Miasta historyczne
w ,

Miasta historyczne

Interesujesz się europejskimi miastami historycznymi? Poczytasz u nas o najciekawszych miastach europy, ich zabytkach, historii i kulturze. Koniecznie przeczytaj, które miasta wybraliśmy!

5 europejskich miast z historią w tle

Europa – kontynent jak żaden inny. Nigdzie indziej nie znajdziesz tylu miast z tłem historycznym co tu. Dzięki atrakcyjnej ofercie turystycznej miasta historyczne są najczęściej odwiedzane przez turystów nie tylko z Europy ale i ze świata. Dlaczego? Powód jest bardzo prosty – zabytki historyczno-kulturowe większości europejskich miast są znane na całym świecie. Mówi się, że miasta historyczne wzmacniają tożsamość obywateli i wyróżniają się spośród innych. Sprawia to że mają przewagę w aspekcie rozwoju turystyki nad miastami gdzie dominuje współczesna architektura.

1.       Rzym - Czy znasz to miasto historyczne?

Rzym, stolica i największe miasto Włoch, jest uważany za kolebkę zachodniej cywilizacji. To ze starożytnych dziejów tego miasta wzięły się niektóre instytucje władzy państwowej i budowle. Zespoły historyczne miast nie są kompletne bez Rzymu.

Jednak pomimo tej legendy nadal nie wiadomo jak to miasto powstało i stało się najbardziej wpływowym w ówczesnej Europie.

Dzisiaj Rzym jest zlepkiem starożytnej, średniowiecznej i współczesnej architektury i historii ze wszystkimi zabytkami od Koloseum do Watykanu – centrum Kościoła Rzymskokatolickiego. Główne atrakcje historyczne Rzymu z każdego okresu w historii miasta to Forum Romanum, Piazza Navona, Fontanna di Trevi i Muzea Watykańskie. A oprócz tego znajduje się tam ogromna ilość bezcennych dzieł sztuki, muzeów i zabytków. Z nimi wszystkimi Rzym ma niezwykle bogate dziedzictwo historyczne, co prowadzi do obfitego ruchu turystycznego i rozwoju miasta.

miasta historyczne

2.       Ateny - Dawne miasto z bogatą historią

Ateny, stolica i największe miasto Grecji, należą do najstarszych miast świata i są uważane za stolicę starożytnego świata.  Ale do czasu… zanim pojawił się Rzym. Ateny, założone wśród wzgórz, otoczone górami, podobnie jak Rzym, były kolebką cywilizacji zachodniej i nie tylko. To tam narodziła się dzisiaj wszystkim znana demokracja. Z wynalazków architektonicznych starożytnej Grecji przez następne wieki korzystali wszyscy znaczący architekci europejscy.

Może i jest to dawne miasto, będące jednym z najstarszych na świecie, ale w Europie nie ma starszego miasta niż Ateny, założonego w 5 wieku przed Chrystusem. Kultura i architektura są powiązane z mitologią grecką, np. budowle na wzgórzu Akropol. Zabudowa Akropolu należy do niewielu nietkniętych pozostałości po okresie starożytnym, ale też idealnym przykładem architektury doryckiej, czyli zwykłej, prostej. Jest również powodem dlaczego Ateny należą do miast na liście światowego dziedzictwa UNESCO i Ligi Miast Historycznych. Pomimo to ruiny są rozsiane po całym mieście i czekają na maniaków historii starożytnej. Ateny to nie tylko historia, to także filozofia, do której nawiązywali filozofowie z kolejnych wieków. Czołowymi przedstawicielami filozofii starożytnej w Atenach byli Sokrates, Arystoteles i Platon, zajmujący się rozmowami z ludźmi na ulicach miasta, co czyniło Ateny ważnym centrum kultury w Grecji.

3.       Pompeje - Historyczne miasto

I wracamy do Włoch, a konkretnie – do Pompejów, miasta, które zatrzymało się w czasie. Dzisiaj najstarsza część tego miasta jest jedynie stanowiskiem archeologicznym udostępnionym do zwiedzania, choć dalej tam trwają wykopaliska, które pozwoliły odkryć pozostałości archeologiczne po dawnym wybuchu Wezuwiusza, wulkanu znajdującego się nieopodal. Dlatego właśnie Pompeje zatrzymały się w czasie. W 79 roku po Chrystusie Pompeje zostały zniszczone przez wybuch Wezuwiusza. Mieszkańcy, którzy nie zdążyli się ewakuować, zanim miasto zostało pokryte lawą, nie mieli szans na przeżycie. Zginęli dokładnie w takiej pozycji, w jakiej zastała ich lawa. Ale to wydarzenie ma swoje dobre strony. Stworzyło bardzo dobrze zachowane miasto, dokładnie takie, jakim były Pompeje przed wybuchem Wezuwiusza. W budynkach zachowały się zarysy ludzi, ich zwierząt i ich dobytki. Dzięki ostrożnemu procesowi ochrony miast historycznych dzisiaj możemy oglądać tam odlewy gipsowe ciał ludzi i zwierząt.

Dzisiaj Pompeje są wpisane do Organizacji Miast Światowego Dziedzictwa. To miasto zajmuje dużą powierzchnię i w ciągu dnia może być zwiedzane na piechotę. Spacerując wśród ruin i zagłębiając się w historii można zauważyć, że również tamtejsze wynalazki miały wpływ na kulturę i życie w mieście współczesnym.

4.       Dubrownik - miasto historyczne

Rozmawiając o europejskich miastach historycznych łatwo zapomnieć o Chorwackim Dubrowniku, znanym jako „Perła Adriatyku”. Miasto jest otoczone średniowiecznymi murami z białego kamienia i chroni swoje zabytki z różnych epok historycznych. Port, raz użyty do obrony miasta przed piratami, dzisiaj jest wykorzystywany przez miejscowych rybaków. Spacer wąskimi uliczkami miasta wśród zabytków to najlepszy sposób na poznanie jego historii. Spacer samymi murami z kolei, pomimo iż długi na 2 km, może doprowadzić do cytadeli i umożliwia podziwianie widoków na morze, którego kolor kontrastuje z kolorem murów. Ale to nie wszystko. Odkrywając wieże dowiesz się jak te mury w ogóle powstały i możesz skorzystać z widoczków i okazji do robienia zdjęć. Wszystko to składa się na wyjątkowy mikroklimat miasta z tak bogatą historią w tle. Czy nie chcielibyście doświadczyć tego malowniczego miasta na własne oczy?

Skoro mury Dubrownika pochodzą ze średniowiecza to… również samo miasto musiało w tamtym okresie powstać. Z czasem rozwoju miasta również Dubrownik stał się jednym z głównych ośrodków handlu morskiego w średniowiecznej Europie. No ale zaraz, handel w tamtych czasach mógł odbywać się też drogą lądową. Tak, ale z tym to akurat bywało różnie. Handel morski był w pewnym sensie bezpieczniejszy niż lądowy. Od tego czasu Dubrownik wiele przeszedł – trzęsienie ziemi, nazistowską inwazję, oblężenie podczas wojny Jugosłowiańskiej pod koniec XX wieku. Jednak pomimo to najważniejsze miejskie dziedzictwo się zachowało i starówka Dubrownika należy do najpopularniejszych lokacji historycznych w Europie.

miasto historyczne

5.       Kraków - historyczne miasta Polski

Województwo małopolskie najbardziej słynie z jednej miejscowości. Pod wieloma względami Kraków jest najbardziej polskim miastem. To dawne miasto królewskie uosabia Polskę bardziej niż wszystkie inne miasta w tym kraju razem wzięte. Jako dawna siedziba królów polskich Kraków objawia się jako miasto pełne legend i mitów i przywołuje najdziwniejsze z możliwych obrazów – od smoków w katakumbach Wawelu, przez Tatarów odpartych u bram, do gołębich rycerzy czekających na swojego króla. Stare Miasto jak z pocztówki w komplecie z największym średniowiecznym rynkiem i, kto wie, nawet baśniowym zamkiem spoglądającym na rzekę został wpisany na inauguracyjną Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO w 1978 roku. Od 2022 roku widnieje też na liście ligi miast historycznych.

Historyczne miasta Polski są ciekawsze niż myślisz. Pod każdym względem architektonicznym Kraków wpasuje się pod każde współczesne miasto w Europie. Dzisiaj dobrze zachowane i odnowione zabytki architektury mieszczą w sobie liczne kolekcje muzealne bezcennych dzieł sztuki. Co jeszcze wyróżnia Kraków w kontekście historycznym? Może chociażby to, że Kraków należy do najstarszych ośrodków akademickich w Europie. Uniwersytet Jagielloński zajmuje kilka budynków historycznych w centrum miasta. Kraków jest bez wątpienia markowym miastem Polski.

Polskie zabytki na skale europejską

Nie od dziś wiemy, że to miasto królewskie jest czarujące. Dopełnia to jednak fakt, że jest to jedyne większe i ważniejsze miasto, które nie uległo totalnemu zniszczeniu podczas II wojny światowej. Jaki był tego finał? Centrum Krakowa zachowało swoje przedwojenne budynki i nie zostało zapełnione blokowiskami mieszkalnymi, które były w czasach komunistycznych budowane w innych miastach polskich, nie tylko w województwie małopolskim. Pomysł ten został jednak porzucony na rzecz wcześniej wstępnie zaplanowanej socrealistycznej dzielnicy podmiejskiej – Nowej Huty, której betonowe konurbacje to tylko tramwajowa wycieczka w czasie, w kontraście z innymi dzielnicami, z większą ilością współczesnej architektury.

Ale Kraków to nie tylko historia Polski i Polaków. To także historia społeczności żydowskiej na ziemiach polskich, czego idealnymi przykładami są Kazimierz, dzielnica w pełni żydowska i Pogórze, dzielnica po drugiej stronie Wisły, gdzie podczas II wojny światowej było zlokalizowane getto.

I co – to tyle z miast z tłem historycznym? Nie, tych miast jest dużo więcej. Ale te opisane są najciekawsze i chyba najbardziej znane. Ale czy to oznacza, że pozostałe nie są ani znane ani ciekawe? Też nie, po prostu te miasta nie mają aż tak barwnej historii i tylu ciekawych miejsc do zobaczenia i odwiedzenia jak te tutaj.

Rozkminiła: Kinga Ostrowska
Grafika: Patrycja Mazur
Redakcja i Optymalizacja SEO: Michał Kurowski

Zgłoś nadużycie

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

GIPHY App Key not set. Please check settings

Wczasy nad Bałtykiem. Gdzie wyjechać?

Jeśli zastanawiasz się, ile jest krajów w Europie, wyjaśnimy ci wszystko od A do Z! Dowiesz się też, jakie kraje zrzesza UE i wiele innych ciekawostek.

Ile jest krajów w Europie?