Język portugalski używany w Chinach? Produkcja korków dębowych? Najstarsza księgarnia na świecie? Oto ciekawostki o Portugalii, o których nie wiesz.
w

Lubię!Lubię!

Ciekawostki o Portugalii

Portugalia to kraj, o którym powszechnie wiadomo bardzo niewiele. Jeśli nie wiesz, co wyróżnia Portugalię to przeczytaj ten artykuł i poznaj ciekawostki o tym kraju!

Ciekawostki o Portugalii
Portugalia, oficjalnie Republika Portugalska, jest najstarszym krajem w Europie. Ostatnimi czasy kraj ten przyciąga coraz więcej podróżników — każdego roku kraj odwiedza 13 milionów turystów — przede wszystkim dlatego, że stanowi on jeden z najcieplejszych krajów europejskich. Jako niezależny kraj o stałych granicach terytorialnych funkcjonuje od końca XIII wieku, a jego historia z każdym kolejnym stuleciem jest coraz bogatsza. Do czasu ukształtowania się samodzielnego państwa, tereny dzisiejszej Portugalii były obiektem najazdów ludów barbarzyńskich, Rzymian i Arabów, którzy pozostawili po sobie nie tylko kulturę materialną, architekturę czy gusta kulinarne, ale także ślady w języku portugalskim. W czasach kolonialnych Portugalia aktywnie uczestniczyła w handlu niewolnikami. Wiele faktów jest powszechnie znanych, ale są też ciekawostki o Portugalii, które do tej pory nie zyskały znacznej popularności. 
 
Portugalia ciekawostki kulturowe
Panorama Porto. Portugalia - ciekawostki o Portugalii

Historia portugalskiej floty

Z racji położenia kraju w pobliżu Oceanu Atlantyckiego oraz sąsiedztwa wielkiej Hiszpanii, setki lat temu Portugalczycy rozpoczęli kształcenie w dziedzinie żeglugi. Ciekawe jest też to, z iloma krajami graniczy Portugalia. Portugalia ma granicę tylko z jednym państwem – z Hiszpanią. Długość tej granicy to 1214 kilometrów. Podróżowali do dalekich ziem nieznanego wówczas świata. Z połączenia kultur wielu narodów, które podbijały zachodnie tereny Półwyspu Iberyjskiego, powstało państwo. Przez wiele lat było ono imperium, o którym świat wie niewiele.

Gdy tak wiele mówi się o hiszpańskich konkwistadorach, Krzysztofie Kolumbie (który będąc kartografem w stolicy kraju, Lizbonie, rozmyślał o podróżach zamorskich) czy Ferdynandzie Magellanie (Portugalczyku, działającym na zlecenie hiszpańskiego dworu), zapominamy, że Vasco da Gama, Bartolomeu Dias czy Henryk Żeglarz byli Portugalczykami, którzy również odkrywali nieznane lądy, tworząc z Portugalii wielkie imperium.
 
Portugalia ciekawostki kulturowe
"Wypłynięcie ekspedycji Vasco da Gamy"Alfredo Roque Gameiro ok. 1900r. Ciekawostki o Portugalii

Portugalska flota rozpoczęła swoje odkrycia od zdobycia Ceuty w 1415 r. Następnie do zajętych terenów dołączyły Azory i Madera. Obecnie są to regiony autonomiczne należące do Portugalii. Po sukcesie Bartolomeu Diasa, który opłynął ówczesny Przylądek Burz, dziś znany jako Przylądek Dobrej Nadziei, portugalskie statki z Vasco da Gamą na czele dopłynęły do Indii, odwiedzając także tereny zachodniej Afryki, tym samym poszerzając tereny Portugalii. Co ciekawe, granice Portugalii pozostają bez zmian od niemalże 900 lat, co czyni ją najstarszą linią graniczną w historii Europy. Ciekawostką kulturową jest znany przez niewielu fakt – istnienie floty luzofońskiej, która dotarła do Japonii i Brazylii, po czym dołączyła je do swojego imperium.

Portugalia ciekawostki. Kraj trzech języków urzędowych

Choć języka portugalskiego używa 250 milionów ludzi na całym świecie, zaledwie 5% osób mówiących w tym języku zamieszkuje Portugalię. W kraju, oprócz portugalskiego, występują również dwa języki używane przez jego mieszkańców i uznane są za urzędowe. Portugalski język migowy oraz dialekt Mirandês, używany na północy kraju, w regionie miasta Bragança. Drugi z wymienionych języków w 1999 roku otrzymał miano oficjalnego języka w Portugalii, co potwierdziło Zgromadzenie Narodowe.

Język mirandyjski istniał poniekąd w izolacji ze względu na położenie geograficzne jego użytkowników, mieszkających w oddalonych od siebie małych wioskach. Z tego powodu język przekazywano tylko w formie ustnej. Powstał on na bazie łaciny ludowej jako gałąź języka asturoleońskiego, dialektu hiszpańskich dystryktów Asturia, Leon, Salamanka i Zamora. Obecnie mirandyjski jest językiem mniejszości narodowej, podobnie jak w Polsce gwara śląska czy język kaszubski. Portugalia ma zatem trzy języki, którymi jej mieszkańcy mogą się porozumiewać.

Kolorowe płytki ceramiczne rodem z Portugalii. Ciekawostki kulturowe słynnych kafelków azulejos

Ciekawostki o Portugalii. Niebieskie kafelki
Porugalia ciekawe historie. Niebieskie kafelki
Co ciekawe, historia Portugalii to także słynne płytki azulejos, będące atrakcją w wielu miastach w każdej części Portugalii. Kulturę tworzenia tego rodzaju ceramicznych płytek przynieśli do Portugalii Hiszpanie, oni znali to natomiast od Arabów, dlatego też nie jest to oryginalna tradycja luzofońska. Nazwa „azulejo” to połączenie dwóch słów: „azul” (niebieski) i „lejo” – wyraz pochodzący z języka perskiego, odnoszący się do gładkiego kamienia.
 
Co więcej, płytki tradycyjnie tworzono z przewagą dwóch kolorów: białego i niebieskiego, ponieważ kolor błękitny uznawano za symbol bogactwa. Ponadto kafelki w wielu miejscach występują jako pojedynczy element dekoracyjny. Jednakże równie często artyści tworzą z nich ogromne obrazy, przestawiające najważniejsze wydarzenia historyczne i kulturalne oraz portugalskie tradycje.
Portugalia ciekawostki kulturowe
Portugalia - ciekawostki kulturowe. Azulejos

W Portugalii znajdziemy dekoracje tego typu w prawie każdym mieście lub miasteczku. Warto jednak podkreślić te najbardziej imponujące, np. w mieście Ovar, znajdujące się w muzeum na otwartym powietrzu, które jest w całości udekorowane kolorowymi płytkami. W Lizbonie, stolicy Portugalii znajduje się natomiast Narodowe Muzeum Azulejo, gdzie przedstawiono najstarsze eksponaty, opisano historię płytek, ich rodzaje i sposoby tworzenia. Tradycyjne płytki stanowią ciekawą atrakcję dla przyjezdnych turystów, będąc jednocześnie elementem fascynującej kultury kraju.

Portugalia(Republika Portugalska) jest największym na świecie producentem korków do wina

ciekawostki o portugalii portugalia ciekawostki kulturowe portugalia ciekawostki portugalia zabytki ciekawe miejsca w portugalii kafelki portugalia granice portugalii portugalia informacje informacje o portugalii zabytki portugalii portugalia granice portugalia ciekawe miejsca lizbona ciekawostki ciekawostki portugalia najciekawsze miejsca w portugalii granica hiszpania portugalia portugalia ciekawostki dla dzieci portugalia najciekawsze miejsca portugalia kafelki najważniejsze zabytki portugalii portugalia informacje ogólne płytki lizbona lizbona kafelki ciekawe miejsca portugalia płytki z portugalii ciekawostki o portugalii dla dzieci kafelki z portugalii płytki portugalia płytki ceramiczne portugalia portugalia informacje o kraju kafelki lizbona portugalia ciekawe miejsca na wakacje portugalia zabytki zdjęcia Portugalia dąb korkowy korek do wina
Portugalia to największy producent korków na świecie. Ciekawostki o Portugalii
Kolejnym produktem, który wyróżnia Portugalię, jest dąb korkowy, z którego wykonuje się obecnie wiele innych przydatnych na co dzień przedmiotów. Surowiec pobiera się z kory drzewa, która przechodzi przez proces przetwarzania i przycinany jest do postaci korków lub krążków. Z każdego drzewa kora pobierana jest co 9 lat, a przez resztę czasu jego powłoka może się odradzać. Najmłodsze drzewa, z których wycinana jest kora, mają 30 lat.
 
Obecnie Portugalia jest krajem o największej uprawie dębów korkowych, a także największym producentem korków na świecie. Wytwarza ponad 50% światowych dostaw korka. Ciekawostką jest fakt dotyczący tego surowca, z którego oprócz korków do wina można wytworzyć wiele innych różnorodnych produktów. Od torebek, portfeli, biżuterii, aż po sandały czy buty sportowe.

Livraria Bertrand - w Portugalii funkcjonuje najstarsza księgarnia na świecie

Ciekawostki o Portugalii. Najstarsza księgarnia na świecie
Porugalia ciekawe miejsca. Najstarsza księgarnia na świecie

To, iż Portugalczycy posiadają wielkie zamiłowanie do książek, jest znane już od epoki Wielkich Odkryć Geograficznych. Nie dziwi więc fakt, że najstarsza księgarnia na świecie znajduje się w Lizbonie. Księgarnia Bertrand, założona przez Pedro Faure, działa bez przerwy od 1732 roku i znajduje się w dzielnicy Chiado w Lizbonie. Ciekawostką jest, że położoną przy ulicy Garreta księgarnię wpisano nawet do Księgi Rekordów Guinnessa jako najstarszy obiekt tego typu na świecie. Aktualnie posiada swoje filie na terenie całego kraju, gdzie możemy znaleźć zarówno pozycje portugalskojęzyczne, jak i najciekawsze książki z całego świata. Z pewnością każdy, kto przekroczy próg tego budynku, znajdzie tam coś dla siebie.

Czym zachwyca Portugalia? Ciekawostki o Portugalii

Portugalia najciekawsze miejsca na swojej mapie zawdzięcza przede wszystkim ukształtowaniu powierzchni, klimatowi i bogatej historii. Jako jeden z najstarszych krajów Europy, Portugalia należy do często odwiedzanych krajów. Od lat kraj cieszy się rosnącą popularnością licznych zabytków, gorących plaż, tradycyjnej kuchni i wyjątkowych krajobrazów. Warto wspomnieć, że znaczną część obszaru Portugalii zajmują wyżyny i góry. Region Algarve jest najstarszym regionem Portugalii, stanowi prawdopodobnie najchętniej odwiedzany region Portugalii. Do terenów Portugalii należy też wyspa Madera, która również przyciąga turystów z każdego zakątka świata. Warte uwagi jest to, że Portugalia posiada największe oceanarium w Europie, a na obrzeżach stolicy kraju, Lizbony znajduje się słynny Most Vasco da Gama o długości 17 kilometrów. Wszystkie te aspekty wpływają na to, że co roku Portugalię odwiedzają miliony turystów.

Zobacz także: Co spakować na wyjazd?

Zgłoś nadużycie

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

GIPHY App Key not set. Please check settings

Świat jest pełen stworzeń – od maluchów po prawdziwe olbrzymy. A wiesz może jakie jest największe zwierzę na świecie? Sprawdź największe zwierzęta świata. Największe zwierzę na świecie największe zwierze na świecie największe zwierzęta

Jakie jest największe zwierzę na świecie? Poznaj największe zwierzęta świata.

Jakie najpiękniejsze plaże we Włoszech będą najlepszym wyborem na spędzenie urlopu? Czy plaże nudystów we Włoszech istnieją? Do wyboru do koloru!

Top 10 – najpiękniejsze plaże we Włoszech