Czy wiesz jakie miasta na świecie są najdroższe do życia? Planujesz przeprowadzkę za granicę? Przeczytaj ten artykuł i dowiedz się gdzie są najwyższe ceny!
w

Najdroższe miasta na świecie – tego się nie spodziewałeś!

Na świecie jest wiele miast, jednak każde z nich cechuje się innymi kosztami życia. Poniżej przedstawiamy zestawienie dziesięciu najdroższych miast na świecie.

Życie w mieście jest niesamowitym doświadczeniem. Nie wysilając się zbytnimi podróżami, masz na wyciągnięcie ręki różne atrakcje. W każdej chwili możesz udać się do cenionych restauracji, podziwiać architekturę i zabytki, oglądać mecze najlepszych drużyn, czy brać udział w różnych formach rozrywki. Wszystko w mieście ma jednak swoją cenę… zdecydowanie, a w niektórych miastach ma swoją wyższą cenę. Czy zastanawiałeś się kiedyś, w którym mieście warto zamieszkać i podjąć pracę? Globalna firma ECA International przygotowała dla nas ranking najdroższych miast na świecie. Indeks koncentruje się w swoich rankingach na pracownikach zagranicznych i ekspatach. Oto najdroższe miasta do życia:

Top 1 Najdroższe miasta na świecie – Hongkong

Po raz trzeci z rzędu Hongkong zdobył wątpliwy zaszczyt bycia najdroższym miastem na świecie. 5,21 dolara za filiżankę kawy? Witamy w Hongkongu. Jednym z powodów, przez które miasto to utrzymuje się na pierwszym miejscu, jest jego liczba mieszkańców. Hongkong liczy ponad 7 milionów mieszkańców, więc to niekoniecznie cena czynszu sprawia, że to drogie miasto, bardziej popyt na mieszkania i wszelkie atrakcje, które Hongkong ma do zaoferowania. Kolejnym powodem, który miał wpłynąć na bezapelacyjne pierwsze miejsce, jest umocnienie dolara hongkońskiego, podczas gdy inne waluty uległy osłabieniu. 

Najdroższe miasto świata- Hon Kong

Top 2 Najdroższe miasta na świecie - Nowy Jork

Nowy Jork jest niewątpliwie jednym z najpopularniejszych miast świata. Każdy choć raz w życiu zastanawiał się, po obejrzeniu ulubionego amerykańskiego filmu, jakby to było żyć w Nowym Jorku. Miasto to zamieszkuje ponad 8 milionów ludzi. Przez ostatni rok średnie ceny czynszu poszybowały w górę: roczny koszt najmu wzrósł o 3,25%, a dwuletnie czynsze wzrosły o około 5%. To jest największy wzrost od dekady. Średni koszt czynszu wyniósł w maju 2022 r. 4000 USD, aby następnie wzrosnąć w czerwcu 2022r. do 5000 USD. Nawet Statua Wolności, Central Park czy Times Square nie wynagrodzą mieszkańcom tak drogiego kosztu życia. To przestrzega nas, że amerykański sen wciąż jest tylko snem…

Najdroższe miasta do życia- Nowy Jork

Top 3 Najdroższe miasta na świecie – Genewa

Szwajcaria jest jednym z najczęściej wybieranych przez Polaków kierunków do różnych prac sezonowych. Jednak decyzja o tym, by znaleźć stałą pracę i osiedlić się w Szwajcarii jest zupełnie inną sprawą. Genewa, znana z pięknej lokalizacji, zamyka podium najdroższych miast świata. Przeliczając na złotówki, za kilogram jabłek w Genewie zapłacimy 17 złotych, kilo piersi z kurczaka 107 złotych. Ceny produktów to pestka w porównaniu do kosztów wynajmu mieszkań. Za apartament z jednym pokojem poza centrum zapłacimy około 1700 CHF, czyli około 8800 zł. Co prawda, za ceną produktów w Szwajcarii idzie też świetna jakość, ale ciężko o tym myśleć, opłacając rachunki. 

Top 4 Najdroższe miasta na świecie  - Londyn

Londyn jest stolicą Wielkiej Brytanii i także należy do rankingu najdroższych miast świata. Zamieszkuje go nieco ponad 9 milionów ludzi. Miasto to słynie z wielu pięknych zabytków i ma swój własny, niepowtarzalny klimat. Ma też swoje niepowtarzalne ceny, które spędzają sen z powiek wynajmującym mieszkania pracownikom. Próba założenia i prowadzenia firmy w Londynie jest wyzwaniem, szczególnie przy ograniczonej podaży produktów i wysokich stawkach czynszu za przestrzeń magazynową. 

Najdroższe miasta świata- Londyn

Top 5 Najdroższe miasta na świecie - Tokio

Kolejnym miastem zajmującym wysoką pozycję w rankingu najdroższych miast świata zajmuje stolica Japonii – Tokio. W Tokio mieszka ponad 35 milionów ludzi, więc jest to jeden z największych obszarów metropolitalnych na świecie. Kraj Kwitnącej Wiśni jest znany z wysokich kosztów utrzymania, zwłaszcza w Tokio. Miasto jest bardzo prosperujące. Większość mieszkańców wydaje jednak mnóstwo pieniędzy na wysokie ceny czynszu, a następnie na posiadanie własnego samochodu i transport. 

Tokio, jedno z najdroższych miast

Top 6 Najdroższe miasta na świecie - Tel Awiw

Tel Awiw to drugie pod względem wielkości miasto w Izraelu. Słynie ono ze wspaniałych plaż, ekscytującego życia nocnego oraz światowej sławy restauracji. Niestety, ale zabawa kosztuje.  Nieruchomości są dość drogie. Średni miesięczny czynsz za jedną sypialnię w tym mieście wynosi 1725 USD. Miasto to awansowało w rankingu częściowo dzięki silnej walucie krajowej (szekl izraelski) w stosunku do amerykańskiego dolara. 

Najdroższe miasta świata- Tel Awiw

Top 7 Najdroższe miasta na świecie - Zurych 

Zurych to kolejne szwajcarskie miasto, znajdujące się na liście najdroższych miast świata. Wystarczy jedno spojrzenie i już wiesz, dlaczego to oszałamiające miasto jest takie drogie. Finansowa stolica, która znajduje się na północnym krańcu Jeziora Zuryskiego, jest pełna nadmorskich promenad, ekskluzywnych sklepów i czekolady. Jest to również najdroższe szwajcarskie miasto pod względem wynajmu. Średni koszt czynszu na osobę wynosi 2000 USD na osobę. 

Zurych- najdroższe miasta do życia

Top 8 Najdroższe miasta na świecie - Szanghaj

Szanghaj, znany z wysokich wieżowców, jest następnym z najdroższych miast zarówno na świecie, jak i w Chinach. Jest to miasto tętniące życiem, w którym mieszka wielu miliarderów i kwitnie biznes. Szanghaj jest największym chińskim miastem i globalnym centrum finansowym. Jest to piękne miasto, w którym można dostrzec mieszaninę tradycji z nowoczesnością. Uwagę mogą przykuć zarówno zabytki architektury, jak i drapacze chmur. Te czynniki sprawiają, że wciąż wiele osób pragnie zamieszkać w tym nadmorskim mieście. Mieszka i pracuje w nim już jednak wielu ludzi, co sprawia, że ceny w tym mieście są jednymi z najwyższych na świecie. Obecnie Szanghaj zamieszkuje około 28 milionów mieszkańców, a średni koszt utrzymania wynosi około 1453 USD miesięcznie.

TOP 10 najdroższe miasta- Szanghaj

Top 9 Najdroższe miasta na świecie - Kanton (Guangzhou)

To już trzecie w rankingu miasto chińskie. Kanton ma ponad 13,6 miliona mieszkańców. Około 60% z 500 największych światowych firm zainwestowało w to ogromne miasto. Co ciekawe, Kanton jest siedzibą Targów Kantońskich, czyli największych i najstarszych targów w Chinach. Koszty życia, mimo że są wysokie, to zdecydowanie niższe w porównaniu z Hongkongiem czy Szanghajem, co może wpływać na coraz większe zainteresowanie tym miastem. 

Najdroższe miasta do życia- Kanton

Top 10 Najdroższe miasta na świecie - Seul

Naszą listę zamyka, zajmujący dziesiąte miejsce wśród najdroższych miast świata Seul. Miasto to jest stolicą oraz największym z miast w Korei Południowej. Seul to centrum kultury i sztuki. Można w nim podziwiać nowoczesne drapacze chmur, metro, świątynie, pałace czy targowiska uliczne. Nowoczesność niesie jednak za sobą cenę, a wydatki w Seulu nie należą do najtańszych. Średni koszt życia w mieście wynosi około 1400 dolarów na osobę. 

10 najdroższych miast na świecie- Seul

Podsumowując

Z pewnością to Azja jest najdroższym kontynentem, ponieważ Hongkong, Tokio, Szanghaj, Kanton i Seul to aż 5 miast, które należą do dziesiątki najdroższych miast świata. Jeżeli zastanawiasz się jednak nad przeprowadzką do któregoś z powyższych miast, nie załamuj się. Często w największych miastach, są też wyższe zarobki. Powyższa lista pokazuje też, że miasta azjatyckie, europejskie i północnoamerykańskie są dużo droższe niż te z Afryki i Ameryki Południowej, których nie ma na liście. Można więc śmiało stwierdzić, że szybszy postęp jest bardziej kosztowny…

Rozkminiła: Izabela Wyroba

Redakcja i Optymalizacja SEO: Barbara Zawisza

Grafika: Patrycja Mazur

Zgłoś nadużycie

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

GIPHY App Key not set. Please check settings

Największe kraje świata? Czy widziałeś każdy z nich? A może dopiero planujesz podróż swoich marzeń? W każdym przypadku nasz artykuł to strzał w 10.

Największe kraje świata

Czy wiesz które wulkany świata są najbardziej aktywne? Czy często wybuchają i kiedy miały swoją ostatnią erupcję? Odpowiedzi znajdziesz w tym artykule!

Najbardziej aktywne wulkany świata