Rysunek fotografa podróżniczego stojącego na klifie, fotografującego hipnotyzujący zachód słońca nad oceanem. Żywe odcienie zachodu słońca kontrastują z subtelnie umieszczoną nazwą "Jak robicdobre zdjęcie w podróży" do artykułu o tematyce "poradnik fotograficzny"
w

Uwiecznić chwile w podróży – porady fotograficzne

Każda podróż jest niezwykła i otwiera nowe perspektywy. Pamiętamy je bardzo długo, lecz z czasem wspomnienia się zacierają i ciężko je odtworzyć. Mając zdjęcia z takiej wyprawy, możemy szybko je na nowo przywołać. Każde zdjęcie jest ważne, ale najcenniejsze te, które dokładnie ujmują najwspanialsze chwile w podróży. W tym celu warto poznać najważniejsze porady fotograficzne, by nasze zdjęcia były jak najlepsze!

Plan i sprzęt - to na początek

kobieta na pięknej rajskiej plaży

Wyruszając w podróż daleką lub bliższą, na przykład do jakiegoś pięknego polskiego miasta typu Warszawa (polecamy loty w atrakcyjnych cenach – https://www.esky.pl/tanie-loty/ci/waw/0/0/warszawa), musimy dokładnie się przygotować, to znaczny wybrać miejsce, które chcemy zobaczyć, planując plenery, ale i kompletując sprzęt. Dlatego też warto zrobić sobie listę takich miejsc, jakie pragniemy sfotografować.  Dobrze jest się zainspirować, tym, co znajdziemy w internecie, bo wiele zabytków, ulic, parków itd., zostało już pięknie uwiecznionych na zdjęciach. Być może nasza perspektywa będzie trochę inna, z korzyścią dla fotografowanego obiektu? Sprzęt nie musi być wysokiej jakości, zwłaszcza jak robimy zdjęcia dla własnych potrzeb – do rodzinnego albumu, a nie na przykład na konkurs. Czasem wystarczy nowoczesny smartfon, choć i większość aparatów kompaktowych oferuje wysokiej jakości zdjęcia. Pamiętajmy, że rozmiar aparatu ma znaczenie, więc za duży może przeszkadzać w podróży. 

Fotografowanie to światło - pamiętajmy o tym!

kobieta spacerująca

Najważniejszy w fotografii nie jest sprzęt, lecz to, co dostępne dla wszystkich – światło. Nieprzypadkowo słowo fotografia oznacza “rysowanie za pomocą światła”, gdyż pojęcie to powstało z greckich rdzeni (phōs) – światło i (graphé) – rysowanie. Musimy o tym pamiętać, bo to kluczowe, żeby zdjęcie stało się naprawdę wyjątkowe. 

Planujemy wyprawę do Krakowa, korzystając z intuicyjnej wyszukiwarki – https://www.esky.pl/tanie-loty/ci/krk/0/0/krakow i przybywając na miejsce, nie możemy się nadziwić, ile tu piękna. Ale spokojnie – nawet najpiękniejsze budowle stracą swój urok, jeśli zdjęcie będzie wykonane o niewłaściwej porze. Najlepsze do tego celu są tak zwane złote godziny, czyli krótko po wschodzie słońca i przed zachodem słońca. To właśnie wtedy światło jest idealne – ciepłe i miękkie, więc idealnie nadaje się do fotografowania.

Kobieta na zdjęciu pod palmą na fuerteventura

A może reportaż?

mieniamy miejsce pobytu, bo znaleźliśmy kolejny atrakcyjny cenowo lot – tym razem do Wrocławia(https://www.esky.pl/tanie-loty/ci/wro/0/0/wroclaw). I teraz zamiast skupiać się na zabytkach, choć w stolicy Dolnego Śląska jest ich od groma, chcemy przyjrzeć się ludziom, zabawiając się w fotografię reportażową. Tym sposobem można “cyknąć” prawdziwie oryginalne fotki. Takie zdjęcia oczywiście wymagają cierpliwości, dlatego też warto poczekać na właściwy moment. Dobrze też rozmawiać z ludźmi, gdyż poprzez nawiązywanie kontaktów mieszkańcy łatwiej się otwierają, opowiadając swoje historie i oczywiście chętnie zgadzając się na zdjęcie. 

Wybierając się w podróż, zawsze pamiętajmy o tym, by robić jak najlepsze zdjęcia. To pozwoli nam uwiecznić te miłe chwile i odtworzyć je wtedy, kiedy chcemy. W każde z tych miejsc polecimy z eSky.pl, czyli przy pomocy intuicyjnej wyszukiwarki, która poza tanimi lotami, pozwala znaleźć oferty city breaków i wyjazdów wakacyjnych w postaci pakietów Lot+Hotel czy wykupić ubezpieczenie. !

Zgłoś nadużycie

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

GIPHY App Key not set. Please check settings

bruce lee

Bruce Lee

najpopularniejsze rasy królików

Jakie są najpopularniejsze rasy królików?