dlaczego warto uczyć się języków obcych
w

Lubię!Lubię! SuperSuper

Dlaczego warto uczyć się języków obcych?

Świadomość, dlaczego warto uczyć się języków obcych, może Ci pomóc, by nie stracić zapału po pewnym czasie. Jakie TY masz powody, żeby uczyć się języka?

Dlaczego warto uczyć się języków obcych? Zanim zaczniemy mówić o pamięci, technikach i radach dotyczących nauki języka obcego, trzeba zacząć od rzeczy podstawowej, czyli od motywacji. Świadomość, dlaczego chcesz nauczyć się konkretnego języka, może ci bardzo pomóc, zwłaszcza jeśli nie chcesz stracić zapału po pewnym czasie. Dlatego najlepiej postawić sobie to pytanie już na początku nauki: jakie TY masz powody, żeby nauczyć się języka?

Przejrzałam internet w poszukiwaniu odpowiedzi na pytanie, co motywuje różne osoby do nauki, zastanowiłam się nad swoją motywacją i oto wynik:

Dlaczego warto uczyć się języków obcych?

1. Podróże i poznawanie mieszkańców

Podróż to coś więcej niż przemieszczanie się w sensie fizycznym i geograficznym. Najlepsze podczas podróży jest nasiąkanie kulturą, tradycjami i sposobem życia mieszkańców danego miejsca. Warto poznawać nowych ludzi i rozmawiać z nimi zarówno po angielsku, jak i w ich języku. Często wystarczy tylko kilka słów w języku rozmówcy, żeby zawiązała się nić sympatii.

dlaczego warto uczyć się języków? - Możesz komunikować się, gdy jesteś w innym kraju.

Przekonaj się sam, dlaczego opłaca się uczyć języków obcych. Największą zalet nauki języka obcego jest późniejsza przyjemność w komunikowaniu się z praktycznie nieograniczona liczbą ludzi na całym świecie. Obejrzyj film z dwoma facetami, którzy komunikują się ze sobą w kilku językach. Nie dość, ze opanowali ich wszystkie to jeszcze poszczególne dialekty w niektórych z nich. 

2. Praca

Języki obce stały się warunkiem koniecznym w świecie pracy. Istnieje już niewiele zawodów, które nie wymagają znajomości (przynajmniej) języka angielskiego, a praca bez niego w niektórych sektorach stała się niemożliwa. W Polsce najpopularniejsze zestawienia języków to angielski i niemiecki, angielski i francuski oraz francuski i niemiecki. Z kolei na przykład we Włoszech oprócz tych trzech języków coraz bardziej popularny jest hiszpański, a powoli torują sobie drogę języki azjatyckie, takie jak chiński czy japoński. Znajomość języka obcego innego niż angielski daje również szansę na wyższe wynagrodzenie. Na przykład bycie tłumaczem przysięgłym otwiera wiele horyzontów.

"Każdy język to inny sposób patrzenia na życie."
dlaczego warto uczyć się obcych języków
Federico Fellini

3. Partner

Nasze społeczeństwo staje się coraz bardziej wielokulturowe: wiele osób decyduje się na emigrację bądź tymczasowe życie za granicą, ułatwiając w ten sposób powstawanie mieszanych par. To podobno jedna z najsilniejszych motywacji do nauki języka obcego – chcemy rozmawiać z naszym ukochanym / naszą ukochaną w jego / jej języku i poznawać jego czy jej kulturę. Wielu obcokrajowców z tego powodu uczy się języka polskiego! (który, jak wiemy, nie należy do najłatwiejszych).

dlaczego warto uczyć się języków obcych? - Możesz poznać prawdziwą miłość.

4. Piękno języka

Niektórych języków po prostu słucha się z przyjemnością, dzięki ich melodyjności i fascynującej fonetyce. Niektórzy uwielbiają rytm języka włoskiego i jego długie sylaby, innych zachwycają nosowe głoski języka francuskiego, który brzmi bardzo elegancko. Piękno to może dotyczyć nie tylko brzmienia, ale i na przykład gramatyki: wielu ludzi lubi uporządkowanie w języku niemieckim i angielskim.

5. Ćwiczenie dla mózgu

Bardzo ważne jest, by zmuszać do pracy swoje komórki nerwowe: nauka języka obcego stale ćwiczy nasz mózg oraz stanowi doskonały środek zaradczy na jego starzenie się. Na przykład: nauka antycznej greki (która jest bardzo logiczna i rygorystyczna) ma pozytywny wpływ na zdolność analizowania i rozwiązywania problemów. Claude Hagège, naukowiec, lingwista i poliglota, zapewnia, że “osoby dwujęzyczne charakteryzują się większą elastycznością poznawczą i plastycznością niż osoby mówiące jednym językiem. Znajomość drugiego języka pozwala na rozwinięcie inteligencji werbalnej, formułowanie pojęć, rozumowanie globalne i stymulowanie odkrywania reguł leżących u podstaw rozwiązywania problemów”.

dlaczego warto uczyć się języków obcych
dlaczego warto uczyć się języków obcych? Twoja głowa pracuje i poznajesz inne kultury.

6. Zainteresowanie inną kulturą

Poznawanie języka jest znakomitym narzędziem do wejścia w kontakt z nową kulturą i podjęcia próby zrozumienia jej. Ciekawość może być dużym bodźcem do rozpoczęcia nauki języka albo zwiększenia swoich umiejętności. A jakie materiały o danej kulturze są bardziej wiarygodne niż te napisane w jej języku?

"Jeśli mówisz do człowieka w języku, który rozumie, słowa trafiają do jego głowa. Jeśli przemówisz do niego w jego własnym języku, słowa trafiają do jego serca."
dlaczego warto uczyć się obcych języków
Nelson Mandela

7. Pasja lingwistyczna

Procesy uczenia się, cechy charakterystyczne poszczególnych języków, procesy jakie zachodzą w budowaniu zdań czy słowotwórstwie – to wszystko zachęca wiele osób do nauki nowego języka: po to, aby poznać kolejny system językowy. To nie jest tylko kwestia inteligencji, cierpliwość i determinacja mogą prowadzić do pasji do języków.

8. Pewność siebie

Ucząc się języka obcego i podejmując pierwsze próby w komunikacji za jego pomocą, nabierasz pewności siebie. Wiesz, że jadąc do danego kraju będziesz zawsze umiał porozmawiać z jego mieszkańcami, poprosić o pomoc albo załatwić ważną sprawę. Poza tym, żeby nauczyć się języka musisz w nim MÓWIĆ. Nie wystarczy mówienie do siebie. Trzeba wtedy przełamać wewnętrzną barierę i zacząć mówić ze świadomością, że popełni się pewnie mnóstwo błędów. Nie zdając sobie z tego sprawy, Twoja pamięć będzie przechowywać coraz więcej słów i zwrotów.

dlaczego warto uczyć się obcych języków
dlaczego warto uczyć się obcych języków? Pozwoli ci mieć pewność z siebie.

9. Lepsze podejmowanie decyzji

Badania Uniwersytetu w Chicago wykazały, że nauka języka obcego pomaga decydować lepiej i szybciej. Osoby dwujęzyczne są lepsze w podejmowaniu decyzji, ponieważ mają więcej zaufania do siebie samych i przed znalezieniem rozwiązania rozpatrują możliwości w obu językach. Drugi język pomaga więc w upraszczaniu małych i dużych życiowych wyborów, sprawiając, że jesteśmy bardziej otwarci i skłonni do podejmowania ryzyka.

Każdy powód jest dobry do nauki języków obcych. Mam nadzieję, że po przeczytaniu tego artykułu jesteś już w stanie odpowiedzieć na pytanie „dlaczego warto uczyć się języków obcych”?

Źródła:

Zgłoś nadużycie

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

GIPHY App Key not set. Please check settings

Arachnofobia strach przed pająkami lęk przed pająkami

Arachnofobia – lęk przed pająkami

Apteka całodobowa Warszawa 24h apteka dyżurna apteki całodobowe

Apteka całodobowa 24h Warszawa