Kalkulatory to bardzo przydatne urządzenia, które ułatwiają życie - nie tylko uczniom. Sprawdź na naszej stronie jak obliczyć potęgę na kalkulatorze.
w

SuperSuper Lubię!Lubię! WowWow Ha haHa ha

Jak obliczyć potęgę na kalkulatorze?

Kalkulatory to bardzo przydatne urządzenia, które ułatwiają życie. Na rynku istnieją zarówno kalkulatory zwykłe jak i naukowe, kryjące w sobie różne funkcje, dzięki którym możemy obliczać na prawdę skomplikowane równania. Nawet tymi najprostszymi kalkulatorami, gdy stosujemy kilka łatwych tricków, potrafimy sprawdzić skomplikowane liczby. Ponieważ większość z nas posiada tą najprostszą wersję kalkulatora, np. w telefonie komórkowym, postanowiliśmy sprawdzić jak obliczyć potęgę na takim kalkulatorze.

Obecnie na pytanie jak obliczyć potęgę na kalkulatorze poszukuje odpowiedzi średnio co drugi uczeń w Polsce. Nie jest to jednak zaskoczeniem, ponieważ gdy po raz pierwszy stykamy się z takim rodzajem działań na liczbach, możemy się nieco przerazić i zniechęcić do ich wykonywania. Jeśli jednak uświadomimy sobie na czym tak naprawdę polegają działania na potęgach, nasze obawy szybko znikną. Potęgi pomimo nietypowego zapisu, w którym wykładnik potęgi zapisywany jest w indeksie górnym nad podstawą potęgi, są niczym innym jak krótszym zapisem mnożenia.

Inaczej mówiąc potęgowanie to mnożenie przez siebie wiele razy tej samej liczby. Np. liczbę dwa podniesioną do potęgi czwartej zapisanej w uproszczonej postaci 24, możemy również zapisać w nieco dłuższej postaci wielokrotnego mnożenia: 2x2x2x2. Na tym przykładzie możemy zauważyć, że podstawa potęgi (2x) mówi nam, jaką liczbę będziemy przez siebie mnożyć. Natomiast wykładnik potęgi (x4) mówi nam, ile razy to zrobimy.

Potęgi są niczym innym jak krótszym zapisem mnożenia.

Np. liczbę dwa podniesioną do potęgi czwartej możemy zapisać również w postaci wielokrotnego mnożenia: 2x2x2x2
rejestracja dziecka rejestracja dziecka w urzędzie stanu cywilnego

Jak obliczyć potęgę w pamięci?

Jeśli podstawa potęgi ani wykładnik nie jest duży, liczenie w pamięci nie powinno przysparzać nam większego problemu. Jednak w przypadku, gdy liczby są nieco większe, liczenie ich w głowie może okazać się pracochłonne. Wówczas warto wiedzieć jak obliczyć potęgę na kalkulatorze, zaoszczędzić odrobinę czasu i zmniejszyć ryzyko popełnienia błędu.

Jak uprościć obliczanie potęgi na kalkulatorze?

Zanim dowiemy się jak obliczyć potęgę na kalkulatorze, warto jest wyeliminować niektóre działania, które nie wymagają obliczeń. Po pierwsze, pamiętajmy, że gdy podstawa potęgi jest równa zeru (0x), to wynik końcowy potęgi również zawsze będzie równy zeru, np. 06 = 0. Po drugie, jeśli w podstawie potęgi jest dowolna liczba rzeczywista inna od zera (x0), a jej wykładnik jest równy zeru (x0), wówczas w wyniku zawsze wyjdzie nam jeden, np. 1680= 1. Po trzecie, należy pamiętać, że równanie o podstawie i wykładniku równemu zeru (00) jest równaniem nieoznaczonym . Podanie wyniku jest niemożliwe. Dzięki znajomości tych trzech podstawowych zasad możemy bez problemu wykluczyć je z działań wymagających liczenia.

Prosty sposób na obliczenie potegi na kalkulatorze

Sposobów na to, jak obliczyć potęgę na kalkulatorze jest niewiele, jednak wystarczająco, aby ułatwić sobie wykonywanie działań. Duże znaczenie ma oczywiście sprzęt, na którym pracujemy. Jeśli posiadamy w domu jedynie kalkulator zwykły bądź jedynie na takim nasz nauczyciel pozwala nam pracować, rozwiązań jest kilka i są one do siebie bardzo podobne.

W wypadku, gdy liczba podnoszona do potęgi jest krótka z łatwością pomnożymy przez siebie takie same iloczyny. Wystarczy, że potęgę zapiszemy w postaci mnożenia dwóch pierwszych podstaw potęgi. Następnie wybierzemy na kalkulatorze znak równa się (=) i wciśniemy go tyle razy, ile równy jest wykładnik. Pamiętajmy o tym, że zmniejszy się on o jeden. Np. gdy mamy liczbę równą 67, na kalkulatorze zapiszemy ją w postaci 6×6 i wybierzemy znak równa się kolejne 6 razy, tak aby liczba potęg była równa 7. Dzięki temu unikniemy przepisywania szóstki wiele razy i będziemy mogli skupić się na pozostałej części zadania.

Szybszy sposób na obliczenie potęgi na kalkulatorze

Kolejnym, nieco szybszym sposobem na to jak obliczyć potęgę na kalkulatorze zwykłym jest wybranie na klawiaturze liczby równej podstawie potęgi i wciśnięciu znaku równa się tyle razy, ile równy jest wykładnik potęgi. Np. 78 obliczymy wybierając na kalkulatorze liczbę 7 i wciskając osiem razy znak równa się. W porównaniu do pierwszej metody, ta jest o wiele praktyczniejsza, jeśli nasza podstawa potęgi jest bardzo duża lub składa się z wielu liczb po przecinku np. 1,0096x. Dzięki tej metodzie zmniejszymy ryzyko popełnienia jakiegoś błędu.

Jak obliczyć potęgę na kalkulatorze naukowym?

Jeśli jednak posiadamy kalkulator naukowy, który dysponuje większą ilością przydatnych funkcji niż kalkulator zwykły, obliczanie potęg okazuje się być prawdziwą bułką z masłem. Warto wiedzieć, że taki rozbudowany kalkulator obecnie znajdziemy również w wyposażeniu większości telefonów i aby z niego skorzystać wystarczy przekręcić ekran do pozycji poziomej. Wówczas powinny pokazać się nam funkcje charakterystyczne dla kalkulatorów matematycznych, zwanych również naukowymi.

Przy tak rozbudowanych funkcjach, jeśli chcemy podnieść liczbę jedynie do kwadratu, czyli do potęgi o wykładniku równym 2, musimy jedynie wprowadzić na klawiaturze podstawę potęgi i następnie wybrać spośród dostępnych funkcji, funkcję podnoszenia liczby do kwadratu (x2). Np. 82, stosując powyższy sposób, obliczymy wybierając na klawiaturze liczbę 8, a następnie wybierając x2.

Analogicznie do powyższego sposobu obliczymy również liczbę podniesioną do sześcianu, czyli do potęgi trzeciej (x3). Wystarczy, że wprowadzimy na kalkulatorze podstawę potęgi i wybierzemy na klawiaturze funkcję podnoszenia liczby do potęgi trzeciej. Np. wynik liczby 33 otrzymamy po wprowadzeniu kolejno 3 oraz x3.

Jak najlepiej obliczyć potęgę na kalkulatorze?

Jednak wiedza o tym jak obliczyć potęgę na kalkulatorze matematycznym jest najbardziej przydatna, jeśli wykładnik potęgi jest bardzo duży i stosowanie się do wcześniejszych sposobów jest jedynie stratą czasu. Wyobraźmy sobie, że mamy np. obliczyć liczbę o wykładniku potęgi równemu 145 (x145) i zastosujemy dowolną, wcześniej wspomnianą metodę. Wybieramy na kalkulatorze podstawę potęgi i zaczynamy wciskać 145 razy znak równa się. W połowie jednak popełniamy błąd w liczeniu do 145 i cały proces musimy zaczynać od początku.

Jak wszyscy wiemy, w życiu trzeba sobie ułatwiać, tam, gdzie jest to możliwe. Chociażby z tego powodu, jeśli mamy możliwość korzystania z kalkulatora matematycznego, warto z tej możliwości skorzystać. Wówczas potęgę o tak wielkim wykładniku policzymy w kilku prostych krokach. Np. jeśli chcemy uzyskać wynik liczby 475, wystarczy, że na kalkulatorze wybierzemy liczbę 4, zastosujemy funkcję xy, która może być ukryta również w takiej postaci: ^, a następnie wybierzemy na klawiaturze liczbę 75. Czy to nie jest proste?

Polecane rozkminki matematyczne:

Dzięki tym sposobom, wykonywanie działań na potęgach może okazać się banalnie proste i szybkie. Co więcej, znajomość tych kilku podstawowych metod sprawi, że matematyka stanie się przyjemna. Nawet w oczach jej największych przeciwników. Bez wątpienia dzięki powyższym sposobom na to jak obliczyć potęgę na kalkulatorze, zmniejszy się również ryzyko popełnienia jakiegokolwiek błędu oraz z pewnością skróci się czas poświęcony na wykonanie działań.

Rozkminiła: Basia Kullik
Grafika: Hubert Kalinowski

Zgłoś nadużycie

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

GIPHY App Key not set. Please check settings

  1. „… liczbę dwa podniesioną do potęgi czwartej zapisanej w uproszczonej postaci 2^4, możemy również zapisać w nieco dłuższej postaci wielokrotnego mnożenia: 2x2x2x2. Na tym przykładzie możemy zauważyć, że podstawa potęgi (2x) mówi nam, jaką liczbę będziemy przez siebie mnożyć. ”
    I do tego miejsca jest OK.
    Ale: „Natomiast wykładnik potęgi (x4) mówi nam, ILE razy to zrobimy.” wprowadza w błąd.
    Liczbę 2 pomnożymy nie 4 (taki jest wykładnik), ale 3 razy (bo pomiędzy dwójkami są 3 znaki mnożenia !!!, a nie 4).
    Bardzo często, niestety, spotyka się takie błędne tłumaczenie.
    powinno być: wykładnik potęgi mówi nam ILE TAKICH SAMYCH LICZB pomnożymy przez siebie.
    Pozdrawiam,
    Zbyszek

przepis na jesienną herbatę przepis na herbate jesienna

Przepis na jesienną herbatę

tapas hiszpańskie tapasy hiszpańskie tapas hiszpańskie przekąski tapas hiszpański tapasy hiszpańskie hiszpańska kuchnia

Przewodnik po hiszpańskich tapas