Czy marzy Ci się podróż do Ameryki Północnej? Nie wiesz co Cię czeka? Tutaj przeczytasz ciekawostki o o USA. Najfajniejsze ciekawostki o Ameryce tylko tu!
w ,

Ciekawostki o USA

Czy zastanawialiście się kiedyś, jak to jest mieszkać na co dzień w Ameryce? Albo dlaczego w szkole narzucają wam naukę angielskiego i dają do wyboru francuski lub hiszpański? Jesteście w dobrym miejscu. Ten artykuł na pewno rozjaśni te i inne nieścisłości związane z USA.

1. Jacy są amerykanie? Czy rzeczywiście są tacy mili, na jakich wyglądają?

Ciekawostki o USA powinny oczywiście obejmować informacje o mieszkańcach tego kraju.Amerykanie są bardzo rozmowni, uśmiechnięci i przyjaźnie nastawieni do nieznajomych i nie wahają się tego manifestować przy każdej możliwej okazji. Często sami zaczną rozmowę, która schodzi na różne tematy. Jednak nie warto zagłębiać się w politykę, zwłaszcza przy pierwszym spotkaniu, gdy kogoś poznajecie. Nie każdy musi podzielać wasze poglądy i zdarza się, na samym początku już z tego powodu narobicie sobie wrogów. 

ciekawostki o stanach zjednoczonych usa ciekawostki

2. Święto Dziękczynienia

Na miesiąc przed Bożym Narodzeniem wypada Święto Dziękczynienia. I Boże Narodzenie i Święto Dziękczynienia mają w Stanach taką samą rangę i obu świętom towarzyszą staranne przygotowania, z tą różnicą, że z okazji Święta Dziękczynienia nie przygotowuje się prezentów dla rodziny czy przyjaciół.

Jakie są w takim razie zwyczaje tego święta? 

Oczywiście nie może obyć się bez uroczystej kolacji z pieczonym indykiem w roli głównej, z dodatkiem ziemniaczanego puree i sosu żurawinowego. Niemniej istotną rolę pełnią różne ciasta podawane bezpośrednio po daniu głównym. Z samym indykiem wiąże się też ciekawy zwyczaj. Z czasem sprezentowanie indyka Prezydentowi przerodziło się w oficjalne ułaskawienie kilku tych ptaków, czyli uratowanie ich przed upieczeniem i możliwość nielimitowanego biegania po farmie.

3. Zakupy w Czarny Piątek – tradycja nierozerwalnie związana ze Świętem Dziękczynienia

Ciekawostki o USA odnoszą się również do nietypowych dni. Na drugi dzień po Święcie Dziękczynienia przychodzi dzień największych zakupów w roku z ogromnymi zniżkami nie tylko w sklepach stacjonarnych, ale też w sklepach internetowych. W Czarny Piątek Amerykanie biorą wolne w pracy i robią zakupy do upadłego. Jest to również pierwszy dzień promocji przed Bożym Narodzeniem. Amerykańska tradycja przedświątecznego szału zakupowego w ten dzień rozeszła się na cały świat. W przypadku zakupów internetowych okazje nie ograniczają się tylko do piątku (stąd wziął się Cyber Monday – dzień wyprzedaży internetowych).

4. Stany Zjednoczone nie mają jednego oficjalnego języka

Chociaż język angielski jest w dużej mierze używany na terenie Stanów Zjednoczonych, to na poziomie ogólnokrajowym nie ma regulacji prawnych określających go jako oficjalny. Nawet pomimo tego, że 31 stanów zadeklarowało, że angielski jest ich oficjalnym językiem. W sumie w USA jest ponad 200 mln użytkowników nie tylko języka angielskiego, ale i innych języków kolonizatorów.

Dodatkowo tylko kilka stanów jest oficjalnie dwujęzycznych. Oprócz angielskiego można się zetknąć głównie z hiszpańskim (południowy zachód i zachód kraju), chociaż można usłyszeć też inne języki jak np. francuski (stanem angielsko – francuskim jest Louisiana). Zatem przed wyjazdem do USA, rozważając ciekawostki o Stanach Zjednoczonych, nie zapomnij, że może przydać ci się nie tylko angielski.

5. Stany to duży kraj posiadający najdłuższą granicę lądową

Stany Zjednoczone to trzeci największy kraj świata – prawie tak duży jak cały kontynent europejski. Dla porównania, w Europie największym krajem jest Rosja, której zaledwie 25% znajduje się na tym kontynencie.

Co więcej, USA ma najdłuższą granicę lądową na świecie, która rozciąga się na ponad 8800 km. Krajem, z którym USA dzieli tę granicę, jest Kanada, północny sąsiad. Polska najdłuższą granicę lądową dzieli z Czechami, południowym sąsiadem. Długość tej granicy wynosi prawie 800 km. Czy przedstawione ciekawostki o USA to za mało? Czytaj dalej!

ciekawostki o usa ciekawostki o stanach zjednoczonych

6. Najlepszym sposobem na unikanie tłumów turystów jest odwiedzanie mniej znanych miejsc

Z tyloma kultowymi lokacjami trudno byłoby zorganizować taką wycieczkę po Stanach, która odhaczałaby wszystkie najpopularniejsze miejsca. Ale wystarczy chociaż trochę poszukać, a znajdzie się miejsca niemniej spektakularne, chociaż poza szlakiem turystycznym. Zejdź z utartych ścieżek, a ujrzysz krajobrazy zapierające dech w piersiach. Widoki te są bardziej powalające, gdy ogląda się je na żywo, a nie tylko na ekranie telewizora czy komputera.

Zamiast wodospadu Niagara, zobacz wodospad Ruby, podziemny wodospad długi na 45 m w Tennessee. Podaruj sobie Wielki Kanion na rzecz kanionu Zion w stanie Utah!

7. Wujek Sam był prawdziwym kolesiem

Kto to taki? Samuel Wilson, pracownik zakładów mięsnych w Troi, w Nowym Jorku, który walczył w Rewolucji Amerykańskiej. Później został mięsnym inspektorem dla armii północnej w wojnie 1812. Nadano mu przydomek „Wujek Sam”, był on zwieńczeniem jego dobrej natury. Wizerunek mężczyzny jest jednym z symboli Stanów, personifikacją tego kraju. Gdy podczas wojny 1812 zajmował się kontrolą mięsa dostarczanego dla wojska, żołnierze z Troi żartowali, że skrót U.S. na beczkach oznacza Uncle Sam. 

Ostatecznie rozeszło się to na cały sprzęt wojskowy USA ze skrótem U.S. I tak już został Wujek Sam. Dzisiaj nie tylko Stany korzystają z jego wizerunku. Pojawia się on m.in. na teczkach pewnej firmy z Górnego Śląska. Jak widać ciekawostki o USA obejmują również znane osobistosci!

ciekawostki o stanach zjednoczonych usa ciekawostki

8. Centrum rozrywki

Ameryka ma ogromny wpływ na światową kulturę. Po części wynika to z jej dużego wkładu w sektor rozrywki. Wiele lubianych filmów romantycznych, akcji i komedii było nagrywanych i produkowanych w Stanach Zjednoczonych. Do takich filmów należą m.in. Titanic, Forrest Gump, Joker.

Hollywood jest znane na całym świecie jako centrum rozrywki i niektórzy twierdzą, że to jest jedno z najsłynniejszych miejsc na ziemi. To miejsce przyciąga turystów z całego świata swoimi charakterystycznymi punktami jak mosiężna gwiazda w Alei Gwiazd i Chiński Teatr TCL. Ale chyba najbardziej znany punkt Hollywood to ogromny napis umieszczony na górskim zboczu. To miejsce ma nieliczoną liczbę atrakcji, szczególnie dla kinomanów.

ciekawostki o usa ciekawostki o stanach zjednoczonych

Mamy nadzieję, że wspomniane ciekawostki o Stanach Zjednoczonych zachęciły Cię do odwiedzenia tego kraju!

Źródło: https://learnenglish.britishcouncil.org/general-english/magazine-zone/thanksgiving

Rozkminiła: Kinga Ostrowska 

Redakcja: Patrycja Semeniuk

Grafika: Hubert Kalinowski

Zgłoś nadużycie

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

GIPHY App Key not set. Please check settings

Klub Winx Disney Netflix Rainbow

Czy w dobie Netflixa może powstać europejski Disney?

ser hiszpański Majorero

Poznajcie ser hiszpański Majorero