w ,

Dlaczego warto uczyć się języków obcych?

Świadomość, dlaczego warto uczyć się języków obcych, może Ci pomóc, by nie stracić zapału po pewnym czasie. Jakie TY masz powody, żeby uczyć się języka?

dlaczego warto uczyć się języków obcych

Dlaczego warto uczyć się języków obcych? Zanim zaczniemy mówić o pamięci, technikach i radach dotyczących nauki języka obcego, trzeba zacząć od rzeczy podstawowej, czyli od motywacji. Świadomość, dlaczego chcesz nauczyć się konkretnego języka, może ci bardzo pomóc, zwłaszcza jeśli nie chcesz stracić zapału po pewnym czasie. Dlatego najlepiej postawić sobie to pytanie już na początku nauki: jakie TY masz powody, żeby nauczyć się języka?

Przejrzałam internet w poszukiwaniu odpowiedzi na pytanie, co motywuje różne osoby do nauki, zastanowiłam się nad swoją motywacją i oto wynik:

Dlaczego warto uczyć się języków obcych?

1. Podróże i poznawanie mieszkańców

Podróż to coś więcej niż przemieszczanie się w sensie fizycznym i geograficznym. Najlepsze podczas podróży jest nasiąkanie kulturą, tradycjami i sposobem życia mieszkańców danego miejsca. Warto poznawać nowych ludzi i rozmawiać z nimi zarówno po angielsku, jak i w ich języku. Często wystarczy tylko kilka słów w języku rozmówcy, żeby zawiązała się nić sympatii.

2. Praca

Języki obce stały się warunkiem koniecznym w świecie pracy. Istnieje już niewiele zawodów, które nie wymagają znajomości (przynajmniej) języka angielskiego, a praca bez niego w niektórych sektorach stała się niemożliwa. W Polsce najpopularniejsze zestawienia języków to angielski i niemiecki, angielski i francuski oraz francuski i niemiecki. Z kolei na przykład we Włoszech oprócz tych trzech języków coraz bardziej popularny jest hiszpański, a powoli torują sobie drogę języki azjatyckie, takie jak chiński czy japoński. Znajomość języka obcego innego niż angielski daje również szansę na wyższe wynagrodzenie.

3. Partner

Nasze społeczeństwo staje się coraz bardziej wielokulturowe: wiele osób decyduje się na emigrację bądź tymczasowe życie za granicą, ułatwiając w ten sposób powstawanie mieszanych par. To podobno jedna z najsilniejszych motywacji do nauki języka obcego – chcemy rozmawiać z naszym ukochanym / naszą ukochaną w jego / jej języku i poznawać jego czy jej kulturę. Wielu obcokrajowców z tego powodu uczy się języka polskiego! (który, jak wiemy, nie należy do najłatwiejszych).

4. Piękno języka

Niektórych języków po prostu słucha się z przyjemnością, dzięki ich melodyjności i fascynującej fonetyce. Niektórzy uwielbiają rytm języka włoskiego i jego długie sylaby, innych zachwycają nosowe głoski języka francuskiego, który brzmi bardzo elegancko. Piękno to może dotyczyć nie tylko brzmienia, ale i na przykład gramatyki: wielu ludzi lubi uporządkowanie w języku niemieckim i angielskim.

5. Ćwiczenie dla mózgu

Bardzo ważne jest, by zmuszać do pracy swoje komórki nerwowe: nauka języka obcego stale ćwiczy nasz mózg oraz stanowi doskonały środek zaradczy na jego starzenie się. Na przykład: nauka antycznej greki (która jest bardzo logiczna i rygorystyczna) ma pozytywny wpływ na zdolność analizowania i rozwiązywania problemów. Claude Hagège, naukowiec, lingwista i poliglota, zapewnia, że “osoby dwujęzyczne charakteryzują się większą elastycznością poznawczą i plastycznością niż osoby mówiące jednym językiem. Znajomość drugiego języka pozwala na rozwinięcie inteligencji werbalnej, formułowanie pojęć, rozumowanie globalne i stymulowanie odkrywania reguł leżących u podstaw rozwiązywania problemów”.

6. Zainteresowanie inną kulturą

Poznawanie języka jest znakomitym narzędziem do wejścia w kontakt z nową kulturą i podjęcia próby zrozumienia jej. Ciekawość może być dużym bodźcem do rozpoczęcia nauki języka albo zwiększenia swoich umiejętności. A jakie materiały o danej kulturze są bardziej wiarygodne niż te napisane w jej języku?

7. Pasja lingwistyczna

Procesy uczenia się, cechy charakterystyczne poszczególnych języków, procesy jakie zachodzą w budowaniu zdań czy słowotwórstwie – to wszystko zachęca wiele osób do nauki nowego języka: po to, aby poznać kolejny system językowy.

8. Pewność siebie

Ucząc się języka obcego i podejmując pierwsze próby w komunikacji za jego pomocą, nabierasz pewności siebie. Wiesz, że jadąc do danego kraju będziesz zawsze umiał porozmawiać z jego mieszkańcami, poprosić o pomoc albo załatwić ważną sprawę. Poza tym, żeby nauczyć się języka musisz w nim MÓWIĆ. Nie wystarczy mówienie do siebie. Trzeba wtedy przełamać wewnętrzną barierę i zacząć mówić ze świadomością, że popełni się pewnie mnóstwo błędów.

9. Lepsze podejmowanie decyzji

Badania Uniwersytetu w Chicago wykazały, że nauka języka obcego pomaga decydować lepiej i szybciej. Osoby dwujęzyczne są lepsze w podejmowaniu decyzji, ponieważ mają więcej zaufania do siebie samych i przed znalezieniem rozwiązania rozpatrują możliwości w obu językach. Drugi język pomaga więc w upraszczaniu małych i dużych życiowych wyborów, sprawiając, że jesteśmy bardziej otwarci i skłonni do podejmowania ryzyka.

Każdy powód jest dobry do nauki językow obcych. Mam nadzieję, że po przeczytaniu tego artykułu jesteś już w stanie odpowiedzieć na pytanie “dlaczego warto uczyć się języków obcych”?

Źródła:

Polecane rozkminki

Zgłoś nadużycie

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Arachnofobia strach przed pająkami lęk przed pająkami

Arachnofobia – lęk przed pająkami

Fińska muzyka ludowa

Fińska muzyka