Miejsce 10. - waran z Komodo
Miejsce 10. na naszej liście najbardziej zabójczych zwierząt należy do warana z Komodo. Waran z Komodo, największa na świecie jaszczurka, występuje na Archipelagu Sundajskim w Indonezji. Na pazurach i zębach tego gada znajdują się chorobotwórcze bakterie, które zabijają zranionego człowieka lub zwierzę po kilku godzinach. Waran z Komodo osiąga długość 2,5-3 metrów i waży 80-90 kilogramów. Jego siedliskiem są tereny trawiaste z rzadko rosnącymi drzewami. Jak większość gadów, waran z Komodo jest jajorodny. Jaja składa na ziemi. Jest mięsożerny – żywi się padliną, poluje na duże ssaki i ptaki.
Miejsce 9. - niedźwiedź polarny
Niedźwiedź polarny zamieszkuje całą Arktykę. Jest o wiele bardziej agresywny niż inne niedźwiedzie i dużo częściej atakuje ludzi. Jego zęby są ostrzejsze niż u innych niedźwiedziowatych. Jak na swoje rozmiary umie bardzo szybko się poruszać na lądzie i w wodzie. Dorosły samiec mierzy 2,4-3 metry długości i waży 300-700 kilogramów. Dorosła samica jest dużo mniejsza, mierzy 1,9-2,1 metra długości i waży 150-300 kilogramów. Niedźwiedź polarny jest największym niedźwiedziem i największym drapieżnikiem lądowym. Siedliskiem tego ssaka są tereny w pobliżu wybrzeży morskich. Niedźwiedzie polarne potrafią nurkować. Są aktywne cały rok, w sen zimowy zapadają tylko samice w ciąży. W odróżnieniu od innych niedźwiedzi, mniej lub bardziej wszystkożernych, niedźwiedź polarny jest prawie wyłącznie mięsożerny. Poluje na ryby, kraby i różne ssaki – foki, renifery, młode piżmowoły i morsy. Jada także padlinę.
Miejsce 8. - żarłacz biały
Wśród niebezpiecznych zwierząt morskich możemy znaleźć np. żarłacza białego, zwanego rekinem ludojadem, który żyje w prawie wszystkich oceanach, od wybrzeży Alaski na północy do Ziemi Ognistej na południu. Dlatego jest wiele miejsc, gdzie jesteśmy narażeni na atak groźnego zwierzęcia, jakim jest żarłacz biały. Wśród wielu gatunków rekinów najgroźniejszy jest rekin biały. Rekin ten ma doskonały węch – umie wyczuć kroplę krwi w 115 litrach wody. Potrafi pływać z prędkością 40 km/h. Choć zdarzają się ataki rekinów na ludzi, rzadko kończą się one śmiercią zaatakowanego człowieka. Żarłacz biały nie traktuje ludzi jak pożywienie i, jeśli ich atakuje, zwykle tylko gryzie i odpływa. Żarłacz biały osiąga długość około 6 metrów i wagę 2 ton. Rekin ten żyje zwykle na otwartym morzu i może przebywać zarówno tuż pod powierzchnią wody, jak i na znacznych głębokościach (do 1200 metrów). Jest drapieżnikiem, poluje na ryby, żółwie morskie, delfiny i foki. Żarłacz biały jest często uważany za najniebezpieczniejszego drapieżnika, dlatego pamiętajcie, w przypadku ataku rekina niezbędna jest jak najszybsza pomoc!
Miejsce 7. - bawół afrykański
Bawół afrykański zamieszkuje Afrykę na południe od Sahary. Jest bardzo agresywny i, gdy z jakiegoś powodu poczuje się zagrożony, atakuje od razu. Bawół afrykański należy więc do potencjalnie niebezpiecznych zwierząt. Jego bronią są rogi o rozpiętości 1,5 metra. Bawół potrafi nimi przebić ciała innych zwierząt i człowieka. Mimo swej wielkości może poruszać się z prędkością do 57 km/h. Bawoły afrykańskie osiągają długość ciała 260-350 centymetrów, 140-170 centymetrów wysokości w kłębie i wagę 500-900 kilogramów. Żyją na sawannach i w lasach, w pobliżu zbiorników wodnych. Żywią się różnego rodzaju roślinami.
Miejsce 6. - słoń afrykański
Słoń afrykański występuje wyspowo w całej Afryce na południe od Sahary. Jest to jedna z niebezpieczniejszych grup zwierząt. Słonie afrykańskie są o wiele bardziej agresywne niż słonie indyjskie – jeśli czują się zagrożone, atakują od razu. Potrafią przebić kłami lub zadeptać każde atakujące je zwierzę lub człowieka. Najbardziej agresywne są samce w okresie godowym. Słoń jest największym współcześnie żyjącym zwierzęciem lądowym. Długość jego ciała wynosi 6-7,5 metra, wysokość w kłębie 2,6-4 metry, a waga 4,6-6 ton. Słonie afrykańskie żyją głównie na sawannach, w pobliżu zbiorników wodnych. Żywią się roślinami, potrafią złamać całe drzewo, by zjeść owoce, których nie są w stanie dosięgnąć trąbą.
Zobacz inne artykuły o zwierzętach:
-
Jakie są najpopularniejsze rasy królików?
-
Jaki jest najmniejszy pies świata? Lista top 7
-
Najbardziej niebezpieczne zwierzęta świata
-
Interesujące fakty o kotach domowych, o których najprawdopodobniej nie słyszeliście!
-
Zagrożone gatunki zwierząt – 7 gatunków zwierząt, które mogą nie przetrwać najbliższych kilku lat
-
Jakie jest najszybsze zwierzę świata?
Miejsce 5. - kobra indyjska
Jadowite węże występują np. w Australii, Brazylii, Indiach, Meksyku i Tajlandii. Kobra indyjska żyje w Indiach, Bangladeszu, Pakistanie, Bhutanie, Nepalu i na Sri Lance. Jej jad jest groźny dla życia – zawiera neurotoksynę, substancję porażającą układ nerwowy. Jej jad może powodować zatrzymanie akcji serca u człowieka. Jedna dawka jadu kobry może zabić 15 osób. Ratunkiem dla ukąszonego człowieka jest tylko podanie surowicy. Kobra indyjska jest bardzo agresywna, szybko atakuje, jeśli czuje się zagrożona. Często przebywa w pobliżu ludzkich osiedli, np. w ogrodach i na polach uprawnych, co zwiększa prawdopodobieństwo kontaktu z nią. Wąż ten osiąga 140-180 centymetrów długości. Nie słyszy, ale potrafi wyczuwać wibracje emitowane przez inne zwierzęta i ludzi. Jest jajorodny, jaja składa na ziemi. Może żyć w bardzo różnych środowiskach – w lasach, na otwartych przestrzeniach, w pobliżu ludzkich osiedli. Żywi się małymi ssakami, płazami i gadami.
Miejsce 4. - krokodyl różańcowy
Krokodyl różańcowy żyje w południowo-wschodniej Azji, w Papui-Nowej Gwinei i w północnej Australii. Co ciekawe, Australia znana jest z jako jedno z większych skupisk niebezpiecznych zwierząt na świecie. Ale wracając do krokodyla różańcowego – ma on ogromne (mające około metra długości) bardzo silne szczęki. Jest w stanie zabić każde zwierzę żyjące w jego środowisku, oprócz słonia indyjskiego. Może zabić nawet inne drapieżne zwierzę, np. rekina czy tygrysa. Poluje z zasadzki. Często zdarzają się ataki krokodyli różańcowych na ludzi – potrafią one ściągnąć człowieka do wody z brzegu lub łodzi. Krokodyl różańcowy mierzy 3-6,3 metra długości i waży 400-1000 kilogramów. Jest największym gatunkiem gadów wśród tych obecnie żyjących. Jest jajorodny, składa jaja do wyścielonej roślinami dziury w ziemi. Porę deszczową spędza w rzekach i na mokradłach, porę suchą w ujściach rzek do morza. Poluje na wszystkie zwierzęta, jakie znajdą się w jego zasięgu – od ryb i skorupiaków, przez gady i ptaki, po ssaki. Mówi się, że na całym świecie krokodyle zabijają rocznie około 1000 osób, czyli 100 razy więcej niż rekiny.
Miejsce 3. - wałęsak brazylijski
Wałęsak brazylijski, najbardziej jadowity pająk na świecie, żyje w Ameryce Południowej i Środkowej. Jego jad zawiera peptyd Tx2-6 – silną toksynę. Ukąszenie wałęsaka brazylijskiego powoduje gwałtowne obniżenie temperatury ciała, zaburzenia pracy układu nerwowego i serca oraz ślinotok. Wałęsak brazylijski często przebywa na plantacjach owoców tropikalnych, zwłaszcza bananów, więc pracujący tam ludzie powinni zachować szczególną ostrożność. Pająk ten ma zwykle 1,7-4,8 centymetra długości. Zamieszkuje wilgotne lasy tropikalne, ale nie przeszkadza mu bliskie sąsiedztwo człowieka i może żyć także na plantacjach. Jaja składa do tzw. kokonu. Jest aktywny w nocy. Nie buduje pajęczyn. Poluje na owady, mniejsze pająki, drobne ssaki, płazy i gady.
Chcesz dowiedzieć się, jak poradzić sobie z arachnofobią? Kliknij tutaj.
Miejsce 2. - hipopotam nilowy
Hipopotam nilowy żyje w całej Afryce na południe od Sahary. Jest to najbardziej agresywny ssak. W Afryce największa liczba ataków dzikich zwierząt na ludzi to właśnie ataki hipopotamów. Hipopotamy zabijają około 500 ludzi rocznie. Hipopotam jest jednym z najgroźniejszych zwierząt Afryki. Szczególnie agresywne są samice opiekujące się młodymi. Hipopotam bardzo zaciekle strzeże swego terytorium, może zaatakować każde zwierzę lub człowieka, który się tam znajdzie. Ma bardzo silne szczęki, może nimi zabić tak duże zwierzę jakim jest chociażby krokodyl. Hipopotam osiąga długość ciała 3,5-5 metrów i waży 1,3-3 tony. Większymi od hipopotama lądowymi ssakami są tylko nosorożce i słonie. Hipopotam nilowy żyje w pobliżu zbiorników wodnych i potrafi dobrze pływać. Hipopotamy żerują w nocy. Żywią się różnymi roślinami, zarówno wodnymi, jak i lądowymi.
Miejsce 1. - komar
Na 1. miejscu naszej listy 10 najniebezpieczniejszych zwierząt znajduje się… komar! Tak, najbardziej niebezpiecznym zwierzęciem świata, występującym na całej kuli ziemskiej, przyczyniającym się do śmierci około 750 tysięcy osób rocznie, jest komar. Komary zabijają rocznie prawie 1 mln ludzi! Kto by pomyślał, że, biorąc pod uwagę liczbę ludzi zabijanych rocznie, wśród najbardziej śmiercionośnych zwierząt tak wysoko znajdzie się właśnie komar? Jest to prawdopodobnie najniebezpieczniejsze zwierzę! Żywi się krwią zwierząt i ludzi. Jeśli komar ukąsi chorego człowieka lub zwierzę, zasysa drobnoustroje chorobotwórcze wraz z krwią. Zostają one potem w organizmie komara i są przenoszone na innych ludzi lub zwierzęta przy kolejnych ukąszeniach. Ukąszenie komara jest szczególnie niebezpieczne dla osób przebywających w obaszarach o znacznym ryzyku wystąpienia chorób przenoszonych przez komary. Do takich chorób należą m.in. malaria, żółta febra, denga, choroba Zika i wirusowe zapalenie opon mózgowych. Komar ma zwykle około 0,5 centymetra długości. Może żyć w każdym środowisku. Jaja składa na powierzchni wody. Samce komarów żywią się krwią zwierząt i ludzi, a samice nektarem kwiatów.
Oto lista najgroźniejszych zwierząt świata. Mamy nadzieję, że informacje zawarte w naszym artykule uchronią was przed niebezpiecznymi sytuacjami. Pamiętajcie też o miejscach, gdzie występują śmiercionośne zwierzęta świata!
Grafika: Patrycja Mazur, Miłosz Mąkina
Redakcja: Emilia Niedźwiecka
GIPHY App Key not set. Please check settings