Przeszukaliśmy włoski internet, żeby poznać sekret jak w domowych warunkach zrobić dobre ciasto na pizzę włoską. Udało nam się zebrać najważniejsze informacje i sekrety o prawdziwej włoskiej pizzy. Jeżeli kochasz pizzę to Twój świat już nigdy nie będzie taki sam. Zapraszamy do podróży po autentycznych Włoszech. Prawdziwa włoska pizza zawiera jeden sekretny składnik, który jest w Polsce łatwo dostępny i sprawi, że pizza zrobiona w domu będzie smakowała jak z Twojej ulubionej pizzerii. Poznaj autentyczny przepis na ciasto do pizzy, prosto z Włoch.
Zapinaj pasy, jedziemy! 😎🍕
Jak zrobić dobre Ciasto na Pizzę?
Ta dzisiejsza prawdziwa włoska pizza składa się z kilku prostych, ale bardzo istotnych składników. Tak samo jak u nas również we Włoszech to babcie wiodą prym w przyrządzaniu tradycyjnych potraw. Jaki jest więc sekretny składnik oraz prawdziwy babciny przepis na włoską pizzę?
Pizzę może każdy przygotować w domowych warunkach. Oczywiście nie chodzi nam o wsadzenie mrożonej sklepowej pizzy do piekarnika, tylko o nieco bardziej ambitne przygotowanie pizzy od podstaw. Najważniejsze w tym wszystkim jest odpowiednie ciasto na pizzę. To w nim tkwi cały sekret udanej pizzy.
Jak zrobić włoską pizzę? Jakie składniki są potrzebne oraz jaki jest sekret każdej włoskiej babci? Poznaj kilka autentycznych przepisów prosto z Włoch oraz listę idealnych składników do kupienia w Polsce, które sprawią, ze Twoja domowa pizza będzie smakowała jak prawdziwa włoska pizza.
Jaka jest historia pizzy?
Co ciekawe, neapolitańska pizza z początku XVII wieku wcale nie przypominała tej znanej nam dzisiaj. Pizzą nazywano wtedy ciasto na chleb, zapiekane w piecu opalanym drewnem, posmarowane pastą z czosnku, smalcem i posypane solą gruboziarnistą. Bogatsza wersja ówczesnej pizzy zawierała także bazylię i ser caciocavallo. Wygląd oraz smak dzisiejszej pizzy zawdzięczamy głównie hiszpańskim kolonizatorom, którzy przywieźli z Peru pomidory.
Pierwsza tradycyjna, włoska pizza znana na całym świecie, serwowana z pomidorami i mozzarellą, powstała pod koniec XIX wieku. Swój debiut zaliczyła w 1889 roku w Neapolu, podczas wizyty ówczesnych władców Włoch – króla Umberta I i królowej Margherity.
Autentyczny włoski przepis na ciasto na pizzę by Esposito
Wieść głosi, że Raffaele Esposito, najlepszy pizzerman owych czasów, przygotował dla królewskiej pary trzy pizze:
- pizza alla Mastunicòla (ze smalcem, serem i bazylią),
- pizza alla Marinara (pizza marynarska – z pomidorami, czosnkiem, oliwą i oregano) oraz
- trójkolorową pizzę z bazylii, sera mozzarella i pomidorów, która wyglądem przypominała flagę Włoch.
Królowa była zachwycona ostatnią pizzą i z tego powodu została ona nazwana na jej cześć “pizza Margherita”.
Po tym wydarzeniu w Neapolu rozpoczyna się szał na pizzę, który od razu rozprzestrzenia się we Włoszech i na całym świecie.
Przepis na ciasto do pizzy, jaki jest sekret?
Bez wątpienia liczy się wysoka jakość produktów, z której wykonywana jest tradycyjna włoska pizza. Co ciekawe, powstała nawet specjalna Akademia Pizzy Neapolitańskiej, która strzeże jej autentycznego smaku i pilnuje nienaruszalnych reguł wypiekania. Działanie Wolskiej Akademii Pizzy sprzyja amatorom włoskiej pizzy, którzy pewni wysokiej jakości produktów, mają pewność, że spożywają autentyczną, certyfikowaną włoską pizzę. Pizzermani zaś mogą się w Akademii nauczyć tradycyjnych przepisów i tym samym podnieść swoje kwalifikacje na kursach i dzięki temu rozsławiać na całym świecie prawdziwą włoską pizzę, która bez wątpienia stała się najsłynniejszym włoskim produktem eksportowym.
Dlaczego włoska pizza nazywa się “pizza”?
Inna teoria oddala słowo pizza od Neapolu, w którym już w XIX wieku wyrabiano to przepyszne, uwielbiane przez wszystkich drożdżowe ciasto z pomidorami i mozzarellą. Według tej teorii “pizza” może pochodzić z longobardzkiego lub gotyckiego “bizzo”, co oznaczało “kawałek chleba lub „focacci”. W czasach germańskich było ona nadzwyczaj popularne pomiędzy Spoleto i Benewentem (dwoma miastami na południu Włoch).
Uwielbiana przez językoznawców teoria głosi, że wyraz pizza pochodzi od greckiego “pita”. Słowo pita określa okrągłe chlebki i dania podobne do popularnych na Bałkanach cienkich placków z mięsem i warzywami. Szczególnie lubiane były one w Turcji, skąd pochodzi również uwielbiany przez Polaków kebab.
Jak zrobić idealne ciasto na pizzę włoską w domu?
Przygotowanie ciasta na pizzę, jakie znamy z pizzerii, nie jest skomplikowane. Wystarczy przestrzegać kilku prostych kroków, żeby w warunkach domowych przygotować idealne ciasto na pizzę, które będzie smakowało jak prawdziwa włoska pizza, zrobiona przez doświadczonego pizzermana.
Obok makaronu, tradycyjna włoska pizza, to jeden z najbardziej znanych włoskich przepisów na świecie. Należy do kategorii produktów drożdżowych, a jej podstawowe ciasto składa się z kilku prostych składników: mąki, wody, oliwy, soli i drożdży.
Ciasto na pizzę włoską - przepis
- 500 g mąki typu 00 (można ją kupić na przykład w marketach typu Carrefour, Piotr i Paweł lub na Allegro. Można też użyć mąki Manitoba dostępnej tutaj
- 7 g świeżych drożdży piwnych (lub 3 g suchych drożdży piwnych )
- 10 g oliwy z oliwek
- 350 ml wody mineralnej w temperaturze pokojowej
- 8 g soli
Ciasto na pizzę autentyczny
Poznajcie bardzo prosty i autentyczny przepis na idealne ciasto na pizzę. Do miski wsypujemy przesianą mąkę i dodajemy drobno pokruszone drożdże piwne. Całość mieszamy za pomocą drewnianej łyżki. Następnie stopniowo dolewamy wodę, tak, by wszystkie składniki się połączyły. Później, cały czas mieszając, dodajemy sól i oliwę z oliwek.
Taki rodzaj ciasta, zmieszany pobieżnie, nazywamy ciastem “no knead”, czyli ciastem “bez ugniatania”. Miskę przykrywamy folią spożywczą i odstawiamy do wyrośnięcia na 30 minut.
Najlepszym rozwiązaniem byłoby wstawienie ciasta do piekarnika na tryb “wyłączony piekarnik”, to jest o stałej temperaturze 26 – 28°C. Jeśli jednak nie posiadasz tej funkcji, możesz zawinąć miskę w koc i odstawić ciasto w ciepłe miejsce z dala od przeciągów.
Po tym czasie przenosimy ciasto na blat i “składamy” je z 4 stron. Następnie “zamykamy” je 3 razy, ciągnąc jednocześnie do siebie. Jeżeli na początku konsystencja ciasta będzie lepka, podsyp je mąką. Ciasto przekładamy z powrotem do miski, przykrywamy folią i odstawiamy na kolejne 20 minut do wyrośnięcia. Cały proces powtarzamy jeszcze dwa razy, a ostatnim razem skrapiamy ciasto olejem i odstawiamy do wyrośnięcia na co najmniej 3 godziny.
Ciasto na pizzę autentyczny włoski przepis - ile czekać?
Przepis na włoską pizzę jak u babci
Babcina włoska pizza jest miękka, puszysta i bardzo lekka. Można ją upiec zarówno w domowym piekarniku, jak i w piecu do pizzy.
Przepis na włoską pizzę zawiera jeden sekretny składnik. Są nim drożdże piwne. Gdy włoskie babcie przygotowują chleb lub pizzę, w przepisie nigdy nie może ich zabraknąć. To właśnie drożdże piwne są kluczem do sukcesu neapolitańskich pizzermanów i sprawiają, że pizza jest delikatna i lekkostrawna, a także miękka nawet przez kilka dni (o ile tak długo się ustoi).
Włoskie babcie tradycyjnie przygotowują drożdże zawsze dzień przed pieczeniem pizzy. Dopiero następnego dnia wyrabia się z nimi ciasto na pizzę i odstawia je do wyrośnięcia. Pizza przygotowana według receptury włoskiej babci jest niesamowicie pyszna, i co najważniejsze absolutnie domowa i do przygotowania w każdej kuchni.
Tradycyjna włoska pizza - przepis
Sekretny składnik
To właśnie drożdże piwne są kluczem do sukcesu neapolitańskich pizzerów i sprawiają, że pizza jest delikatna i lekkostrawna, a także miękka nawet przez kilka dni.
Przepis na ciasto do pizzy? Przepis od włoskiej babci
Przepis na włoską pizzę, który przedstawiamy poniżej, pochodzi z autentycznego notatnika włoskiej babci z rodzinnymi przepisami przekazywanymi z pokolenia na pokolenie, dlatego pilnuj go jak oka w głowie! 😉
Do przygotowywania ciasta na pizzę włoska babcia używa tylko i wyłącznie mąki typu 00 oraz odrobiny oliwy z oliwek, dzięki czemu pizza jest niesłychanie miękka i pachnąca.
Ciasto na pizzę włoską - czego potrzebujesz!
Do przygotowania drożdży (dzień wcześniej):
- 15 g świeżych drożdży piwnych lub 7 g suchych drożdży piwnych*
- 50 g mąki typu 00*
- 50 g letniej wody
- 1 łyżeczka cukru
Do przygotowania ciasta na pizzę:
- 950 g mąki 00
- 500 g letniej wody
- 50 g oliwy z oliwek
- 30 g soli
Do przygotowania sosu:
- passata pomidorowa (do smaku)*
- mozzarella di bufala (do smaku)
- oliwa z oliwek (do smaku)
- wybrane przez siebie dodatki na pizzę
*na końcu tekstu podaliśmy przykładowe miejsca, w których można kupić autentyczne włoskie składniki na pizzę.
Przepis na włoską pizze - Przygotowanie:
Idealne ciasto na pizzę – dzień 1
Rozpuść drożdże piwne w letniej wodzie i odstaw je na 10 minut, by zaczęły pracować. Kiedy drożdże zaczną rosnąć, przełóż je do miski i dodaj 50 g mąki typu 00. Mieszaj składniki do momentu, w którym otrzymasz gładkie i jednorodne ciasto. Otrzymane w ten sposób drożdże przykryj folią spożywczą i odstaw w temperaturze pokojowej na kilka godzin (lub do momentu, w którym podwoją swoją objętość). Gdy to się już stanie, ugnieć je i odstaw na kolejną godzinę. Następnie włóż do lodówki i zostaw je w niej na noc.
Idealne ciasto na pizzę – dzień 2
Wyjmij ciasto z lodówki i odłóż na 2 godziny. Następnie rozpuść sól w 100 g letniej wody. W dużej misce wymieszaj przygotowywane dzień wcześniej drożdże wraz z 400 g wody. Dodaj mąkę i zacznij ugniatać ciasto. Później wlej do niego rozpuszczoną w wodzie sól i oliwę z oliwek i ugniataj do otrzymania gładkiego i elastycznego ciasta.
Przepis na włoską pizzę - co robić dalej?
Odstaw ciasto w temperaturze pokojowej na godzinę.
Następnie podziel je na 5-6 mniejszych kawałków, w zależności od wielkości ciasta, które chcesz otrzymać. Odstaw je na kilka godzin do momentu, w którym podwoją swoją objętość.
Przepis na ciasto do pizzy – pieczenie
Kiedy pieczesz pizzę w domowym piekarniku, posmaruj blaszki oliwą i rozłóż na nich ciasto. Posmaruj pizzę passatą pomidorową i włóż do piekarnika na najwyższą temperaturę (standardowo piekarniki osiągają 260°C) na 10 minut. Po tym czasie wyjmij ciasto, na wierzch dodaj pokrojoną w kostkę mozzarellę wraz z innymi dodatkami i piecz do momentu, w którym pizza będzie gotowa. Następnie wyjmij ją z piekarnika, skrop oliwą z oliwek i gotowe 🙂
Jeżeli pieczesz pizzę w starym piecu chlebowym opiekanym drewnem, przygotuj ją na drewnianej łopacie posypanej mąką, polej passatą pomidorową, a następnie posyp mozzarellą i innymi dodatkami. Piecz pizzę przez kilka minut; po tym czasie wyjmij ją z pieca. Gotową pizzę skrop kilkoma kroplami oliwy z oliwek.
- drożdże piwne
- mąka typu 00: od niedawna jest dostępna w marketach takich jak Społem, Carrefour czy Piotr i Paweł
- passata pomidorowa
- mozzarella di bufala: dostępna jest na przykład w sklepach Tesco lub Piotr i Paweł
Dlaczego warto używać do Pizzy mąki typu 00?
Mąka 00 to mąka włoska. Charakteryzuje się bardzo wysokim stopniem zmielenia oraz wysoką zawartością glutenu. W przeciwieństwie do mąki razowej typu 2000 jest bardzo lekka. Z tego powodu również wypiekane z niej ciasto jest miękkie oraz delikatne.
Przepis na włoską pizzę w domu - kamień do pizzy
Wiecie, że używając kamienia do pizzy w domowym piekarniku, możecie upiec taką samą pizzę jak w pizzerii? Jednym ze sposobów, aby otrzymać idealną pizzę, jest pieczenie jej w wysokiej temperaturze przez kilka minut. W niektórych pizzeriach pizze pieczone są przez tylko przez 2-3 minuty! Domowe piekarniki nie są w stanie osiągać takich temperatur jak piece opalane drewnem i z tego powodu warto zaopatrzyć się w kamień do pizzy. Dzięki doskonałej zdolności do równomiernego utrzymywania i rozprowadzania ciepła, umożliwia on “mistrzowskie” pieczenie włoskiej pizzy.
Jak go używać aby otrzymać prawdziwą włoską pizzę?
Prawdziwa włoska pizza wymaga dużej temperatury i krótkiej obróbki termicznej. Bardzo ważne jest dokładne rozgrzanie kamienia – trzeba włożyć go do piekarnika przed rozpoczęciem pieczenia, a później grzać go w najwyższej temperaturze przez co najmniej 30-45 minut. Dobrze, jeśli kamień będzie bezpośrednio dotykał blachy. Po osiągnięciu niezbędnej wysokiej temperatury, pizzę będzie można piec bezpośrednio na kamieniu, nie używając blaszki.
Kamień do pizzy do niczego nie przywiera, a także nie wchłania i nie wydziela zapachów, dzięki czemu nie wpływa na smak wypieków.
Przepis na włoską pizzę - jaką pizzę jedzą Włosi?
Historia pizzy, którą poznaliście na wstępie, przypomniała nam, że tradycyjna włoska pizza przez lata ewaluowała. Wiadomo więc, że pizza pizzy nie jest równa.
Niektóre pizze mają tylko 2 składniki, inne 10 lub więcej. Należy pamiętać, że tradycyjna prawdziwa włoska pizza nie powinna mieć więcej niż 3 składniki (nie wliczając w to ciasta, passaty pomidorowej i mozarelli).
Jak zrobić idealne ciasto na pizzę oraz jak zrobić prawdziwą włoską pizze dowiedzieliście się po lekturze artykułu. Oprócz dodatków, o dobrej pizzy decydują między innymi: cienkie, chrupiące ciasto, idealnie dobrana passata pomidorowa, rozpływająca się w ustach mozzarella di bufala oraz wysokiej jakości oliwa z oliwek.
To, jaką pizzę wybierze Włoch, zależy oczywiście od jego upodobań.
Przepis na włoską pizzę - absolutne tabu
Istnieją jednak pewne składniki, do których Włosi będą podchodzić niechętnie oraz takie, które szybko zaakceptują.
- Ananas
Pizza z ananasem to dla wielu Włochów barbarzyństwo. Dlaczego? Według nich nie powinno się kłaść słodkiego ananasa na słonej pizzy. Dodatkowo, dla Włochów pizza to jeden z symboli narodowych i ten tropikalny owoc wydaje im się na niej po prostu zbyt egzotyczny.
- Ketchup i różne sosy
Po czym poznać idealną pizzę? Po tym, że nie trzeba jej podawać z żadnym sosem, a co dopiero z ketchupem. Włosi jedzą pizzę z dodatkiem oliwy z oliwek lub oregano. Idealna pizza sama w sobie rozpływa się w ustach i nie trzeba zagłuszać jej smaku żadnym sosem lub ketchupem.
- Frytki
Obserwując oburzenie większości Włochów, gdy ktoś chce zamówić pizzę z ananasem, można pomyśleć, że podobne podejście będą mieli do znajdujących się na pizzy frytek. Nic bardziej mylnego! Pizza z frytkami to przysmak dla wielu Włochów. Gdzie jest w tym logika? Szczerze mówiąc, nie wiemy!
- Wędliny
Salami, szynka, a nawet kiełbasa na pizzy nikogo nie dziwią. Dyskusji podlega jednak sposób ich podania. Wielu Włochów uważa, że niektóre rodzaje wędlin, takie jak na przykład prosciutto crudo, nie mogą być poddane obróbce termicznej. Pieczenie tylko je wysusza, zmieniając ich smak i wzmacniając obecną już sól. Z tego powodu część pizzerii kładzie na upieczonej już pizzy “surową” wędlinę.
Włosi często dyskutują o mniej lub bardziej trafionych połączeniach kulinarnych, idealnej grubości ciasta lub o jego konsystencji. Takie rozmowy najczęściej trwają godzinami, a wiadomo, że jak dyskutować, to przy jedzeniu, najlepiej pizzy.
Źródła:
- https://www.agrodolce.it/2015/07/21/pizza-cosa-non-sopportiamo/
- https://messicando.wordpress.com/2015/06/25/perche-non-considero-il-ketchup-sulla-pizza-una-bestemmia-e-unoffesa-al-creato/
- https://it.quora.com/Come-mai-gli-italiani-sono-infastiditi-dal-fatto-che-alcuni-stranieri-mangino-la-pizza-con-lananas
Rozkminiła: Julia Huszcza
Redakcja: Dominik Grott
Grafika: Rafał Mazurek
Uwielbiam pizze a szczególnie te najprostszą na grubym chrupiącym cieśnie. Jeszcze samemu nigdy nie robiłem a widzę że warto zacząć. Dodam od siebie ciekawostkę i pizzy a mianowicie większość osób źle przelicza jaką się najbardziej opłaca kupić czy robić. Im większa tym zawsze wychodzi znacznie taniej. Czy taką własną można też zamrozić na później – no i czy surową czy już podpieczoną?