Chcesz wiedzieć jakie są najwyższe szczyty górskie świata, co to jest Korona Świata i jakie są największe góry na poszczególnych kontynentach?
w

Najwyższe szczyty górskie świata

Interesujesz się geografią? To świetnie! Przygotowaliśmy dla ciebie całą serię pytań i odpowiedzi dotyczących najwyższych szczytów górskich świata i najniebezpieczniejszych gór na Ziemi.

Gdzie znajduje się najwyższy górski szczyt na Ziemi? W jakim paśmie górskim? Jakie są najwyższe szczyty kontynentów? Jakie mają wysokości? Kiedy i przez kogo zostały zdobyte po raz pierwszy? Dzięki nam zdobędziesz odpowiedzi na te pytania i poznasz najwyższe szczyty górskie świata! A czy wiesz co znaczy termin Korona Ziemi i które z najwyższych szczytów kontynentów są najtrudniejsze do zdobycia?

Miejsce 7.  Najwyższy szczyt Australii

Najwyższym szczytem Australii jest Góra Kościuszki, położona w Alpach Australijskich na południowym wschodzie kontynentu. Jej wysokość wynosi 2230 metrów nad poziomem morza. Po raz pierwszy została zdobyta przez polskiego podróżnika Pawła Edmunda Strzeleckiego 12 marca 1840 roku. To właśnie on odkrył górę i nadał jej nazwę na cześć polskiego bohatera narodowego.

Najwyższe szczyty górskie świata

Miejsce 6. Najwyższy szczyt Europy

Jaki jest najwyższy szczyt Europy? To oczywiście Mont Blanc, leżący w Alpach na granicy Włoch i Francji, niedaleko popularnego ośrodka sportów zimowych Chamonix. Wysokość szczytu wynosi 4810 metrów nad poziomem morza. Jako pierwsi szczyt zdobyli  poszukiwacze kryształów, Francuzi Jacques Balmat i  Michael Paccard 8 sierpnia 1786 roku. Nazwa „Mont Blanc” w języku francuskim oznacza „białą górę”. Najwyższy szczyt Alp zwany jest „Dachem Europy”. Nic więc dziwnego, że jest jednym z najwyższych szczytów górskich świata

Miejsce 5. Najwyższy szczyt Antarktydy 

Na najzimniejszym kontynencie najwyższym szczytem jest Masyw Vinsona, położony na zachodzie w górach Ellswortha, czyli w najwyższych górach Antarktydy. Ma wysokość 4892 metrów nad poziomem morza. Szczyt został po raz pierwszy zdobyty 18 grudnia 1966 roku przez grupę amerykańskich alpinistów prowadzoną przez Nicholasa Clincha. Najwyższy szczyt Antarktydy jest pokryty lądolodem ze wszystkich stron. Nazwany został na cześć amerykańskiego polityka Carla Vinsona, znanego ze wspierania badań naukowych w tej części świata.

Najwyższe szczyty górskie świata

Miejsce 4. Najwyższy szczyt świata w Afryce

Najwyższy punkt Afryki – Kilimandżaro – jest położony na granicy Kenii i Tanzaniii. Wysokość szczytu wynosi 5895 metrów nad poziomem morza. Kilimandżaro zostało po raz pierwszy zdobyte przez niemieckiego geologa Hansa Meyera 5 października 1889 roku. Jest to jedyne miejsce w Afryce, gdzie znajduje się lodowiec. Nazwa góry jest połączeniem dwóch słów z języka zamieszkujących jego okolicę plemion – „kilima” oznaczającego właśnie „góra” i „njiaro” oznaczającego „karawana”. 

Miejsce 3. Ameryka Północna

 W Ameryce Północnej najwyższym szczytem górskim jest Denali. Może niektórzy z was znają go pod inną nazwą, jako góra McKinley? Położona jest w Stanach Zjednoczonych, w stanie Alaska. Jej wysokość wynosi 6195 metrów nad poziomem morza. 7 czerwca 1913 roku szczyt zdobyła grupa amerykańskich alpinistów dowodzona przez Hudsona Stucka. Było to ciężkie, ze względu na to, że szczyt najwyższej góry Ameryki Północnej jest stale pokryty lodowcem.

Nazwa Denali pochodzi z języka miejscowego plemienia rdzennych Amerykanów – Atapasków i oznacza „wysoki”. Nazwa Mount McKinley została nadana na cześć Williama McKinleya, 25. prezydenta Stanów Zjednoczonych. 

Najwyższe szczyty górskie świata

Miejsce 2. Najwyższy szczyt Ameryki Południowej

Najwyższym szczytem Ameryki Południowej i jednocześnie najwyższym szczytem obu Ameryk jest położona w Argentynie Aconcagua. Ma 6961 metrów wysokości. Po raz pierwszy została zdobyta przez szwajcarskiego alpinistę Matthiasa Zurbriggena 14 stycznia 1897 roku. Nazwa Aconcagua została wzięta od słowa  „acconcahuac”, pochodzącego z języka keczua (miejscowego plemienia indiańskiego), oznacza ono „kamienny strażnik”. 

Miejsce 1. Azja i najwyższy szczyt górski świata

Jaki jest więc najwyższy szczyt górski świata?Najwyższym szczytem górskim Azji i jednocześnie najwyższym szczytem na Ziemi jest Mount Everest, zwany inaczej Czomolungma. Czy wiedziałeś, że jest on położony w Himalajach, na granicy Nepalu i Chin? Wysokość Mount Everest wynosi 8848 metrów nad poziomem morza. Szczyt został po raz pierwszy zdobyty 29 maja 1953 roku przez 2 alpinistów: nowozelandczyka Edmunda Hillary’ego i Nepalczyka Tenzinga Norgay’a. Nazwa Mount Everest została nadana na cześć walijskiego geografa George’a  Everesta. Nazwa Czomolungma pochodzi z języka tybetańskiego i oznacza „Bogini Matka Śniegu lub „Bogini Matka Ziemia”.

Choć Mount Everest jest najwyższym szczytem, jego zdobycie jest łatwiejsze niż pozostałych szczytów gór o podobnej wysokości. Ciśnienie atmosferyczne na szczycie Mount Everestu jest tak niskie, że woda wrze tam w temperaturze około 70 stopni. Większość najwyższych górskich szczytów świata znajduje się na terenie Azji, drugim najwyższym szczytem na Ziemi jest chociażby K2, najwyższa góra w łańcuchu Karakorum. Nie zapominajmy też o najwyższym szczycie Kaukazu, górze Elbrus. Szczyt Elbrusa ma 5642 metrów wysokości.

Najwyższe szczyty górskie świata

Ciekawostki. Szczyty Korony Ziemi

Jakie góry tworzą Koronę Ziemi? Są to najwyższe szczyty kontynentów, siedem najwyższych gór jakie widzieliśmy w zestawieniu powyżej. Ale czy tylko? Ze względu na spory niektórych naukowców na liście najwyższych szczytów poszczególnych części świata jest aż dziewięć pozycji. Nie jest pewne, czy górę Elbrus należy zakwalifikować do najwyższych gór Europy czy Azji. Pondato, problematyczne jest też wyznaczenie największej góry Australii i Oceanii. Według niektórych badaczy będzie to Punack Jaya. Szczyt ten znajduje się w Nowej Gwinei. Góra ma aż 4892 metrów powyżej poziomu morza.

Kto po raz pierwszy zdobył Koronę Ziemi, czyli najwyższe szczyty górskie świata? W wersji lekkiej (bez Punack Jaya) był to amerykański aplinista Richard Bass, doknał tego w 1985 roku. Rok później Reinhold Messner ponadto zdobył najwyższą górę Nowej Gwinei, w ten sposób jako pierwszy wspiął się na wszystkie te szczyty. Pewnie zachodzicie w głowę ile Polaków zdobyło Koronę Ziemi? Aż 26! Mamy się czym chwalić!

Drugie najwyższe szczyty to z kolei tzw. Koronka Ziemi.

Najgroźniejsze góry na Ziemi. Czy są to właśnie najwyższe szczyty górskie świata?

Zdobycie najwyższych szczytów wiąże się z wieloma przygotowaniami, ale także niebezpieczeństwami. Jakie góry zasługują na miano najgroźniejszych gór świata? Z całą pewnością Annapurna I. Na wysoki współczynnik śmierci wspływają częste lawiny, nieprzyjazna pogoda i duża rozległość góry. Bardzo niebezpieczny jest też drugi najwyższy szczyt Azji, czyli K2 oraz nazywany „ludojadem” Nanga Parbat zlokalizowany w Himalajach.

Najwyższe szczyty górskie świata

 

Redakcja i optymalizacja SEO – Natalia Biegaleska

Grafika – Patrycja Mazur

Zgłoś nadużycie

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

GIPHY App Key not set. Please check settings

Jeśli zastanawiasz się, ile jest krajów w Europie, wyjaśnimy ci wszystko od A do Z! Dowiesz się też, jakie kraje zrzesza UE i wiele innych ciekawostek.

Ile jest krajów w Europie?

Rozważasz pójście na studia politologiczne? Przeczytaj ten artykuł i przekonaj się co mają ci do zaoferowania nauki polityczne!

Jak wyglądają studia politologiczne?