Co to jest mafia
w

Co to jest mafia?

U wielu z nas obraz mafii ukształtował się na podstawie filmów, ale czy jest on prawdziwy? Co to jest mafia i czy faktycznie jest się czego bać podczas wakacji na Sycylii?

Gdy myślimy o mafii, często pierwszą rzeczą, która przychodzi nam do głowy, jest charakterystyczny kadr z filmu „Ojciec chrzestny”. Historia rodziny Corleone to opowieść, która po dziś dzień ukazuje się na pierwszych miejscach w rankingach najlepszych filmów wszech czasów. Wielu z nas obraz mafii ukształtował się na podstawie tego właśnie dzieła, ale czy jest on prawdziwy? Co to jest mafia? I czy faktycznie  jest się czego bać podczas wakacji na Sycylii? Zapraszam do zapoznania się z historią, wokół której krąży więcej mitów niż faktów.

Mafie we Włoszech i na Świecie

Zanim zaczniemy, chciałabym przypomnieć, że termin mafia pierwotnie odnosił się jedynie do grupy sycylijskiej oraz do jej oddziałów w Stanach Zjednoczonych, a pozostałe „mafie” to tak naprawdę „associazioni a delinquere” (wł. organizacje przestępcze). Jednak dzięki prasie oraz opinii publicznej termin ten został rozszerzony. Obecnie obejmuje także inne środowiska, mówimy na przykład o mafii japońskiej albo rosyjskiej. Mimo wszystko warto pamiętać, że „mafie” mają swoje własne nazwy, o czym będzie mowa w dalszej części tej serii o mafii.

Co to jest mafia?

Mafia jest organizacją przestępczą wywodzącą się z Sycylii, Kalabrii i Kampanii, rozwiniętą również w północnych Włoszech, Europie i na świecie. To, co interesuje mafię, to potęga gospodarcza. Pieniądze, które udaje im się zdobyć dzięki handlowi bronią, ludźmi i narkotykami. Charakterystycznym pojęciem dla mafii jest „il pizzo”, czyli rodzaj podatku, którego mafia żąda od właścicieli lokali w zamian za ochronę. Ci, którzy nie zgadzają się na zapłatę, mogą spodziewać się tego, że pewnego dnia mafia podpali im działalność.

Co to jest mafia włoska

Mafia we Włoszech

Jeśli prawdą jest, że to właśnie na południu Włoch rozwinęły się pierwsze mafie, ze względu na zacofanie społeczne, gospodarcze i kulturowe, znane również jako „kwestia południowa”, to słuszne jest również stwierdzenie,  że mafie, aby przetrwać i powiększać się, wkrótce nauczyły się zaprzyjaźniać z władzą, wysyłać przedstawicieli do Rzymu, albo Mediolanu, a także  zawierać pakty z przestępczymi stowarzyszeniami innych krajów.

Mafie we Włoszech opierają się na bardzo podobnych kryteriach przynależności i organizacji wewnętrznej. Przyjmują różne nazwy w zależności od obszarów geograficznych, z których pochodzą i gdzie się rozwijają.

Co to jest mafia włoska

Cosa Nostra

Na Sycylii mafię nazywa się „Cosa Nostra”. Narodziła się na zachodniej części wyspy na początku XIX wieku. Jej początki są ściśle związane z wielkimi posiadłościami ziemskimi, czyli systemem, który dominował w gospodarce sycylijskiej aż do początku XX wieku. Cosa Nostra jest prawdopodobnie najpotężniejszą grupą przestępczą we Włoszech. Posiada ona silnie zhierarchizowaną piramidalną strukturę. U jej podstawy znajdują się „żołnierze” lub „mężczyźni honoru”, którzy tworzą „rodzinę” nadzorującą terytorium jakiegoś obszaru. Kontrola nad terenem umożliwia prowadzenie wszelkiego rodzaju działalności, sprawowanie władzy nad ludnością oraz gospodarką, wymuszenia, pożyczanie pieniędzy, czy udział w sfałszowanych przetargach.

Cosa Nostra jest odpowiedzialna za masakrę w Capaci i na Via D’Amelio, w których zginęli sędziowie Giovanni Falcone i Paolo Borsellino.

Camorra

Camorra powstała w Kampanii, gdzie się rozwinęła i wykształciła prawdziwy system kryminalny, który wykorzystuje biedę mieszkańców peryferii najważniejszych miast, takich jak Neapol. Zajmuje się w szczególności handlem narkotykami, przemytem broni, porwaniami, ale także handlem nielegalnymi odpadami.  Camorra jest jedyną organizacją mafijną pochodzenia miejskiego. Zarówno Cosa Nostra, jak i „Ndrangheta” mają wiejskie korzenie.

La ‘Ndrangheta

Mafia La ‘Ndrangheta oryginalnie pochodzi z Kalabrii, jednak dziś objęła również inne regiony, w tym Emilię Romanię, Lombardię, a nawet zachodnie kraje. Dzieli się na „’ndrine”, które występują w każdej gminie i są zarządzane przez rodziny, które wymagają przejścia rytuału, by móc stać się ich częścią. Dziś ‘Ndrangheta jest najbogatszą z mafii, głównie dzięki handlowi narkotykami, ale również posiadaniem władzy w niektórych gminach. W ramach organizacji kobiety zawsze odgrywały ważną rolę. Śledzą one przebieg szantażów i wymuszeń, zbierają łapówki i są właścicielami mienia należącego do organizacji. Dbają też o relacje z uciekinierami oraz mafiosami poza więzieniem.

La Sacra Corona Unita

La Sacra Corona Unita (wł. Święta Zjednoczona Korona) to grupa przestępcza utworzona w pierwszej połowie lat osiemdziesiątych XX wieku na terenie Salento w Apulii. Aby wejść do mafii, trzeba odbyć uroczystą ceremonię „chrztu”, zwaną również „legalizacją” lub „federalizacją”. Przysięga jest poprzedzona nacięciem na przedramieniu. Przyszli mafiosi składają przysięgę milczenia i wierności Świętej Zjednoczonej Koronie i często mają wytatuowane na swoich ciałach symbole uznania. Wśród głównych działań tej organizacji znajdują się: handel narkotykami, a w szczególności heroiną, nielegalny handel bronią, wymuszenia, hazard, lichwa i zarządzanie przepływami nielegalnych imigrantów we Włoszech.

Stidda

W sycylijskim dialekcie „stidda” oznacza gwiazdę. Jest ona połączeniem grup przestępczych rozproszonych na Sycylii, zwłaszcza na terenach Agrigento, Catanii i Syrakuz. Na ogół nazywa się ją „piątą mafią”. Stidda jest mało znaną grupą, ale mówi się, że istnieje od długiego czasu. Pierwszym skruszonym mafiosą, który omówił z sędzią Falcone jej organizację, był Francesco Marino Mannoia w 1989 roku. Symbolem członków Stiddy jest mała ciemna plamka, pomiędzy kciukiem i palcem wskazującym prawej ręki. W przeciwieństwie do Cosa Nostra, Stidda kontroluje wąskie i ograniczone terytoria, a jej organizacja nie zakłada sztywnej pionowej struktury. Stidda przestrzega kilku, ale bardzo respektowanych, zasad życia: tajemnicy, zmowy milczenia i okrucieństwa.

Mafia na Świecie

Na świecie termin mafia funkcjonuje w odniesieniu do złożonych, dawnych organizacji przestępczych, takich jak triady chińskie i japońska Yakuza, lub nowszych, takich jak kartele latynoamerykańskie, mafia rosyjska, albańska, nigeryjska itp.

Triada Chińska

Triada chińska narodziła się w XVII-wiecznych cesarskich Chinach jako ruch polityczny mający na celu obalenie pochodzącej z Mandżurii dynastii Ching, i doprowadzenie do władzy dynastii Ming. Z biegiem czasu przekształciła się jednak w prawdziwą organizację kryminalną zajmującą się korupcją, wykorzystywaniem tajnych gier hazardowych, prostytucją, handlem narkotykami, lichwą, porwaniami dla szantażu. A także nielegalną imigracją, fałszowaniem kart kredytowych, paszportów, zezwoleń na pobyt itp.

Japońska Yakuza

Yakuza, której nazwa pochodzi od popularnej japońskiej gry karcianej, jest organizacją podzieloną na około 3500 grup, z których każda, składająca się średnio z trzydziestu, czterdziestu członków, jest niezależna od pozostałych. W rzeczywistości nie ma „kopuły”, ale każdy klan ma swojego przywódcę, który kontroluje określone terytorium. Główne działania, w które zaangażowana jest Yakuza to: handel narkotykami, hazard, nielegalne zakłady, prostytucja i wymuszenia. Japońskiej mafii udało się również stać częścią legalnej ekonomii poprzez wejście na rynki finansowe i do dużych międzynarodowych korporacji.

Kartel Kolumbijski

Kolumbijska mafia zarządza handlem większości kokainy produkowanej na świecie. Ma umowy z Cosą Nostrą, Camorrą, Ndranghetą, Świętą Zjednoczoną Koroną, japońską Yakuzą i chińskimi triadami.

Mafia Albańska

Czerpie ogromne zyski z prostytucji, handlu narkotykami i papierosami oraz z wyzysku nielegalnej imigracji.

Mafia Rosyjska

Główne obszary działania rosyjskiej mafii to pranie pieniędzy, handel fałszywymi pieniędzmi, wykorzystywanie prostytucji, handel narkotykami, bronią, oraz dziełami sztuki.

Tłumaczenie z języka włoskiego: Gabriela Gombarczyk

Źródła: 

Zgłoś nadużycie

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

GIPHY App Key not set. Please check settings

Apteka całodobowa Warszawa 24h apteka dyżurna apteki całodobowe

Apteka całodobowa 24h Warszawa

Zaha Hadid architekt architektura

Zaha Hadid i jej wyjątkowe projekty