Cosa Nostra to synonim mafii włoskiej? A może to jedynie jej odłam? Na te i inne pytania odpowiemy w dzisiejszym artykule z serii o mafiach na świecie.
w

SuperSuper Lubię!Lubię!

Czym jest Cosa Nostra?

Cosa Nostra to synonim mafii włoskiej? A może to jedynie jej odłam? Na te i inne pytania odpowiemy w dzisiejszym artykule z serii o mafii na świecie.

Włoska Mafia i Cosa nostra

Mafia jest znanym już na całym świecie terminem oznaczającym zorganizowaną organizację przestępczą, powiązaną ze światem polityków, celebrytów, policji oraz wymiarem sprawiedliwości. Początkowo określenie mafia odnosiło się wyłącznie do organizacji przestępczej utworzonej na Sycylii. Sycylijska mafia była również znana jako Cosa nostra (wł. nasza rzecz, nasza sprawa). Powstanie sycylijskiej mafii datuje się na początek XIX w. Warto więc zakodować sobie, że nazwa „Cosa nostra” odnosi się jedynie do mafii sycylijskiej (, nawet gdy mówimy o jej międzynarodowych powiązaniach, np. w Stanach Zjednoczonych). W ten sposób łatwiej ją odróżnić od innych grup przestępczych, zarówno włoskich, jak i światowych, zwanych ogólnie „mafiami”.  

Działalność Cosa nostra

Cosa nostra zajmuje się międzynarodowym handlem narkotykami, spekulacjami finansowymi oraz nieruchomościowymi, praniem brudnych pieniędzy, wymuszeniami, utylizacją odpadów miejskich i przemysłowych, a także handlem bronią. Jej kryminalna strategia obejmuje dwa fronty. Z jednej strony mafia sycylijska stara się zapewnić sobie kontrolę nad terytorium poprzez zmuszanie właścicieli różnych działalności handlowych do płacenia haraczu, a z drugiej, próbując skorumpować władzę polityczną i urzędników państwowych, oferując im pieniądze oraz głosy, w zamian za zapewnienie bezkarności i przywilejów w sprawach biznesowych.

cosa nostra włoska mafia

Struktura włoskiej mafii

Struktura mafii przyjmuje piramidalną postać, której podstawę tworzą rodziny, zakładane przez „uomini d’onore” (wł. mężczyźni honoru). Na czele każdej z nich stoi jeden mężczyzna-„capofamiglia” (wł. głowa rodziny), który sprawuje absolutną władzę nad pozostałymi osobami. Każda rodzina kontroluje swoje terytorium, gdzie nic nie może się zadziać bez zgody szefa. Rodziny dzielą się na grupy 10 „mężczyzn honoru”: „le decine” (wł. dziesiątki), dowodzone przez „capodecina”, czyli szefa dziesiątek.

Trzy rodziny z danego obszaru tworzą tzw. mandamento, czyli po polsku powiat lub obwód, którym rządzi „capomandamento” – szef powiatu. Różni capimandamento spotykają się w komisji prowincjonalnej lub kopule, wśród których najważniejsza jest ta w Palermo. Jeden z nich, który przewodzi komisji, dostaje tytuł „capo” (wł. szef).

Kolejnym stopniem piramidy jest kopuła regionalna, zwana międzyprowincjonalną. Jest to najwyższy organ, który przez mafiosów nazywany jest także Regionem, i do którego należą wszyscy przedstawiciele różnych prowincji. Regionowi przewodzi „capo supremo” (wł. główny szef) albo „padrino” (wł. ojciec chrzestny), który jest najpotężniejszym przywódcą kopuły prowincjonalnej (z reguły Palermo).

cosa nostra włoska mafia

Przysięga mafii włoskiej

Wstąpienie do mafii jest równoznaczne z przejściem na inną religię. Każdy członek, który zgadza się na wejście do organizacji, musi poddać się rytuałowi inicjacji. Kandydat zostaje zaprowadzony do pomieszczenia, gdzie znajduje się przedstawiciel rodziny i inni mężczyźni honoru. Najpierw przedstawiciel nakreśla nowemu uczestnikowi reguły grupy, podkreślając, że to, co nazywa się mafią, tak naprawdę jest Cosa nostra. Następnie przedstawia mu zobowiązania, których musi bezwarunkowo przestrzegać: „nie pożądaj żony innego mężczyzny honoru, nie kradnij, nie korzystaj z prostytucji, nie zabijaj mężczyzn honoru (chyba że w przypadku bezwzględnej konieczności), unikaj donosu na policję, zachowuj się poważnie i właściwie, przy obcych zachowaj zupełne milczenie dotyczące tego, co dzieje się w Cosa nostra…”

Przedstawiciel zaprasza  nowo przybyłego do wybrania sobie wśród obecnych mężczyzn honoru swojego „padrino”, co rozpoczyna ceremonię przysięgi. Pyta się go, którą ręką będzie strzelał, a następnie nacina palec wskazujący, z którego krew zostaje użyta do poplamienia świętego obrazka. Kolejnym krokiem jest podpalenie obrazka przez przedstawiciela, a następnie przekazanie uczestnikowi ceremonii, który przekłada go z jednej ręki do drugiej, przysięgając wierność, mając na uwadze, że w przypadku złamania ślubowania, spali się tak samo jak ten obrazek. 

Cosa nostra opiera się na tradycyjnych wartościach: szacunku do więzów krwi, wierności, przyjaźni oraz honorze. Ten ostatni wymaga, by mafioso przedkładał interesy organizacji nad własną rodzinę.

Kolejnym ciekawym aspektem jest rola religii w świecie mafii. Mężczyźni honoru uwielbiają postrzegać się jako osoby szczególnie oddane i religijne. Bardzo często w kryjówkach mafiosów, policja znajduje biblie, święte obrazy, albo nawet kapliczki z ołtarzami i świecami. Zarówno honor, jak i religia (a raczej pseudoreligia) pomagają mafiosom usprawiedliwiać ich czyny przed samymi sobą, innymi członkami, a także przed rodziną. Mafiosi bardzo lubią myśleć, że jeśli kogoś zabijają, to robią to w imię czegoś wyższego niż pieniądze i władza, np. dla honoru lub Boga.

Kobiety mafii włoskiej

Boss mafii ma absolutne prawo do kontrolowania swoich ludzi. Może się zdarzyć nawet tak, że mafioso musi prosić o pozwolenie, jeśli chce się ożenić. To ważne, żeby pojedynczy członkowie podejmowali właściwe decyzje, nie tylko dla własnego interesu, ale dla dobra całej organizacji.

Mafiosi, bardziej nawet od innych małżonków, mają obowiązek dbać o swoje żony, ponieważ niezadowolona z zachowania męża kobieta, może zdecydować się na rozmowę z policją, zagrażając przy tym całej rodzinie.

Kobiety nie mają decydującej władzy w organizacji, ale zajmują się rodzinami, dbają o relację z innymi osobami i uczą dzieci świętych zasad mafii, np. honoru oraz zemsty.  Czasem zdarza się, że panie aktywnie wspierają działalność swoich mężów, ale zajmując tylko podrzędne role. Kobiety nie mogą w żadnym wypadku dołączyć do mafii, ponieważ honor to cecha wyłącznie męska. Jednak dobre zachowanie żony, zwiększa honor męża, a w drugą stronę- honor męża, wpływa na prestiż żony.

Źródło:

http://www.esb.co.uk/pdf/35151unit.pdf
(Podręcznik Nuovo magari: corso di lingua e cultura italiana)

Zgłoś nadużycie

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

GIPHY App Key not set. Please check settings

Zaha Hadid architekt architektura

Zaha Hadid i jej wyjątkowe projekty

czym jest dźwięk historia dźwięku cechy dźwięku jak powstaje dźwięk

Czym jest dźwięk?