Gdy myślimy o mafii, często pierwszą rzeczą, która przychodzi nam do głowy, jest charakterystyczny kadr z filmu „Ojciec chrzestny”. Historia rodziny Corleone to opowieść, która po dziś dzień ukazuje się na pierwszych miejscach w rankingach najlepszych filmów wszech czasów. Wielu z nas obraz mafii ukształtował się na podstawie tego właśnie dzieła, ale czy jest on prawdziwy? Co to jest mafia? Czy faktycznie jest się czego bać podczas wakacji na Sycylii? Zapraszamy do zapoznania się z historią, wokół której krąży więcej mitów niż faktów.
Co to jest mafia?
O historii mafii
Termin mafia pochodzi pierwotnie od grupy sycylijskiej oraz jej oddziałów w Stanach Zjednoczonych, a pozostałe „mafie” to tak naprawdę „associazioni a delinquere” (wł. organizacje przestępcze). Nazwą mafia określamy zorganizowane organizacje przestępcze, a samo słowo mafia ma niejednoznacznie określoną etymologię. Istnieje kilka teorii, z których jedna tłumaczy, że słowo mafia pochodzi ze starofrancuskiego maufer, oznaczającego imię boga zła. Inna z kolei, że pochodzi od słów ma fia (dialekt syc. moja córka), które stały się okrzykiem bojowym w reakcji na gwałt na pannie młodej zaatakowanej przez francuskich żołnierzy. Słowa te miała także wykrzyczeć jej matka. Obecnie znaczenie słowa mafia obejmuje różne środowiska, ale warto pamiętać, że „mafie” mają swoje własne nazwy, o czym będzie mowa w dalszej części artykułu o przestępczości zorganizowanej.
Włoska mafia
Cosa Nostra
Camorra
Jeśli chodzi o szereg zorganizowanych grup ze świata przestępczego we Włoszech, duże znaczenie ma też mafia Camorra. Powstała ona w Kampanii, gdzie wykształciła prawdziwy system kryminalny, który wykorzystuje biedę mieszkańców peryferii najważniejszych miast, takich jak Neapol. Od początku prowadzenia zorganizowanej grupy przestępczej mafia zajmowała się w szczególności handlem narkotykami, przemytem broni, porwaniami, ale także handlem nielegalnymi odpadami. Camorra jest jedyną organizacją mafijną pochodzenia miejskiego.
La ‘Ndrangheta
La ‘Ndrangheta to nazwa zorganizowanej grupy przestępczej oryginalnie pochodzącej z Kalabrii. Dziś objęła również inne regiony, w tym Emilię Romanię, Lombardię, a nawet zachodnie kraje. Dzieli się na „’ndrine”, które występują w każdej gminie i są zarządzane przez rodziny, które wymagają przejścia rytuału, by móc stać się ich częścią. ‘Ndrangheta jest najbogatszą z mafii o dużych wpływach, głównie dzięki handlowi narkotykami, ale również dzięki posiadaniem władzy w niektórych gminach. Do zaprzysiężonych członków mafii kalabryjskiej należą również kobiety, które od zawsze odgrywały ważną rolę. Śledzą one przebieg szantażów i wymuszeń, zbierają łapówki i są właścicielami mienia należącego do organizacji. Dbają też o relacje z uciekinierami oraz mafiosami poza więzieniem.
La Sacra Corona Unita
La Sacra Corona Unita (wł. Święta Zjednoczona Korona) to grupa przestępcza utworzona w pierwszej połowie lat osiemdziesiątych XX wieku na terenie Apulii. Aby wejść do mafii, trzeba odbyć uroczystą ceremonię „chrztu”, zwaną również „legalizacją” lub „federalizacją”. Przysięga jest poprzedzona nacięciem na przedramieniu. Przyszli mafiosi składają przysięgę milczenia i wierności Świętej Zjednoczonej Koronie i często mają wytatuowane symbole uznania. Wśród głównych działań tej organizacji znajdują się: handel narkotykami, a w szczególności heroiną, nielegalny handel bronią, wymuszenia, hazard, lichwa i zarządzanie przepływami nielegalnych imigrantów we Włoszech.
Stidda
W sycylijskim dialekcie „stidda” oznacza gwiazdę. Jest ona połączeniem frakcji sycylijskiej mafii i grup przestępczych rozproszonych na Sycylii, zwłaszcza na terenach Agrigento, Catanii i Syrakuz. Na ogół nazywa się ją „piątą mafią”. Stidda jest mało znaną grupą, ale mówi się, że istnieje od długiego czasu. Pierwszym skruszonym mafiosą, który w 1989 roku omówił z sędzią Falcone jej organizację, był Francesco Marino Mannoia. Symbolem członków Stiddy jest mała ciemna plamka, pomiędzy kciukiem i palcem wskazującym prawej ręki. W przeciwieństwie do Cosa Nostra, Stidda kontroluje wąskie i ograniczone terytoria, a jej organizacja nie zakłada sztywnej pionowej struktury. Stidda przestrzega kilku, ale bardzo respektowanych, zasad życia: tajemnicy, zmowy milczenia i okrucieństwa.
Obraz mafii amerykańskiej
Amerykańska mafia pochodzić ma z XIX wieku z czasów fali emigracji z południowych Włoch. Wzorce mafii amerykańskiej pochodzą od bossów sycylijskiej mafii i obejmują rygorystycznie określoną hierarchię. Szef mafijny zwany „donem” lub „ojcem chrzestnym” nie zwraca się bezpośrednio do tzw. „żołnierzy” chroniąc się w ten sposób przed stróżami prawa. Don rodziny Genovese do istniejącej hierarchii dodał pozycję posłańca i szefa ulicznego.
Mafia na świecie
Na świecie termin mafia funkcjonuje w odniesieniu do złożonych, dawnych organizacji przestępczych, takich jak triady chińskie i japońska Yakuza, lub nowszych, takich jak kartele latynoamerykańskie, mafia albańska, rosyjska, nigeryjska.
Triada chińska
Historia mafii chińskiej sięga XVII-wiecznych cesarskich Chin. Triada chińska narodziła się jako ruch polityczny mający na celu obalenie pochodzącej z Mandżurii dynastii Ching, i doprowadzenie do władzy dynastii Ming. Z biegiem czasu przekształciła się jednak w prawdziwą organizację kryminalną zajmującą się korupcją, wykorzystywaniem tajnych gier hazardowych, prostytucją, handlem narkotykami, lichwą, porwaniami dla szantażu, a także nielegalną imigracją, fałszowaniem kart kredytowych, paszportów, zezwoleń na pobyt itp.
Japońska Yakuza
Mafijna organizacja Yakuza, dzieli się na około 3500 grup, z których każda jest niezależna od pozostałych. W rzeczywistości nie ma „kopuły”, ale każdy klan ma swojego przywódcę, czyli szefa mafii, który kontroluje określone terytorium. . Yakuza zaangażowana jest głównie w: handel narkotykami, hazard, nielegalne zakłady, prostytucja i wymuszenia. Japońska mafia ma członków, którzy stali się częścią legalnej ekonomii, poprzez wejście na rynki finansowe i do dużych międzynarodowych korporacji.
Kartel kolumbijski
Kolumbijska organizacja mafijna została jednym z największych handlarzy światowych kokainy. Wpływy mafii kolumbijskiej obejmują organizacje przestępcze występujące we Włoszech, takie jak Cosa Nostra, Camorra, Ndrangheta, a także Świętą Zjednoczoną Koronę, japońską Yakuzę i chińskie triady.
Mafia albańska
Mafia albańska czerpie ogromne zyski z prostytucji, handlu narkotykami i papierosami oraz z wyzysku nielegalnej imigracji. Alańska mafia składa się z klanów rodzinnych z Macedonii i Kosowa. Część członków mafii albańskiej przeszła szkolenie w partyzanckich oddziałach Wyzwoleńczej Armii Kosowa.
Mafia rosyjska
Rodziny mafijne
Najważniejsze amerykańskie rodziny mafijne działające w Nowym Jorku określa się mianem Pięciu Rodzin. Należą do nich członkowie rodziny Gambino, Bonnano, Colombo, Genovese, Lucchese. Don rodziny Gambino Carlo Gambino znany również jako Don Carlo uznawany jest za jednego z najpotężniejszych przywódców amerykańskiej Cosa Nostry.
Tłumaczenie z języka włoskiego: Gabriela Gombarczyk
Redakcja i optymalizacja SEO: Justyna Czerwonka
Grafika: Rafał Mazurek
GIPHY App Key not set. Please check settings