Ile właściwości herbaty znasz? Chińczycy już od tysiącleci piją herbatę, jej kultura jest niezwykle rozległa i bogata. Poznaj ich z nami! Poczytaj sobie!
w ,

Poznaj właściwości herbaty

Porównanie właściwości sześciu rodzajów chińskich herbat – jak wybrać tę najzdrowszą?

Jeszcze nie poznałeś właściwości herbaty? Chińczycy już od tysiącleci piją herbatę, jej kultura jest niezwykle rozległa i bogata, a rodzaje liści, z których przyrządza się herbatę, występują pod wieloma postaciami. W Chinach wyróżnia się sześć głównych rodzajów herbaty: niebieską, zieloną, czarną, białą, żółtą i ciemną. Ze względu na różne procesy ich produkcji, mają one odmienne właściwości, a także zastosowanie i skuteczność. Jak zatem, mając na uwadze cechy różnych herbat, dobrać tę odpowiednią i jak wybrać taką, która będzie najzdrowsza? Dzisiaj skorzystam z okazji, by omówić z Wami ten temat!

Działanie sześciu głównych herbat jest praktycznie takie samo: zmniejszają ryzyko chorób sercowo-naczyniowych, wspomagają utratę wagi, opóźniają starzenie, działają pozytywnie na cerę, mają działanie przeciwzapalne i przeciwbakteryjne, chronią przed promieniowaniem, posiadają właściwości antynowotworowe, zapobiegają udarowi cieplnemu poprzez regulowanie temperatury, przeciwdziałają cukrzycy, wspomagają trawienie, chronią przed próchnicą, orzeźwiają, działają moczopędnie, pobudzają oraz chronią oczy. W tym artykule zostaną omówione najbardziej widoczne cechy w poszczególnych herbatach.

Polecane rozkminki

1. Oolong - właściwości herbaty

właściwości herbaty właściwości herbaty zielonej właściwości herbaty białej właściwości herbaty czarnej zielona herbata właściwości biała herbata właściwości herbata oolong właściwości żółta herbata właściwości

Pożądane właściwości herbaty oolong: Utrata wagi

Herbata oolong jest herbatą półfermentowaną. Do herbat oolong zaliczamy herbaty takie jak Tieguanyin oraz Da Hong Pao. Ze względu na sposób zbioru, wraz z ilością liści wzrasta zawartość polifenoli w herbacie, które mają działanie przeciwstarzeniowe, odchudzające oraz pobudzające. Spośród omawianych w tym artykule herbat, efekt odchudzający jest najbardziej widoczny przy herbacie oolong.

2. Zielona - właściwości herbaty

Pożądane właściwości herbaty zielonej: Wybielanie

Zielona herbata nie przechodzi przez proces fermentacji. Do tej odmiany zaliczamy herbaty Longjing, Biluochun, Xinyang Maojian i tym podobne. Katechiny zawarte w zielonej herbatach zapobiegają rakowi skóry, który jest wywoływany przez promieniowanie słoneczne UVB. Polifenole zawarte w herbacie są substancjami rozpuszczalnymi w wodzie, a przemywanie twarzy herbatą oczyszcza ją z sebum oraz zwęża pory. Częste picie zielonej herbaty uodparnia organizm na promieniowanie, ma działanie wybielające oraz pielęgnujące skórę. Kofeina znajdująca się w liściach stymuluje centralny układ nerwowy organizmu, wzmacnia proces pobudzenia kory mózgowej, odświeża i energetyzuje.

3. Czarna - właściwości herbaty

właściwości herbaty właściwości herbaty zielonej właściwości herbaty białej właściwości herbaty czarnej zielona herbata właściwości biała herbata właściwości herbata oolong właściwości żółta herbata właściwości

Pożądane właściwości herbaty czarnej: Rozgrzanie żołądka

Czarne herbaty zaliczają się do herbat fermentowanych; wśród nich znajdują się herbaty takie jak Lapsang souchong, herbata cejlońska itd. Czarna herbata jest z natury rozgrzewająca, wspomaga usuwanie wydzieliny, trawienie oraz pobudza apetyt. Ta herbata jest zdecydowanym typem dla ludzi ze słabym żołądkiem oraz śledzioną, dlatego właśnie po nią powinny sięgać te osoby. Picie czarnej herbaty ma widoczne korzyści zdrowotne, oprócz działania rozgrzewającego oraz wspomagającego trawienie, ma też działanie orzeźwiające i pobudzające.

4. Biała - właściwości herbaty

właściwości herbaty właściwości herbaty zielonej właściwości herbaty białej właściwości herbaty czarnej zielona herbata właściwości biała herbata właściwości herbata oolong właściwości żółta herbata właściwości

Pożądane właściwości herbaty białej: Działanie przeciwzapalne

Biała herbata jest lekko fermentowana, zaliczamy do niej herbaty Gongmei, Bai Mudan i tym podobne. Ze względu na stosunkowo prosty proces produkcji, który jest ograniczony do minimalnej ilości kroków, biała herbata w dużym stopniu zachowuje swoje składniki odżywcze. Wpływa pozytywnie na poprawę wzroku, ochronę wątroby oraz utrzymanie prawidłowego poziomu cukru we krwi. Dawniej, w miejscu pochodzenia białej herbaty, miejscowi ludzie używali jej do zmniejszania gorączki i stanów zapalnych, usuwania toksyn, przeciwdziałaniu udaru cieplnego, a także przy zapaleniu dziąseł. leczeniu odry i innych chorób. Biała herbata ma również terapeutyczny wpływ na zapalenie gardła.

5. Źółta - właściwości herbaty

właściwości herbaty właściwości herbaty zielonej właściwości herbaty białej właściwości herbaty czarnej zielona herbata właściwości biała herbata właściwości herbata oolong właściwości żółta herbata właściwości

Pożądane właściwości herbaty żółtej: Działanie przeciwnowotworowe

Żółta herbata jest herbatą lekko fermentowaną. Do tej odmiany zaliczamy Junshan Yinzhen, Guandong Dayeqing itp. Herbaty te mają między innymi działanie antytoksyczne, dobrze wpływają na śledzionę oraz żołądek i wspomagają trawienie. Herbata żółta jest bogata w polifenole, aminokwasy, cukry rozpuszczalne, witaminy i inne składniki odżywcze, co ma oczywisty wpływ na zapobieganie i leczenie raka przełyku. Ponadto, ponad 85% naturalnych substancji w świeżych liściach żółtej herbaty zostaje zachowanych. Mają one szczególne znaczenie w profilaktyce oraz w leczeniu nowotworów, działają odkażająco oraz przeciwgorączkowo. To odróżnia je od innych herbat.

6. Właściwości herbaty ciemnej

wlasciwosci herbaty ciemnej

Pożądane właściwości herbaty ciemnej: Zapobieganie cukrzycy

Ciemna herbata jest herbatą o mocnym poziomie fermentacji. Przykładem jest gatunek Pu-erh, Hubei Qingcha itp. Herbata ta jest typem zdrowotnego naparu o niskiej zawartości kofeiny (dzięki czynnikom takim jak wysoka dojrzałość surowców, suszenie nad ogniem itd.) W porównaniu z napojami takimi jak cola oraz innymi herbatami, ciemna herbata nie ma wpływu na proces zasypiania. Obniża za to zawartość cholesterolu we krwi, przeciwdziała cukrzycy oraz procesowi starzenia się.

Wszystkie rodzaje herbat mają przeróżne działania. Znalezienie odpowiedniej herbaty może korzystnie wpłynąć na zdrowie Wasze oraz Waszych rodzin.

Zgłoś nadużycie

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

GIPHY App Key not set. Please check settings

włoskie filmy komedie komedia najlepsza

Najlepsze włoskie komedie, które musisz obejrzeć!

najstraszniejsze horrory netflix najstraszniejszy horror na świecie 2020 2021

Najstraszniejsze horrory na świecie