Rozwój Piwnego Przemysłu w Czechach
Według Kirin Beer University Report 2019 pierwsze miejsce w konsumpcji piwa przypada naszym sąsiadom, czyli Czechom. Mogą pochwalić się sporym wynikiem, który znacząco przeważa nad drugim miejscem w piwnym rankingu. Statystyczny Czech w ciągu roku wypija 188,6 litrów piwa. Należy pamiętać, że są to obliczenia biorące pod uwagę ogólną liczbę mieszkańców, więc na dorosłego Czecha przypada jeszcze więcej litrów. Polska znajduje się na piątym miejscu. Jako najwięksi miłośnicy alkoholu, jakim jest piwo, Czesi także mogą pochwalić się swoimi rodzimymi markami. Piwo warzone w Czechach znajduje uznanie nie tylko w Europie, ale i na całym świecie. Natomiast wiesz jakie jest najlepsze czeskie piwo oraz które jest najpopularniejsze czeskie piwo?
Przeczytaj również:
Angielskie Piwo – najpopularniejsze marki
Japońskie Piwo – najlepsze i najpopularniejsze marki
Holenderskie Piwo – najlepsze marki
Niemieckie Piwo – najpopularniejsze-marki
Ukraińskie Piwo – najpopularniejsze marki
Polskie Piwo – ranking top 10
Amerykańskie Piwo – amerykańskie piwa
Irlandzkie Piwo – 12 najlepszych irlandzkich piw
Do I wojny światowej przemysł piwowarski w Czechach stale się rozwijał. W 1912 roku wyprodukowano łącznie 11 mln hl piwa przez około 650 browarów. Dalszy rozwój techniczny został zatrzymany wraz z wybuchem II wojny światowej. Jednak później kraj ten na nowo ożywił swoją produkcję, więc możemy dzisiaj dalej rozkoszować się różnymi smakami piwa.
Ranking - Najlepsze czeskie piwo!
#10 Raven Black Label #3
Ten rzemieślniczy browar ruszył z produkcją w 2015 roku. Liczba przy nazwie nie jest przypadkowa, ponieważ dostępne są różne numerowane smaki Raven Black. Champage Strong Ale, czyli tytułowa #3, wbrew sugestii, nie ma w sobie francuskich winogron. Jednak jest warzone z dodatkiem drożdży szampańskich, dzięki czemu niesamowicie przyjemnie musuje, a w ustach pozostawia miękkość. Fermentacja odbywa się dwukrotnie tak jak w przypadku szampana. Pierwsza fermentacja odbywa się w beczce w towarzystwie wiórek dębowych i cukru. Przed podaniem należy delikatnie wstrząsnąć, żeby dobrze wymieszać powstały osad. To czeskie piwo lubi wystrzelić, tak jak sławne francuskie wino, dlatego zachowaj ostrożność, żeby jak najwięcej trunku zostało dla Ciebie!
#9 Bernard Bezlepkový Ležák / Gluten-Free Lager
Następna interesująca propozycja to czeskie piwo o zawartości glutenu niższej niż 20 mg/l. Jest to więc wartość zupełnie niegroźna dla osób ze zdiagnozowaną celiakią. Browar Bernard istnieje od XVII wieku. W swoim asortymencie ma przeróżne piwa, od bezalkoholowych po czeskie, ale. Zaskakujące jest to, że browar, który jest obecny na rynku od tylu lat, dopiero od 2009 roku zaczął eksportować swoje piwo.
#8 Svijanský Máz
Jedno z najmłodszych piw ze wszystkich propozycji, ponieważ warzone dopiero od 1998 roku. Mimo to, marka już dobrze zaakcentowała swoją pozycję na rynku i podbiła serca Czechów. Produkowane jest w tradycyjny sposób, czyli chmielone czterokrotnie oraz jest niepasteryzowane. To, co odróżnia to piwo od reszty dostępnych na czeskim rynku, jest większa lekkość. Istnieje także modyfikacja tego piwa, wyprodukowana z okazji otwarcia Zamku Svijany. Różnica polega na dodatkowej fermentacji, co już powoduje inne odczucia podczas picia.
#7 Matuška California Lager
Propozycją z browaru Matuška jest pachnący słonecznym latem Matuška California Lager. Nie ma w tym nic dziwnego, ponieważ już sama nazwa sugeruje jaką częścią świata inspirował się producent. Jest to sezonowe piwo dolnej fermentacji. Jego zapach to głównie cytrusy z naciskiem na grejpfrut. W smaku jest lekko gorzki. To czeskie piwo można spotkać w brązowej jak i w zielonej butelce. Wszystko zależy od tego czy spotkasz go w Czechach, czy może za ich granicą.
#6 Kozel Premium Lager
Nie mogło zabraknąć tego charakterystycznego piwa z zabawnym kozłem niosącym kufel z piwem na etykiecie. Skąd to zwierzę w ogóle znalazło swoje miejsce na butelce? Związana z tym jest legenda o francuskim artyście, który oczarowany smakiem piwa, które miał okazję skosztować w gospodzie, oraz gościnnością, jakiej doświadczył, ofiarował obraz kozła. Aby urozmaicić serwowanie tego piwa, zainspirowano się trendem z Korei Południowej i dzięki temu na piance tworzone są różne cynamonowe wzory. Następną propozycją picia jest również zmiksowanie ciemnego i jasnego Kozela. Lżejszy lager pozostawia w nosie zapach herbatników i owoców, a ciemny Kozel zdecydowane nuty karmelowe.
Pierwsza piątka - najlepsze czeskie piwa
#5 Zichovec Coconut Stout
Już na pierwszy rzut oka można dostrzec, że to czeskie piwo jest wyjątkowe. Odpowiada za to wyjątkowa grafika na butelce, której autorem jest ilustrator Mára Čmár Kulhavý. Mrok dotyczy także wnętrza piwa. Jest to mieszanka 3 stoutów, które są warzone indywidualnie, która leżakuje 18 miesięcy w beczkach po bourbonie, chłonąc jego aromaty. Następnie swój udział ma także prażony kokos, na który jest wlewane piwo przed butelkowaniem. Słodki, ciemny i mocny trunek znajdzie fanów wśród miłośników kokosowych pralin. Czy to nie jest ciekawa propozycja od naszych południowych sąsiadów?
#4 Czechvar Lager
Następna pozycja ma w tle konflikt czesko-amerykański, czyli tak zwaną „wojnę stuletnią”. Spór dotyczył marki Budwiser i sięga 1907 roku. Strony doszły do porozumienia i w rezultacie na rynku mamy czeskie piwo Czechvar oraz amerykańskie American Bud. Przy produkcji duży nacisk kładziony jest na czas leżakowania w chłodnych piwnicach. Jest on aż siedem razy dłuższy od leżakowania przeciętnego piwa! Woda używana przy warzeniu tego lagera, jest pobierana z lodowatych warstw wodonośnych. Cały proces produkcyjny oraz najmniejsza dbałość o szczegóły są naprawdę imponujące.
Podium - najlepsze czeskie piwa
#3 Březnický Ležák
W naszym rankingu nie mogło zabraknąć lagera. Czeskie piwo, które jest czterokrotnie chmielone, następnie leżakuje przed sześć tygodni, a cały proces ostatecznie doprowadza do naprawdę treściwego lagera. Od 1999 roku jest warzony wyłącznie w browarze Herold. Ten zamkowy browar jest uznany za jedną z najstarszych firm, która od początku istnienia nie zaprzestała produkcji. Do dzisiaj stosuje tradycyjne metody warzenia piwa, jak na przykład użycie lokalnej wody ze studni. Březnický Ležák jest szczególnym piwem, które posiada chronione oznaczenie geograficzne UE.
#2 Černa Horá Velen
Następne czeskie piwo bardzo łatwo można pomylić z krajem bałkańskim — Czarnogórą, a to piwo niewiele ma wspólnego z tym państwem, poza nazwą. Pierwsze wzmianki o tym browarze pochodzą z roku 1530, jest to więc jeden z najstarszych browarów na Morawach. W przeciwieństwie do pilznera „Czarna Góra” jest piwem typu górnej fermentacji. Ma przyjemny zapach bananów, goździków i cytrusów. Pianka jest intensywna i pokaźnych rozmiarów, jednak bardzo szybko znika. Nie przeszkadza to jednak delektowaniu się tym pysznym trunkiem.
#1 Pilsner Urquell – najpopularniejsze czeskie piwo
Bardzo charakterystyczną marką dla naszych sąsiadów jest Pilsner Urquell. Dla niekoniecznie jest najlepsze, ale na pewno najbardziej rozpoznawalne i tym samym najpopularniejsze czeskie piwo. Aczkolwiek to sprzedawane w Polsce podobno smakowo ma niewiele wspólnego z tym sprzedawanym w Czechach. Można je kupić prawie w każdym sklepie w Polsce. Dlatego też czasami jest błędnie określana jako brand z Polski. Jest ona szczególna dla piwnego świata, ponieważ uważa się ją za pioniera piwa typu pilzner. W 1842 roku Josef Groll opracował oryginalną recepturę nowego czeskiego piwa, które obecnie jest bardzo popularne przez swoją lekkość i delikatność w piciu. Warto wspomnieć o znaczeniu pianki. Jest ona ważna nie tylko przez względy wizualne, ale również chroni piwo przed tlenem, co powoduje przyjemność w każdym łyku. W 1913 roku browar Pilsner Urquell wyprodukował 1,3 mln hl i otrzymał miano największego w Europie. Browar w Pliźnie jest otwarty dla zwiedzających, więc jeżeli masz ochotę zobaczyć to wyjątkowe miejsce, warto przekroczyć czeską granicę by zwiedzić browar.
Podsumowanie
Pomimo że jest to mały kraj, gatunków piwa jest bardzo dużo. Różnorodność propozycji przedstawiona w rankingu pokazuje, że każdy najbardziej wymagający może znaleźć coś dla siebie. Od najbardziej tradycyjnych, obecnych na rynku od setek lat browarów, po piwa rzemieślnicze i otwarte na eksperymenty – to jest dzisiejszy piwowarski rynek w Czechach. Nie pozostaje nic innego, jak pochylić się nad wyrobami naszego sąsiada i na własnej skórze poczuć tradycyjne receptury i nowatorskie pomysły, którymi szczyci się czeskie piwo.
Na zdravi!
Jakie jest Twoje ulubione piwo: lager, ale, pilzner, stout, a może owocowe? Wiedziałeś, że to nasi sąsiedzi są największymi smakoszami piwa?
Rozkminiła: Dominika Jarzyńska
Redakcja: Rafał Bojarski
Grafika: Rafał Mazurek
Optymalizacja SEO: Dominik Grott
kocham czeskie piwo 😀