Wczesne lata i edukacja Mikołaja Kopernika
Mikołaj Kopernik urodził się 19 lutego 1473 roku w Toruniu. Był synem kupca krakowskiego, który w ramach prowadzonego handlu przeniósł się z Krakowa do Torunia. Natomiast jego matka o imieniu Barbara pochodziła z rodziny Watzenrode i była związana z Toruniem od dłuższego czasu.
Mikołaj Kopernik studiował najpierw w Krakowie, a następnie Kopernik został wysłany do Włoch, w celu podjęcia dalszych studiów. Ojciec naukowca zmarł, gdy Kopernik był jeszcze dzieckiem. Ważną postacią później w życiu chłopca odegrał jego wuj — biskup warmiński Łukasz Watzenrode. Chciał, aby Mikołaj Kopernik studiował prawo oraz przepisy Kościoła Katolickiego, a następnie wrócił do domu i został kanonikiem

Interesuje cię kim był Mikołaj Kopernik?
Jednak wybrał własną drogę i większość czasu Mikołaj Kopernik studiował matematykę i astronomię. Podczas studiów na Uniwersytecie Bolońskim, Kopernik mieszkał i pracował z profesorem astronomii Domenico Maria de Novara, prowadząc badania oraz pomagając mu w obserwacjach nieba. Mikołaj Kopernik powrócił do kraju po ukończeniu studiów we Włoszech. Po powrocie Kopernik został mianowany przez biskupa chełmińskiego na stanowisko oficjalisty. Zapoczątkowało to jego karierę w wojsku. W 1520 roku został mianowany na stanowisko wojskowego szefa obrony Prus.
Dzięki namowom wuja Mikołaj Kopernik został kanonikiem na Warmii, ale nigdy nie przyjął święceń kapłańskich. W przerwach między obowiązkami kanonika prowadził badania astronomiczne. Ponadto był członkiem kapituły warmińskiej w latach 1520-1522.
Założenia teorii heliocentrycznej Mikołaja Kopernika
W czasach Kopernika większość ludzi wierzyła w teorię geocentryczną wszechświata. Polegała na tym, że Ziemia zajmuje miejsce w centrum wszechświata, a wokół niej krąży słońce, gwiazdy i wszystkie planety.
W 1514 roku Mikołaj Kopernik rozdał przyjaciołom odręcznie napisaną książkę, w której przedstawił swój pogląd na wszechświat. Zaproponował w niej, że centrum wszechświata nie jest Ziemia, ale że Słońce leżało w pobliżu. Sugerował również, że obrót Ziemi odpowiada za wschód i zachód Słońca, ruch gwiazd, a cykl pór roku jest spowodowany obrotami Ziemi wokół niej. Wysunął wniosek, że ruch Ziemi w przestrzeni powoduje ruch wsteczny planet po nocnym niebie.
W 1532 roku Kopernik ukończył pierwszy rękopis swojej książki „De Revolutionibus Orbium Coelestium” — „O obrotach sfer niebieskich”. W teorii Kopernika znajduje się twierdzenie, że planety krążą wokół Słońca, a nie wokół Ziemi jak powszechnie twierdzono w jego czasach. Wyłożył swój model układu słonecznego i drogi planet. Rękopis dzieła Kopernika został napisany w języku łacińskim. Kopernik wysłał dzieło do drukarza w Norymberdze w 1533 roku. W tymże roku koncepcje teorii Kopernika zostały przedstawione papieżowi.
Pomimo oficjalnego potwierdzenia przez papieża Pawła III teorii heliocentrycznej, wielu ludzi w Europie było nadal niechętnych wobec teorii Kopernika. Książkę wydał jednak dopiero w 1543 roku, zaledwie dwa miesiące przed swoją śmiercią. Mikołaj Kopernik zmarł 24 maja 1543 roku we Fromborku. Wielu historyków uważa, że Mikołaj Kopernik wylew był powodem jego śmierci. Warto nadmienić, że w 1541 roku kopernik doznał wylewu krwi do mózgu, co spowodowało częściowy paraliż i utratę mowy.
Czy wiesz kim był Mikołaj Kopernik?
Kto nie wie, kim był Mikołaj Kopernik, może go zdziwić fakt, że nie był on uwielbiany przez Kościół Katolicki oraz inne wyznania chrześcijańskie. Dzieło Mikołaja Kopernika na początku nie zostało potępione przez Kościół uznając je jako heretyckie. Jednakże w 1616 roku zostało zakazane wydawanie książki przedstawiającą teorię Kopernika. Zarzuty do teorii heliocentrycznej budowy Układu Słonecznego miał Martin Luter, który odrzucał założenia teorii Kopernika. Teoria heliocentryczna została uznana za prawdziwą po wielu latach badań i obserwacji astronomicznych.
Dalsze doskonalenie dzieła Kopernika
Chociaż model Mikołaja Kopernika zmienił układ wszechświata, miał jednak pewne niedoskonałości. Kopernik trzymał się klasycznej koncepcji, że planety poruszają się po idealnych okręgach. Dopiero w 1600 roku Johannes Kepler zaproponował, by orbity były elipsami.
Astronomiczne dzieło Kopernika potrzebowało prawie stu lat, aby poważnie zostało przyjęte. W 1632 roku Galileusz stwierdził, że Ziemia krąży wokół Słońca. Opierał się na podstawie prac Mikołaja Kopernika. Jednak od razu został skazany na areszt domowy za popełnienie herezji przeciwko Kościołowi Katolickiemu.
Mimo to obserwacje wszechświata udowodniły, że obaj naukowcy mieli rację w swoich teoriach. Obecnie model układu słonecznego, w którym planety krążą wokół Słońca, nazywamy modelem heliocentrycznym lub kopernikańskim.

Miejsce pochówku Mikołaja Kopernika
W 2008 roku naukowcy ogłosili, że czaszka znaleziona w katedrze we Fromborku należała do Mikołaja Kopernika. Zastosowano dopasowanie DNA z czaszki Mikołaja Kopernika do włosów znalezionych w książkach należących niegdyś do astronoma. Badania DNA nad szczątkami Mikołaja Kopernika potwierdziły ich autentyczność i tożsamość naukowca. Polska policja wykorzystała czaszkę do odtworzenia wyglądu jej właściciela.
W 2010 r. jego szczątki zostały pobłogosławione wodą święconą przez kilku najwyższych rangą duchownych w Polsce przed ponownym pochówkiem, a na jego grobie umieszczono czarny granitowy nagrobek ozdobiony modelem Układu Słonecznego. Nagrobek upamiętnia zarówno jego wkład naukowy, jak i służbę jako kanonik kościelny.
Uniwersytet Mikołaja Kopernika
Uniwersytet Mikołaja Kopernika (UMK) powstał w 1954 roku w Toruniu. Jest to jeden z najbardziej prestiżowych uniwersytetów w Polsce. Znajduje się tam sześć wydziałów, a wśród nich Wydział Chemii, Wydział Fizyki, Astronomii i Informatyki, Wydział Nauk Ekonomicznych i Zarządzania, Wydział Prawa i Administracji, Wydział Humanistyczny, a także Wydział Biologii i Biotechnologii. Oprócz szerokiej oferty studiów licencjackich, magisterskich czy doktoranckich uczelnia prowadzi zajęcia w języku angielskim. UMK umożliwia również skorzystanie z bogatego zaplecza badawczego. Uczelnia prowadzi stację badawczą na Spitsbergenie, a także kieruje Uniwersyteckim Liceum Ogólnokształcącym w Toruniu. W 2019 roku UMK otrzymał tytuł Uczelni Badawczej w konkursie Inicjatywa Doskonałości – Uczelnia Badawcza zorganizowanym przez Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego.
Muzeum Mikołaja Kopernika
Dla tych, którzy interesują się kim był Mikołaj Kopernik na pewno warte zwiedzenia będzie Muzeum Mikołaja Kopernika we Fromborku. Jest to jedno z najstarszych muzeów w Polsce. W gmachu głównym znajdują się zbiory związane z Mikołajem Kopernikiem, a w tym jego biografia, zbiory astronomiczne, zbiory geograficzne i medyczne. Można tam też znaleźć zbiory archeologiczne, kolekcje sztuk czy starodruki. Znajduje się tam również specjalna wystawa, która została poświęcona Mikołajowi Kopernikowi. Muzeum zawiera ponadto kopię szkoły, w której uczył się astronom. Na najwyższym piętrze placówki mieszczą się również wystawy czasowe. W przyziemiu tak zwanej Wieży Radziejowskiego działa również planetarium. Na specjalnej kopule o średnicy 8 metrów, turyści mogą obejrzeć mapę nieba i edukacyjne filmy poświęcone astronomii. Muzeum oferuje także wykłady, warsztaty i inne aktywności edukacyjne związane z Kopernikiem i jego działaniami.

Centrum Nauki Kopernik
Centrum Nauki Kopernik w Warszawie zostało otwarte w 2010 roku. Jest to miejsce, które przybliżać ma szerokiemu gronu odbiorców zdobycze nauki oraz prawa rządzące otaczającego nas świata. Wszystkie eksponaty umieszczone w Centrum znajdują się w zasięgu zwiedzającego. Nie ma tam żadnych gablot ani sznurów oddzielających od przedmiotów. O sposobie działania urządzeń można przekonać się samodzielnie wykonując wskazane w instrukcji czynności.
W Centrum Nauki Kopernik umiejscowione jest warszawskie Planetarium, które jest jednym z najbardziej nowoczesnych obiektów tego typu w całej Polsce. Znajduje się tu ogromny ekran kopułowy o średnicy 16 metrów, który zasilany jest przez zaawansowany, ważący ponad 80 kilogramów projektor.
GIPHY App Key not set. Please check settings