piękna kobieta, piękne kobiety, kanon piękna
in

SuperSuper Lubię!Lubię! WowWow

Jak wygląda piękna kobieta? Poznaj kanon piękna w różnych kulturach.

Często słyszy się, że wygląd zewnętrzny to wizytówka człowieka. W tym stwierdzeniu jest troszkę prawdy, ponieważ im lepiej wyglądamy, tym mamy większe szanse, że zrobimy na nieznajomym dobre wrażenie. Jednak w różnych miejscach na świecie słowo „piękny” oznacza trochę coś innego. Każdy kraniec świata ma swój kanon piękna. Piękno kobiet ma wiele twarzy, a na przestrzeni ostatnich dekad kanon piękna i postrzeganie kobiecego piękna bardzo się zmieniły.

Poniżej przedstawiamy przykłady kanonów piękna w różnych krajach i na różnych kontynentach:

Piękna kobieta z zachodu

Kanon piękna oznacza zbiór cech fizycznych, które są pożądane w danej kulturze i czasie. Wejdź na Instagram. Włącz telewizor. Otwórz jakąkolwiek gazetę, albo wygoogluj frazę: „piękna kobieta”. Zobaczysz kobiety w kampaniach reklamowych, które wyglądają jakby każda z nich była taka sama; szczupłe, z lśniącymi włosami i białymi zębami. Współczesny kanon piękna. Tak właśnie powinna wyglądać idealna i piękna kobieta według ludzi w Ameryce, Australii czy Europie. Należy do tego dodać jeszcze długie włosy, kształtne biodra, czerwone usta i dorodny biust, a wówczas otrzymamy obraz seksownej kobiety.

W dzisiejszych czasach ideał piękna jest bardzo surowy dla kobiet – nie możesz być postrzegana jako piękna, jeżeli masz wady takie jak brzydkie zęby, czy fałdkę na brzuchu. I oczywiście, musisz pokazać swój potencjał publicznie.
Prawdą jest, że 99% kobiet nie wygląda jak lalki Barbie. Każą nam przestać jeść najsmaczniejsze potrawy. Zamienić prawdziwe jedzenie na bezsmakowe, papierowe dania. Mówią nam również, aby liczyć spożyte kalorie. Każą nam uprawiać sport. Ale czy my ich słuchamy? Wystarczy spojrzeć na statystyki:
 
  • 40 % Amerykanów choruje przewlekle.
  • 52% ma nadwagę lub choruje na otyłość.
  • 26% dorosłych Amerykanów ma różnego rodzaju niepełnosprawności.
  • 79% Amerykanów jest niezadowolonych z tego, jak wyglądają.
Zatem pytanie brzmi: dlaczego podążamy za kwyobrażeniem piękna, które dla większości kobiet jest niemożliwe do osiągnięcia. A na dodatek piękno kobiety to nie wszystko, co z uczuciami?
Rozejrzyj się wokół – to co widzimy w telewizji, w kampaniach reklamowych mija się z rzeczywistością.

Zatem pytanie brzmi: dlaczego podążamy za kanonem piękna, który dla większości z nas jest niemożliwy do osiągnięcia. A na dodatek piękno kobiety to nie wszystko, co z uczuciami?
Rozejrzyj się wokół – to co widzimy w telewizji mija się z rzeczywistością.

piękna kobieta kanon kobieta piękno kobiety
Kanon Piękna z USA, Australii lub Europy.

Piękna kobieta z ameryki łacińskiej

Mówi się, że piękno kobiety jest w oczach patrzącego, a jako, że mamy na świecie 6 bilionów par oczu, można wywnioskować, że równie dobrze moglibyśmy mieć 6 bilionów różnych ideałów kobiecego piękna. Co dziwne nie mamy, a w obrębie społeczeństw możemy dostrzec pewne ogólne wyobrażenie ideału kobiety.
 
Pomówmy o latynoamerykańskim postrzegani piękna kobiet.
 
Wenezuela to kraj, z którego pochodzi rekordowa liczba kobiet noszących tytuł Miss Świata, Kolumbia również plasuje się wysoko w rankingach. Te kraje są bardzo dumne z estetyki ich kobiet, a konkursy piękności są brane bardzo na poważnie.

A więc co z tym pięknem? Na początek warto zwrócić naszą uwagę na fakt, że ze względu na mix kulturowy Latynoamerykanki mogą różnić się od siebie pod względem odcienia skóry, typu włosów oraz rys twarzy. Można łatwo dostrzec korzenie Hiszpańskich zdobywców, rdzennych mieszkańców, afrykańskich niewolników, lub Europejczyków.

Jednakże piękne kobiety, które zostawały Miss miały jasną cerę, przypominająca tą charakterystyczną dla okolic kaukaskich. Ponadto ich włosy były często farbowane na blond, (nikt w Ameryce Południowej nie posiada naturalnie jasnych włosów) co było rażącym zawłaszczeniem europejskiego i amerykańskiego kanonu piękna.

Cóż jeszcze by dodać? Operacje plastyczne są w Ameryce Łacińskiej bardzo popularne, w szczególności operacje powiększenia biustu i pośladków. Tutaj możesz zapomnieć o naturalnym, subtelnym wyglądzie, konsensusem w tym wypadku będzie twierdzenie, że jeżeli jesteś gotowy poddać się zabiegowi, to robisz to na 100%. Ekspresowa transformacja dla maksymalnego piękna. W skrócie, wszelkie korekty pozostawiają niewiele dla wyobraźni. Piękno kobiet kosztuje, nie tylko ze względu na aspekt ekonomiczny, ale również ze względu na czas pooperacyjny i czas gojenia.

Kanon piękna z Ameryki Łacińskiej.

Piękna kobieta z Brazylii

W Brazylii patrząc na młode Afro-Brazylijki można zauważyć, że moda na fryzurę Afro powraca. Na przestrzeni wieków społeczność afrykańska była niedostatecznie reprezentowana w kraju jak i na świecie. Bycie Afro-Latynosem w Ameryce Łacińskiej nie jest proste, zważywszy na fakt, że Brazylia jako ostatnia zniosła niewolnictwo. Szczególnie trudne jest to dla kobiet, które od młodzieńczych lat słyszą, że ich włosy są brzydkie, ponieważ nie są proste. Piękno kobiety i dążenie do niego za wszelką cenę może mieć wiele konsekwencji psychologicznych.

Dziś, w dobie pojawienia się portali społecznościowych oraz możliwości podzielenia się swoją opinią w Internecie, wiele kobiet podjęło się zadania upowszechnienia w Brazylii afro-latynoskiego. Kobiety zaczęły nosić afro lub włosy zaplecione w cienkie warkoczyki zaczesane do tyłu oraz noszenie chusty na głowie. Powszechny Kanon piękna kobiety został odrzucony poprzez wiele Afro-Brazylijek, które zaakceptowały własną kulturę i dziedzictwo. Wyrażają to za pomocą noszenia fryzur bazujących na kulturze Afryki. To pokazuje, że ciało, które wyłamuje się z obowiązującego dzis kanonu piękna też może być piękne i zadbane.

Styl piękna w Brazylii

Ideał kobiecego piękna z Ameryki Środkowej

Na Jamajce kobiety plus size, o pełniejszych kształtach są uważane za bardzo atrakcyjne. Takie podejście jest upowszechniane zarówno przez mężczyzn, jak i kobiety. Posiadanie tych kilku dodatkowych kilogramów świadczy o tym, że jesteś dobrze odżywiona, a słowa: „Przybierasz na wadze!” mają raczej pozytywne przesłanie. Na Jamajce nie ma czegoś takiego jak poprawność polityczna, tam ludzie nazywają rzeczy po imieniu. Jest wiele słów określających grubszą kobietę, począwszy od puszysta, a skończywszy na cesarzowej. Prawdą jest, że wiele dobrze poinformowanych Jamajek ćwiczy oraz uważa na to co je, jednak dzieje się tak bardziej ze względów zdrowotnych, niż przez wzgląd na wygląd zewnętrzny. Tam kanon piękna kobiecego może doprowadzić do otyłości i innych problemów wynikających z nadwagi.

Jak można się domyślać, takie podejście do figury jest pokrzepiające budujące dla kobiet przyjeżdżających ze Stanów Zjednoczonych.

piękna kobieta kanon kobieta piękno kobiety
Piękna kobieta z Jamajki.

Piękna kobieta z Azji

Mimo, że każde państwo w Azji ma troszkę inny kanon kobiecego piękna, da się wyodrębnić kilka uniwersalnych, wspólnych dla azjatyckich krajów cech. Azjaci uważają, ze biała cera i duże oczy są piękne. Wiele kobiet nosi soczewki, aby ich źrenice były większe. Im bardziej „zachodnia” jest ich uroda, tym lepiej.
Warto tutaj wspomnieć, o czymś niestandardowym, co może być dla wielu zaskoczeniem. Mężczyźni w Azji czasem posiadają (bardzo!) długie paznokcie. To znaczy, że są wystarczająco bogaci, aby nie pracować fizycznie. Piękno kobiet może konkurować ze zniewieściałym męskim pięknem.
 

Kanon kobiecego ciała w Radżastanie w Indiach

Radżastan mieści się w na zachodnim krańcu Indii, jest to piaszczysty obszar, który charakteryzuje się nieurodzajem oraz małą ilością roślinności. W tym ekstremalnym środowisku kobiety są symbolem życia. Właśnie na tej koncepcji ugruntowany jest tym rejonie styl reprezentujący ideał kobiety. Zasadniczą jego częścią są jasne, piękne kolory oraz biżuteria. Ponadto ważne są oczy podkreślone kosmetykiem o nazwie Kohl, długie włosy i bindy na czole.
 
Jednakże, definicja piękna ewoluuje (duży wpływ ma na to Bollywood), można choćby zauważyć, że jaśniejsza cera jest dodawana do listy pięknych cech kobiety.
piękna kobieta kanon kobieta piękno kobiety
Kanon piękna z Indii.

Ideał kobiety w Kambodży

Jedną z rzeczy, które najbardziej robią wrażenie podczas wizyty w Siem Reap, w Kambodży, jest fakt, że kobiety są całkowicie zakryte nawet w najbardziej wilgotną i upalną pogodę. Wymagane jest całkowite zakrywanie ciała w miejscach kultu, np. w Angkor Wat. Jednak jaki jest cel męczenia się, nosząc sweter, dresy, lub spodnie materiałowe, skarpetki, kapelusz, maskę na twarz i czasami nawet rękawiczki w 40 stopniowym upale?

W Kambodży, generalnie w Azji, kobiety zakrywają się w ten sposób, aby ochronić się przed promieniami słonecznymi, a zatem przed opaleniem. Często też używają kosmetyków wybielających skórę. Ironia dążenia do piękna polega na tym, że kobiety z zachodnich krajów tak obsesyjnie dążą do tego, aby ich skóra wyglądała zdrowo i promiennie, że są gotowe zaryzykować zachorowanie na raka skóry poprzez zbyt długie wystawianie ciała na promieniowanie słoneczne, używanie zbyt mało filtra, lub nadmierne stosowanie środka przyspieszającego opalanie, lub solarium.
 

Bardzo nietypowy kanon kobiecego piękna w plemieniu Padaung

deał piękna reprezentowany w Birmie jest jednym z najbardziej wyjątkowych na świecie. Czy słyszałeś o plemieniu „długich szyi”? Kobiety z plemienia Padaung lub Karen noszą na szyi mosiężne kręgi. Istnieje wiele teorii mówiących o tym, czemu te kobiety tak robią. Niektórzy twierdzą, że w ten sposób chcą ochronić ich najbardziej wrażliwe miejsca przed atakiem dzikiego zwierzęcia (np. tygrysa).

Piękna kobieta z plemienia Padaung wierzy, że jest potomkinią Bogini Smoczycy i właśnie dlatego powinna mieć długie szyje. To jest jedyna cecha, która czyni je pięknymi. Zaczyna nosić cewki, gdy ma około pięciu lat. Większość z kobiet ściąga obręcze raz na rok, aby je wyczyścić i dodać jedną.

Obowiązujący kanon kobiecej urody jest prosty: Im dłuższą masz szyję, tym jesteś atrakcyjniejsza.
 
Kolejną cechą charakteryzującą Birmańskie kobiety jest ich makijaż. Nie malują się maskarą ani cieniami. Jednyny makijaż jaki stosują to thanaka, czyli żółtawa pasta wykonana ze zmielonej kory. Często noszą ją na policzkach, jednak czasem nakładają ją na inne części ciała. Dzięki bardzo wyjątkowemu wyglądowi kobiet plemię to stało się znane na całym świecie.

Koreański kanon piękna

Tak jak każdy kraj, tak i Korea ma swoją „listę” cech tworzących społeczne ideały piękna, konkretny wizerunek, który chcą osiągnąć zarówno kobiety i mężczyźni w Korei oraz dla którego wielez nich decyduje się przejść operację plastyczną. Statystycznie 1 młoda kobieta na 3 przeszła jakąś operację plastyczną. Koreański kanon piękna obejmuje duże, szerokie oczy, szczupły nos, białą, nieskazitelną cerę, smukłą figurę, linię żuchwy w literkę V, małą głowę i długie nogi. Na te koreańskie ideały piękna często wpływają gwiazdy Kpop, które mają szczególną aparycję i rysy twarzy. Koreański kanon piękna zakłada jasną cerę, co wymaga od koreanek regularnego stosowania kremów z filtrami UV, kremów wybielających, czy nawet chodzenia po ulicach z parasolkami, żeby nie opalić swojego ciała. Symbolem kobiecego piękna są również postacie z anime, styl wielu koreanek jest wzorowany na bohaterkach tych produkcji.

Jednym z najpopularniejszych zabiegów medycyny estetycznej wśród Koreanek jest plastyka powiek (double eyelid surgery). Większość Koreańczyków nie posiada takich powiek jak ludzie w zachodnich krajach. Stosunkowo często taka operacja jest finansowana przez rodziców dziewczyny jako prezent w nagrodę za dostanie się na jeden z najlepszych uniwersytetów w kraju.

Na tym filmie możecie zobaczyć popularny kanon piękna w Korei. Grupy muzyczne Kpop są punktem odniesienia nawet na poziomie międzynarodowym. 

Kanon piękna w Afryce

Każdy kontynent ma swoje własne kanony piękna. Kanon piękna kobiecego w Afryce ma również swoje osobliwości, dostosowane do klimatu i warunków życia. Oto jak wyglądają ideały w niektórych z tych krajów.

Piękna Kobieta z Namibii

Cechą charakterystyczną pięknego caiała kobiety w tradycyjnej kulturze plemienia Himba w północnej Namibii i południowej Angoli jest usunięcie kilku przednich dolnych zębów. Ponadto za piękne uważa się wymyślne, lecz niepraktyczne fryzury, które utrzymają się przez noc tylko wtedy, gdy osoba śpi uniesiona na wyprofilowanej w miejscu szyi poduszce z drewna. Ważne jest też, aby skóra i włosy były pokryte czerwoną gliną. Jest to zupełnie inna wersja kobiecego kanonu piękna, czy odważyłabyś się nosić włosy w ten sposób?

Te cechy są nie tylko uważane za atrakcyjne przez mężczyzn plemienia Himba, ale również stanowią szybką i łatwą formę popularyzacji długowiecznej ciągłości kulturowej, do której plemię Himba przykłada dużą wagę.

Kanon piękna w Namibii.

Piękna Kobieta z Mozambiku

Definicją tradycyjnego piękna Afryki to figura o zaokrąglonych kształtach. W krajach takich jak USA ludzie uważają na ilość zjedzonych kalorii, natomiast w Afryce takie zachowanie świadczy o braku szczęścia. W Mozambiku kobiety zwykły jeść bez ograniczeń. To sprawia, ze są bardziej atrakcyjne dla mężczyzn, bo wydają się zdrowsze.

Zatem w kulturze Afryki – im kobieta jest grubsza, tym lepiej. Mężczyźni szukają szczególnie okrąglejszych kobiet, ponieważ wierzy się, że przynoszą one dobrobyt. Jeżeli kobieta (lub w tym przypadku też mężczyzna) jest zbyt chuda, twierdzi się, że może mieć AIDS lub inną chorobę. W bardziej rozwiniętych krajach Afryki można spotkać kobiety, które kupują suplementy pobudzające apetyt, aby zwiększyć rozmiar piersi, pupy i ud. W Afryce piękno kobiety jest synonimem grubości, nazwanie kobiety „grubą” uważanie jest za komplement.

piękna kobieta kanon kobieta piękno kobiety
Kanon piękna w Mozambiku.

Piękna Kobieta z Etiopii

Plemię Mursi cechuje się najbardziej wyjątkowym kanonem piękna. Aby być bardziej atrakcyjni, członkowie tego plemienia umieszczają płytkę w ustach.
 
Mimo, że wygląda to dosyć dziwnie, młode dziewczynki z plemienia Mursi nie mogę doczekać się chwili, gdy będą mogły zrobić taki piercing dolnej wargi. Dlaczego tak się robi? Uważa się, że te płytki chroniły przed złapaniem przez handlarzy niewolnikami. Z czasem stało się kanonem piękna wśród ludzi z tego plemienia. Piękno nigdy nie przestaje zadziwiać. To, co dla jednych jest pięknem, dla innych jest zdumiewające. To, co dla jednych wydaje się normalne, dla innych jest niemądre lub brutalne.
piękna kobieta kanon kobieta piękno kobiety
Kanon piękna w Etiopii

Kanon piękna na przestrzeni wieków

Jak kanon piękna zmienia się nie tylko względem położenia geograficznego, ale wraz z upływem czasu? 

Oto niektóre ideały piękna na przełomie wieków. Zmiana kanonu piękna następowała w historii wiele razy, czasem utrzymując się kilkanaście, a czasem kilkaset lat. Przyjrzyjmy się jakie kanony piękna obowiązywały w historii świata.

Starożytny Egipt (1292-1069 p.n.e.)

Poprzez ponad 200 lat, ideałem piękna kobiecego jest kobieta smukła, wysoka, o wąskich ramionach oraz z symetrycznymi rysami twarzy.
 
W starożytnym Egipcie propagowano niezależność kobiet oraz świadomość ich piękna. Ówczesne społeczeństwo cechowało się śpodejściem sex-positive, w którym współżycie przedmałżeńskie było w pełni akceptowane, a kobiety mogły rozwodzić się ze swoimi mężami, nie narażając się na wstyd.

Starożytna Grecja (500-300 p.n.e.)

W tym okresie piękna kobieta była pulchniejsza i miała jasną cerę. W starożytnej Grecji czczono tak bardzo męską figurę, że postrzegano ciało kobiety jako „zdeformowaną” wersję ciała mężczyzny. Wówczas mężczyźni musieli mierzyć się z dużo wyższymi wymaganiami dotyczącymi standardu urody i doskonałości niż kobiety.

Dynastia Han (206 p.n.e.- 220 n.e.)

W tym okresie piękna kobieta posiadała wąską talię, jasną cerę, duże oczy i małe stopy.
Małe stopy od wieków stanowią aspekt chińskiego piękna. Podczas tego okresu faworyzowano szczupłe kobiety, o długich włosach, białych zębach i czerwonych ustach. Patrząc pod względem historycznym w Chinach od zawsze kobiecość była atutem.
 

Renesans we Włoszech (1400-1700 p.n.e.)

Przez 300 lat popularny kanon piękna zakładał, że kobieta powinna mieć pokaźny biust, zaokrąglony brzuch, szersze biodra oraz jasną cerę. Renesansowy ideał piękna we Włoszech wymagał do kobiety, by była odzwierciedleniem statusu mężczyzny, zarówno poprzez zachowanie jak i wygląd zewnętrzny. Kobiety o pulchniejszych kształtach, jasnych włosach i cerze były uważane za uosobienie piękna kobiecego.
 

Epoka wiktoriańska (1837- 1901)

Piękna kobieta była atrakcyjnie puszysta i powinna mieć podkreśloną talię.
To były czasy gorsetów. Wówczas kobiety ściskały swoje talie przy pomocy ciasno dopasowanej bielizny, aby ich figura nabrała atrakcyjnego wyglądu klepsydry. Ten okres trwał w czasach władania królowej Wiktorii, która jest uważana za najbardziej wpływową osobę w tamtych czasach.

Szalone lata 20. (1920)

Wówczas ideał piękna opierał się na małym biuście, niewidocznej talii, fryzurzę „na boba” oraz chłopięcej figurze.
 
Charakterystyczną cechą lat 20. był androgeniczny wygląd. Kobiety nosiły biustonosze spłaszczające piersi i ubrania, które ukrywały ich kształty. Kobiety nawet obcinały na krótko włosy, pozostawiając za sobą stereotyp, że długie włosy świadczą o atrakcyjności i urodzie. To ciekawy okres pewłen zmian, w którym ideałem piękna stały się kobiety, które wyglądały jak najmniej kobieco.
Kobiety w latach 20.

Złoty wiek Hollywood (1930-1950)

Hollywód przyniosło ideał kobiety, który cechowały krągłości, figura klepsydry, wydatny biust i wąska talia. Moda na chłopięcy wygląd nie trwała długo. Dziesięć lat później figura klepsydry znów góruje. KPrzykładem ideału kobiety z tamtego okresu jest Marilyn Monroe. Ten okres to początek poszukiwań ikon, zarówno mężczyźni jak i kobiety chcieli widzieć siebie odzwierciedlonych w swoich idolach.

piękna kobieta kanon kobieta piękno kobiety
Kanon piękna Marilyn Monroe.

Swingujące lata 60. (1960)

W tamtym czasie ubóstwiano wdzięczne kobiety o szczupłej figurze, długich smukłych nogach i nastoletniej budowie ciała. Pokój, miłość oraz szczupły wygląd były mottem przypisywanym w tamtym czasie kobiecie idealnej w latach 60. Swingujący Londyn był terminem określającym modę i kulturowa scenę kwitnącego Londynu lat 60. W tym samym okresie to określenie miało wpływ na ubiór i styl Ameryki.
 

Epoka supermodelek (1980)

Adorowano w tamtym czasie kobiety o atletycznej budowie ciała, smukłej, lecz wysokiej kobiecej figurze z umięśnionymi rękami. Ten okres czasu doprowadził do szaleństwa na punkcie ćwiczeń fizycznych. Ostatnim krzykiem mody były video-treningi zachęcające wszystkie kobiety do bycia szczupłymi i wysportowanymi. W tym okresie odnotowano wzrost zapadalności na anoreksję. Uważa się, że był on spowodowany szeroko rozpowszechnioną obsesją na punkcie ćwiczeń. Według ówczesnego kanonu ciało pięknej kobiety charakteryzowało się umięśnionym ciałem. Za ideał piękna lat 80. uchodziły kobiety wysportowane, dbające o siebie.

Heroin chic (1990)

Ideał lat 90. reprezentowany w mediach przedstawiał szczupłą, wątłą i zaniedbaną kobietę. Modelka Kate Moss była ikoną okresu heroin chic- blada, szczupła i skryta. Piękna kobieta, ale czy o zdrowej figurze? Dobry przykład dla nastoletnich dziewcząt? Co motywuje do promowania tego modelu sylwetki? Piękno kobiety na granicy zdrowia, czy warto?

piękna kobieta kanon kobieta piękno kobiety
Modelka Kate Moss.

Postmodernistyczne piękno (2000-dziś)

W obecnych czasach wygląd idealnej kobiety obejmuje takie cechy jak: płaski brzuch, „zdrowa” szczupła sylwetka, większy biust i pośladki oraz przerwa między udami. Od kobiet oczekuje się, że będą szczupłe, ale nie za szczupłe, że będą miały pokaźny biust i dużą pupę, a przy tym powinny zachować płaski brzuch. Coraz częściej kobiety, aby osiągnąć ten typ figury szukają rozwiązania w operacjach plastycznych. W kampaniach reklamowych widzimy ten nienaturalny obraz ludzkiego ciała, czego konsekwencją są problemy wielu kobiet z zaakceptowaniem piękna własnego ciała.
W każdej epoce pokazywanie ideału piękna wiąże się z pewną odpowiedzialnością za ustanawianie pewnego obrazu piękna kobiecego, za którym pójdzie wiele młodych kobiet.

Każda kobieta ma w sobie piękno

Bieżące kanony piękna znacznie różnią się od tych sprzed kilkuset lat. Jednak niezależnie od figury kobiety, obowiązkiem jest sprawić, by czuła się ważna, kochana i szanowana. Piękno ma różne oblicza i każda kobieta nosi w sobie piękno, czasem tylko sama go nie dostrzega. Piękno ludzkiego ciała leży właśnie w tym, że jest ono nieidealne, wyjątkowe i należy zaakceptować, że istnieje wiele wersji kanonu piękna, docenianych w różnych kulturach i nie ma jednego, obowiązującego kanonu piękna. Kanon piękna wciąż ewoluuje i się zmienia, więc nie warto poświęcić swojego życia, dążąć do głównych kanonów piękna.

Pomóżmy naszym kobietom uśmiechać się i być szczęśliwymi każdego dnia!

Rozkminiła: Patrycja Semeniuk
Grafika: Hubert Kalinowski

Źródło:

www.scienceofpeople.com

Report

Comments

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

GIPHY App Key not set. Please check settings

dlaczego warto uczyć się języków obcych

Dlaczego warto uczyć się języków obcych?

Nie wiesz jak się skupić? Musisz coś dokończyć, ale nie potrafisz się skupić? Poznaj ćwiczenia na koncentracje i techniki, którymi poprawisz skupienie.

Jak się skupić? Poznaj ćwiczenia na koncentrację.