włoskie filmy komedie komedia najlepsza
w

WrrWrr Lubię!Lubię! SuperSuper WowWow PrzykroPrzykro

Najlepsze włoskie komedie, które musisz obejrzeć!

Jakie są najlepsze włoskie filmy? Oczywiście włoskie komedie! Prezentujemy Wam listę 5 najlepszych włoskich komedii, które musisz obejrzeć. Salwy śmiechu gwarantowane!

Kto nie lubi pośmiać się i zrelaksować przy dobrym kinie. Jeśli już skończyły Wam się pomysły pt. „co by tu obejrzeć” i nadrobiliście wszystkie zaległości na Netflix, to polecamy włoskie komedie. Generalnie włoskie filmy nie są aż tak znane na świecie jak choćby amerykańskie kino lub francuskie filmy, ale zupełnie niesłusznie bo kryją w sobie mnóstwo perełek, zwłaszcza znakomitych komedii.

Jakie znasz włoskie komedie?

Włoskie komedie są bardzo zróżnicowana i to jest jej wielka zalleta. Najbardziej znanym gatunkiem włoskich filmów komediowych jest „Commedia All’italiana”, który został rozsławiony przez Mario Monicelliego w 1958 roku i zapisał się jako jeden z największych „wynalazków” w historii kina. Gatunek ten charakteryzował się głównie zachowaniem bardzo opisowej i dramatycznej fabuły z bardzo dobrze zaprojektowanymi postaciami i fabułami, które w satyryczny sposób opisywały Włochy po wojnie.

włoskie filmy komedie
Mario Monicelli - ojciec wszystkich komedii

Włoska komedia matką wszystkich komedii

Włoska komedia od zawsze charakteryzowała się dosyć satyryczną stroną i bardzo zaznaczonymi treściami seksualnymi, stając się w ten sposób pionierem gatunku i przykładem dla większości dzisiejszych komedii. Był to jeden z pierwszych przemysłów filmowych, który walczył z wojennym „tabu” za pomocą kontrowersyjnych seksualnych insynuacji, satyrycznych poglądów, bardzo politycznych postaci i opisów współczesnego życia oraz osób zaangażowanych i dotkniętych przez II wojnę światową.

Chociaż ówczesna włoska komedia nie była typem „śmiej się do rozpuku”, to z pewnością była to komedia bardzo odważna i inteligentna, która przełamała wiele stereotypów. Stała się matką wszystkich współczesnych filmów komediowych.

Nie jest więc zaskoczeniem, że współcześni twórcy włoskiego kina tworzą bardzo ambitne i wysokogatunkowe komedie włoskie, które są warte uwagi każdego fana komedii.

Poznaj najlepsze współczesne włoskie filmy komediowe

Współczesne włoskie filmy komediowe sprawią, że będziesz śię śmiał do łez. Oto ranking na najlepsze włoskie filmy komediowe, które mogą Ci się przydać na kilka następnych wieczorów. Salwy śmiechu gwarantowane!

Benvenuti al Sud włoskie filmy komedie
„Benvenuti al Sud” (2010) | Włoskie filmy | Najlepsze włoskie komedie

1. „Benvenuti al Sud” (2010)

Film „Benvenuti al Sud”, w dużym skrócie, pokazuje różnice i uprzedzenia Północy w stosunku do Południa Włoch (i vice versa). Główny bohater Alberto (w tej roli Claudio Bisio) jest z zawodu naczelnikiem pocztowym. Mieszka w małym miasteczku w północnej części Włoch i robi wszystko, żeby przeniesiono go do oddziału w Mediolanie. Seria nieudanych zbiegów okoliczności i nieczystej gry sprawia, że ląduje na samym końcu włoskiego buta. W słonecznej i “zacofanej” Kalabrii, która kojarzy mu się tylko z comorrą, tonami śmieci na ulicach i nierobami żyjącymi z rządowych zasiłków. Jak Włoch z północy odnajdzie się w nowej sytuacji i czy  dogada się z mieszkańcami południa? “Benvenuti al Sud” w fantastyczny sposób ukazuje, jakby nie było, prawdziwe różnice między dwiema tak odmiennymi częściami Włoch. Komedia Luki Miniero śmieszy, sprawia, że w oku pojawia się łezka. Pokazuje, że południowe Włochy wcale nie są zacofane, że to właśnie tam znajduje się prawdziwe serce Italii.

2. “Quo Vado” (2016)

Quo Vado włoskie filmy komedie komedia najlepsza
Quo Vado (2016) | Włoskie filmy | Najlepsze włoskie komedie

Prawdziwy Włoch jest maminsynkiem, mieszka z rodzicami do 40-stki, pracę zapewnia mu wymarzone przez wszystkich “posto fisso“, czyli praca na stanowisku urzędniczym. Dzień zamiast w pracy spędza na pogaduszkach w barze. Nie przestrzega prawa, za nic ma przestrzeń publiczną, a próby przekupstwa traktuje jako akt dobrego serca. Taki właśnie jest Checco (Checco Zalone), bohater rewelacyjnej komedii “Quo Vado”, który nie zgadza się na porzucenie “posto fisso”. W związku z tym zostaje przeniesiony do najgorszych włoskich placówek, w których typowy Włoch nie wytrzymałby ani sekundy. Czy Checco stawi czoło przeciwnościom losu? Czy odnajdzie swoje miejsce w bardziej cywilizowanym (niż Włochy) kraju?

Na te i inne pytania odpowiada “Quo Vado”. Świetna, inteligentna i zabawna komedia, która obnaża wszystkie stereotypy na temat Włoch i Włochów i celnie je wyśmiewa.

3. “Perfetti Sconosciuti” (2016)

dobrze się kłamie w miłym towarzystwie Perfetti Sconosciuti włoskie filmy komedie komedia najlepsza
“Perfetti Sconosciuti” (2016) | Dobrze się kłamie w miłym towarzystwie | Włoskie filmy | Najlepsze włoskie komedie

Paolo Genovese swoim filmem „Dobrze się kłamie w miłym towarzystwie” zrobił prawdziwą furorę. Siódemka nieodłącznych przyjaciół spotyka się na wspólnej kolacji, która robi niezłe zamieszanie w ich życiach. Zaczynają całkiem niewinną grę, która polega na tym, iż każda wiadomość, sms czy rozmowa telefoniczna musi zostać upubliczniona. W końcu nie mają czego przed sobą ukrywać, prawda? Są przyjaciółmi i mówią sobie całą prawdę i tylko prawdę, co nie? Miłe spotkanie w gronie przyjaciół zamienia się w katastrofę, gdy trzeba wyjawić nagą prawdę…“Perfetti Sconosciuti” to świetnie zagrana słodko-gorzka tragikomedia, która bawi, wzrusza i konkretnie daje do myślenia. Jak mówią twórcy filmu, każdy z nas ma trzy życia: publiczne, prywatne i sekretne. Najlepiej, żeby wszystkie były jednakowe albo, żeby o tym ostatnim nikt nigdy się nie dowiedział. Film został nominowany do wielu międzynarodowych nagród, a także zawiera i polski akcent, bo jedną z głównych ról dostała Kasia Smutniak.

4. “Benvenuto Presidente” (2013)

Benvenuto Presidente włoskie filmy komedie komedia najlepsza
“Benvenuto Presidente” (2013) | Włoskie filmy | Najlepsze włoskie komedie

W małej górskiej wiosce mieszka człowiek o poważnym nazwisku Giuseppe Garibaldi, lecz wszyscy mówią mu „Peppino” (Claudio Bisio). Jest wielkim optymistą, lubi swoich przyjaciół, jest wspaniałym wędkarzem i pracuje w lokalnej bibliotece. Wskutek wielkiego chaosu oraz niekończących się rozgrywek wśród włoskich elit politycznych, Peppino zostaje przez pomyłkę wybrany na prezydenta Republiki. Po początkowych wahaniach decyduje się pełnić urząd na złość skorumpowanym politykom. Wprawdzie urzędowy protokół nie stanowi jego mocnej strony i na nic się zdają starania w tym kierunku profesjonalnej i urokliwej pani Sekretarz Janis Clementi (Kasia Smutniak). Czy instynktowne i specyficzne posunięcia Peppina okażą się skuteczne i zdołają wydobywać kraj z apatii i zadłużenia? Czy uda mu się przywrócić poszanowanie i prestiż organom władzy? W zabawny sposób film pokazuje świat włoskiej polityki, w którym jest niemało zamętu, manipulacji i spisków.

5. “Se Dio Vuole” (2015)

Se Dio Vuole włoskie filmy komedie komedia najlepsza
“Se Dio Vuole” (2015) | Włoskie filmy | Najlepsze włoskie komedie

Tommaso to ceniony chirurg i zagorzały ateista. Mieszka w centrum Rzymu, w pięknej zabytkowej kamienicy z widokiem na Castel Sant’Angelo. Jest arogancki, niemiły i pewny tego, że jego rodzina jest idealna i szczęśliwa. Jakże się jednak myli. Pewnego wieczoru, podczas rodzinnej kolacji, jego syn Andrea, który tak jak ojciec ma zostać lekarzem, oznajmia całej rodzinie, że zamierza rzucić studia i zostać księdzem. Od tej pory Tommaso ma już tylko jednego wroga – Don Pietro. Nikt inny, tylko charyzmatyczny i nowoczesny ksiądz, który ściągnął jego syna “na manowce”. Aby odwieść chłopaka od życiowego błędu Tommaso wymyśla niecny plan, który ma na celu zdemaskować “księżulka” i pokazać, że jest on oszustem. Tylko czy aby na pewno? Jak zakończy się ta zabawna farsa, zobaczcie sami.

“Se Dio vuole” jest filmem słodko-gorzkim. Nie tylko bawi, rozśmiesza, ale także zmusza do zastanowienia się nad swoim życiem i do zadania sobie kilku istotnych pytań.

Jak sam widzisz włoskie filmy komediowe są bardzo różnorodne, a niektóre z nich osiągają nawet światową sławę. Może masz swoje ulubione włoskie komedie, o których powinniśmy napisać? Zostaw swój komentarz pod artykułem z tytułem filmu. 

Optymalizacja SEO: Michalina Kossak

Zgłoś nadużycie

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

GIPHY App Key not set. Please check settings

tradycje bożonarodzeniowe tradycje świąteczne zwyczaje bożonarodzeniowe boże narodzenie tradycje tradycje i zwyczaje bożonarodzeniowe

Zwyczaje Bożonarodzeniowe. Poznaj 12 nieznanych faktów

Ile właściwości herbaty znasz? Chińczycy już od tysiącleci piją herbatę, jej kultura jest niezwykle rozległa i bogata. Poznaj ich z nami! Poczytaj sobie!

Poznaj właściwości herbaty