Cosa Nostra to synonim mafii włoskiej? A może to jedynie jej odłam? Na te i inne pytania odpowiemy w dzisiejszym artykule z serii o mafiach na świecie.
w

SuperSuper Lubię!Lubię! WowWow Ha haHa ha PrzykroPrzykro WrrWrr

Czym jest Cosa Nostra?

Cosa Nostra to synonim mafii włoskiej? A może to jedynie jej odłam? Na te i inne pytania odpowiemy w dzisiejszym artykule z serii o mafii na świecie.

Włoska mafia i Cosa nostra

Mafia jest znanym już na całym świecie terminem oznaczającym  organizację przestępczą, powiązaną ze światem polityków, celebrytów, policji oraz wymiarem sprawiedliwości. Początkowo określenie mafia odnosiło się wyłącznie do organizacji przestępczej utworzonej na Sycylii. Sycylijska mafia była również znana jako Cosa nostra (wł. nasza rzecz, nasza sprawa). Powstanie sycylijskiej mafii datuje się na początek XIX w. Warto więc zapamiętać, że nazwa „Cosa nostra” odnosi się jedynie do mafii sycylijskiej (nawet gdy mówimy o jej międzynarodowych powiązaniach, np. w Stanach Zjednoczonych). W ten sposób łatwiej ją odróżnić od innych grup przestępczych, zarówno włoskich, jak i światowych, zwanych ogólnie „mafiami”. Włoska mafia miała od zawsze wpływy nie tylko w Europie, czy Ameryce. Cieszy się ona do tej pory dużym zainteresowaniem również w kinematografii, czy literaturze. Przyjrzyjmy się bliżej sycylijskiej mafii.

Struktura włoskiej mafii

Struktura mafii we Włoszech przyjmuje piramidalną postać, której podstawę tworzą rodziny, zakładane przez „uomini d’onore” (wł. mężczyźni honoru). Mężczyźni honoru określani są również w języku polskim ludźmi honoru. Na czele każdej z rodzin stoi jeden mężczyzna- „capofamiglia” (wł. głowa rodziny), który sprawuje absolutną władzę nad pozostałymi. Każda rodzina kontroluje swoje terytorium, na którym nic nie może się zadziać bez zgody szefa. Rodziny dzielą się na grupy 10 mężczyzn honoru- „le decine” (wł. dziesiątki) dowodzone przez „capodecina”, czyli szefa dziesiątek.

Trzy rodziny z danego obszaru tworzą tzw. mandamento, czyli po polsku powiat lub obwód, którym rządzi „capomandamento” – szef powiatu. Różni szefowie powiatu (wł. capimandamento) spotykają się w komisji prowincjonalnej lub kopule, wśród których najważniejsza jest ta w Palermo. Jeden z nich, który przewodzi komisji, dostaje tytuł „capo” (wł. szef).

Kolejnym stopniem piramidy jest kopuła regionalna, zwana międzyprowincjonalną. Jest to najwyższy organ, który mężczyźni honoru nazywają także regionem i do którego należą wszyscy przedstawiciele różnych prowincji. Regionowi przewodzi „capo supremo” (wł. główny szef) albo „padrino” (wł. ojciec chrzestny), który jest najpotężniejszym przywódcą kopuły prowincjonalnej.

Działalność Cosa nostra

Cosa nostra zajmuje się międzynarodowym handlem narkotykami, spekulacjami finansowymi oraz nieruchomościowymi. Do działalności mafii sycylijskiej Cosa nostra należy także pranie brudnych pieniędzy, wymuszenia, utylizacja odpadów miejskich i przemysłowych, a także handel bronią. Cosa nostra opiera swoją kryminalną strategię na dwóch frontach. Z jednej strony mafia sycylijska stara się zagwarantować sobie kontrolę nad terytorium. Z drugiej próbuje skorumpować władzę polityczną i urzędników państwowych oferując im pieniądze oraz głosy. W zamian członkowie organizacji przestępczych zapewnieniają sobie bezkarność i przywileje w sprawach biznesowych. Dodatkowo Cosa nostra sprawuje kontrolę nad prostytucją. Mężczyźni honoru sycylijskiej Cosa nostra żądają od lokalnych biznesów także tzw. „pizzo”, czyli „podatku”, a brak jego zapłaty wiąże się z zagrożeniem podpalenia lokalu.

Maksiproces przeciw Cosa nostra

W 1986 roku przeciwko Cosa nostra został wytoczony największy w historii proces antymafijny nazywany Maksiprocesem. Aresztowano wówczas ponad 460 członków Cosa nostra. Mężczyżni honoru sycylijskiej mafii byli osądzani przez 8 lat.

Cosa nostra postanowiła jednak zemścić się. Kilka miesięcy po zakończeniu procesu i skazaniu członków Cosa nostry doszło do zabójstw dwóch najbardziej zaangażowanych w proces sędziów, którymi byli Giovanni Falcone i Paolo Borsellino.

Aresztowanie Messiny Denaro- szefa Cosa nostra

16 stycznia 2023 roku to dzień, który boss Cosa Nostra Matteo Messina Denaro i pozostali mężczyźni honoru zapamiętają na długo. Doszło wtedy bowiem do zatrzymania szefa sycylijskiej mafii w Palermo.

Do zatrzymania szefa mafii Matteo Messiny Denaro przyczyniła się jego krewna, która wbrew zaleceniom nie paliła wiadomości od niego. Było to bardzo pomocne przy odnalezieniu i aresztowaniu mafiosa Cosa nostry.

Wiadomo, że od 30 lat Matteo Messina Denaro, określany ostatnim znanym szefem najbardziej rozpoznawalnej włoskiej mafii, ukrywał się w Palermo. Po aresztowaniu szefa mafii sycylijskiej media ujawniły, że szef szefów Cosa nostry po operacji onkologicznej przyjmował chemioterapię. Śledczy mieli przeszukiwać bazy danych włoskiej służby zdrowia poszukując wskazówek o mężczyznach odpowiadających opisowi szefa mafii sycylijskiej. Boss bossów mafii Messina Denaro przez wielu określany jest jako najpotężniejszy boss Cosa nostry, mafii, która do dziś działa prężnie na terenach Sycylii. Aresztowanie Messiny Denaro senator z Florencji Matteo Renzi uznał za historyczne osiągnięcie i święto całego kraju.

Media podają, że Denaro zmienił mafię sycylijską uczestnicząc w wojnie przeciw włoskiemu wymiarowi sprawiedliwości, którą Cosa nostra prowadziła przez lata.

Zanim Matteo Messina Denaro przewodniczył sycylijskiej mafii, szefem Cosa nostra był Bernardo Provenzano, który został zatrzymany po ponad 40 latach ucieczki. Innym znanym szefem Cosa nostry był wcześniej między innymi Don Carlo Gambino oraz Salvatore Riina.

Boss Cosa nostra Messina Denaro został skazany na dożywocie między innymi za udział w zabójstwach sędziów Falcone i Borsellino.

Antymafia

Włosi nie są potrafią zapomnieć i wybaczyć porachunków sycylijskiej mafii. Mężczyźni honoru wraz z ostatnim znanym szefem mafii spotykają się z bardzo negatywnym nastawieniem Włochów. Dlatego organizują oni np. liczne protesty antymafijne. We Włoszech istnieje również Komisja Parlamentarna Antymafia, której zadaniem jest badanie przestępczości zorganizowanej oraz określanie kroków mających na celu walkę z grupami przestępczymi.

W następnej części artykułów z serii mafijnej przeczytacie o mafii w literaturze! Zapraszamy do dalszej lektury!

Źródło:

http://www.esb.co.uk/pdf/35151unit.pdf
(Podręcznik Nuovo magari: corso di lingua e cultura italiana)
Redakcja i optymalizacja SEO: Justyna Czerwonka
Grafika: Justyna Czerwonka i Rafał Mazurek

Zgłoś nadużycie

Czy chciałbyś wiedzieć jak aktywnie słuchać? Chcesz, żeby mówiono o tobie dobry słuchacz? Przeczytaj artykuł i poznaj techniki aktywnego słuchania!

Czym jest aktywne słuchanie?

dlaczego warto uczyć się języków obcych

Dlaczego warto uczyć się języków obcych?