Historia portugalskiej floty
Z racji położenia kraju w pobliżu Oceanu Atlantyckiego oraz sąsiedztwa wielkiej Hiszpanii, setki lat temu Portugalczycy rozpoczęli kształcenie w dziedzinie żeglugi. Ciekawe jest też to, z iloma krajami graniczy Portugalia. Portugalia ma granicę tylko z jednym państwem – z Hiszpanią. Długość tej granicy to 1214 kilometrów. Podróżowali do dalekich ziem nieznanego wówczas świata. Z połączenia kultur wielu narodów, które podbijały zachodnie tereny Półwyspu Iberyjskiego, powstało państwo. Przez wiele lat było ono imperium, o którym świat wie niewiele.
Portugalska flota rozpoczęła swoje odkrycia od zdobycia Ceuty w 1415 r. Następnie do zajętych terenów dołączyły Azory i Madera. Obecnie są to regiony autonomiczne należące do Portugalii. Po sukcesie Bartolomeu Diasa, który opłynął ówczesny Przylądek Burz, dziś znany jako Przylądek Dobrej Nadziei, portugalskie statki z Vasco da Gamą na czele dopłynęły do Indii, odwiedzając także tereny zachodniej Afryki, tym samym poszerzając tereny Portugalii. Co ciekawe, granice Portugalii pozostają bez zmian od niemalże 900 lat, co czyni ją najstarszą linią graniczną w historii Europy. Ciekawostką kulturową jest znany przez niewielu fakt – istnienie floty luzofońskiej, która dotarła do Japonii i Brazylii, po czym dołączyła je do swojego imperium.
Portugalia ciekawostki. Kraj trzech języków urzędowych
Język mirandyjski istniał poniekąd w izolacji ze względu na położenie geograficzne jego użytkowników, mieszkających w oddalonych od siebie małych wioskach. Z tego powodu język przekazywano tylko w formie ustnej. Powstał on na bazie łaciny ludowej jako gałąź języka asturoleońskiego, dialektu hiszpańskich dystryktów Asturia, Leon, Salamanka i Zamora. Obecnie mirandyjski jest językiem mniejszości narodowej, podobnie jak w Polsce gwara śląska czy język kaszubski. Portugalia ma zatem trzy języki, którymi jej mieszkańcy mogą się porozumiewać.
Kolorowe płytki ceramiczne rodem z Portugalii. Ciekawostki kulturowe słynnych kafelków azulejos
W Portugalii znajdziemy dekoracje tego typu w prawie każdym mieście lub miasteczku. Warto jednak podkreślić te najbardziej imponujące, np. w mieście Ovar, znajdujące się w muzeum na otwartym powietrzu, które jest w całości udekorowane kolorowymi płytkami. W Lizbonie, stolicy Portugalii znajduje się natomiast Narodowe Muzeum Azulejo, gdzie przedstawiono najstarsze eksponaty, opisano historię płytek, ich rodzaje i sposoby tworzenia. Tradycyjne płytki stanowią ciekawą atrakcję dla przyjezdnych turystów, będąc jednocześnie elementem fascynującej kultury kraju.
Portugalia(Republika Portugalska) jest największym na świecie producentem korków do wina
Livraria Bertrand - w Portugalii funkcjonuje najstarsza księgarnia na świecie
To, iż Portugalczycy posiadają wielkie zamiłowanie do książek, jest znane już od epoki Wielkich Odkryć Geograficznych. Nie dziwi więc fakt, że najstarsza księgarnia na świecie znajduje się w Lizbonie. Księgarnia Bertrand, założona przez Pedro Faure, działa bez przerwy od 1732 roku i znajduje się w dzielnicy Chiado w Lizbonie. Ciekawostką jest, że położoną przy ulicy Garreta księgarnię wpisano nawet do Księgi Rekordów Guinnessa jako najstarszy obiekt tego typu na świecie. Aktualnie posiada swoje filie na terenie całego kraju, gdzie możemy znaleźć zarówno pozycje portugalskojęzyczne, jak i najciekawsze książki z całego świata. Z pewnością każdy, kto przekroczy próg tego budynku, znajdzie tam coś dla siebie.
Czym zachwyca Portugalia? Ciekawostki o Portugalii
Zobacz także: Co spakować na wyjazd?
GIPHY App Key not set. Please check settings