O tym, że warto wiedzieć jak obliczyć procent na kalkulatorze przekonałeś się pewnie nie raz. Gdybyś wiedział do czego służy kalkulator w pierwszych latach swojego życia, bez problemu byłbyś w stanie podzielić tort urodzinowy na równe części. Gdybyś w wieku szkolnym wiedział, jak obliczyć procent z liczby na kalkulatorze, zapewne wiele razy miałbyś szansę na zdobycie wyższej oceny
w

Lubię!Lubię! SuperSuper PrzykroPrzykro

Jak obliczyć procent na kalkulatorze?

W życiu wiedza o tym jak się oblicza procenty na kalkulatorze okazuje się w wielu przypadkach wręcz niezbędna. Poznaj proste triki na obliczenie procentu z danej liczby, które z pewnością przydadzą Ci się w przyszłości.

Z takim symbolem % oznaczającym procent spotykasz się niemal każdego dnia. Zapewne wiesz również, że procent jest to najprościej ujmując jakaś część całości. O tym, że warto wiedzieć jak obliczyć procent na kalkulatorze przekonałeś się pewnie nie raz. Gdybyś wiedział do czego służy kalkulator w pierwszych latach swojego życia, bez problemu byłbyś w stanie podzielić tort urodzinowy na równe części. Gdybyś w wieku szkolnym wiedział, jak obliczyć procent z liczby na kalkulatorze, zapewne wiele razy miałbyś szansę na zdobycie wyższej oceny, ponieważ nauczyciel też jest człowiekiem i ma prawo do popełniania błędów.

Jak obliczyć procent na kalkulatorze?

Zapewne obliczanie procentów nie raz okazało się również przydatne, gdy kupowałeś wymarzoną grę na wyprzedaży lub gdy wybierałaś nowe ubrania podczas sezonowych obniżek. W dorosłym życiu wiedza o tym jak się oblicza procenty na kalkulatorze okazuje się w wielu przypadkach wręcz niezbędna. Zapłacenie rachunków, rozliczenie podatków czy zrobienie ekonomicznych zakupów bez tej wiedzy może okazać się kłopotliwe.

Jak obliczyć procent na kalkulatorze?

Zanim jednak dowiesz się jak w prosty sposób obliczać procenty na kalkulatorze, przypomnimy Ci najważniejsze zasady, które pozwolą Ci zaoszczędzić czas, przy obliczaniu małych liczb. To przypomnienie jest jedynie formalnością, ponieważ wiesz już, że 50% to połowa całości, a 25% to ćwiartka, czyli czwarta część całości.

 Zapewne pamiętasz, albo też się już domyślasz, że 10% to dziesiąta część całości, czyli wystarczy, że przy obliczaniu przesuniesz przecinek o jedno miejsce w lewo w danej liczbie i otrzymasz pożądany wynik.

Jednak co w przypadku, jeśli procent lub liczba jest trudna do policzenia na pierwszy rzut oka? Dzięki technologii, którą obecnie posiadamy nawet z pozoru skomplikowane działania możemy rozwiązać za pomocą kalkulatora prostego, matematycznego lub tego znajdującego się w naszych telefonach.

jak obliczyć procent na kalkulatorze jak obliczyć procent z liczby na kalkulatorze jak obliczyć procent z liczby kalkulator

Jak obliczyć procent na kalkulatorze?

Najprostszym sposobem jak obliczyć procent na kalkulatorze jest użycie w odpowiednim momencie symbolu %, znajdującego się na klawiaturze większości kalkulatorów. Załóżmy, że jesteśmy w restauracji i chcemy dać napiwek w wysokości 15% całkowitego rachunku, który wynosi 260zł. Aby to obliczyć, wystarczy, że wprowadzimy na klawiaturze 15% a następnie otrzymany wynik pomnożymy razy 260. Pamiętaj, zanim wykonasz wynik mnożenia, upewnij się, że po wpisaniu na kalkulatorze 15%, otrzymałeś 0,15. W praktyce będzie to wyglądać tak: 15% x 260. Czy to nie jest proste?

Jeśli jednak nie masz możliwości skorzystania z powyższej opcji istnieje jeszcze kilka banalnie prostych rozwiązań na to, jak obliczyć procent z liczby na kalkulatorze. Wystarczy, że w pierwszym etapie przekształcisz procent na liczbę dziesiętną i dalej postąpisz tak jak w pierwszym przykładzie. Aby to zrobić musisz sobie najpierw przypomnieć, że 15% to piętnasta część całości, czyli liczbę 15 należy podzielić przez 100 i dalej już z górki. Teraz nasze 0,15 pomnożymy razy 260 i otrzymamy wynik końcowy. Na kalkulatorze zrobisz to wpisując kolejno: 15:100 x 260.

Inny sposób na to jak obliczyć procent na kalkulatorze

Jak pamiętasz mnożenie i dzielenie w matematyce jest naprzemienne, więc jeśli nie przepadasz za małymi liczbami dziesiętnymi, bez problemu możesz zmienić kolejność wykonywania działań. W taki o to sposób z jednego rozwiązania na to jak obliczyć procent na kalkulatorze, robią się dwa! Dla niedowiarków przedstawiamy schemat, który pozwoli na wykonanie działania. Zgodnie z zasadami matematycznymi, w pierwszej kolejności pomnożymy 15 razy 260, a następnie podzielimy otrzymany wynik przez 100. Nic więcej nie trzeba robić.

Te proste triki na obliczenie procentu z danej liczby z pewnością przydadzą Ci się w przyszłości. Dzięki temu, że już wiesz jak się oblicza procenty na kalkulatorze, będziesz mógł zaoszczędzić nie tylko czas, ale również pieniądze. Zakupy i rozliczanie podatków staną się przyjemnością, a jeśli jesteś uczniem, może zarobisz kilka lepszych ocen. Więc, kalkulator w dłoń i do dzieła!

Rozkminiła: Basia Kulik
Grafika: Hubert Kalinowski
Redakcja: Dominik Grott
Optymalizacja SEO: Michalina Kossak

Zgłoś nadużycie

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

GIPHY App Key not set. Please check settings

jakie jest najdłuższe słowo na świecie

Jakie jest najdłuższe słowo na świecie?

Nie wiesz jak włączyć polskie napisy na yt? Przeczytaj o tym, dlaczego warto dodawać na youtube polskie napisy oraz jak to zrobić!

Jak włączyć na Youtube polskie napisy?