Smaki Ukrainy - Klasyczne dania ukraińskie
Nie bez powodu potrawy ukraińskie są tak popularne na całym świecie. Każdy przepis odzwierciedla gościnność i ciepło, z jakim Ukraińcy są przyzwyczajeni do witania gości. Kuchnia ukraińska powstawała na przestrzeni wielu stuleci, więc w pewnym stopniu przedstawia nie tylko historyczny rozwój narodu ukraińskiego, jego zwyczaje i smaki, ale także warunki społeczne i klimatyczne, w których naród ukraiński żył podczas swojego historycznego rozwoju. Potrawy te są bardzo różnorodne, a historia kuchni naszych sąsiadów jest niezwykle bogata. Dania te zwykle są bazowane na mięsie, w szczególności wieprzowinie, smalcu i różnych warzywach.
Jeśli jeszcze tego nie zrobiłeś, zdecydowanie musisz lepiej poznać dania kuchni ukraińskiej. Ona jest tego warta! Próbując przepisów narodowych, nie będziesz mógł ich zapomnieć i na zawsze zachowasz cząstkę ciepła i życzliwości.
Najlepsze dania kuchni ukraińskiej
W tym artykule odkryjemy najpopularniejsze ukraińskie dania tego oraz podzielimy się przepisami, które pozwolą wam stworzyć te pyszne potrawy w waszej własnej kuchni.
Barszcz ukraiński - dziedzictwo narodowe
Nie jest odkryciem, że kuchnia ukraińska słynie z barszczu. Potrawa ta jest symbolem Ukrainy, pierwszym i jedynym, które zostało uznane przez UNESCO i wpisane na listę niematerialnego dziedzictwa kulturowego. Chociaż uważa się, że barszcz jest najbardziej popularny w regionach północnych i centralnych, w rzeczywistości jest gotowany wszędzie.
Tradycyjny barszcz ukraiński składa się z około 30 składników! Wśród nich najważniejsze są buraki, kapusta, ziemniaki, marchew, cebula, wołowina i koncentrat pomidorowy. Jednak przepisy mogą się różnić w zależności od regionu.
Okroszka (Chłodnik)
Okroszka jest kolejną znaną ukraińską zupą. Nie wiadomo na pewno, gdzie i kiedy powstało to danie, ale historycy uważają, że korzenie okroshki sięgają średniowiecza, kiedy po chrzcie Rusi książę Wołodymyr nakazał rozdawać ludziom „jedzenie, miód i kwas chlebowy”. W ten oto sposób kwas rozprzestrzenił się wśród ludności, a później stał się podstawą zimnej zupy, do której dodawano chleb i zioła. Obecnie okroszka jest tradycyjnym daniem wschodniej Ukrainy, lecz nie ma jednego uniwersalnego przepisu. Możemy jednak wyróżnić głowne składniki w tej zupie. Są to ogórki, zielona cebula, rzodkiewka i kwas chlebowy. Resztę dodaje gospodyni według własnego gustu.
Warto wiedzieć: zupa ta została nazwana jako okroszka dopiero na początku XX wieku, ponieważ wszystkie składniki musiały być pokruszone.
Warenyky (Pierogi)
Do jednych z najbardziej popularnych specjałów kuchni ukraińskiej zaliczamy także warenyky. Warenyky, to pierogi wypełniane różnymi nadzieniami. Tradycyjnie nadziewa się je ziemniakami, kapustą, serem, mięsem lub owocami, a następnie gotuje we wrzątku wrzątku. Po ugotowaniu podaje się je z kwaśną śmietaną lub masłem. Warenyky często spożywają podczas różnych świąt i uroczystości rodzinnych.
Warto wiedzieć: pieróg jest uważany za symbol kanadyjskiego miasta Glendon, gdzie znajduje się nawet jego 9-metrowy pomnik. Na Ukrainie istniał pomnik pieroga w Czerkasach, ale został on zdemontowany w 2013 roku. W tym samym 2013 roku w Bukowelu powstał największy na świecie pieróg ze śniegu.
Czeburek z mięsem
Czeburek z mięsem to popularna przekąska wywodząca się z kuchni krymskotatarskiej. Robią czebureki z cienkich placków, ktorę nadziewają mięsem mielonym, przyprawami i ziołami, a następnie smażą je na głębokim oleju, aż do uzyskania złocistej skórki. Czebureki najczęściej podają na gorąco z dodatkiem kwaśnej śmietany, jogurtu lub sosu czosnkowego i stanowią popularną przekąskę w regionach Wschodniej Europy.
Deruny (Placki ziemniaczane)
Deruny to tradycyjne ukraińskie placki ziemniaczane, szczególnie popularne w regionach wschodnich i północnych. W zależności od regionu mogą być również nazywane kremzlyky, tertiukhy, rysylovanyky itp. Głównym składnikiem jest „rozdrobniony” ziemniak, do którego dodają cebulę, odrobinę mąki, jajko i sól. Wszystko to jest mieszane i smażone na oleju słonecznikowym.
Warto znać: tradycyjnie deruny były uważane za danie niedzielne. Gotowano je na śniadanie lub kolację, a czasem na święta, takie jak Zwiastowanie.
Kotlet po kijowsku
Ukraina, Rosja, Niemcy, Francja i Stany Zjednoczone wciąż dyskutują o prawie do miana ojczyzny tego dania. Uważa się, że po raz pierwszy pojawił się na stołach Ukraińców na początku XX wieku, ale został zapomniany na pewien czas i odrodził się w połowie wieku w lokalnych restauracjach. Danie stało się popularne w latach 60-tych. Kotlety po kijowsku przygotowują z delikatnego filetu z kurczaka z płynnym nadzieniem z masła, ziół i przypraw, a następnie smażony w głębokim tłuszczu w bułce tartej.
Warto wiedzieć: kotlet po kijowsku jest popularny nie tylko na terenie Ukrainy, lecz także jest serwowany w zagranicznych restauracjach pod nazwą Chicken Kyiv.
Syrnyky (Placki serowe)
Syrnyky, znane również jako serowe placki, to smaczna i popularna przystawka na Ukrainie. To danie jest stosunkowo proste do przygotowania i jest uwielbiane zarówno przez dzieci, jak i dorosłych. Syrnyky przygotowuje się na bazie twarogu, jajek, mąki i cukru. Do smaku można dodać wanilię, skórkę cytrynową lub rozdrobnione owoce. Gotową masę twarogową formuje się w niewielkie placki lub kulki, a następnie smaży na rozgrzanej patelni z niewielką ilością oleju lub masła. Tradycyjnie syrnyky podają z kwaśną śmietaną, miodem lub dżemem. Kwaśna śmietana, w tym przypadku, idealnie komponuje się z delikatnym smakiem serowych placków i nadaje im lekkości.
Tort kijowski
Kolejny gastronomiczny symbol ukraińskiej stolicy, ale tym razem słodki – ciasto kijowskie. Cukiernicy z fabryki Karola Marksa przez lata pracowali nad jego recepturą, która została wyprodukowana w 1956 roku, a opatentowana dopiero w 1973 roku. Do tej pory tylko pracownicy fabryki Roshen, która zastąpiła Karola Marksa, znają wszystkie sekrety gotowania tego ciasta. Tort kijowski bazujemy na zakwasie ze sfermentowanych białek, cukru, mąki i orzechów. Krem powstaje z masła, jajek, mleka i cukru z dodatkiem kakao i koniaku.
Napoje - Tradycyjna kuchnia ukraińska
Bogate są nie tylko tradycyjne ukrainskie potrawy, ale także i napoje. Wśród nich znajdują się wszelkiego rodzaju mikstury – zdrowe i słodkie kompoty z suszonych owoców lub jagód. Nawiasem mówiąc, uzvar jest także tradycyjnym przedstawicielem świątecznego stołu. Dużą popularnością cieszą się napoje fermentowane – kwas chlebowy, miód pitny i piwo. Odkąd buraki zapuściły korzenie na Ukrainie, cukier stał się integralną częścią gotowania. Wódki, likiery, wina i różne nalewki podają na bogatym stole w takiej samej obfitości jak dania.
Uzvar
Przez wiele stuleci uzwar pozostawał jednym z najpopularniejszych tradycyjnych napojów. Przygotowują go z suszonych jagód: w południowych regionach dodano gruszki, jabłka, śliwki, wiśnie, jagody i morele. Co ciekawe, uzvar uważany jest za drugie po kuti najważniejsze danie świąteczne.
Kwas
Kwas to tradycyjny ukraiński napój, który cieszy się ogromną popularnością. Jest on przygotowywany w domach na bazie chleba lub kaszy, co nadaje mu unikalny smak i aromat. Kwas jest często podawany w glinianych naczyniach i stanowi odzwierciedlenie długotrwałych tradycji kulinarnych Ukrainy.
Istota kuchni - prostota i różnorodność
Specjały kuchni ukraińskiej to prawdziwe skarby smaków i tradycji. To paleta barw i aromatów, które odzwierciedlają nie tylko kulinarną historię tego kraju, ale także jego ducha i tożsamość narodową. Niezależnie od tego, czy próbujesz tradycyjnych pierogów, aromatycznego barszczu czy serników – odkrywasz fascynujący świat smaków, który przyciąga i inspiruje.
Dziś potrawy kuchni Ukrainy podbijają serca ludzi na całym świecie, a jej popularność rośnie z każdym dniem. Jest to dowód na to, że dobra kuchnia jest uniwersalna i potrafi przekroczyć granice narodowe.
Jeśli jesteś także zainteresowany tradycyjną kuchnią innych Państw, to zapraszamy do przeczytania poniższych artykułów:
Tradycyjne potrawy w różnych krajach Europy
Kuchnia Koreańska. Tradycyjne koreańskie potrawy — top 10
Tradycyjna kuchnia grecka
Kuchnia fińska — pycha czy kicha?
Rozkminiła: Yana Perets
Grafika: Patrycja Krasicka
GIPHY App Key not set. Please check settings