Poniżej przedstawiamy przykłady kanonów piękna w różnych krajach i na różnych kontynentach:
Piękna kobieta z zachodu
Kanon piękna oznacza zbiór cech fizycznych, które są pożądane w danej kulturze i czasie. Wejdź na Instagram. Włącz telewizor. Otwórz jakąkolwiek gazetę, albo wygoogluj frazę: „piękna kobieta”. Zobaczysz kobiety w kampaniach reklamowych, które wyglądają jakby każda z nich była taka sama; szczupłe, z lśniącymi włosami i białymi zębami. Współczesny kanon piękna. Tak właśnie powinna wyglądać idealna i piękna kobieta według ludzi w Ameryce, Australii czy Europie. Należy do tego dodać jeszcze długie włosy, kształtne biodra, czerwone usta i dorodny biust, a wówczas otrzymamy obraz seksownej kobiety.
- 40 % Amerykanów choruje przewlekle.
- 52% ma nadwagę lub choruje na otyłość.
- 26% dorosłych Amerykanów ma różnego rodzaju niepełnosprawności.
- 79% Amerykanów jest niezadowolonych z tego, jak wyglądają.
Zatem pytanie brzmi: dlaczego podążamy za kanonem piękna, który dla większości z nas jest niemożliwy do osiągnięcia. A na dodatek piękno kobiety to nie wszystko, co z uczuciami?
Rozejrzyj się wokół – to co widzimy w telewizji mija się z rzeczywistością.
Piękna kobieta z ameryki łacińskiej
A więc co z tym pięknem? Na początek warto zwrócić naszą uwagę na fakt, że ze względu na mix kulturowy Latynoamerykanki mogą różnić się od siebie pod względem odcienia skóry, typu włosów oraz rys twarzy. Można łatwo dostrzec korzenie Hiszpańskich zdobywców, rdzennych mieszkańców, afrykańskich niewolników, lub Europejczyków.
Cóż jeszcze by dodać? Operacje plastyczne są w Ameryce Łacińskiej bardzo popularne, w szczególności operacje powiększenia biustu i pośladków. Tutaj możesz zapomnieć o naturalnym, subtelnym wyglądzie, konsensusem w tym wypadku będzie twierdzenie, że jeżeli jesteś gotowy poddać się zabiegowi, to robisz to na 100%. Ekspresowa transformacja dla maksymalnego piękna. W skrócie, wszelkie korekty pozostawiają niewiele dla wyobraźni. Piękno kobiet kosztuje, nie tylko ze względu na aspekt ekonomiczny, ale również ze względu na czas pooperacyjny i czas gojenia.
Piękna kobieta z Brazylii
W Brazylii patrząc na młode Afro-Brazylijki można zauważyć, że moda na fryzurę Afro powraca. Na przestrzeni wieków społeczność afrykańska była niedostatecznie reprezentowana w kraju jak i na świecie. Bycie Afro-Latynosem w Ameryce Łacińskiej nie jest proste, zważywszy na fakt, że Brazylia jako ostatnia zniosła niewolnictwo. Szczególnie trudne jest to dla kobiet, które od młodzieńczych lat słyszą, że ich włosy są brzydkie, ponieważ nie są proste. Piękno kobiety i dążenie do niego za wszelką cenę może mieć wiele konsekwencji psychologicznych.
Dziś, w dobie pojawienia się portali społecznościowych oraz możliwości podzielenia się swoją opinią w Internecie, wiele kobiet podjęło się zadania upowszechnienia w Brazylii afro-latynoskiego. Kobiety zaczęły nosić afro lub włosy zaplecione w cienkie warkoczyki zaczesane do tyłu oraz noszenie chusty na głowie. Powszechny Kanon piękna kobiety został odrzucony poprzez wiele Afro-Brazylijek, które zaakceptowały własną kulturę i dziedzictwo. Wyrażają to za pomocą noszenia fryzur bazujących na kulturze Afryki. To pokazuje, że ciało, które wyłamuje się z obowiązującego dzis kanonu piękna też może być piękne i zadbane.
Ideał kobiecego piękna z Ameryki Środkowej
Jak można się domyślać, takie podejście do figury jest pokrzepiające budujące dla kobiet przyjeżdżających ze Stanów Zjednoczonych.
Piękna kobieta z Azji
Kanon kobiecego ciała w Radżastanie w Indiach
Ideał kobiety w Kambodży
Jedną z rzeczy, które najbardziej robią wrażenie podczas wizyty w Siem Reap, w Kambodży, jest fakt, że kobiety są całkowicie zakryte nawet w najbardziej wilgotną i upalną pogodę. Wymagane jest całkowite zakrywanie ciała w miejscach kultu, np. w Angkor Wat. Jednak jaki jest cel męczenia się, nosząc sweter, dresy, lub spodnie materiałowe, skarpetki, kapelusz, maskę na twarz i czasami nawet rękawiczki w 40 stopniowym upale?
Bardzo nietypowy kanon kobiecego piękna w plemieniu Padaung
deał piękna reprezentowany w Birmie jest jednym z najbardziej wyjątkowych na świecie. Czy słyszałeś o plemieniu „długich szyi”? Kobiety z plemienia Padaung lub Karen noszą na szyi mosiężne kręgi. Istnieje wiele teorii mówiących o tym, czemu te kobiety tak robią. Niektórzy twierdzą, że w ten sposób chcą ochronić ich najbardziej wrażliwe miejsca przed atakiem dzikiego zwierzęcia (np. tygrysa).
Piękna kobieta z plemienia Padaung wierzy, że jest potomkinią Bogini Smoczycy i właśnie dlatego powinna mieć długie szyje. To jest jedyna cecha, która czyni je pięknymi. Zaczyna nosić cewki, gdy ma około pięciu lat. Większość z kobiet ściąga obręcze raz na rok, aby je wyczyścić i dodać jedną.
Koreański kanon piękna
Jednym z najpopularniejszych zabiegów medycyny estetycznej wśród Koreanek jest plastyka powiek (double eyelid surgery). Większość Koreańczyków nie posiada takich powiek jak ludzie w zachodnich krajach. Stosunkowo często taka operacja jest finansowana przez rodziców dziewczyny jako prezent w nagrodę za dostanie się na jeden z najlepszych uniwersytetów w kraju.
Kanon piękna w Afryce
Każdy kontynent ma swoje własne kanony piękna. Kanon piękna kobiecego w Afryce ma również swoje osobliwości, dostosowane do klimatu i warunków życia. Oto jak wyglądają ideały w niektórych z tych krajów.
Piękna Kobieta z Namibii
Te cechy są nie tylko uważane za atrakcyjne przez mężczyzn plemienia Himba, ale również stanowią szybką i łatwą formę popularyzacji długowiecznej ciągłości kulturowej, do której plemię Himba przykłada dużą wagę.
Piękna Kobieta z Mozambiku
Zatem w kulturze Afryki – im kobieta jest grubsza, tym lepiej. Mężczyźni szukają szczególnie okrąglejszych kobiet, ponieważ wierzy się, że przynoszą one dobrobyt. Jeżeli kobieta (lub w tym przypadku też mężczyzna) jest zbyt chuda, twierdzi się, że może mieć AIDS lub inną chorobę. W bardziej rozwiniętych krajach Afryki można spotkać kobiety, które kupują suplementy pobudzające apetyt, aby zwiększyć rozmiar piersi, pupy i ud. W Afryce piękno kobiety jest synonimem grubości, nazwanie kobiety „grubą” uważanie jest za komplement.
Piękna Kobieta z Etiopii
Kanon piękna na przestrzeni wieków
Jak kanon piękna zmienia się nie tylko względem położenia geograficznego, ale wraz z upływem czasu?
Oto niektóre ideały piękna na przełomie wieków. Zmiana kanonu piękna następowała w historii wiele razy, czasem utrzymując się kilkanaście, a czasem kilkaset lat. Przyjrzyjmy się jakie kanony piękna obowiązywały w historii świata.
Starożytny Egipt (1292-1069 p.n.e.)
Starożytna Grecja (500-300 p.n.e.)
W tym okresie piękna kobieta była pulchniejsza i miała jasną cerę. W starożytnej Grecji czczono tak bardzo męską figurę, że postrzegano ciało kobiety jako „zdeformowaną” wersję ciała mężczyzny. Wówczas mężczyźni musieli mierzyć się z dużo wyższymi wymaganiami dotyczącymi standardu urody i doskonałości niż kobiety.
Dynastia Han (206 p.n.e.- 220 n.e.)
Renesans we Włoszech (1400-1700 p.n.e.)
Epoka wiktoriańska (1837- 1901)
Szalone lata 20. (1920)
Złoty wiek Hollywood (1930-1950)
Hollywód przyniosło ideał kobiety, który cechowały krągłości, figura klepsydry, wydatny biust i wąska talia. Moda na chłopięcy wygląd nie trwała długo. Dziesięć lat później figura klepsydry znów góruje. KPrzykładem ideału kobiety z tamtego okresu jest Marilyn Monroe. Ten okres to początek poszukiwań ikon, zarówno mężczyźni jak i kobiety chcieli widzieć siebie odzwierciedlonych w swoich idolach.
Swingujące lata 60. (1960)
Epoka supermodelek (1980)
Adorowano w tamtym czasie kobiety o atletycznej budowie ciała, smukłej, lecz wysokiej kobiecej figurze z umięśnionymi rękami. Ten okres czasu doprowadził do szaleństwa na punkcie ćwiczeń fizycznych. Ostatnim krzykiem mody były video-treningi zachęcające wszystkie kobiety do bycia szczupłymi i wysportowanymi. W tym okresie odnotowano wzrost zapadalności na anoreksję. Uważa się, że był on spowodowany szeroko rozpowszechnioną obsesją na punkcie ćwiczeń. Według ówczesnego kanonu ciało pięknej kobiety charakteryzowało się umięśnionym ciałem. Za ideał piękna lat 80. uchodziły kobiety wysportowane, dbające o siebie.
Heroin chic (1990)
Ideał lat 90. reprezentowany w mediach przedstawiał szczupłą, wątłą i zaniedbaną kobietę. Modelka Kate Moss była ikoną okresu heroin chic- blada, szczupła i skryta. Piękna kobieta, ale czy o zdrowej figurze? Dobry przykład dla nastoletnich dziewcząt? Co motywuje do promowania tego modelu sylwetki? Piękno kobiety na granicy zdrowia, czy warto?
Postmodernistyczne piękno (2000-dziś)
Każda kobieta ma w sobie piękno
Pomóżmy naszym kobietom uśmiechać się i być szczęśliwymi każdego dnia!
Rozkminiła: Patrycja Semeniuk
Grafika: Hubert Kalinowski
Źródło:
GIPHY App Key not set. Please check settings