Dzieci wracają do szkoły, dzień staje się krótszy, a liście na drzewach zaczynają zmieniać kolor. Kiedy tak na prawdę zaczyna się jesień i co wtedy robić?
w

Kiedy zaczyna się jesień i co wtedy robić?

Kiedy dzieci wracają do szkoły, dzień staje się krótszy, a liście na drzewach zaczynają zmieniać kolor to znak….zbliżającej się jesieni. Kiedy tak na prawdę zaczyna się jesień i co wtedy robić? Dowiedź się też jak wygląda jesień w różnych krajach.

Przez jednych uwielbiana, przez drugich znienawidzona z powodu wielu deszczowych dni, melancholii i poczucia przygnębienia. Jednak, coś co zdecydowanie żadna z grup nie może zarzucić jesieni….że jest magiczna ze względu na jej kolory. Kiedy zaczyna się jesień otacza nas magia jej kolorów, spadające liście tworzą cudowny klimat. Ty też poczuj ten jesienny vibe i skorzystaj z naszych rad co robić jesienią.

Co robić kiedy zaczyna się jesień?

Kiedy zaczyna się kalendarzowa jesień to czas kiedy spędzamy mniej czasu na świeżym powietrzu z powodu deszczowych dni. Na dworze jest zimniej i wolimy spędzać czas wśród czterech ścian. Dodatkowo nie pomaga nam ogólne poczucie melancholii i przygnębienia. Więc co robić jesienią i jak spędzać czas, aby nie stracić energii zdobytej w czasie lata? Rozwiązań jest wiele i wydaje nam się, że każdy znajdzie coś dla siebie, aby w tym okresie się zrelaksować, dobrze bawić lub po prostu mile, kreatywnie lub efektywnie spędzać czas. Poniżej przedstawiamy tylko kilka z nich.

Co robić jesienią? Propozycja nr 1 to KSIĄŻKA

Co robić jesienią? | Kiedy zaczyna się jesień to warto sięgnąć po ulubioną książkę
Co robić jesienią? | Kiedy zaczyna się jesień to warto sięgnąć po ulubioną książkę

Pierwszą propozycją jest klasyczna książka. Kiedy zaczyna się jesień wytwarza się niesamowity klimat dla wszystkich fanów książki, który powoduje, ze jeszcze chętniej sięgamy po lekturę. Ciepły kocyk, świeczki, ciepła jesienna herbata lub kakao plus książka to chyba idealny obraz do spędzania jesieni. Gatunków jest całe mnóstwo: kryminały, romanse czy thrillery to tylko kilka z nich. Dzięki takim zabiegom jesienna chandra nie będzie taka straszna.

Polecane rozkminki o książkach:

Co robić jesienią? Propozycja nr 2 to FILM/SERIAL

Co robić jesienią? | Kiedy zaczyna się jesień można sobie zrobić maraton filmowy
Co robić jesienią? | Kiedy zaczyna się jesień można sobie zrobić maraton filmowy

Dla osób, które jednak nie lubią czytać alternatywą, są filmy i seriale. Kiedy zaczyna się kalendarzowa jesień wraz z nią wypuszczane są nowe sezony trwających już seriali jak i zupełne nowości. Co więcej, mając dostęp do wielu platform typu Netflix, Disney+ czy HBO nie musimy polegać na propozycjach emitowanych przez telewizję. A jeśli nie masz pojęcia co obejrzeć to zajrzyj poniżej na naszą listę z artykułami o najlepszych filmach w różnych gatunkach, które musisz koniecznie obejrzeć kiedy zapadnie już jesień. Są one świetną inspiracją na maratony filmowe.

Co jeszcze można robić kiedy zaczyna się jesień?

Co robić jesienią? Propozycja nr 3 to SPACERY po parkach/lasach

Co robić jesienią? | Kiedy zaczyna się jesień to warto spacerować po lesie lub parku
Co robić jesienią? | Kiedy zaczyna się jesień to warto spacerować po lesie lub parku

Kiedy zaczyna się jesień a pogoda będzie nas rozpieszczać, świetnym rozwiązaniem będzie wybranie się na długi spacer do parku czy lasu. Kontakt ten pozwoli naładować się pozytywnie i obniży poziom kortyzolu-hormonu stresu. Wykorzystując ładną pogodę możemy odkryć nowe miejsca zlokalizowane w naszej okolicy. Brytyjczycy stworzyli nawet nazwę na korzyści płynące ze spacerów po lesie to forest bathing, czyli dosłownie kąpiel w lesie. Spacerując możemy zebrać atrybuty jesieni i stworzyć z nich ozdobę do naszego domu.

Polecane rozkminki:

Co robić jesienią? Propozycja nr 4 to ZMIANA WYSTROJU DOMU

Co robić jesienią? Kiedy zaczyna się jesień to jest idealny moment na zmianę wystroju domu
Co robić jesienią? Kiedy zaczyna się jesień to jest idealny moment na zmianę wystroju domu

Przechodząc do kolejnej aktywności, nawiążemy do wcześniejszej…. Ponieważ możemy zmienić wystrój domu. Obecnie w sklepie sezonowo pojawiają się dodatki dostosowane do pory roku. Kiedy zaczyna się kalendarzowa jesień, w sklepach zaczynają królować dodatki w kolorach jesieni i jej atrybuty. Takie jak dynie, suszone liście, kasztany, jarzębiny. Oprócz zakupu dodatków, możemy też zrobić je własnoręcznie, na wielu stronach internetowych jest pełno inspiracji i instrukcji jak je zrobić. Kiedy zaczyna się jesień możemy też przemeblować naszą przestrzeń. Dzięki temu odświeżymy pomieszczenia i nadamy mu nowy wygląd. Dodatkowo, takie przearanżowanie i udekorowanie domu wpływa pozytywnie na nasze ciało i umysł.

Polecane rozkminki o aranżacji wnętrza:

Co robić jesienią? Propozycja nr 5 to PORZĄDKI W SZAFIE

Co robić jesienią? Kiedy zaczyna się jesień to warto pomyśleć o robieniu porządków w szafie
Co robić jesienią? Kiedy zaczyna się jesień to warto pomyśleć o robieniu porządków w szafie

Przy okazji przearanżowania domu, możemy zrobić też porządek w naszej szafie. Zwłaszcza kiedy nie robiliśmy jej przeglądu już dawno 😉 Opróżnienie szafy z rzeczy, których nie będziemy już nosić, może zadziałać na nas oczyszczająco. Dodatkowo zorganizujemy sobie czas w trakcie brzydkiej pogody.

Polecane rozkminki:

Co robić jesienią? Propozycja nr 6 NOWE HOBBY

Co robić jesienią? Kiedy zaczyna się jesień to dobry moment na nowe hobby
Co robić jesienią? Kiedy zaczyna się jesień to dobry moment na nowe hobby

Kiedy zaczyna się jesień, przestajemy podróżować i zaczynamy mieć trochę więcej niezagospodarowanego czasu niż latem, możemy go poświęcić na spróbowanie nowego hobby. Szachy, druty, robienie samolotów z papieru czy też malarstwo….jest tego całe mnóstwo. Czemu by nie spróbować czegoś nowego, a co może się okazać strzałem w dziesiątkę i stać się naszą nową pasją. Na stronach internetowych jest całe mnóstwo tutoriali jak zacząć nową aktywność. Od instrukcji jak stworzyć piękny obraz po jak wydziergać sweter. A jeśli nie chcemy iść w manualne aktywności, zawsze możemy spróbować swoich sił w jodze, zumbie czy innych aktywnościach fizycznych.

Polecane rozkminki:

Jak wygląda jesień w różnych krajach?

Skoro już wiemy co robić kiedy zaczyna się jesień to teraz zastanówmy się czy wszędzie wygląda ona tak samo. 23 września kiedy zaczyna się kalendarzowa jesień drzewa stają się kolorowe, otaczają nas spadające liście. Towarzyszy nam częściej deszcz i plucha. Dzień jest krótszy, szybciej też zapada zmrok. Oczywiście jesień nie wszędzie wygląda tak samo, dlatego chcemy przedstawić wam jak wygląda w innych miejscach na świecie.

Włochy

Co robić jesienią? Co robią Włosi kiedy zaczyna się jesień?
Co robią Włosi kiedy zaczyna się jesień?

Najlepszymi porami roku, by odwiedzić Włochy to zdecydowanie wiosna i jesień. Kiedy zaczyna się jesień temperatury są bardziej przyjazne odwiedzającym, są łagodne i komfortowe na całej jej długości. Dla odwiedzających Włochy w okresie września i października to idealna sytuacja. Ponieważ na południu nadal będzie można się zamoczyć w morzu, z powodu wyższych temperatur w tamtych rejonach. Jednak tak samo jak u nas dni stają się krótsze i szybciej robi się ciemno. Chociaż w porównaniu do nas, zauważalne jest to dopiero od listopada. Kiedy zaczyna się jesień w całych Włoszech odbywają się tzw. Sagre, czyli festiwale poświęcone lokalnym potrawą i winą. Tak jak u nas wraz z nadejściem jesieni, we Włoszech zmieniają się kolory drzew. Jest to więc idealna opcja aby zwiedzić parki i lasy aby doświadczyć tej eksplozji kolorów. Niestety wraz z listopadem i okresem większej ilości deszczu turystyczna Wenecja bywa podtapiana.

Hiszpania

Podobnie jak we Włoszech, kiedy zaczyna się jesień Hiszpania atakuje nas pięknymi kolorami. Temperatury także są bardziej komfortowe od tych w okresie letnim, średnia temperatura wynosi od 15˚ do 21˚C. Pamiętajmy jednak, że są one uzależnione od miejsca, które wybierzemy. Dodatkowo w turystycznych miejscach jest zdecydowanie mniej turystów a ceny są bardziej przystępne. Jesień to idealny moment na spróbowanie produktów charakterystycznych dla tego sezonu takich jak kasztany, grzyby czy wino.

Co robić jesienią? Co robią Hiszpanie kiedy zaczyna się jesień
Co robią Hiszpanie kiedy zaczyna się jesień?

Grecja

Co robić jesienią? Co robią Grecy kiedy zaczyna się jesień?
Co robią Grecy kiedy zaczyna się jesień?

Grecja podobnie jak Włochy leżą nad morzem Śródziemnym, jej klimat też jest bardzo podobny. Także ta destynacja jest idealna na wybranie się na wakacje kiedy zaczyna się jesień. Ta w porównaniu do dwóch poprzednich krajów jest cieplejsza, ponieważ nawet w okresie stycznia jest polecana do jej odwiedzenia. Szczególnie polecana jest wyspa Santorini, gdzie w okresie zimy jest zdecydowanie mniej turystów. Wracając do jesieni w Grecji, temperatury na południu są nadal ciepłe, więc na spokojnie możemy spakować ze sobą ubrania letnie. Dopiero w okresie listopada warto mieć ze sobą cieplejszy sweter, ponieważ noce są chłodniejsze.

Islandia

Co robić jesienią? Co robią Islandczycy kiedy zaczyna się jesień?

Islandia jesienią to czas spokoju i pięknych kolorów. Ludzie w jej trakcie przygotowują się do stawienia czoła długiej i srogiej zimie. Hodowcy kóz i owiec sprowadzają do domu swoje stada, a turyści opuszczają wyspę. Jesień na Islandii w odróżnieniu do naszej zaczyna się w sierpniu i trwa do końca października. Początkowa faza jesieni jest podobna do tamtejszej pogody w lecie. Kiedy zaczyna się kalendarzowa jesień na Islandii ona już trwa. Wtedy temperatury spadają i zdecydowanie poczujesz, że potrzebujesz dodatkowej warstwy odzieży. Październik to okres, gdzie pogoda miesza się z zimową aurą. Pod jego koniec możesz mieć okazję doświadczyć deszczu ze śniegiem, który jest w zasadzie deszczem, ale cięższym i znacznie zimniejszym. Dodatkowo w tym okresie część dróg może być zamknięta z powodu warunków pogodowych. W tym okresie mogą też wystąpić bardzo silne wiatry.

Norwegia

Co robić jesienią? Co robią Norwegowie kiedy zaczyna się jesień?
Co robią Norwegowie kiedy zaczyna się jesień?

Jesień w Norwegii to wyjątkowo piękna pora roku. Ponieważ cały kraj jest pokryty lasami, które kiedy zaczyna się jesień przybierają magiczne barwy. Jednak w odróżnieniu do naszego klimatu, jesień trwa bardzo krótko i liście szybko usychają. Dzień bez deszczu czy mgły to rzadkość.  Zdarza się tak, że liście dobrze jeszcze nie zdążą spaść a już przykrywa je pokrywa śniegu. W Norwegii już od listopada zaczyna się zima. Na południu jest ciemno i mokro, a na północy zima trwa już w pełni. W ciągu ostatnich kilku dni listopada miejsca położone na kole podbiegunowym przeżywają czas nocy polarnych, co oznacza całkowitą ciemność. Wtedy też sezon zorzy polarnej jest w pełni.

Japonia

Co robić jesienią? Co robią Japończycy kiedy zaczyna się jesień?
Co Japończycy kiedy zaczyna się jesień?

Odwiedzając Japonie w okresie jesieni będziesz miał szansę doświadczyć jesieni z jej kolorowymi jesiennymi liśćmi, wyjątkowymi świętami i licznymi festiwalami. Czas od 1 czerwca aż do końca listopada to sezon tajfunów, czyli codziennej pogodzie może towarzyszyć spora ilość deszczu. Oprócz pięknych kolorów drzew, w tym okresie zakwitają niektóre odmiany kwiatów takich jak: chryzantemy, lilie pajęcze i kwiaty kosmosu.

Teraz macie już milion pomysłów i podpowiedzi co zrobić kiedy zaczyna się jesień. Daj znac w komentarzach ci sądzisz i naszych pomysłach i pamiętaj też, ze jesień to wzmożony okres zachorowań. Dlatego też warto się uodparniać. Jeżeli jednak już zachorujesz to polecamy szybkie domowe sposoby na przeziębienie

Rozkminiła: Wiktoria Witkowska
Redakcja: Dominik Grott
Grafika: Hubert Kallinowski

Zgłoś nadużycie

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

GIPHY App Key not set. Please check settings

Sprawdź nasz pomysł na pomalowanie ścian w sypialni i zobacz, co możesz zrobić, jeśli nie wiesz na jaki kolor pomalować małą sypialnię.

Pomysł na pomalowanie ścian w sypialni

gdzie jechać zimą?

Gdzie Jechać Zimą? Najciekawsze miejsca