

Piękna kobieta, piękno kobiety czy kanon piękna? Wejdź na Instagram. Włącz telewizor. Otwórz jakąkolwiek gazetę, albo wygoogluj frazę: „piękna kobieta”. Zobaczysz kobiety, które wyglądają jakby każda z nich była skopiowana i wklejona; szczupłe, z lśniącymi włosami i białymi zębami. Tak właśnie powinna wyglądać idealna i piękna kobieta w Ameryce, Australii czy Europie. Należy do tego dodać jeszcze długie włosy, kształtne biodra, czerwone usta i dorodny biust, a wówczas otrzymamy obraz seksownej kobiety.

Nie ma miejsca na wyjątki ani dla introwertyczek – nie możesz być postrzegana jako piękna, jeżeli masz wady takie jak brzydkie zęby, czy fałdkę na brzuchu. I, oczywiście, musisz pokazać swój potencjał publicznie.

Prawdą jest, że 99% kobiet nie wygląda jak lalki Barbie. Każą nam przestać jeść i smakować najsmaczniejsze potrawy. Posunęliśmy się do tego, że prawdziwe jedzenie zamieniliśmy na bezsmakowe, papierowe dania. Mówią nam również, aby obliczyć spożyte kalorie. Każą nam uprawiać sport. Ale czy my ich słuchamy? Wystarczy spojrzeć na statystyki:

  • 40 % Amerykanów choruje przewlekle.
  • 52% ma nadwagę lub choruje na otyłość.
  • 26% dorosłych Amerykanów mają różnego rodzaju. niepełnosprawności.
  • 79% Amerykanów jest niezadowolonych z tego, jak wyglądają.

Zatem pytanie brzmi: dlaczego podążamy za kanonem piękna, który dla większości z nas jest niemożliwy do osiągnięcia. A na dodatek piękno kobiety to nie wszystko, co z uczuciami?
Rozejrzyj się wokół – to co widzimy w telewizji mija się z rzeczywistością.

piękna kobieta kanon kobieta piękno kobiety
Kanon Piękna z USA, Australii lub Europy.

Piękna kobieta z ameryki łacińskiej (zabiegi plastyczne)

Mówi się, że piękno kobiety jest w oczach patrzącego, a jako, że mamy na świecie 6 bilionów par oczu, można wywnioskować, że równie dobrze moglibyśmy mieć 6 bilionów różnych kanonów piękna. Co dziwne nie mamy, a w obrębie społeczeństw możemy dostrzec wyróżniający się konsensus dotyczący definicji piękna.

Pomówmy o latynoamerykańskim kanonie piękna.

Wenezuela to kraj, z którego pochodzi rekordowa liczba kobiet noszących tytuł Miss Świata, jak również Kolumbia plasuje się wysoko w rankingach. Owe kraje są bardzo dumne z estetyki ich kobiet, a konkursy piękności są brane bardzo na poważnie. Kanon piękna o najwyższym poziomie i kompetencjach od okresu młodzieżowego.

A więc co z tą estetyką? Na początek warto zwrócić naszą uwagę na fakt, że ze względu na mix kulturowy Latynoamerykański mogą różnić  się od siebie pod względem odcienia skóry, typu włosów  oraz rys twarzy. Można łatwo dostrzec korzenie Hiszpańskich zdobywców, rdzennych mieszkańców, afrykańskich niewolników, lub Europejczyków. Jednakże piękna kobieta ma wspólną cechą, które posiadały wszystkie Miss była jasna cera, przypominająca tą charakterystyczną dla okolic kaukaskich. Ponadto ich włosy były często farbowane na blond, (nikt w Ameryce Południowej nie posiada naturalnie jasnych włosów) co było rażącym zawłaszczeniem europejskiego i amerykańskiego kanonu piękna.

Cóż jeszcze by dodać? Operacje plastyczne są w Ameryce Łacińskiej bardzo popularne, w szczególności operacje powiększenia biustu i pośladków. Tutaj możesz zapomnieć o naturalnym, subtelnym wyglądzie, konsensusem w tym wypadku będzie twierdzenie, że jeżeli jesteś gotowy poddać się zabiegowi, to robisz to na 100%. Ekspresowa transformacja dla maksymalnego piękna. W skrócie, wszelkie korekty pozostawiają niewiele dla wyobraźni. Piękno kobiet kosztuje, nie tylko ze względu na aspekt ekonomiczny, ale również ze względu na czas pooperacyjny i czas gojenia.

Kanon piękna z Ameryki Łacińskiej.

Piękna kobieta z Brazylii (włosy afro)

W Brazylii patrząc na młode Afro-Brazylijki można zauważyć, że moda na fryzurę Afro powraca. Na przestrzeni wieków społeczność afrykańska była niedostatecznie reprezentowana w kraju jak i na świecie. Bycie Afro-Latynosem w Ameryce Łacińskiej nie jest proste, zważywszy na fakt, że Brazylia jako ostatnia zniosła niewolnictwo. Szczególnie trudne jest to dla kobiet, które od młodzieńczych lat słyszą, że ich włosy są brzydkie, ponieważ nie są proste. Piękno kobiety, jeśli nie zostanie osiągnięte, może mieć wiele konsekwencji psychologicznych.

Dziś, w dobie pojawienia się portali społecznościowych oraz możliwości podzielenia się swoją opinią w Internecie, wiele kobiet podjęło się zadania upowszechnienia w Brazylii afro-latynoskiego kanonu piękna. Sposobem wyrazu jest posiadanie afro lub włosów zaplecionych w cienkie warkoczyki zaczesane do tyłu oraz noszenie chusty na głowie. Kanon Piękna zostało odrzucony poprzez wielu Afro-Brazylijek które zaakceptowały własną kulturę i dziedzictwo. Wyrażają to za pomocą noszenia fryzur bazujących na kulturze Afryki.

Kanon piękna z Brazylii

Piękna kobieta z Ameryki Środkowej (okrągła kobieta)

Na Jamajce kobiety plus size są uważane za bardzo atrakcyjne. Takie podejście jest upowszechniane zarówno przez mężczyzn, jak i kobiety. Posiadanie tych kilku dodatkowych kilogramów świadczy o tym, że jesteś dobrze odżywiona, a słowa : „Przybierasz na wadze!” mają raczej pozytywne przesłanie. Na Jamajce nie ma czegoś takiego jak poprawność polityczna, tam ludzie nazywają rzeczy po imieniu. Jest wiele słów określających grubszą kobietę, począwszy od puszysta, a skończywszy na cesarzowej. Dlatego „piękna kobieta” ma zawsze mają pozytywny charakter! Prawdą jest, że wiele dobrze poinformowanych Jamajek ćwiczy oraz uważa na to co je, jednak dzieje się tak bardziej ze względów zdrowotnych, niż przez wzgląd na wygląd zewnętrzny. Tam piękno kobiety może doprowadzić do otyłości i inne problemy wynikające z nadwagi.

Jak można się domyślać, takie podejście do figury jest pokrzepiającą i podbudowującą zmianą dla kobiet przyjeżdżających ze Stanów Zjednoczonych.

piękna kobieta kanon kobieta piękno kobiety
Kanon piękna z Jamajki.

Piękna kobieta z Azji

Mimo, że każde państwo w Azji ma troszkę inny kanon piękna, da się wyodrębnić kilka uniwersalnych, wspólnych dla azjatyckich krajów cech. Azjaci uważają, ze biała cera i duże oczy są piękne. Wiele kobiet nosi soczewki, aby ich źrenice były większe. Im bardziej „zachodnia” jest ich uroda, tym lepiej.

Warto tutaj wspomnieć, o czymś niestandardowym, co może być dla wielu zaskoczeniem. Mężczyźni w Azji czasem posiadają (bardzo!) długie paznokcie. To znaczy, że są wystarczająco bogaci, aby nie pracować fizycznie. Piękno kobiet może konkurować z zniewieściałym męskim pięknem.

Piękna kobieta w Radżastanie w Indiach (dużo bisuterii)

Radżastan mieści się w na zachodnim krańcu Indii, jest to piaszczysty obszar, który charakteryzuje się nieurodzajem oraz mała ilością roślinności. W tym ekstremalnym środowisku kobiety są symbolem życia. Właśnie na tej koncepcji ugruntowany jest tym rejonie kanon piękna kobiet. Zasadniczą częścią kobiecej urody są jasne, piękne kolory oraz srebrna biżuteria. Ponadto ważne są oczy podkreślone kosmetykiem o nazwie Kohl, długie włosy i bindy na czole.

Jednakże, definicja piękna ewoluuje (duży wpływ ma na to Bollywood), więc można zauważyć, że jaśniejsza cera jest dodawana do listy pięknych cech kobiety.

piękna kobieta kanon kobieta piękno kobiety
Kanon piękna z Indii.

Piękna kobieta z Kambodży (ciało zakryte)

Jedną z rzeczy, które najbardziej robią wrażenie podczas wizyty w Siem Reap, w Kambodży, jest fakt, że kobiety są całkowicie zakryte nawet w najbardziej wilgotną i upalną pogodę. Istnieją potrzebę całkowitego zakrywania ciała w miejscach kultu, np. w Angkor Wat. Jednak jaki jest cel męczenia się, nosząc sweter, dresy, lub spodnie materiałowe, skarpetki, kapelusz, maskę na twarz i czasami nawet rękawiczki w 40 stopniowym upale?

W Kambodży, generalnie w Azji, kobiety zakrywają się w ten sposób, aby ochronić się przed promieniami słonecznymi, a zatem przed opaleniem. Często też używają kosmetyków wybielających skórę. Ironia piękno kobiety polega na tym, że kobiety z zachodnich krajów obsesyjnie dążą do tego, aby ich skóra wyglądała zdrowo i promiennie, że są gotowe zaryzykować zachorowanie na raka skóry poprzez zbyt długie wystawianie ciała na promieniowanie słoneczne, używanie zbyt mało filtra, lub nadmierne stosowanie środka przyspieszającego opalanie, lub solarium.

Piękna kobieta z plemienia Padaung (długie szyje i thanaka)

Birma charakteryzuje się jednym z najbardziej wyjątkowych kanonów piękna na świecie. Czy słyszałeś o plemieniu „długich szyi”. Kobiety z plemienia Padaung lub Karen noszą na szyi mosiężne kręgi. Istnieje wiele teorii mówiących o tym, czemu te kobiety tak robią. Niektórzy twierdzą, że w ten sposób chcą ochronić ich najbardziej wrażliwe miejsca przed atakiem dzikiego zwierzęcia (np. tygrysa).

Piękna kobieta z plemienia Padaung wierzy, że jest potomkinią Bogini Smoczycy i właśnie dlatego powinna mieć długie szyje. To jest jedyna cecha, która czyni je pięknymi.

Zaczyna nosić cewki, gdy ma około pięciu lat. Większość z kobiet ściąga obręcze raz na rok, aby je wyczyścić i dodać jedną.

Piękno kobiet jest prosty: Im dłuższą masz szyję, tym jesteś atrakcyjniejsza.

Kolejną cechą charakteryzującą Birmańskie kobiety jest ich makijaż. Nie malują się maskarą ani cieniami. Jednyny makijaż jaki stosują to thanaka, czyli żółtawa pasta wykonana ze zmielonej kory. Często noszą ją na policzkach, jednak czasem nakładają ją na inne części ciała.

Piękna kobieta w Korei Południowej (duże oczy)

Tak jak każdy kraj, tak i Korea ma swoją „listę” cech tworzących ich kanon piękna, konkretny wizerunek, który chcą osiągnąć zarówno kobiety i mężczyźni w Korei oraz, dla którego wielu decyduje się przejść operację plastyczną.  Statystycznie 1 młoda kobieta na 3 przeszła jakąkolwiek operację plastyczną. Kanon piękna jeżeli chodzi o Koreanki obejmuje duże, szerokie oczy, szczupły nos, białą, nieskazitelną cerę, smukłą figurę, linię żuchwy w literkę V, małą głowę i długie nogi. Na te koreańskie ideały piękna często wpływają i determinują gwiazdy Kpop, które mają szczególną aparycję i rysy twarzy.

Jednym z najpopularniejszych zabiegów medycyny estetycznej wśród Koreanek jest plastyka powiek (double eyelid surgery). Większość Koreańczyków nie posiada takich powiek jak ludzie w zachodnich krajach (double eyelid). Stosunkowo często taka operacja jest finansowana przez rodziców dziewczyny jako prezent w nagrodę za dostanie się na jeden z najlepszych uniwersytetów w kraju.

Na tym filmie możecie zobaczyć koreańską piękność Kanon w tym momencie. Grupy muzyczne Kpop są punktem odniesienia nawet na poziomie międzynarodowym.

Kanon piękna w Afryce

Każdy kontynent ma swoje własne kanony piękna. Piękno kobiety w Afryce ma również swoje osobliwości, dostosowane do klimatu i warunków życia. Oto jak wyglądają ideały w niektórych z tych krajów.

Piękna Kobieta z Namibii

Cechą charakterystyczna piękna w tradycyjnej kulturze plemienia Himba w północnej Namibii i południowej Angoli jest usunięcie kilku przednich dolnych zębów. Ponadto za piękne uważa się wymyślne, lecz niepraktyczne fryzury, które utrzymają się przez noc tylko wtedy, gdy osoba śpi uniesiona na wyprofilowanej w miejscu szyi poduszce z drewna. Ważne jest  też, aby skóra i włosy były pokryte jedwabista czerwoną gliną. Rzadki kanon piękna, czy odważyłabyś się nosić włosy w ten sposób?

Te cechy są nie tylko uważane za atrakcyjne przez mężczyzn plemienia Himba, ale również stanowią szybką i łatwą formę popularyzacji długowiecznej ciągłości kulturowej, do której plemię Himba przykłada dużą wagę.

Kanon piękna w Namibii.

Piękna Kobieta z Mozambiku

Definicją tradycyjnego piękna Afryki to figura o zaokrąglonych kształtach. W krajach takich jak USA ludzie uważają na ilość zjedzonych kalorii, natomiast w Afryce takie zachowanie świadczy o braku szczęścia. W Mozambiku kobiety zwykły jeść bez ograniczeń. To sprawia, ze są bardziej atrakcyjne dla mężczyzn, bo wydają się zdrowsze.

Zatem w kulturze Afryki – im kobieta jest grubsza, tym lepiej. Mężczyźni szukają szczególnie okrąglejszych kobiet, ponieważ wierzy się, że one przynoszą dobrobyt. Jeżeli kobieta (lub w tym przypadku też mężczyzna) są zbyt chudzi, twierdzi się, że mogą mieć AIDS lub inną chorobę. W bardziej rozwiniętych krajach Afryki można spotkać kobiety, które kupują suplementy pobudzające apetyt, aby zwiększyć rozmiar piersi, pupy i ud. W Afryce piękno kobiety jest synonimem grubością, nazwanie kobiety „grubą” uważanie jest za komplement.

piękna kobieta kanon kobieta piękno kobiety
Kanon piękna w Mozambiku.

Piękna Kobieta z Etiopii

Plemię Mursi cechuje się najbardziej wyjątkowym kanonem piękna. Aby być bardziej atrakcyjni, te plemię umieszcza płytkę w ustach.

Mimo, że wygląda to dosyć dziwnie, młode dziewczynki z plemienia Mursi nie mogę doczekać się chwili, gdy będą mogły zrobić taki piercing dolnej wargi. Dlaczego tak się robi? Uważa się, że te płytki chroniły przed złapaniem przez handlarzy niewolnikami. Z czasem stało się kanonem piękna wśród ludzi z tego plemienia. Piękno kobiety nigdy nie przestaje zadziwiać. To, co dla jednych jest pięknem, dla innych jest zdumiewające. To, co dla jednych wydaje się normalne, dla innych jest niemądre lub brutalne.

piękna kobieta kanon kobieta piękno kobiety
Kanon piękna w Etiopii

Kanon piękna zmienia się nie tylko względem położenia geograficznego, ale wraz z upływem czasu. Oto ideały piękna na przełomie wieków:

Starożytny Egipt (1292-1069 p.n.e.)

Poprzez ponad 200 lat, piękna kobieta opisywana jest jako: smukła, wysoka,  o wąskich ramionach oraz z symetrycznymi rysami twarzy.

W starożytnym Egipcie propagowano niezależność kobiet świadomość ich piękna. Ówczesne społeczeństwo cechowało się środowiskiem sex-positive, w którym współżycie przedmałżeńskie było w pełni akceptowane, a kobiety mogły rozwodzić się ze swoimi mężami, nie narażając się na wstyd.

Starożytna Grecja (500-300 p.n.e.)

W tym okresie piękna kobieta była pulchniejsza i miała jasną cerę. W starożytnej Grecji czczono tak bardzo męską figurę, że postrzegano kobiece ciała jako „zdeformowane” wersje ciał mężczyzn. Wówczas mężczyźni musieli mierzyć się z dużo wyższymi wymaganiami dotyczącymi standardu urody i doskonałości niż kobiety.

Dynastia Han (206 p.n.e.- 220 n.e.)

W tym okresie piękna kobieta posiadała wąską talię, jasną cerę, duże oczy i małe stopy.

Małe stopy od wieków stanowią aspekt chińskiego piękna. Podczas tego okresu faworyzowano szczupłe kobiety, o długich włosach, białych zębach i czerwonych ustach. Patrząc pod względem historycznym w Chinach od zawsze kobiecość była atutem.

Renesans we Włoszech (1400-1700 p.n.e.)

Przez 300 lat, piękna kobieta powinna mieć pokaźny biust, zaokrąglony brzuch, szersze biodra oraz jasną cerę. W okresie renesansu we Włoszech obowiązkiem kobiety było odzwierciedlanie statusu mężczyzny, zarówno poprzez zachowanie jak i wygląd zewnętrzny. Pulchniejsze ciało, jasne włosy i cera były uważane nadrzędnymi oznakami piękna.

Epoka wiktoriańska (1837- 1901)

Piękna kobieta była atrakcyjnie puszysta i powinna mieć podkreśloną talię.

Och to były czasy gorsetów. Wówczas kobiety ściskały swoje talie przy pomocy ciasno dopasowanej bielizny, aby ich figura nabrała atrakcyjnego wyglądu klepsydry. Ten okres trwał w czasach władania królowej Wiktorii, która jest uważana za najbardziej wpływową osobę w tamtych czasach.

Szalone lata 20. (1920)

Wówczas kanon piękna polegało na mały biust, niewidoczną talię, fryzurę „na boba” oraz chłopięcą figurę.

Charakterystyczną cechą lat 20. był androgeniczny wygląd. Kobiety nosiły biustonosze spłaszczające piersi i ubrania, które ukrywały ich kształty. Kobiety nawet obcinały na krótko włosy, pozostawiają za sobą stereotyp, że długie włosy świadczą o atrakcyjności i urodzie.

Kanon piękna w latach 20.

Złoty wiek Hollywood (1930-1950)

Wówczas piękno kobiety cechowało na okrągłości, figura klepsydry, wydatny biust i wąska talia. Moda na chłopięcy wygląd nie trwała długo. Dziesięć lat później figura klepsydry znów góruje. Klasycznym przykładem tego typu postury jest Marilyn Monroe. Ten okres to początek poszukiwań ikon, zarówno mężczyźni jak i kobiety chcieli widzieć siebie odzwierciedlonych w swoich idolach.

piękna kobieta kanon kobieta piękno kobiety
Kanon piękna Marilyn Monroe.

Swingujące lata 60. (1960)

W tym czasie ubóstwiano wdzięczne kobiety o szczupłej figurze, długich smukłych nogach i nastoletniej budowie ciała. Pokój, miłość oraz szczupły wygląd były mottem kanonu piękna kobiet w latach 60. Swingujący Londyn był terminem określającym modę i kulturowa scenę kwitnącego Londynu lat 60.. W tym samym okresie to określenie miało wpływ na ubiór i styl Ameryki.

Epoka supermodelek (1980)

Tutaj adorowano piękno kobiety o atletycznej budowie ciała, smukłej, lecz wysokie kobiecej figurze z umięśnionymi rękami. Ten okres czasu doprowadził do szaleństwa na punkcie ćwiczeń fizycznych. Ostatnim krzykiem mody były video-treningi zachęcające wszystkie kobiety do bycia szczupłymi i wysportowanymi. W tym okresie odnotowano wzrost zapadalności na anoreksję. Uważa się, że był on spowodowany szeroko rozpowszechnioną obsesją na punkcie ćwiczeń.

Heroin chic (1990)

Idealna aparycja w tych czasach charakteryzowała się zabiedzonym wyglądem, chuda posturą, przezroczystą cerą oraz androgenicznym wyglądem. Bezdomny szyk? Wówczas wysławiany typem wyglądu przedstawiał szczupłą, wątłą i zaniedbaną kobietę. Modelka Kate Moss była ikoną okresu heroin chic- blada, szczupła i skryta. Piękna kobieta, ale czy o zdrowej figurze? Dobry przykład dla nastoletnich dziewcząt? Co motywuje do promowania tego modelu sylwetki? Piękno kobiety na granicy zdrowia, czy warto?

piękna kobieta kanon kobieta piękno kobiety
Kanon piękna Kate Moss.

Postmodernistyczne piękno (2000-dziś)

Obecny kanon piękna obejmuje takie cechy jak: płaski brzuch, „zdrowa” szczupła postura, większy biust i pośladki oraz przerwa między udami. Pechowo jak tylko to możliwe, Kim Kardashian, jest idealnym odzwierciedleniem idealnej nowoczesnej kobiety. Od kobiet oczekuje się, że będą szczupłe, ale nie za szczupłe, że będą miały pokaźny biust i dużą pupę, a przy tym powinny zachować płaski brzuch. Coraz częściej kobiety, aby osiągnąć ten typ figury szukają rozwiązania w operacjach plastycznych.

Niezależnie od figury kobiety, obowiązkiem jest sprawić, by czuła się ważna, kochana i szanowana. W dzisiejszych czasach nie wszystkie kobiety żyją swobodnie i czują się szczęśliwe.

Pomóżmy naszym kobietom uśmiechać się i być szczęśliwymi każdego dnia!

Rozkminiła: Patrycja Semeniuk
Grafika: Hubert Kalinowski

Źródło:

www.scienceofpeople.com

Zgłoś nadużycie

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

GIPHY App Key not set. Please check settings

Tradycje Bożonarodzeniowe Tradycje Bożonarodzeniowe na Świecie tradycje świąt bożego narodzenia

Tradycje Bożonarodzeniowe na Świecie

włoskie filmy komedie komedia najlepsza

Najlepsze włoskie komedie, które musisz obejrzeć!