Zespół Lady Pank-Najważniejsza kapela w historii polskiego rocka
Zespół Lady Pank to bez wątpienia jedna z najważniejszych kapel w historii polskiej muzyki rockowej. Już od momentu powstania w 1981 roku z inicjatywy Jana Borysewicza i Andrzeja Mogielnickiego znaleźli się w pierwszej lidze polskiej sceny rockowej obok takich zespołów jak Maanam, Perfect, Republika, Oddział Zamknięty, Lombard czy TSA. Już pierwszy przebój Lady Pank „Mała Lady Punk” spowodował, że o zespole zrobiło się głośno. I to nie tylko ze względu na kompozytorski dryg, jaki posiadał lider zespołu Lady Pank Jan Borysewicz. Teksty pisane dla zespołu przez Mogiela w ironiczny sposób opisywały komunistyczną rzeczywistość, balansując między obostrzeniami stawianymi przez cenzurę. Historia Lady Pank jest pełna nieoczekiwanych zdarzeń. Wg Grzegorza Stróżniaka, lidera zespołu Lombard „Gdyby nie Lady Pank to pojęcie Sex, Drugs And Rock & Roll byłoby w Polsce pustym sloganem” Ten artykuł przybliży wam historię Lady Pank i ciekawe fakty o zespole. Zacznijmy jednak od początku.
Początki zespołu
Jan Borysewicz wpadł na pomysł stworzenia własnego zespołu w 1981 roku, będąc gitarzystą zespołu Budka Suflera. Dla zespołu skomponował jeden z największych przebojów nagranych z wokalistą Romualdem Czystawem „Nie Wierz Nigdy Kobiecie”, a także utwory „Bez Satysfakcji” (Solowe wykonanie Janka znalazło się w dyskografii Lady Pank) i „Nie Ma Końca Tej Podróży”. Grając w Budce podczas pracy nad płytą „Za Ostatni Grosz”, poznał współpracującego z zespołem, tekściarza Andrzeja Mogielnickiego. Mogiel był już znany jako autor tekstów utworów takich artystów jak Zbigniew Hołdys, Anna Jantar, 2+1, Izabela Trojanowska czy Krystyna Prońko. Mimo że utwór „Nie Wierz Nigdy Kobiecie” okazał się wielkim hitem lider Budki Suflera Romuald Lipko początkowo, nie chciał go nagrać. Uznał, że muzycznie utwór nie pasuje do zespołu. Lipko zareagował podobnym sceptycyzmem na pozostałe kompozycje Janka i umieścił je jedynie na singlach. Ten ruch przyczynił się do zakończenia współpracy z Budką przez Borysewicza i Mogielnickiego.
„Nie Ma Końca Tej Podróży” – ostatni utwór Jana Borysewicza w repertuarze Budki Suflera.
Skąd wzięła się nazwa?
Lider zespołu Lady Pank po odejściu z Budki Suflera dostał propozycję grania w zespole Perfect. Janek jednak na tyle żył pomysłem stworzenia zespołu, że odrzucił ofertę. W międzyczasie wraz z muzykami zespołu Stalowy Bagaż współpracował z Izabelą Trojanowską przy nagrywaniu jej drugiej płyty „Układy”. W trakcie tej sesji nagraniowej powstał utwór „Mała Lady Punk”. Od tytułu tej piosenki wzięła się nazwa nowo powstałego zespołu. Początkowo miał nazywać się Żużel. Janusz Panasewicz w jednym z wywiadów wspomina „Pierwszą osobą, która wymyśliła nazwę »żużel« był nie kto inny, jak Iza Trojanowska, która współpracowała już wtedy z Andrzejem Mogielnickim. Andrzej zapytał się Izy, jak nas nazwać. Iza mu odpowiedziała: „oni tak wyglądają, że nazwij ich żużel”. Także pomysł wyszedł od Izy, ale skończyło się Lady Pank”. Gdy Marek Jackowski, lider zespołu Maanam usłyszał nową nazwę, miał powiedzieć „Lady Pank? To się nie przyjmie” Jak się jednak okazało Marek od początku, był w błędzie.
Zespół Lady Pank: Pierwszy Przebój Lady Pank
Już pierwszy przebój Lady Pank „Mała Lady Punk” odniósł sukces, zajmując przez dwa tygodnie pierwsze miejsce w Polskim Topie Radiowej Listy Przebojów Programu Pierwszego i docierając do dziesiątego miejsca na Liście Przebojów Programu Trzeciego. Lider zespołu Lady Pank początkowo chciałby zespół był triem. Był to wynik fascynacji Janka zespołem The Police. Andrzej Mogielnicki uznał jednak, że Janek nie da rady grać koncertów jako wokalista i że przydałoby się znaleźć kogoś, kto mógłby śpiewać. Dziewczyna Mogiela (od 1984 roku żona) Urszula przysłała kasetę z nagraniem Janusza Panasewicza.
Debiut Panasa w zespole
Janusz odbywał w tamtym czasie służbę wojskową i śpiewał w wojskowym zespole Desant. Kilka lat wcześniej zadebiutował w Zielonej Górze na Festiwalu Piosenki Radzieckiej i współpracował z zespołem Ogród Wyobraźni, zwycięzcą pierwszej edycji Festiwalu w Jarocinie. Pierwszymi utworami, które zaśpiewał Panasewicz były „Minus 10 w RIO”, zaśpiewał w nim refreny i „Tańcz Głupia Tańcz” nagrane w studiu nagraniowym Teatru STU w Krakowie. Wg Andrzeja Mogielnickiego „Janusz tak trzasnął góry w »Minus 10 w RIO« że omal nie wybiło stołu mikserskiego”. W studiu Teatru STU nagrano też pierwszą wersję piosenki „Vademecum Skauta” w aranżacji reagge i „Mniej Niż Zero w aranżacji hard rockowej. Kilka tygodni później Panas otrzymał informację od Janka i Mogiela, że jest przyjęty do zespołu. „Minus 10 w RIO” i „Tańcz Głupia Tańcz” również były popularne na wspomnianych listach przebojów. Drugi z nich był dużym przebojem w dyskotekach i był najczęściej zamawiany u prezenterów przez prostytutki.
Pierwsza wersja utworu „Mniej Niż Zero”
Złoty Skład i pierwszy koncert Panasewicza z Lady Pank.
W międzyczasie uformował się tzw. Złoty Skład zespołu: Jan Borysewicz – gitara prowadząca, wokal, Janusz Panasewicz – wokal, Edmund Stasiak – gitara, Paweł „Kapiszon” Mścisławski – gitara basowa, Jarosław „Szlaga” Szlagowski – perkusja. Szlaga i Kapiszon grali wcześniej w zespole Oddział Zamknięty a Stasiak w bluesowym zespole Easy Rider. W tym składzie zespół zaczął grać coraz więcej koncertów a coraz większa popularność, powodowała, że grali nawet trzy koncerty dziennie. Na pierwszym koncercie Panasewicza z zespołem w Kaliszu doszło do zabawnej sytuacji. Janusz nie znał jeszcze w pełni tekstów piosenek. Na odwrocie plakatów koncertowych zapisał sobie je flamastrem. Fani w ramach „żartu” pozrywali kartki i wtedy jak wspomniał w wywiadzie w Programie Trzecim Polskiego Radia „Ratuj się kto może”. Część utworów nie miała jeszcze tekstów i była śpiewana „Po Norwesku”.
Zespół Lady Pank. Mocny Rockowy Debiut.
Po nagraniu teledysku do utworu „Vademecum Skauta”, w którym zespół był przebrany w harcerskie mundurki, na jednym z koncertów cała widownia miała na sobie mundurki. Jak wspomina Mogiel „Teledysk był po dwóch emisjach o jakiś nieludzkich porach. Gdy na sali zapaliło się światło cała widownia, miała na sobie mundurki. Zespół rozdziawił usta ze zdziwienia”. Na początku 1983 roku zespół Lady Pank wszedł do studia Tonpressu na Warszawskim Wawrzyszewie gdzie zarejestrował materiał na debiutancką płytę. Płyta „Lady Pank” ukazała się w czerwcu 1983 roku. Dwa miesiące wcześniej do radia trafił pierwszy sztandarowy przebój Lady Pank „Kryzysowa Narzeczona”. Był on pierwszym numerem jeden zespołu na Liście Przebojów Programu Trzeciego. Pozostałe numery jeden to „Mniej Niż Zero”, „Moje Kilimandżaro”, „Wciąż Bardziej Obcy”, „Zamki Na Piasku” i „Fabryka Małp”. Płyta „Lady Pank”, sprzedała się w nakładzie miliona egzemplarzy a w 1983 roku zespół dał około 400 koncertów.
Sztandarowy przebój Lady Pank. Historia powstania tekstu do „Kryzysowej Narzeczonej”
Ciekawa jest również historia powstania tekstu tej piosenki. Andrzej Mogielnicki napisał go częściowo pod wpływem alkoholu, wracając na piechotę z imprezy w Klubie Park przy Polu Mokotowskim na Muranów, gdzie wówczas mieszkał. Opierając się o maski zaparkowanych samochodów, zapisywał sobie tekst na kartce. Następnego dnia na kacu dokończył cały utwór. Przy okazji tej samej imprezy powstał tekst do utworu „Moje Kilimandżaro”. Do utworu powstał teledysk nakręcony częściowo w rejonie dzisiejszej Dolinki Służewieckiej a częściowo w Mega Samie na Ursynowie. Ciekawostką jest również, że grająca w tym teledysku Katarzyna Krupicz, siostra Dariusza Krupicza współzałożyciela De-Mono była najpierw partnerką Mścisławskiego, potem wyszła za Jarka Szlagowskiego, a w latach 90 wyszła za Marka Jackowskiego. No cóż… idealna Kryzysowa Narzeczona. Do utworów „Wciąż Bardziej Obcy” i „Fabryka Małp” również powstały teledyski. Część scen do klipu „Fabryka Małp” nakręcono w mieszkaniu Janusza Panasewicza na Ursynowie.
Klubowy teledysk do utworu „Wciąż Bardziej Obcy”
Kręcenie teledysku w kilku różnych miejscach było w tamtych czasach w Polsce niespotykaną praktyką
Kontrowersje wokół „Mniej Niż Zero”
Kolejny sztandarowy przebój Lady Pank z pierwszej płyty to utwór „Mniej Niż Zero”. Wokół niego w pewnym momencie nie zabrakło kontrowersji. W czasie, gdy utwór zdobywał popularność na komisariacie Milicji Obywatelskiej przy ulicy Jezuickiej w Warszawie, został pobity ze skutkiem śmiertelnym maturzysta Grzegorz Przemyk. Wiele osób odnajdywało w tekście odniesienia do tego morderstwa. Andrzej Mogielnicki od początku wszystkiemu zaprzeczał. Agenci Służb Bezpieczeństwa dostali wiec zadanie zdjąć utwór ze szczytu Listy Przebojów Programu Trzeciego co zakończyło się fiaskiem. Lista mogła być prowadzona bez cenzury. Tak samo nie udało się zakazać grania piosenki na koncertach. „Przed koncertem w Poznaniu wzięło mnie na bok dwóch panów w garniturach i spytało, czy wiem, że na ich terenie ten utwór jest zabroniony. Kazali wykreślić z repertuaru. No to weszliśmy na scenę i zaczęliśmy od Mniej niż zero. Żadnych konsekwencji nie było. Dziecinada. My jako „wariaci”, specjalnie ich nie interesowaliśmy. Raczej dawali nam spokój”.
Koncert w Hali Gwardii w Warszawie. Pierwszy telewizyjny koncert Lady Pank.
17 Listopada 1983 roku odbył się pierwszy telewizyjny koncert zespołu Lady Pank zorganizowany w Warszawskiej Hali Gwardii. Mimo dużych jak na owe czasy cen biletów, 300 ówczesnych złotych. Zespół Lady Pank wystąpił przy pełnej sali. Został on wyemitowany w telewizji pięć dni później. Koncert uświetniły m.in. światła stroboskopowe, konfetti czy Janusz Panasewicz kołyszący się na linie wśród tłumu. Największą atrakcją była jednak pantera w klatce. Jak wspomniał Mogiel w jednym z wywiadów „Wzięliśmy z Julinka tę panterę, a ta cholera przespała cały koncert. Miała po klatce chodzić, warczeć, być jak pantera co w złotej klatce lśni. Nawet treser zaczepiał ją od tyłu jakąś piką. Nic z tego. Spała cały koncert, mimo że chłopaki mocno huknęli ze wzmacniaczy. Może była głucha?” Zespół Lady Pank wystąpił też na tym koncercie w makijażu.
Historia Lady Pank: Próba podboju USA.
Pierwszą płytę zespołu Lady Pank zaprezentowano na targach MIDEM w Cannes wraz z płytami TSA i Republiki. Na targach pojawiła się delegacja z Amerykańskiej wytwórni MCA Records i zdecydowali się na wydanie płyty Lady Pank na rynku amerykańskim. Uznali, że Lady Pank najbardziej im pasuje wizerunkowo, muzyka miała też duże znaczenie. Na pierwszej płycie Lady Pank słychać wyraźne wpływy The Police. Płytę „Drop Everything”, anglojęzyczny odpowiednik debiutanckiej płyty nagrano w studiu na Wawrzyszewie a anglojęzyczne teksty napisał Tom Watchell. Większość anglojęzycznych tekstów jednak nie miała wiele wspólnego z polskimi tekstami. Wg Janusza Panasewicza „Gdyby te polskie teksty dokładnie przetłumaczyć to Amerykanie niewiele by zrozumieli”. Duży kłopot był także z angielskim, nikt z zespołu nie znał języka. Pierwszego Marca 1985 roku płyta „Drop Everything” ujrzała światło dzienne a zespół Lady Pank, wyjechał do USA na kilkutygodniową trasę promocyjną.
„Minus Zero” - Pierwszy teledysk Polskiego wykonawcy w MTV
Podczas pobytu w USA zespół Lady Pank zagrał między innymi w Los Angeles i Waszyngtonie. Płytę „Drop Everything” promował w Stanach teledysk do utworu „Minus Zero”, anglojęzycznej wersji „Mniej Niż Zero”. Teledysk został nakręcony w Nowym Jorku na Manhattanie i był pierwszym teledyskiem polskiego artysty emitowanym na antenie MTV. W teledysku gościnnie wystąpiła aktorka Małgorzata Potocka przebywająca wtedy w Stanach na stypendium. Najbardziej charakterystycznym elementem był różowy czołg. Wystąpili także w programie American Bandstand prowadzonym przez Dicka Clarka. W programie wykonali utworu „Minus Zero” oraz „Hero”, anglojęzyczną wersję utworu „Zamki Na Piasku”. Jak wspomina lider zespołu Lady Pank „Zaczęli nas wozić do fryzjerów, projektantów mody. Dali amerykańskiego kompozytora, żeby nam pisał nowe numery. Cyrk po prostu. Firma MCA chciała z naszej kapeli zrobić coś zupełnie innego”. W Polsce płytę „Drop Everything” promował utwór „Someone`s Round The Corner”, anglojęzyczna wersja „Pokręciło Mi Się w Głowie”.
Dalsze Anglojęzyczne nagrania
Pozostałe anglojęzyczne nagrania Lady Pank to zaprezentowany podczas koncertu na Festiwalu w Sopocie w 1985 roku utwór „On Top”, anglojęzyczna wersja utworu „Osobno” z płyty „LP3”. „Sly”, jedyny utwór, którego kompozytorem nie jest Jan Borysewicz i który nie ma polskojęzycznego odpowiednika. Słowa i muzykę stworzył Phill Garland a w chórkach wokalnie udzieliły się Krystyna Prońko i Majka Jeżowska. Oraz „This Is Only Rock`N`Roll”, anglojęzyczna wersja utworu „To Jest Tylko Rock`N`Roll” z płyty „Ohyda”. Utwory „Sly” i „This Is Only Rock`N`Roll” zostały nagrane z okazji koncertu Lady Pank we Francji. Planowane były, też nagranie kolejnej anglojęzycznej płyty jednak nagrania nigdy nie zostały wydane. W 1986 roku zespół Lady Pank wystąpił w Tokio podczas Tokio Music Festival gdzie zdobył wyróżnienie za „Minus Zero”. Podobno podczas pobytu w USA „Kapiszon” i „Szlaga” chcieli dołączyć do zespołu Bon Jovi. Jan Borysewicz otrzymał też propozycję dołączenia do zespołu Red Hot Chili Peppers.
Teledysk do utworu „Sly” nakręconego w Krakowskim studiu TVP
„This Is Only Rock & Roll” – jedno z ostatnich anglojęzycznych nagrań Lady Pank
Historia Lady Pank - Kolejne przeboje na rodzimym rynku
W 1984 roku przed wylotem do USA zespół wydał drugi album „Ohyda”. Był on promowany krótkim filmem telewizyjnym „Blady Pank”, w którym zaprezentowano pięć teledysków z płyty. Teledysk do utworu „Czas Na Mały Blues” został nakręcony w mieszkaniu Jarosława Szlagowskiego. W 1985 roku ukazał się kolejny przebój Lady Pank „Sztuka Latania”. Podobno inspiracją do powstania tekstu była chęć odejścia Panasewicza z zespołu. Kolejne przeboje Lady Pank z tamtego okresu to „Rysunkowa Postać” i „Raport z Miasta N”, którego tekst nawiązuje do pobicia Panasewicza przed koncertem w Nowym Sączu. W międzyczasie Janusz Panasewicz nagrał z Krystyną Prońko utwór „Firma Ja i Ty” a lider zespołu Lady Pank przeszedł atak serca.
Lady Pank odmawia Madonnie - i to dwa razy
Podczas pobytu w USA dostali również propozycję od menadżera Madonny, której kariera dopiero nabierała większego rozpędu. Było to po sukcesie utworu „Material Girl” by zagrali 3-miesięczną trasę z Madonną jako support. Amerykański menadżer Lady Pank odpowiedział „Kto to w ogóle jest Madonna? To zbyt poważny zespół na granie przed jakąś tam Madonną”. Gdy kilka lat później grali w Stanach dla Polonii Jan Borysewicz, dostał propozycję wystąpienia w teledysku do utworu „La Isla Bonita”. Potrzebny był gitarzysta z długimi włosami. Janek odmówił, wymigując się zobowiązaniami koncertowymi. Podobno dziś trochę tego żałuje.
Incydent Wrocławski, największy skandal lat 80.
Jednym z największych skandali lat 80 jest Incydent Wrocławski. Miał on miejsce 1 Czerwca 1986 roku podczas plenerowego koncertu z okazji Dnia Dziecka. Podczas występu zespołu Lady Pank, zespół grał na koncercie z playbacku Jan Borysewicz, usłyszał sporo nieprzyjemnych komentarzy od antyfanów zespołu. Lider zespołu Lady Pank, będąc pod wpływem alkoholu, został przez nich sprowokowany i obnażył się przed publicznością wcześniej, pokazując „gest Kozakiewicza”. Działalność zespołu została zawieszona do końca 1986 roku. Andrzej Mogielnicki rozstał się z zespołem. Jan Borysewicz trafił też do aresztu, ale w wyniku amnestii został z niego zwolniony. Incydent ten okazał się początkiem kilkuletniego kryzysu w zespole.
Pozostałe skandale z udziałem Lady Pank z lat 80
Incydent Wrocławski nie jest jedynym skandalem, którego bohaterami byli członkowie Lady Pank. Do historii przeszła afera z bitwą na torty z udziałem pewnego biznesmena. Doszło do niej podczas zakrapianej balangi w pokoju hotelowym w Hotelu Olimpijskim we Wrocławiu. Według Janusza Panasewicza największa draka wybuchła nad ranem, kiedy hotelowa sprzątaczka zobaczyła, co się stało „Powiedziała, że ona tego sprzątać nie będzie i że idzie to zgłosić do recepcji”. Kiedy biznesmen zobaczył, co się stało, przeraził się i zdecydował się zapłacić za szkody. Bohaterem kolejnego skandalu był Kapiszon. Po koncercie w Wałbrzychu chciał razem z perkusistą zjeść w hotelowej restauracji. Niestety usłyszał od właściciela, że nie ma miejsc. Nie byłoby w tym nic dziwnego, gdyby nie to, że na jego oczach znalazł stolik dla obywatela Niemiec. Wściekły Kapiszon postanowił sforsować siłą szklane drzwi, za co trafił na dobę do aresztu. Pozostali członkowie zespołu musieli zapłacić za wstawienie nowych drzwi.
Końcówka lat 80. Początek kryzysu w zespole Lady Pank.
Po reaktywacji grupy w 1987 roku Jan Borysewicz skomponował utwór „Stanie Się Cud” nagrany przez muzyków Lady Pank, Kombi, TSA i Lombardu pod szyldem „Nasz Wspólny Świat”. Dochód ze sprzedaży singla i koncertów pod nazwą „Nasz Wspólny Świat” przekazali na pomoc Krajom Trzeciego Świata. Rok wcześniej i w 1988 roku zespół Lady Pank wydał też ścieżkę dźwiękową do kreskówki „O Dwóch Takich Co Ukradli Księżyc”, z której pochodził kolejny wielki przebój Lady Pank „Marchewkowe Pole”. W 1988 roku wydali również płytę „Tacy Sami”. Pochodziły z niej przeboje takie jak utwór tytułowy oraz utwory „Zostawcie Titanica” i „Mała Wojna”. Teksty na płytę napisali Zbigniew Hołdys, Jacek Skubikowski oraz Grzegorz Ciechowski. Po wyjeździe do USA doszło do rozłamu w zespole a Kapiszon ostatecznie, rozstał się z zespołem.
Historia Lady Pank: Kolejna krótka reaktywacja i wielki przebój Lady Pank „Zawsze Tam Gdzie Ty"
W 1990 Zespół Lady Pank zagrał kilka koncertów na Ukrainie, na jednym z nich oraz na jednym z koncertów w Warszawie zaprezentowali anglojęzyczną wersję utworu „Sztuka Latania”. Wystąpili też na koncercie Rock Opole 1990, który był podsumowaniem lat 80. W tym samym roku ukazał się kolejny sztandarowy przebój Lady Pank „Zawsze Tam Gdzie Ty” promujący płytę pod tym samym tytułem. Pierwotnie ten utwór lider Zespołu Lady Pank nagrał z Amerykańskim wokalistą Paulem Bolgerem. Jan Borysewicz zaprezentował nagranie Jackowi Skubikowskiemu, który początkowo chciał umieścić ten utwór na swojej solowej płycie. Ostatecznie nagranie trafiło do repertuaru Lady Pank a wszystkie teksty na płycie „Zawsze Tam Gdzie Ty” napisał Skubikowski. Teledysk do tytułowego utworu został nakręcony w Chicago. Po występie w Sopocie na koncercie Trzy Dekady Rocka w Polsce zespół ponownie zawiesił działalność.
Historia Lady Pank. Powrót do łask fanów
W międzyczasie z zespołem ostatecznie rozstał się Jarosław Szlagowski, dwa lata wcześniej z zespołu odszedł Edmund Stasiak, który przeszedł do Papa Dance, po czym wraz z perkusistą Perfectu Piotrem Szkudelskim i Pawłem Kukizem stworzył supergrupę Emigranci. Po zawieszeniu działalności Jan Borysewicz zaczął wydawać solowe płyty jako Jan Bo. Panasewicz pracował w USA jako dziennikarz. W 1993 wystąpił gościnnie na koncercie Borysewicza w Stanach. Stało się to punktem zapalnym do reaktywacji Lady Pank. Miejsce Stasiaka, Szlagowskiego oraz basisty Piotra Urbanka, późniejszego basisty Perfectu, który grał z zespołem w latach 1990-91 zajęli Andrzej „Bejbe” Łabędzki, Krzysztof „Kielich” Kieliszkiewicz oraz Kuba Jabłoński. Nagrali w 1994 roku płytę „Na Na”, na którą teksty w większości napisał Bogdan Olewicz, tekściarz zespołu Perfect, na tej płycie jako autor tekstów zadebiutował także Janusz Panasewicz. Instrumentalny utwór „Mała Lady Sara” Borysewicz skomponował dla swojej wnuczki Sary. Pierwszy koncert w nowym składzie zagrali w Warszawskim klubie Van Beethoven.
Historia Lady Pank – kolejne albumy
Pod koniec 1994 zespół Lady Pank zagrał akustyczny koncert w studiu Radia Łódź. Był on transmitowany na antenie TVP 2 a w 1995, został wydany na płycie „Mała Wojna – Akustycznie”. Podczas koncertu oprócz swoich utworów wykonali też utwór „Nie Wierz Nigdy Kobiecie”, który na początku lat 90 wszedł do koncertowego repertuaru zespołu. W międzyczasie zespół zaangażował się w serię koncertów „Wojna z Trzema Schodami” zwracającymi uwagę na problemy osób niepełnosprawnych. Zagrali też na koncercie Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy w Katowicach. W 1996 roku zespół wypuścił dwie płyty „Międzyzdroje” oraz świąteczną „Zimowe Graffiti”. Obie płyty zawierały teksty Janusza Panasewicza. W kolejnym roku wypuścili album z remiksami swoich największych przebojów „W Transie”. Część remiksów zaczęła być grana podczas koncertów. Na prośbę Jacka Skubikowskiego nagrali utwór „Niedawno” znany także pod tytułami „Moje Sny” i „Jest Taki Kraj”, stał się on wyborczym hymnem partii Unia Wolności.
„W Transie — pierwszy i jedyny remix album w historii Lady Pank
Panas jako aktor
W 1997 roku na potrzeby składanki Borysewicza „Być Wolnym” nagrane zostały utwory „Byś Imię Miał” i „Choćby Nie Wiem Co” nagrany wspólnie z Robertem Gawlińskim. W 1998 roku Janusz Panasewicz zagrał rolę Antoniego w filmie „NIC” w reżyserii Doroty Kędzierzawskiej. 10 lat wcześniej zagrał epizod w filmie Jerzego Sztwierni „Oszołomienie”. W tym samym roku zespół wydał kolejną płytę „Łowcy Głów”, z której pochodził kolejny przebój Lady Pank „Znowu Pada Deszcz”. Teksty na płytę napisali Janusz Panasewicz, Jacek Skubikowski i Andrzej Łabędzki (utwór „Mały Rastman”, do którego skomponował również muzykę). Instrumentalny utwór „Dla Alicji” został skomponowany przez Jana Borysewicza na cześć jego córki Alicji. Odcisk jej rączki w białej farbie widnieje od 1997 roku na gitarze Janka. W 1999 roku utwór „Do Moniki L” znalazł się na ścieżce dźwiękowej do filmu „Ajlawju” w reżyserii Marka Koterskiego.
Historia Lady Pank - Nowe Millenium
Wiosną 2000 roku w Studiu Polskiego Radia Im. Agnieszki Osieckiej zespoły Lady Pank i Perfect zagrały koncert z okazji 18 lecia Listy Przebojów Programu Trzeciego. Podczas koncertu Lady Pank, wokalista Perfectu Grzegorz Markowski wykonał z Janem Borysewiczem utwór „Wciąż Bardziej Obcy”. Natomiast podczas koncertu zespołu Perfect Jan Bo i Panas wykonali wspólnie z Grzegorzem „Niewiele Ci Mogę Dać”. Na koniec koncertu oba zespoły wykonały razem utwory „Mniej Niż Zero” i „Chcemy Być Sobą”. We wrześniu tego samego roku ukazał się kolejny album Lady Pank „Nasza Reputacja”, teksty na tę płytę napisali Lider Zespołu Lady Pank, Janusz Panasewicz oraz Krzysztof Jaryczewski, były wokalista zespołu Oddział Zamknięty. Na płycie znalazł się wakacyjny przebój Lady Pank „Słońcem Opętani”. Do utworu powstał animowany teledysk.
18 Urodziny Zespołu i powrót do współpracy z Andrzejem Mogielnickim.
W 2000 roku odbyła się też trasa koncertowa z okazji 18 urodzin zespołu Lady Pank. 30 Listopada 2000 roku w Hali Filmów Fabularnych we Wrocławiu odbył się największy koncert zagrany podczas tej trasy, trwał on łącznie 3 godziny. Gościnnie na koncercie wystąpili Urszula, Paweł Kukiz, Kasia Nosowska, Olaf Lubaszenko, Zbigniew Hołdys oraz członkowie Lady Pank z tzw. Złotego Składu: Edmund Stasiak i Jarosław Szlagowski. Część koncertu została wyemitowana w TVP. Rok później z zespołu odszedł Andrzej Łabędzki a na koncertach, zastąpił go Michał Sitarski, który gra z zespołem do dziś. W 2002 roku na składance „Besta Besta” wydanej z okazji 20 lecia istnienia zespołu znalazły się dwa nowe utwory „Konie w Mojej Głowie” i „7-me Niebo Nienawiści”. Były to pierwsze od 1986 roku utwory z tekstami Mogiela. Co ciekawe utwory na składankę zostały wybrane w głosowaniu internetowym. Zagrali też koncert w Sopocie z okazji startu kanału MTV Classic.
Projekt „Borysewicz/Kukiz”
W 2003 roku Jan Borysewicz wraz z wokalistą Pawłem Kukizem znanym z zespołów Aya RL, Piersi i Emigranci nagrał wspólną płytę „Borysewicz/Kukiz”. Album był promowany singlami „Jeśli Tylko Chcesz”, „Bo Tutaj Jest Jak Jest” i „Jest Taki Dzień”. Album znalazł się na pierwszym miejscu listy najlepiej sprzedających się płyt w Polsce. Utwory „Jeśli Tylko Chcesz” i „Niby Jestem niby nie” znalazły się na ścieżce dźwiękowej do filmu „E=Mc2”. W nagraniu płyty udział wzięli perkusista Lady Pank Kuba Jabłoński, basista Wojciech Pilichowski współpracujący wcześniej z Borysewiczem i klawiszowiec Rafał Paczkowski, który był też producentem płyty, a także producentem kilku albumów Lady Pank. W 2021 roku lider zespołu Lady Pank wypowiedział się negatywnie o Kukizie przy okazji ustawy „Lex TVN” „Nawet jak był on moim kolegą nie można było na niego liczyć”. W podobnych słowach wypowiedział się wokalista Lady Pank.
„Dla emerytów nie gramy”. Kolejny wielki skandal z udziałem Borysewicza
Rok później podczas koncertu w Sulęcinie w ramach Międzynarodowych Spotkań na Sulęcińskim Rynku doszło do skandalu z udziałem Jana Borysewicza. Widząc pod sceną ławki, na których siedzieli zagraniczni goście oraz członkowie lokalnych władz powiedział do mikrofonu „Wy tam, w tych garniturach, wypier…ć z tych ławek! Dla emerytów nie gramy!” Wdał się również w kłótnie z burmistrzem Sulęcina a sam zespół, przybył na koncert z godzinnym opóźnieniem. Jak tłumaczył później menadżer zespołu „Stwarzanie sztucznego dystansu dzielącego zespół od publiczności jest lekceważeniem tej publiczności […] Nie może być tak, że władza robi imprezę dla samej siebie a publiczność, stanowi tylko tło”. W tym samym roku zespół wydał kolejny album studyjny „Teraz”. Pochodzi z niego kolejny wielki przebój Lady Pank „Stacja Warszawa”. W grudniu 2005 roku Jan Borysewicz przeszedł drugi zawał serca, który zmusił go do kilkumiesięcznej przerwy od koncertów. Następstwem zawału była również częściowa zmiana trybu życia lidera zespołu.
Incydent z butelką w Pruszczu Gdańskim
Kolejny skandal związany z zespołem dotyczy Panasa. Cała sytuacja miała miejsce 9 czerwca 2007 roku w Pruszczu Gdańskim podczas koncertu zespołu Lady Pank w ramach dni Pruszcza. Podczas wykonywania piosenki „Vademecum Skauta” Panasewicz będący pod wpływem alkoholu rzucił z rozpędu butelką pełną wody w tłum. Podbił nią oko 24-letniej fotoreporterce. Ekipa fotografów miała pozwolenie na robienie zdjęć członkom zespołu podczas wykonywania pierwszych trzech piosenek. Sprawa była szeroko komentowana w mediach. Za swój występek wokalista trafił do sądu. Wyrok zobowiązywał Janusza Panasewicza do pokrycia kosztów sądowych i wypłacenia poszkodowanej reporterce grzywny w wysokości 13 tysięcy zł.
Historia Lady Pank: 25 lecie istnienia
W tym samym roku Lady Pank obchodził 25-lecie istnienia i wydał płytę „Strach Się Bać” Był to pierwszy od 1986 roku album zespołu z tekstami napisanymi wyłącznie przez Mogielnickiego. W czerwcu 2007 roku zespół odsłonił swoją gwiazdę w Alei Gwiazd Polskiej Piosenki w Opolu. W 2008 roku później wokalista Lady Pank wydał pierwszy solowy album zatytułowany po prostu „Panasewicz.” Wtedy też uruchomiono radio internetowe „RMF Lady Pank” w serwisie RMFon. Tym samym zespół Lady Pank stał się pierwszym w historii polskiej muzyki wykonawcą z radiem w całości poświęconym jego twórczości. W tym samym roku Michał Sitarski oraz Kuba Jabłoński powołali do życia zespół Freedom. Cztery lata wcześniej wg Google Zeitgeist (Obecnie Google Trends) fraza Lady Pank została umieszczona na 10 miejscu w rankingu najczęściej wyszukiwanych fraz w polskim Internecie. W 2010 roku lider zespołu Lady Pank reaktywował po latach projekt Jan Bo wydając album studyjny „Miya”
Historia Lady Pank: Trzecia dekada istnienia.
W 2011 roku zespół Lady Pank wydał kolejny album studyjny zatytułowany „Maraton”. Album pokrył się złotem, docierając do pierwszego miejsca listy sprzedaży płyt. Rok później ukazała się płyta „Symfonicznie” z zapisem koncertu w Spodku w Katowicach z Orkiestrą Symfoników Gdańskich. W międzyczasie Krzysztof „Kielich” Kieliszkiewicz wydał pierwszy solowy album „Dziecko Szczęścia”. W ramach 30 lecia istnienia zagrali trasę z Orkiestrą Symfoników Gdańskich. Janusz Panasewicz wydał drugi solowy album zatytułowany „Fotografie” z kompozycjami Johna Portera. Rok później Kielich również wydał drugi album solowy „Drapacz Chmur” a zespół Lady Pank w tym samym roku, wydał koncertową płytę „Akustycznie”.
Afera Tarnobrzeska. Niedysponowany Panasewicz na koncercie.
Latem 2014 roku podczas koncertu Lata z Radiem w Tarnobrzegu doszło do kolejnego skandalu z udziałem Janusza Panasewicza. Jego stan na scenie wskazywał na bardzo duże spożycie alkoholu. Podczas koncertu nie pamiętał też słów piosenek, fałszował i używał do mikrofonu niecenzuralnych słów. Następstwami afery były brak zapłaty dla zespołu za koncert oraz wykreślenie zespołu Lady Pank z line-upu koncertu Lata z Radiem w Ustce. Również część ludzi z branży potępiła zachowania Panasa. W obronie Panasewicza stanął wówczas Zbigniew Wodecki, mówiąc „Co tu dużo gadać — to jest rock & roll […] Zespół The Rolling Stones wyczyniał numery, które wołały o pomstę do nieba, a jakoś dalej funkcjonuje jako ikona gatunku” Sam zainteresowany przeprosił za swoją nie dyspozycyjność. Od tego czasu skończył z napojami wyskokowymi i deklaruje się jako abstynent.
Historia Lady Pank: 35 lecie istnienia
W 2016 roku zespół Lady Pank świętował 35 lecie istnienia na polskiej scenie muzycznej. Z tej okazji wydał kolejny album studyjny zatytułowany „Miłość i Władza” promowany singlami „Miłość”, w teledysku do tego utworu gościnnie wystąpiła aktorka Olga Bołądź, „Władza”, „Trochę Niepamięci” i „Sterowany” wydanym na reedycji albumu. Wyruszyli również w dwie trasy koncertowe „35 lat” oraz „35 lat-akustycznie”. Teksty na płytę napisali Bogdan Olewicz i Wojciech Bryski współpracujący wcześniej z Janem Borysewiczem oraz zespołem Ira. W międzyczasie lider zespołu Lady Pank jako Jan Bo wydał kolejną płytę studyjną „Kawa i Dym”. W 2015 roku wydał również wspólny album z wokalistą Rafałem Brzozowskim. W 2017 roku wydali drugą część świątecznej płyty „Zimowe Graffiti”.
Historia Lady Pank: LP1 – 35 lecie wydania debiutanckiej płyty.
W 2018 przypadała wyjątkowa rocznica dla zespołu. Minęło wtedy 35 lat od wydania debiutanckiej płyty. Z tej okazji zespół Lady Pank wydał remake płyty zatytułowany „LP1”. Utwory zostały nagrane podobnie na podobnym sprzęcie, na którym nagrywano płytę w 1983 roku. Do nagrania płyty zostali zaproszeni gościnnie: Grzegorz Markowski, Lech Janerka, Maciej Maleńczuk, Artur Rojek, Kasia Kowalska, Kasia Nosowska, Piotr Rogucki, Tomasz Organek, Marcin Wyrostek i Krzysztof Zalewski. Na albumie znalazły się także utwory niewydane na oryginalnej płycie. W ramach promocji projektu odbyła się trasa „LP1”, na której prezentowano materiał z tej płyty. W tym samym roku podczas festiwalu Sopot Top Of The Top Festival wspólnie z Organkiem, Maleńczukiem, Kowalską, Organkiem i Małgorzatą Ostrowską zaprezentowali część materiału z płyty oraz w hołdzie dla Kory wykonali utwór „Krakowski Spleen”. W Olecku odsłonięto ławkę z rzeźbą Panasa. Rok później Jan Borysewicz otrzymał statuetkę „Człowieka Ze Złotym Uchem” podczas festiwalu Soundedit 2019.
Historia Lady Pank: 40 lecie istnienia zespołu Lady Pank
W 2020 roku z powodu wybuchu pandemii koronawirusa planowana trasa koncertowa „The Best Of” została odwołana. Latem zespół wyruszył w wakacyjną trasę „Strach Się Bać”. Na początku 2021 roku ukazała się płyta „LP40” nagrana z okazji 40 lecia istnienia zespołu. Teksty na płytę napisali Andrzej Mogielnicki, Wojciech Bryski, Jan Borysewicz i wokalista zespołu Muchy Michał Wiraszko. Teledysk do trzeciego singla z płyty „Drzewa” porusza problem depresji i zaburzeń psychicznych podczas pandemii i statystyki z tym związane. Pod koniec 2021 roku ukazała się solowa płyta Janka „Wszystkie Oblicza Jana Borysewicza” W 2022 we Wrocławiu, rodzinnym mieście Jana Borysewicza na ulicy Łaziennej odsłonięto Małą Lady Punk. Krasnala wykonanego w hołdzie zespołowi. Zespół Lady Pank zagrał również koncert MTV Unplugged.
Na tym nie koniec. Miejmy nadzieję, że „Polscy Rolling Stonesi” jeszcze nie raz nas czymś zaskoczą.
Artykuł napisany okiem fana zespołu Lady Pank
Rozkminił: Rafał Bojarski
Redakcja: Rafał Bojarski
Grafika: Rafał Mazurek