Wiedza o tym jak obliczyć procent na kalkulatorze okazuje się często niezbędna. Poznaj proste triki na obliczenie %, które przydadzą Ci się w przyszłości
w

Lubię!Lubię! SuperSuper WrrWrr PrzykroPrzykro Ha haHa ha WowWow

Jak obliczyć procent na kalkulatorze?

W życiu wiedza o tym jak się oblicza procenty na kalkulatorze okazuje się w wielu przypadkach wręcz niezbędna. Poznaj proste triki na obliczenie procentu z danej liczby, które z pewnością przydadzą Ci się w przyszłości.

Z takim symbolem % oznaczającym procent spotykasz się niemal każdego dnia. Zapewne wiesz również, że procent jest to, najprościej ujmując, jakaś część całości. O tym, że warto wiedzieć jak obliczyć procent na kalkulatorze przekonałeś się pewnie nie raz. Gdybyś wiedział, do czego służy kalkulator w pierwszych latach swojego życia, bez problemu byłbyś w stanie podzielić tort urodzinowy na równe części. Gdybyś w wieku szkolnym wiedział, jak obliczyć procent z liczby na kalkulatorze, zapewne wiele razy miałbyś szansę na zdobycie wyższej oceny, ponieważ nauczyciel też jest człowiekiem i ma prawo do popełniania błędów.

Jak obliczyć procent na kalkulatorze?

procent z liczby kalkulator, jak obliczyć procent z liczby na kalkulatorze, jak obliczyć procent na kalkulatorze
Procent z liczby kalkulator

Zapewne obliczanie procentów nie raz okazało się również przydatne, gdy kupowałeś wymarzoną grę na wyprzedaży lub gdy wybierałaś nowe ubrania podczas sezonowych obniżek. W dorosłym życiu wiedza o tym jak obliczyć procent z liczby na kalkulatorze okazuje się w wielu przypadkach wręcz niezbędna. Zapłacenie rachunków, rozliczenie podatków czy zrobienie ekonomicznych zakupów bez tej wiedzy może okazać się kłopotliwe.

Jak obliczyć procent na kalkulatorze?

Zanim jednak dowiesz się jak w prosty sposób obliczać procenty na kalkulatorze, przypomnimy Ci najważniejsze zasady. Pozwolą Ci one zaoszczędzić czas, przy obliczaniu małych liczb. To przypomnienie jest jedynie formalnością, ponieważ wiesz już, że 50% to połowa całości, a 25% to ćwiartka, czyli czwarta część całości.

Zapewne pamiętasz albo też się już domyślasz, że 10% to dziesiąta część całości, czyli wystarczy, że przy obliczaniu przesuniesz przecinek o jedno miejsce w lewo w danej liczbie i otrzymasz pożądany wynik.

Jednak co w przypadku, jeśli procent lub liczba jest trudna do policzenia na pierwszy rzut oka? Dzięki technologii, którą obecnie posiadamy, nawet z pozoru skomplikowane działania możemy rozwiązać za pomocą kalkulatora prostego, matematycznego lub tego znajdującego się w naszych telefonach.

jak obliczyć procent na kalkulatorze jak obliczyć procent z liczby na kalkulatorze jak obliczyć procent z liczby kalkulator
Procent z liczby kalkulator

Jak obliczyć procent na kalkulatorze?

Najprostszym sposobem jak obliczyć procent na kalkulatorze jest użycie w odpowiednim momencie symbolu %, znajdującego się na klawiaturze większości kalkulatorów. Załóżmy, że jesteśmy w restauracji i chcemy dać napiwek w wysokości 15% całkowitego rachunku, który wynosi 260zł. Aby to obliczyć, wystarczy, że wprowadzimy na klawiaturze 15% a następnie otrzymany wynik pomnożymy razy 260. Pamiętaj, zanim wykonasz wynik mnożenia, upewnij się, że po wpisaniu na kalkulatorze 15%, otrzymałeś 0,15. W praktyce będzie to wyglądać tak: 15% x 260. Czy to nie jest proste?

Jeśli jednak nie masz możliwości skorzystania z powyższej opcji istnieje jeszcze kilka banalnie prostych rozwiązań na to, jak obliczyć procent z liczby na kalkulatorze. Wystarczy, że w pierwszym etapie przekształcisz procent na liczbę dziesiętną i dalej postąpisz tak jak w pierwszym przykładzie. Aby to zrobić musisz sobie najpierw przypomnieć podstawy. Na przykład, że 15% to piętnasta część całości, czyli liczbę 15 należy podzielić przez 100 i dalej już z górki. Teraz nasze 0,15 pomnożymy razy 260 i otrzymamy wynik końcowy. Na kalkulatorze zrobisz to wpisując kolejno: 15:100 x 260.

Inny sposób na to jak obliczyć procent na kalkulatorze

Jak pamiętasz mnożenie i dzielenie w matematyce jest naprzemienne, więc jeśli nie przepadasz za małymi liczbami dziesiętnymi, bez problemu możesz zmienić kolejność wykonywania działań. W taki oto sposób z jednego rozwiązania na to, jak obliczyć procent na kalkulatorze, robią się dwa! Dla niedowiarków przedstawiamy schemat, który pozwoli na wykonanie działania. Zgodnie z zasadami matematycznymi, w pierwszej kolejności pomnożymy 15 razy 260, a następnie podzielimy otrzymany wynik przez 100. Nic więcej nie trzeba robić.

Polecane rozkminki matematyczne:

Te proste triki na obliczenie procentu z danej liczby z pewnością przydadzą Ci się w przyszłości. Dzięki temu, że już wiesz jak się oblicza procenty na kalkulatorze, będziesz mógł zaoszczędzić nie tylko czas, ale również pieniądze. Zakupy i rozliczanie podatków staną się przyjemnością, a jeśli jesteś uczniem, może zarobisz kilka lepszych ocen. Więc kalkulator w dłoń i do dzieła!

Rozkminiła: Basia Kulik
Grafika: Hubert Kalinowski
Redakcja: Dominik Grott
Optymalizacja SEO: Michalina Kossak

Zgłoś nadużycie

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

GIPHY App Key not set. Please check settings

  1. „”… 15% to piętnasta część całości(!!!!!!!!), czyli liczbę 15 należy podzielić przez 100…'”??!!!!!!!!!
    jezeli chodzi o pietnasta czesc calosci, to chyba ,jednak, CALOSC NA 15…

Kamil Stoch, Dawid Kubacki a może Piotr Żyła? Adam Małysz był wcześniej punktem odniesienia. Skoki narciarskie mają wielu fanów, czy jesteś jednym z nich?

Skoki narciarskie. Nieznane fakty i ciekawe anegdoty!

Jakie dziś zjeść płatki owsiane na śniadanie? Może owsianka na mleku? Pojawia się w twojej głowie pytanie owsianka zalety? To artykuł dla ciebie.

Płatki owsiane na śniadanie