Nadeszła ta pora roku, kiedy wiele osób zadaje sobie pytanie kiedy wysiać pomidory? Jak samemu zrobić rozsadę pomidorów? Oraz kiedy wsadzić pomidory do gleby? Uprawa własnych pomidorów jest prosta i wystarczy kilka roślin, aby zapewnić sobie obfitość pysznych pomidorów przez całe lato. Pomidory idealnie nadają się do uprawy w pojemnikach, zarówno na zewnątrz w nasłonecznionym miejscu, jak i w szklarni, a do wyboru jest cały wachlarz odmian, od maleńkich słodkich pomidorków koktajlowych, przez pomidory malinowe po pełne smaku olbrzymie pomidory bawole. Kiedy natomiast jest odpowiedni moment, żeby wysiać pomidory, zrobić samodzielnie rozsadę pomidorów i wsadzić pomidory do gleby?
Kiedy wysiać pomidory?
Najważniejszą rzeczą jaką musisz zrozumieć, żeby prawidłowo odpowiedzieć sobie na pytanie kiedy wysiać pomidory i w Twojej okolicy, a następnie wsadzić je do gleby, jest to, że pomidory są roślinami ciepłolubnymi. Częstym błędem popełnianym przy sadzeniu pomidorów jest za wczesne wysiewanie i sadzenie pomidorów. Niestety wcześniejsze wysiewanie i sadzenie pomidorów nie spowoduje wcześniejszego wzrostu rośliny i przedłużenia czasu zbierania plonów, a jedynie naraża pomidora na niespodziewane niskie temperatury, które w najgorszym przypadku mogą zabić roślinę. Zapamiętaj, że pomidory nie będą rosły w temperaturach poniżej 10 C.
Jak przygotować sadzonki pomidorów?
Pomidory są łatwe w uprawie. Nie musisz kupować sadzonek. Możesz pomidora wyhodować z nasion wysiewanych w domu, w ciepłych warunkach. Pomidory możesz wysiewać od końca lutego do połowy marca, jeśli będziesz uprawiać je w szklarni, lub od końca marca do początku kwietnia, jeśli będą uprawiane na zewnątrz.
Wypełnij małą doniczkę ziemią do warzyw, dobrze podlej, a następnie wysiej trzy lub cztery nasiona na powierzchni. Przykryj ziemią i przechowuj w temperaturze około 18°C, najlepiej w propagatorze, lub przykryj doniczki przezroczystą plastikową torbą i umieść na ciepłym parapecie, dbając o to, by ziemia była delikatnie nawilżona. Nie możesz przelać roślin, bo inaczej ziemia i nasiona spleśnieją. Gdy tylko pojawią się siewki, zwykle w ciągu dwóch tygodni od wsadzenia ich do ziemi, należy je odkryć i umieścić w możliwie jasnym miejscu, aby zapobiec, żeby szukały światła i rosły szybko, ale pozostając przy tym cienkie i chude.
Pikowanie pomidorów
Po kilku tygodniach gdy siewki będą miały ok. 10cm należy je pikować. Zapewne zauważysz, ze w każdej doniczek rośnie kilka małych roślin obok siebie. Należy delikatnie wyciągnąć całą bryłę ziemi z doniczki, nie uszkadzając przy tym roślin i delikatnie rozdzielić rośliny. Następnie każdą roślinkę wsadź z powrotem do oddzielnej doniczki o średnicy nie większej niż 5-10 cm. Warto, aby każdą roślinę posadzić głębiej niż wcześniej rosła, najlepiej trochę poniżej poziomu pierwszych liści. Wzmocni to roślinę pomidora i spowoduje większe plony za kilka miesięcy.
Kiedy wsadzić pomidory do gleby?
Pierwszym odpowiednim momentem do wsadzenia pomidorów do gleby jest, gdy temperatura nocą nie spada poniżej 10°C. Roślina pomidora nie zawiążą owoców, dopóki temperatura nocą nie osiągnie 10°C. Dlatego sadzenie roślin pomidorów, gdy temperatura nocą spada poniżej 10°C, mija się z celem. Natomiast wysadzenie pomidorów do grutu, gdy temperatura nocą będzie się utrzymywała poyżej 10°C da im wystarczająco dużo czasu, aby dojrzeć trochę przed owocowaniem.
Drugą rzecz jaką należy uwzględnić jest temperatura gleby. Idealna temperatura gleby dla wysadzenia pomidorów 16 C. Szybki i łatwy sposób, żeby stwierdzić, czy gleba jest wystarczająco ciepła do sadzenia roślin pomidorów jest test palca. Wepchnij palec w glebę i jeśli nie możesz utrzymać palca w glebie przez pełną minutę bez uczucia dyskomfortu, gleba jest najprawdopodobniej zbyt zimna do sadzenia pomidorów.
Kiedy najpóźniej posadzić pomidory?
Większość odmian pomidorów potrzebuje 100 dni, aby w pełni dojrzeć, ale istnieje wiele bardzo dobrych odmian pomidorów, które potrzebują tylko 50-60 dni. Jeśli sadzisz pomidory późno w sezonie, poszukaj odmian pomidorów o krótszym czasie dojrzewania.
W jaki sposób przesadzić pomidory do donic lub do gleby?
Po kilku tygodniach (np. gdy pojawią się pierwsze kwiaty) możesz przesadzić sadzonki do większych donic lub wsadzić bezpośrednio do gleby. Doniczki wypełnij ziemią do warzyw, dobrze podlej, a następnie w środku każdej z nich zrób dziurkę za pomocą łopatki, łyżki czy jakiegoś tępego kija. W przypadku posadzenia pomidorow bezpośrednio do gleby, należy wykopać dziurę na wielkość dużej donicy. Następnie wypełnić ją ziemią do warzyw, a później tak samo postępować jak w przypadku donicy.
Wyjmij każdą sadzonkę osobno i delikatnie z dniczki, w której wcześniej rosła i trzymając ją za liść (nie za delikatną i kruchą łodygę) wsad ż ją do wcześniej przygotowanego otworu. Warto roślinę ponownie zakopać niżej niż wcześniej rosła, czyli ponownie aż do pierwszej pary liści, a następnie delikatnie usztywnić, np. patykiem lub bambusem i przywiązać np. podartą w paski bluzka bawełnianą.
Klimat w Polsce jest odpowiedni dla pomidorów?
Klimat w Polsce wbrew pozorom jest dla pomidorów całkiem w porządku. Pamiętaj jednak, że pomidory uwielbiają moce nasłonecznienie i obfite podlewanie. Pomidory bardzp dobrze rośną w donicach na nasłonecznionych balkonach.
Pamiętaj jednak by chronić krzaki pomidorów przed deszczem. Pomidory należy podlewać od dołu, prosto w korzenie. Nie wolno lać wody po liściach lub owocach bo roślina będzie chorowała i się osłabi. Należy też pilnować by liście nie dotykały gleby, gdyż wtedy roślina może zachorować. Należy też regularnie odrywać w ramach rozsądku nadmiar liści, tak aby słońce zawsze docierało w miejsca, gdzie rośną pomidory. Z czasem zauważysz, które łodygi lub liście możesz odcinać, a które należy zostawić.
Protip: Prawidłowe pikowanie i rozsada pomidora
Nie ma nic bardziej frustrującego niż małe plony po kilkumiesięcznym oczekiwaniu na owoce naszej ciężkiej pracy. Pomidora nie wystarczy wysiać, podlewać i zaczekać aż pojawią się piękne czerwone owoce. Wiele zależy już od samego początku życia naszych sadzonek.
Bardzo duże znaczenie ma odpowiednie pikowanie pomidora a następnie jego rozsadzenie. Bardzo skuteczną metodą jest rozsada pomidora na dwa pędy. Dzięki temu pomidor wytworzy dwa niezależne systemy korzenne i dzięki temu da o wiele więcej owoców.
GIPHY App Key not set. Please check settings