dlaczego warto uczyć się języków obcych
w

Lubię!Lubię! SuperSuper

Dlaczego warto uczyć się języków obcych?

Świadomość, dlaczego warto uczyć się języków obcych, może Ci pomóc, by nie stracić motywacji do nauki po pewnym czasie. Co sprawia, że chcesz się uczyć języka?

dlaczego warto się uczyć języków obcych

Dlaczego warto uczyć się języków obcych? Znajomość obcego języka w dzisiejszych czasach wydaje się wręcz niezbędną umiejętnością. Za najpopularniejszy język obcy uznaje się język angielski, najczęściej wybierany do nauki w szkołach języków obcych. Co daje znajomość języków? Języki obce otwierają nowe możliwości nie tylko w życiu prywatnym — nierzadko osoby, które znają języki obce osiągają większe sukcesy zawodowe.

Zanim zaczniemy mówić o pamięci, technikach i radach dotyczących nauki języka obcego, trzeba zacząć od podstaw, czyli od motywacji. Świadomość, dlaczego chcesz nauczyć się konkretnego języka może Ci bardzo pomóc, zwłaszcza jeśli nie chcesz stracić zapału po krótkim czasie. Dlatego najlepiej postawić sobie to pytanie już na początku nauki: jakie TY masz powody, żeby nauczyć się języka?

Nauka języka niemieckiego, języka włoskiego, języka hiszpańskiego, nauka języków azjatyckich… Często się zdarza, że nie możemy się zdecydować, jakich języków obcych warto się uczyć, znajomość których języków obcych daje najwięcej korzyści. W rzeczywistości nauka każdego języka obcego to wartościowe doświadczenie rozwijające nas na wielu płaszczyznach.

Dlaczego warto uczyć się języków obcych?

1. Podróże i zdobywanie nowych znajomości

Podróż to coś więcej niż przemieszczanie się w sensie fizycznym i geograficznym. Najcenniejsze podczas podróży jest nasiąkanie kulturą, tradycjami i sposobem życia mieszkańców danego miejsca. Umiejętność komunikowania się w obcym języku pozwoli nawiązać nowe znajomości z mieszkańcami danego kraju, dowiedzieć się więcej o ich codzienności, tym samym szlifując własne umiejętności językowe. Szczególnie znajomość języka angielskiego może okazać się cenna w każdym zakątku świata, nie oznacza to jednak, że władanie biegle językami obcymi innymi niż angielski jest nieprzydatne — każdego języka warto się nauczyć. Często też komunikatywna znajomość języka, nawet kilka podstawowych zwrotów, wystarczy, by się dogadać w obcym kraju.

Znajomość języków obcych pozwala komunikować się, gdy jesteś w innym kraju.

Zobacz sam, dlaczego opłaca się uczyć języków obcych. Największą zaletą nauki języka obcego jest późniejsza łatwość w komunikowaniu się z nieograniczoną liczbą ludzi na całym świecie. Obejrzyj filmik poniżej z dwoma mężczyznami, którzy komunikują się ze sobą w kilku językach. Poza tym, że byli w stanie się nauczyć obcego języka, znają też poszczególne dialekty w niektórych z nich!

2. Praca

Języki warto znać, jeśli chcemy odnosić sukcesy na polu zawodowym. Języki obce, szczególnie język angielski, stały się warunkiem koniecznym na rynku pracy – osoby uczące się jakiegokolwiek języka obcego mają większe szanse na lepszą posadę. Istnieje już niewiele zawodów, które nie wymagają od pracowników znajomości języka angielskiego — w niektórych sektorach pracodawcy oczekują znajomości języka na zaawansowanym poziomie. W Polsce najpopularniejsze zestawienia języków to angielski i język niemiecki, angielski i francuski oraz język francuski i niemiecki. Z kolei we Włoszech oprócz tych trzech języków coraz bardziej popularny staje się język hiszpański, powoli torują sobie drogę także języki azjatyckie, takie jak język chiński czy japoński. Znajomość języka obcego innego niż angielski daje również szansę na lepsze zarobki. Na przykład bycie tłumaczem przysięgłym otwiera wiele nowych horyzontów, przy czym tłumacze najrzadszych języków obcych otrzymują najwyższe wynagrodzenie.
"Każdy język to inny sposób patrzenia na życie."
dlaczego warto uczyć się obcych języków
Federico Fellini

3. Partner

Języki obce potrzebne bywają też w budowaniu bliskich relacji z innymi ludźmi. Nasze społeczeństwo staje się coraz bardziej wielokulturowe: wiele osób decyduje się na emigrację bądź tymczasowe życie za granicą, ułatwiając w ten sposób powstawanie mieszanych par. Dzięki znajomości języków obcych jesteśmy w stanie zgłębiać relacje z osobami, na których nam zależy. To podobno jedna z najsilniejszych motywacji do nauki języka obcego – chcemy rozmawiać z naszymi najbliższymi w ich języku i zrozumieć ich barwną kulturę. Z racji tego, że język angielski dominuje, jeśli chodzi o jego rozpowszechnienie, wiele par decyduje się na komunikowanie się w tym języku. Natomiast wielu obcokrajowców w naszym kraju jest chętnych do uczenia się języka polskiego, który — jak dobrze wiemy — nie należy do najłatwiejszych.

Czy nauka języków niesie korzyści w życiu uczuciowym? Zdecydowanie!

4. Piękno języka

Dobrym wyborem może być na pewno nauka języka, którego brzmienie nam się podoba. Niektórych języków po prostu słucha się z przyjemnością, dzięki ich melodyjności i fascynującej fonetyce. Niektórzy uwielbiają rytm języka włoskiego i jego długie sylaby, komuś spodobać się może prostota jaką niesie język hiszpański. innych zachwycają nosowe głoski języka francuskiego, który brzmi bardzo elegancko. Piękno to może dotyczyć nie tylko brzmienia, ale i na przykład gramatyki: wielu ludzi lubi uporządkowanie w języku niemieckim i angielskim. Dzięki biegłej znajomości języków jesteśmy w stanie bez problemu słuchać muzyki, podcastów, oglądać filmy i w pełni rozumieć ich przekaz. Nauka języków obcych może być zatem samą przyjemnością, jeśli jesteśmy świadomi swoich upodobań językowych.

5. Ćwiczenie dla mózgu

Bardzo ważne jest, by zmuszać do pracy swoje komórki nerwowe: dzięki systematycznej nauce języka stale ćwiczymy nasz mózg – to doskonały środek opóźniający jego starzenie się. Przykładowo nauka antycznej greki, która jest bardzo logiczna i rygorystyczna, ma pozytywny wpływ na zdolność analizowania i rozwiązywania problemów. Claude Hagège, naukowiec, lingwista i poliglota, zapewnia, że „osoby dwujęzyczne charakteryzują się większą elastycznością poznawczą i plastycznością niż osoby mówiące jednym językiem. Znajomość drugiego języka pozwala na rozwinięcie inteligencji werbalnej, formułowanie pojęć, rozumowanie globalne i stymulowanie odkrywania reguł leżących u podstaw rozwiązywania problemów”.

dlaczego warto uczyć się języków obcych
Co daje znajomość języków? Twoja głowa pracuje i poznajesz inne kultury.

6. Nauka języków w celu poznania innej kultury

Zainteresowanie nauką języków umożliwia również zdobycie wiedzy o świecie poprzez zanurzenie się w kulturze krajów, w których mówi się danym językiem. Często bywa tak, że zainteresowanie wybranym krajem jest główną motywacją do podjęcia nauki języka tego kraju lub doszlifowania posiadanych już umiejętności. Dodatkowo znajomość języków pozwala na korzystanie z większej ilości materiałów do nauki czy też czytania książek w oryginale. A jakie materiały o danej kulturze są bardziej wiarygodne niż te napisane w jej języku? Osoby władające językami obcymi poradzą sobie z każdym tekstem.

"Jeśli mówisz do człowieka w języku, który rozumie, słowa trafiają do jego głowy. Jeśli przemówisz do niego w jego własnym języku, słowa trafiają do jego serca."
dlaczego warto uczyć się obcych języków
Nelson Mandela

7. Pasja lingwistyczna

Dzięki nauce języków możliwe jest także odkrycie nowej pasji, a samo uczenie się języków obcych pozytywnie wpływa na nasz mózg. Procesy uczenia się, cechy charakterystyczne poszczególnych języków, procesy jakie zachodzą w budowaniu zdań czy słowotwórstwie – to wszystko zachęca wiele osób do nauki nowego języka po to, aby poznać kolejny system językowy. To nie jest tylko kwestia inteligencji – cierpliwość i determinacja przy rozpoczęciu nauki języka mogą rozbudzić prawdziwą pasję do języków, dzięki czemu niektórzy rozpoczynają też naukę kolejnego, drugiego języka obcego. Efektywna nauka języka to przede wszystkim siła woli, organizacja czasu, chęci rozwoju i inwestowania w samych siebie, gdyż opanowanie języka często wiąże się z kosztami za materiały do nauki czy udział w kursach języka.

8. Pewność siebie

Jakie jeszcze korzyści przynosi nauka nowego języka? Dzięki znajomości dowolnego języka obcego wzrasta przede wszystkim nasza pewność siebie. Znajomość nawet kilku zwrotów w języku obcym sprawi, że będąc za granicą poczujecie się tam pewniej i bezpieczniej. Po podjęciu pierwszych prób komunikowania się w języku obcym odczujecie zwiększoną pewności siebie. Ze świadomością, że jadąc do danego kraju zawsze będziecie potrafili porozmawiać z jego mieszkańcami, poprosić o pomoc albo załatwić ważną sprawę, możecie poczuć się zdolni i niezależni. Poza tym, żeby nauczyć się języka musisz w nim MÓWIĆ, najczęściej jednak nie wystarczy mówienie do siebie. Trzeba przełamać wewnętrzną barierę i zaakceptować to, że zapewne popełni się mnóstwo błędów, natomiast twoja pamięć będzie przechowywać coraz więcej słów i zwrotów.

dlaczego warto uczyć się obcych języków
Dlaczego warto znać języki? Staniesz się bardziej pewny siebie!

9. Znajomość języków obcych ułatwia podejmowanie decyzji

Zastanawiasz się, jakie jeszcze korzyści przynosi nauka języków? Badania Uniwersytetu w Chicago wykazały, że mówienie, a nawet samo myślenie w obcym języku wspomaga proces podejmowania decyzji w lepszy i szybszy sposób. Człowiek znający języki obce nie ma dużych trudności w podejmowaniu prawidłowych decyzji, ponieważ ma więcej zaufania do siebie samego, a przed znalezieniem rozwiązania rozpatruje możliwości w obu językach. Znajomość języków obcych zwiększa też zdolności analityczne i kreatywność. Drugi język pomaga więc w upraszczaniu małych i dużych życiowych wyborów, sprawiając, że jesteśmy bardziej otwarci i skłonni do podejmowania ryzyka.

Języków warto się uczyć!

Każdy powód jest dobry do nauki języków obcych, a o zaletach znajomości języków można by opowiadać godzinami. Nie jest tajemnicą, że to dzieci najefektywniej przyswajają języki obce, wręcz chłoną języki obce jak gąbkę jeśli nauka języków rozpoczęła się odpowiednio wcześnie. Nie oznacza to jednak, że uczyć się języka warto jedynie w dzieciństwie. Zainteresowanie kursami języków obcych wzrasta wśród osób dorosłych, którzy najczęściej wybierają język angielski do nauki. Po osiągnięciu odpowiednich umiejętności językowych dobrym pomysłem jest rozpoczęcie nauki drugiego języka obcego. Języka włoskiego? A może język francuski? Wybór należy do ciebie!
 
Do czego jest potrzebna znajomość języków? Doskonała znajomość języka obcego pomaga odnosić sukcesy i odważnie kroczyć przez życie. Znajomość języka angielskiego ułatwi Ci kontakty w biznesie, podobnie jak język francuski. Naukę języka hiszpańskiego lub języka włoskiego warto rozpocząć, gdy planujesz podróże dookoła świata. Nauka każdego języka obcego rozwija nasz mózg, poprawia pamięć, zdolności myślenia i poszerza nasze horyzonty.
 
Chcesz spróbować nauki języka? Koniecznie sprawdź nasz wpis o najłatwiejszych językach świata, który być może pomoże Ci przeanalizować wszystkie najważniejsze informacje o językach obcych zanim zdecydujesz się na rozpoczęcie nauki jednego z nich.
 
 
 

Źródła:

Zgłoś nadużycie

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

GIPHY App Key not set. Please check settings

Cosa Nostra to synonim mafii włoskiej? A może to jedynie jej odłam? Na te i inne pytania odpowiemy w dzisiejszym artykule z serii o mafiach na świecie.

Czym jest Cosa Nostra?

piękna kobieta, piękne kobiety, kanon piękna

Jak wygląda piękna kobieta? Poznaj kanon piękna w różnych kulturach.