w

Lubię!Lubię! SuperSuper

Czy dzisiaj jest niedziela handlowa? Niedziele handlowe 2023

Czy dzisiaj jest niedziela handlowa? Wielu Polaków zadaje sobie to pytanie co niedzielę. Czy dzisiaj jest niedziela handlowa czy niehandlowa. Które niedziele w roku są handlowe. Te kwestie ciągle nas nurtują odkąd ponad trzy lata temu, weszła ustawa o handlowych niedzielach.

Jeśli piąty rok z rzędu zastanawiasz się czy dzisiaj jest niedziela handlowa, to nie martw się, nie jesteś jedyny. Pomimo że ustawa o zakazie handlu weszła w życie już kilka lat temu, to wokół niej wciąż wprowadzane są zmiany, które często wywołują niemałe zamieszanie. Jednak jeszcze w pierwszym miesiącu nowego roku będziemy mogli zrobić niedzielne zakupy w wielu sklepach. Kiedy więc są niedziele handlowe 2023 roku?

Niedziela handlowa i nowelizacja ustawy

W lutym 2022 weszła nowelizacja przepisów o niedzielach handlowych. Głównym motywem zmiany tych przepisów jest ograniczenie obchodzenia przepisów przez wiele sklepów otwierających u siebie działalność pocztową. Od tego czasu działalność pocztowa powinna stanowić powyżej 40% miesięcznych przychodów we wszystkich placówkach handlowych i być udokumentowana. Z tego powodu większość sklepów wykorzystujących tę lukę w prawie była zmuszona zamknąć swoje sklepy w niedzielę. Ale czy to znaczy, że przedsiębiorcy porzucili próby obchodzenia przepisów? Oczywiście, że nie. W tym roku w sklepach powstało wiele klubów czytelnika lub wypożyczalni sprzętu sportowego.

Lista niedziel handlowych w 2023 roku:

  • 29 stycznia
  • 2 kwietnia
  • 30 kwietnia
  • 25 czerwca
  • 27 sierpnia
  • 10 grudnia
  • 17 grudnia

W przypadku tych dwóch ostatnich, długo nie było wiadomo jak będą wyglądały niedziele handlowe w grudniu – pierwotnie niedziela handlowa wypadała w Wigilię. Natomiast ostatecznie zrezygnowano z tego terminu na rzeczy 10 oraz 17 grudnia. Wtedy też można robić przedświąteczne zakupy.

Czy dzisiaj jest niedziela handlowa?

Czy dzisiaj jest niedziela handlowa czy niehandlowa? Niedziele handlowe 2023

Wielu Polaków zadaje sobie co tydzień to samo pytanie. Czy dzisiaj jest niedziela handlowa? A może w tym tygodniu jest niedziela niehandlowa? Niełatwo jest się w tym wszystkim połapać. Na początku wprowadzenia ustawy o zakazie handlu w niedziele sytuacja była w miarę prosta i wiadomo było w które niedziele przypadają niedziele handlowe. Zasada była prosta. Wszystkie ostatnie niedziele miesiąca były handlowe. Dodatkowo też we wszystkie niedziele przed świętami sklepy były otwarte. Po kilku latach przepisy są stopniowo zaostrzane i nie jest już tak oczywiste, które niedziele w roku są handlowe, a które niehandlowe. Te kwestie ciągle nas nurtują odkąd ponad cztery lata temu, weszła ustawa o handlowych niedzielach.

Kiedy można zrobić zakupy?

Założenie jest takie, że praktycznie wszystkie niedziele są niehandlowe. Niedziele handlowe mogą występować głownie przed świętami. I to się sprawdza. Natomiast mamy kilka dodatkowych niedziel handlowych, których dat nie pamiętamy. Warto też wspomnieć o tym, że w niedziele niehandlowe otwarte mogą być różne sklepy, które spełniają określone normy. Tak więc nie wszystkie sklepy są w niedziele nieczynne. 

Niedziele niehandlowe i sklepy otwarte w niedzielę

Jedynymi sklepami otwartymi w niedziele są placówki pocztowe, gastronomia, kwiaciarnie, stacje paliw, sklepy z prasą oraz sklepy znajdujące się na dworcach i lotniskach. Wyjątek stanowi również sytuacja kiedy właściciel sklepu staje za ladą. Wiadomo, że ten przepis często jest omijany, ale możemy założyć, że w niedziele niehandlowe otwarte jest większość małych i osiedlowych sklepów. Taki dokładnie był też zamysł wprowadzenia niedziel handlowych, żeby małe rodzinne firmy mogły konkurować z wielkimi sklepami i różnymi sieciami dyskontów.

Czy dzisiaj jest niedziela handlowa czy niehandlowa. Które niedziele w roku są handlowe. niedziele handlowe 2022 niedzielehandlowe niedziela handlowa niedzielahandlowa
Czy dzisiaj jest niedziela handlowa czy niehandlowa? Niedziele handlowe 2023

Niedziele niehandlowe i otwarte sklepy

W 2021 roku wiele sklepów zaczęło obchodzić te przepisy i ponownie się otwierać w niedziele, pomimo tego, że nie były to niedziele handlowe, wykorzystując wyjątek jakim są placówki pocztowe. Dlatego już nie tylko sklepy osiedlowe typu Żabka, Małpka czy inne zwierzątko, ale także inne sklepy, większe lub mniejsze legalnie były otwarte w niedziele. W niedziele można było więc zrobić zakupy nie tylko w sklepach osiedlowych, ale również w niektórych hipermarketach, księgarniach, sklepach budowlanych, sklepach z zabawkami oraz w dyskontach takich jak Lidl czy Biedronka. Wystarczyło, że dany punkt spełniał kryteria placówki pocztowej.

Czy dzisiaj jest niedziela handlowa czy niehandlowa? Niedziele handlowe 2023

Niedziele handlowe 2023

W 2022 roku pojawiły się jednak zmiany jeżeli chodzi o placówki pocztowe. W związku z dużą liczbą sklepów otwartych w niedziele ze względu na status placówki pocztowej postanowiono wprowadzić dodatkowe restrykcje aby ukrócić ten proceder. Od 1 lutego 2022 roku będzie trzeba wykazać, ze sklep notuje co najmniej 40% miesięcznego przychodu z tytułu prowadzenia placówki pocztowej, co znacząco obniża listę sklepów otwartych w niedzielę. Możemy z pewnością założyć, że żadne duże sklepy typu Biedronka, Lidl, Carrefour czy Dino nie będą już w niedzielę otwarte. Pomysłowość przedsiębiorców jednak nie zna granic i czekamy już na kolejne obejścia prawa. Ciekawe co właściciele dużych sieci tym razem wymyślą by ich sklepy były otwarte w niedziele?

Która niedziela handlowa 2023?

Czy dzisiaj jest niedziela handlowa czy niehandlowa. Które niedziele w roku są handlowe. niedziele handlowe 2022 niedzielehandlowe niedziela handlowa niedzielahandlowa
Czy dzisiaj jest handlowa czy niehandlowa? Niedziele handlowe 2023

Galerie handlowe, księgarnie, sklepy z akcesoriami dla dzieci, markety budowlane oraz sklepy spożywcze będą więc otwarte jedynie w niedziele handlowe, wypadające w tym roku siedem razy.

Kiedy sklepy otwarte w niedzielę w 2023 roku?

Przejdźmy zatem do pytania, które nurtuje wielu Polaków. W które niedziele w 2023 roku będziemy mogli spokojnie iść zakupy? Które niedziele w 2023 są niehandlowe, a które będą niehandlowe. Otóż niedziele handlowe 2023 wyglądają następująco:

Kalendarz z zaznaczonymi na czerwono niedzielami handlowymi
Czy dzisiaj jest niedziela handlowa czy niehandlowa? Niedziele handlowe 2023

NIEDZIELE HANDLOWE 2023

Niedziela handlowa styczeń 2023

Ostatnia niedziela stycznia
Ciekawostka: Wypada w okresie zimowych wyprzedaży

29.01.2023

Niedziele handlowe luty 2023

Niedziela handlowa w lutym 2023

brak

Niedziele handlowe marzec 2023

Niedziela handlowa w marcu 2023

brak

Niedziele handlowe kwiecień 2023

Pierwsza niedziela kwietnia, przed świętami Wielkanocnymi

02.04.2023

Ostatnia niedziela kwietnia

Ciekawostka: Wypada przed długim weekendem majowym

30.04.2023

Niedziela handlowa maj 2023

Niedziela handlowa w maju 2023

brak

Niedziela handlowa czerwiec 2023

Ostatnia niedziela czerwca
Ciekawostka: Wypada w okresie letnich wyprzedaży

25.06.2023

Niedziele handlowe lipiec 2023

Niedziela handlowa w lipcu 2023

brak

Niedziela handlowa sierpień 2023

Ostatnia niedziela sierpnia
Ciekawostka: Wypada przed rozpoczęciem roku szkolnego

27.08.2023

Niedziela handlowa wrzesień 2023

Niedziela handlowa we wrześniu 2023

brak

Niedziela handlowa październik 2023

Niedziela handlowa w październiku 2023

brak

Niedziela handlowa listopad 2023

Niedziela handlowa w listopadzie 2023

brak

Niedziele handlowe grudzień 2023

Druga niedziela grudnia, przed Bożym Narodzeniem 

10.12.2023

Trzecia niedziela grudnia
Ciekawoska: Zmieniona z 24.12, ostatnia niedziela handlowa przed Świętami Bożego Narodzenia

17.12.2023

Jak możecie zauważyć handlowa niedziela nie wypada w każdym miesiącu. Na niedzielne zakupy nie udamy się więc w lutym, marcu, maju, lipcu, wrześniu, październiku oraz listopadzie.

Gdzie mogę robić zakupy w niedziele niehandlową?

Czy dzisiaj jest niedziela handlowa czy niehandlowa. Które niedziele w roku są handlowe. niedziele handlowe 2022 niedzielehandlowe niedziela handlowa niedzielahandlowa
Czy dzisiaj jest niedziela handlowa czy niehandlowa? Niedziele handlowe 2023

Zakaz handlu w niedzielę nie obejmie m.in. aptek, sklepów z pamiątkami, stacji paliw, kwiaciarni, placówek pocztowych, kawiarni, lodziarni oraz cukierni. Sklepy otwarte w niedzielę znajdziemy również na dworcach i na lotniskach.

Inaczej będzie również wyglądać sytuacja z niewielkimi sklepami osiedlowymi działającymi w ramach franczyzy, jak np. się to ma w przypadku sklepów sieci Żabka. Tak jak w poprzednich latach, niezależnie czy będzie wypadać niedziela handlowa, czy też nie, właściciel będzie miał prawo otworzyć swój sklep. Taki przedsiębiorca prowadzący działalność gospodarczą będzie mógł prowadzić handel w niedzielę, tylko jeśli sam będzie obsługiwał klientów w ten dzień. Zgodnie z przepisami właściciel sklepu będzie mógł liczyć jedynie na pomoc rodziny w te dni. Co więcej ustawa uwarunkowuje, że członkowie rodziny nie mogą być zatrudnieni, ani pobierać wynagrodzenia za wykonaną pracę w niehandlową niedzielę.

Kiedy sklepy zamknięte w tym roku?

Co ciekawe nie tylko niedziele są niehandlowe. W 2023 roku będzie trzynaście dni wolnych od pracy (z czego trzy wypadają w niedzielę) podczas których sklepy również będą zamknięte. Dowiedz się w które dni sklepy będą zamknięte w 2023 roku.

Niedziela – Nowy Rok

01.01.2023

Piątek – Trzech Króli

06.01.2023

Niedziela Wielkanocna 

09.04.2023

Poniedziałek – drugi dzień świąt Wielkanocnych

10.04.2023

Poniedziałek  – Święto Pracy

01.05.2023

Środa – Święto Konstytucji Trzeciego Maja

03.05.2023

Niedziela – Zielone Świątki 

28.05.2023

Czwartek – Boże Ciało

08.06.2023

Wtorek – Wniebowzięcie Najświętszej Maryi Panny

15.08.2023

Sobota– Wszystkich Świętych

01.11.2023

Piątek – Narodowe święto niepodległości

11.11.2023

Poniedziałek – Pierwszy Dzień Świąt Bożego Narodzenia

25.12.2023

Wtorek – Drugi Dzień Świąt Bożego Narodzenia

26.12.2023

 

I tak prezentują się niedziele handlowe w 2023 roku oraz inne dni, w które nie zrobimy zakupów. Oczywiście w pozostałe Niehandlowe niedziele również nie zrobimy zakupów w dużych Galeriach czy Supermarketach. Wtedy pozostają nam dyspozycji stacje benzynowe czy małe osiedlowe sklepy.

Jak sami możecie zauważyć, przepisów dotyczących handlu w niedzielę jest dosyć sporo. Z tego powodu, jeśli mamy taką możliwość, warto zrezygnować z zakupów w niedzielę i nie zawracać sobie głowy datami.

A wy robicie zakupy w niedziele? Uważacie, że niedziele handlowe są dobrą inicjatywą czy jednak sklepy powinny być otwarte w niedziele? Możecie podzielić się swoją opinią w komentarzu na Facebooku.

Rozkminiły: Barbara Kulik & Aleksandra Podorska 
Grafika: Hubert Kalinowski

Zgłoś nadużycie

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

GIPHY App Key not set. Please check settings

Potężny potwór czy legenda przekazywana przez pokolenia? Postaramy się zgłębić tajemnicę Lewiatana, jego pochodzenie, historię i znaczenie w kulturze.

Potwór Lewiatan: tajemnicza istota morska

Czym zajmuje się profiler kryminalny?