Dlaczego wisteria nie kwitnie?
Kwitnące glicynie cieszą nie tylko oko, ale również nasz nos. Wiele osób uważa, że kwitnące glicynie pachną jak dobre perfumy i trudno się z tym nie zgodzić. Wielu ogrodników niestety nigdy się nie doczeka tego magicznego momentu, w którym glicynia zakwitnie. Dlaczego tak się dzieje? Co zrobić, żeby wisteria w końcu zakwitła? Jeżeli zastanawiasz się, dlaczego wisteria nie kwitnie i jak przyciąć wisterię, żeby w końcu zakwitła to ten poradnik jest dokładnie dla Ciebie. Czego potrzebuje Twoja glicynia? Cięcie, nawożenie i jeszcze raz cięcie.
Glicynia Wisteria sinensis, powszechnie znana jako chińska wisteria lub glicynia, jest gatunkiem kwitnącej liściastej winorośli, pochodzącej z Chin. Charakteryzuje się obfitym kwitnieniem kwiatów w kolorze liliowo-niebieskim wiosną, niekiedy trwającym do wczesnego lata. Glicynia najlepiej rośnie na glebach lekko kwaśnych, próchnicznych, średnio żyznych, średnio wilgotnych, dobrze nasłonecznionych. Bez pełnego nasłonecznienia raczej trudno będzie o zakwitnięcie rośliny. Glicynia wymaga też odpowiednie cięcie, żeby regularnie kwitła.
Dlaczego glicynia nie kwitnie?
Glicynia potrzebuje sporej przestrzeni i solidnej struktury podparcia, na której może rosnąć. Chociaż pnącza mogą wytworzyć kwiaty do drugiego lub trzeciego roku po posadzeniu, może to w niektórych przypadkach trwać znacznie dłużej (czasami nawet do 15-20 lat). Wisteria vel Glicynia wymaga regularnego przycinania w celu kontrolowania wielkości i kształtu rośliny oraz zachęcania do kwitnienia, np. przycinanie tylnej części łodyg na początku lata po zakwitnięciu oraz zimą.
Jak przyciąć wisterię? Glicynia cięcie
Późną jesienią przycinanie korzeni może również stymulować kwitnienie na następną wiosnę. Niewłaściwe przycinanie może nadmiernie stymulować wzrost wegetatywny kosztem kwiatów. Zastosowanie superfosforanu wczesną wiosną pomoże w stymulowaniu kwitnienia. Mądrze wybieraj miejsca uprawy, ponieważ rośliny nie lubią być przesadzane.
Glicynia cięcie. Jak przyciąć wisterię?
Celem trzymania pod kontrolą odpowiedniego wzrostu oraz rozmiaru rośliny wisteria wymaga regularnego przycinania. Poprawi to z pewnością również wyniki kwitnienia. Chociaż wydaje się to skomplikowane, przycinanie wisterii jest dość proste, jeśli zastosujesz się do naszego prostego przewodnika.
Wisteria jest przycinana dwa razy w roku, w lipcu lub sierpniu, a następnie ponownie w styczniu lub lutym.
Wisteria vel glicynia może teoretycznie pozostawać bez kontroli, o ile będzie miała odpowiednią przestrzeń na rozrost, ale w praktyce kwitnąć będą regularnie, jeśli są przycinane dwa razy w roku. Usunięcie młodych pędów w lecie pozwala na lepszą cyrkulację powietrza i więcej światła słonecznego, aby dotrzeć do podstawy młodych pędów, co sprzyja lepszemu dojrzewaniu zdrewniałej części roślilny i zwiększa szanse na utworzenie pąków kwiatowych. Ograniczenie wzrostu wegetatywnego i stymulowanie krótkich, kwitnących pędów pozwoli uzyskać więcej kwiatów.
Glicynia cięcie | Przycinanie letnie (lipiec lub sierpień)
Żeby glicynia zakwitła należy odciąć młode zielone pędy tegorocznego wzrostu do pięciu lub sześciu liści, tuż po kwitnieniu rośliny w lipcu lub sierpniu. Jeżeli nie kwitła jeszcze to również należy odciąć młode pędy powyżej piątego lub szóstego listka.
Takie przycinanie kontroluje przede wszystkim wielkość rośliny, a także zachęca do tworzenia pąków kwiatowych zamiast zielonego wzrostu.
Glicynia cięcie | Przycinanie zimowe (styczeń lub luty)
Następnie należy przyciąć te same przyrosty do dwóch lub trzech pąków w styczniu lub lutym (kiedy roślina jest uśpiona i nie ma liści), aby uporządkować je przed rozpoczęciem sezonu wegetacyjnego i upewnić się, że kwiaty nie zostaną zasłonięte przez liście.
Renowacja wisterii lub twarde przycinanie
W przypadku starszych roślin może być konieczne ostre cięcie w celu usunięcia starych, zużytych porostów lub gałęzi wyrastających przez okna lub wystających na zewnątrz z powierzchni budynku. Podobnie trudne przycinanie może być niezbędne tam, gdzie konieczne jest przeprowadzenie konserwacji konstrukcji podtrzymującej roślinę.
Konieczne może być drastyczne skrócenie długich gałęzi glicynii z tyłu, usunięcie części starszych pędów do wysokości tuż nad silną młodą gałązką lub pędem wzrostowym niżej w dół, lub całkowite przycięcie do głównej gałęzi, a nawet do poziomu gruntu.
Przy cięciu twardym wisterii warto uwzględnić:
Twarde cięcie glicynii stymuluje silny, nowy wzrost, dlatego lepiej jest unikać nawożenia rośliny podczas pierwszej wiosny po twardym cięciu.
Inne nowe przyrosty wisterii mogą być przycinane latem i zimą tak jak w przypadku normalnego, rutynowego cięcia. Teraz już wiesz, dlaczego wisteria nie kwitnie i jak przyciąć wisterię, żeby w przyszłych sezonach jej bogaty i niezwykle wonny kwiatostan cieszył wszystkie Twoje zmysły.
Optymalizacja SEO: Michalina Kossak