Zastanawiasz się, kiedy święta? W jakie wypadają dni i jak je obchodzimy? Przeczytaj artykuł i dowiedz się kiedy są święta Bożego Narodzenia i nie tylko.
w

Kiedy są Święta?

Chciałbyś się dowiedzieć kiedy wypadają święta w tym roku? Kiedy są dni wolne? Jakie jest pochodzenie świąt Bożego Narodzenia i nie tylko? Przeczytaj nasz artykuł i poznaj odpowiedzi na te i inne pytania.

Zastanawiasz się, kiedy w tym roku wypadają dni Święta Bożego Narodzenia? Jak dużo będzie dni wolnych? Przeczytaj nasz artykuł, żeby dowiedzieć się skąd wzięły się święta Bożego Narodzenia i kiedy je obchodzimy?

O Pochodzeniu Świąt Bożego Narodzenia - geneza powstania święta

Tradycje Bożego Narodzenia wywodzą się z korzeni chrześcijańskich, upamiętniając narodziny Jezusa Chrystusa. Rozpoczynający się 1 grudnia okres Adwentu jest czasem oczekiwania na tę wyjątkową uroczystość. Popularne są także kalendarze adwentowe, które dodają nutkę magii do codziennego odliczania dni do Bożego Narodzenia. W sklepach mamy kalendarze ze słodyczami, kosmetykami, zabawkami, artykułami papierniczymi i inne. Rytuał obdarowywania się drobnymi upominkami podczas Mikołajek, 6 grudnia, to kolejny element przedświątecznych tradycji.

Kiedy są Święta Bożego Narodzenia? Terminy świąt

Dokładna data narodzin Jezusa nie jest znana, nie znana jest też data powstania święta, ale symboliczne obchody mają miejsce 25 i 26 grudnia. Uroczystości rozpoczynają się Wigilią Bożego Narodzenia, a dla katolików jest to czas uczestnictwa w mszy świętej. Święta Bożego Narodzenia trwają dwa dni, kończąc się 26 grudnia, podczas którego odbywają się wszystkie liturgiczne celebracje. W trakcie Świąt są dwa ustawowe dni wolne. W tym roku większość osób przedłuży je sobie o poprzedzający je weekend.

Święta Nie tylko Dla Katolików

Obecnie Święta Bożego Narodzenia są obchodzone przez różne grupy społeczne, a tradycje uległy ewolucji. Współczesne święto stało się bardziej komercyjne, a dawanie prezentów przybrało nowe formy. Choć dawniej to najmłodsi otrzymywali prezenty od Świętego Mikołaja, obecnie tradycja obejmuje także bliskich, przyjaciół i współpracowników. Z roku na rok święto staje się coraz bardziej komercyjne, a firmy stwarzają w nas przekonanie, że najważniejsza jest nie atmosfera, spędzanie czasu z bliskimi czy celebrowanie zwyczajów i tradycji, a kupowanie prezentów

Jeśli chcesz poczuć klimat świąteczny już teraz, może zdecydujesz się obejrzeć film świąteczny? Jest to świetny sposób na to, aby poczuć atmosferę zbliżających się świąt. Polecamy Ci nasz artykuł, w którym znajdziesz naszym zdaniem Najlepsze Filmy Świąteczne!

Najważniejsze Symbole i Tradycje Bożego Narodzenia

Boże Narodzenie w Polsce to nie tylko dni wolne od pracy, ale także okazja do celebrowania tradycji. Choinka, prezenty, anioły, dzwonki, jemioła, szopka – wszystko to stanowi bogactwo symboli świątecznych. Kolędy, Pasterka, opłatek i postępujące zwyczaje sprawiają, że te dni są wyjątkowe i pełne magii.

kiedy święta, kiedy są święta bożego narodzenia, kolędy, kolędnicy

Kiedy Święta Bożego Narodzenia w 2023 roku? Dni wolne w Święta 2023

W tym roku Pierwszy Dzień Świąt przypada na 25 grudnia, a Drugi Dzień Świąt na 26 grudnia. Wigilia, czyli wieczór poprzedzający Święta, będzie obchodzona 24 grudnia, to święto wypada w niedzielę. Pierwszy oraz Drugi Dzień Świąt to 25 i 26 grudnia, czyli odpowiednio poniedziałek i wtorek. Czy są to dni wolne od pracy? Tak, te dni są nie tylko świętami stałymi, ale także dniem ustawowo wolnym od pracy w Polsce.

Zachęcamy także do zapoznania się z tym, jak inne kraje obchodzą Boże Narodzenie:

Boże Narodzenie w USA
Jak się obchodzi Boże Narodzenie we Włoszech?
Święta Bożego Narodzenia w Norwegii

Mamy nadzieję, że te informacje pomogą Wam lepiej planować i celebrować nadchodzące święta! Wiemy, że Święta Bożego Narodzenia to prawdopodobnie najważniejsze święta dla większości ludzi, nie tylko wierzących. Warto wiedzieć wcześniej kiedy są święta, aby móc jak najlepiej wykorzystać dni wolne od pracy i spędzić je z rodziną w fantastycznej świątecznej atmosferze!

Rozkminiła: Joanna Baczul
Grafika: Rafał Mazurek

Zgłoś nadużycie

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

GIPHY App Key not set. Please check settings

Włosi słyną z kuchnii i przywiązania do tradycji. A jak się obchodzi Święta Bożego Narodzenia we Włoszech? Poznaj włoskie tradycje świąteczne.

Święta we Włoszech. Jak się obchodzi Boże Narodzenie we Włoszech?

W któym kraju w Wigilię przychodzi koza? Gdzie jeżdzi się do kościoła na rolkach lub chodzi do KDC? Poznaj zaskakujące tradycje bożonarodzeniowe na Świecie.

Tradycje Bożonarodzeniowe na Świecie