drugie życie ubrań recykling ubrań jak wykorzystać stare ubrania
w ,

Lubię!Lubię! SuperSuper WowWow PrzykroPrzykro WrrWrr

Recykling ubrań! 11 sposobów jak wykorzystać stare ubrania

Recykling ubrań to nie tylko ich ekologiczna utylizacja. Jest coś znacznie lepszego co wchodzi w skład ruchu Fashion Revolution, który od lat propaguje ruch zero waste w ubraniach i zachęca do ich wtórnego wykorzystania. Poznaj 11 zaskakujących sposobów na to jak wykorzystać stare ubrania, które od lat zalegają w szafie

Kiedy nadchodzi czas na czyszczenie szafy pewnie często zastanawiasz się jak pozbyć się starych ubrań, które nie są w idealnym stanie i na dodatek jak zrobić z nimi coś pożytecznego. Oczywiście istnieją firmy, które zajmują się recyklingiem ubrań, co oznacza, że poddadzą recyklingowi ubrania, które im wyślesz. Następnie tekstylia te zostaną użyte ponownie.  Natomiast istnieje wiele innych i bardziej kreatywnych sposobów na ponowne wykorzystanie ubrań, w których już nie chodzimy. Jaki jest prawidłowy recykling ubrań i jak wykorzystać stare ubrania ponownie? Kilka lat temu w Wielkiej Brytanii powstał Fashion Revolution, globalny ruch na rzecz zrównoważonej mody, którego głównym celem jest moda cyrkularna.

Zastanawiasz się czym jest moda cyrkularna? To nic innego jak umiejętny i kreatywny recykling ubrań. Uznaliśmy, że to świetna inicjatywna i postanowiliśmy sprawdzić jak wykorzystać stare ubrania. Od recyklingu po torby na ramię – przedstawiamy aż 11 sposobów na recykling i mądre pozbycie się starych i nieużywanych ubrań.

1. Przekazanie ubrań osobom, które znamy.

drugie życie ubrań recykling ubrań jak wykorzystać stare ubrania fashion revolution moda cyrkularna
Fashion Revolution - moda cyrkularna i recykling ubrań

Recykling ubrań i moda cyrkularna to nie tylko ich przerabianie na własne potrzeby. To również przekazanie niepotrzebnych ubrań komuś innemu. Po co wyrzucać coś co może się komuś przydać, a nawet ucieszyć. W ten sposób również dajesz ubraniom drugie życie. Jest to świetne ekologiczne rozwiązanie na każdą kieszeń! Jeśli masz kogoś w rodzinie, na przykład młodsze dzieci lub znajomych, którzy byliby zainteresowani, jest to doskonałe rozwiązanie. Możesz też sprzedać nieużywane już śpioszki lub ubranka dziecięce. Jednak pamiętaj, aby zawsze informować o wszelkich wadach! Konieczne jest także upranie ubrań zanim oddasz je w nowe ręce.

2. Prace plastyczne.

Fashion Revolution - moda cyrkularna i recykling ubrań

Przedstawiamy Wam kreatywny i twórczy sposób na to jak wykorzystać stare ubrania, który może stać się fantastycznym zajęciem da całej rodziny albo wręcz hobbym na całe życie. Kto nie myślał o tym, żeby malować obrazy lub tworzyć sztukę? Wykorzystaj więc stare ubrania i zrób z nich dzieła sztuki, puść wodze fantazji. The sky is the limit. Możesz np pokryć płótno materiałem ze starych ubrań lub stworzyć dekorację na ścianę uszytą z kawałków różnych tkanin. Możesz też wyciąć ciekawy wzór ze starego T-shirtu i oprawić w ramkę. Bądź kreatywny – istnieje nieskończona ilość możliwości! Inspiracji możesz czerpać np. z Pinterest, w których istnieje specjalna grupa zajmująca się wyłącznie sztuką z ubrań. Wystarczy kliknąć w obrazek poniżej i przejść na tablicę z mnóstwem inspiracji.

drugie życie ubrań recykling ubrań jak wykorzystać stare ubrania fashion revolution moda cyrkularna
Fashion Revolution - moda cyrkularna i recykling ubrań na Pinterest

3. Szmatki.

Fashion Revolution - moda cyrkularna i recykling ubrań

Praktycznie każdy rodzaj ubrania możemy przerobić na szmatkę. To idealny sposób na recykling ubrań i też bardzo ekologiczny. Zastąpienie ręczników papierowych pociętymi ubraniami, których już nie potrzebujemy jest zdecydowanie krokiem w stronę bardziej ekologicznego gospodarstwa domowego. Szmatki mogą być używane do sprzątania kuchni czy łazienki, do wytarcia rozlanego napoju czy nawet umycia samochodu. Szmatek nigdy za wiele – a przy tym mniej śmieci! Szmatki po użyciu możemy wyprać i je ponownie użyć.

4. Oddanie ubrań do schroniska dla zwierząt.

drugie życie ubrań recykling ubrań jak wykorzystać stare ubrania fashion revolution moda cyrkularna
Fashion Revolution - moda cyrkularna i recykling ubrań

Sprzedamy Ci nie do końca oczywisty sposób na to jak wykorzystać stare ubrania. Schroniska dla zwierząt potrzebują każdej pomocy. Mało osób o tym wie, ale przydają się tam stare ubrania, ręczniki czy wszystkie inne tekstylia. Pracownicy schronisk dla zwierząt używają ich do sprzątania, tworzenia miękkiego legowiska dla pupili oraz jako koce. Dzięki temu zwierzęta mogą poczuć się prawie jak w domu. Rozważ przyniesienie starych swetrów i koszulek, aby pomóc futrzastym przyjaciołom w potrzebie! Czyż nie jest to piękny sposób na recykling ubrań?

5. Kompostowanie bawełny.

Fashion Revolution - moda cyrkularna i recykling ubrań

Jeśli posiadasz w domu niepotrzebne ubranie w 100% uszyte z bawełny, mamy dla Ciebie dobrą wiadomość – bawełnę można kompostować! Podobnie jest w przypadku ubrań z jedwabiu, wełny, kaszmiru, płótna, juty czy bambusa. Podczas kompostowania umieszczasz te materiały w glebie, w której mogą rosnąć warzywa, owoce czy inne rośliny. Jest to prawdopodobnie najlepsza, bo bezpośrednia pomoc dla środowiska. Tu recykling ubrań jest 100%. Chciałoby się rzec, ze z prochu powstałeś i w proch się obrócisz. Bawełna wróci tam skąd przyszła. Do Matki Ziemi. 

6. Stwórz skrzynię z ubraniami dla dzieci do przebierania się.

drugie życie ubrań recykling ubrań jak wykorzystać stare ubrania fashion revolution moda cyrkularna

Ten sposób na recykling ubrań to dosłowna moda cyrkularna, w każdym tego słowa znaczeniu. Masz w swojej szafie z pewnością ubrania, których szkoda Ci jest się pozbyć lub je przerobić na coś innego lub po prostu są zrobione tekstyliów, które nie nadają się w 100% do skompostowania. A może liczysz na to, że moda na nie wróci? Po co mają zalegać w szafie, skoro dzieci mogą się nimi świetnie bawić, a przy okazji uczyć się mody, łączenia kolorów i ogólnie kreatywności. Ozdób zwykłe pudełko lub drewnianą skrzynkę, a następnie wypełnij ją starymi ubraniami, szalikami, kapeluszami i butami. Będziesz zdziwiony/a, jak kreatywne i pomysłowe mogą być dzieci. Niepotrzebne już ubrania umożliwią Twoim dzieciom zabawę w przebieranki czy też sklep.

7. Przerób pluszaki na futro

futro z pluszaków drugie życie ubrań recykling ubrań jak wykorzystać stare ubrania fashion revolution moda cyrkularna
Fashion Revolution czyli futro z pluszaków - moda cyrkularna i recykling ubrań

Wszyscy pamiętamy skandal jaki wywołała francuska marka „Histoire des bêtes„, która zaczęła produkować pluszaki z prawdziwych futer oraz skóry zwierzęcej i reklamowała swój warty 1800 EUR produkt tym, że ma prawdziwą duszę… (sic!) Nawet ciężko skomentować bo nie mieści sie to w żadnych kanonach. Co jednak gdybyśmy zrobili odwrotny ruch i zaczęli produkować futra, kurtki i ciepłe swetry, ze starych i wysłużonych pluszaków? Czy nie brzmi to fantastycznie. Ten ruch staje się coraz bardziej popularny na zachodzie. Ciekawe kiedy do nas zawita na dobre. To jest prawdziwa rewolucja w modzie i też ukłon w stronę wszystkich organizacji walczących o zwierzątka futerkowa. Pomyśl jak dumne będzie Twoje dziecko, gdy będziesz chodzić w futrze z pluszaków i dasz im prawdziwe drugie życie. Pozostałe pluszaki zachęcamy oddać do domów dziecka.

futro z pluszaków drugie życie ubrań recykling ubrań jak wykorzystać stare ubrania fashion revolution moda cyrkularna
Fashion Revolution czyli futro z pluszaków - moda cyrkularna i recykling ubrań

8. Odnów ubrania

Fashion Revolution - moda cyrkularna i recykling ubrań

Jeśli Twoim ubraniom brakuje na przykład guzika albo są podarte, spróbuj je naprawić. Możesz to bez problemu zrobić samemu w domu bez względu na to czy chodzi o zszycie rozdarcia, przyszycie nowego guzika czy załatanie dziurki w Twoich ulubionych spodniach!

Jeśli masz w szafie coś bez czego nie możesz żyć, ale jest w złym stanie, nie kupuj nowej rzeczy – najpierw spróbuj ją naprawić! Jeśli nie jesteś w stanie poradzić sobie z tym sam/a, zawsze możesz zanieś to ubranie do krawcowej albo poprosić znajomego o pomoc.

9. Przerób T-shirt na torbę na zakupy.

Fashion Revolution - moda cyrkularna i recykling ubrań

Koszulki po przerobieniu mogą się świetnie sprawdzić jako torby na ramię. Jest to kolejny ekologiczny sposób na ponowne wykorzystanie i użycie starych T-shirtów. Zrezygnuj z korzystania z plastikowych reklamówek czy nawet papierowych torebek w sklepie, a zastąp je własnymi! Co więcej nie warto wydawać pieniędzy na kupne torebki wielokrotnego użytku ze sklepu, bo i one są najczęściej zrobione z plastiku!

Łapcie film jak zrobić torbę ze starego t-shirtu.

10. Użyj skrawków materiału jako ozdoba do ubrań.

Może Twoje ulubione spodnie mają jakąś dziurę, a może chcesz po prostu dodać im nowego wyrazu. Użyj skrawków T-shirtu, koszuli flanelowej albo czegoś kolorowego, żeby stworzyć ciekawe i oryginalne łaty na Twoich spodniach.

11. Zamień je w materiałową chustkę do nosa.

Fashion Revolution - moda cyrkularna i recykling ubrań

Kto pamięta czasy, kiedy nasi dziadkowie korzystali tylko i wyłącznie z materiałowych chusteczek do nosa? Czemu nie wrócić do tego i przy okazji wykorzystać stare ubrania?!  Podobnie jak z używaniem materiałowych szmatek zamiast ręczników papierowych, tak korzystanie z materiałowych chustek zamiast chusteczek higienicznych do nosa jest świetnym krokiem w trosce o środowisko. Wytnij kwadratowe kawałki ze starego ubrania i zrób z nich praktyczne chustki do nosa albo eleganckie chusteczki, które będziesz nosił w kieszonce swojej marynarki.

Podziel się w komentarzach swoimi pomysłami, jeżeli znasz inne fajne, kreatywne lub skuteczne sposoby na recykling ubrań i chcesz dołożyć swoją cegiełkę do ruchu fashion revolution. Moda cyrkularna to wbrew pozorom nie moda lecz konieczność. Recykling, a w tym również recykling ubrań to obowiązek każdego z nas. Jeżeli teraz nie zrobimy czegoś z nadmiernym konsumpcjonizmem to za kilka lat utoniemy we własnych śmieciach. Istnieje naprawdę nieskończenie wiele możliwości, aby dać ubraniom drugie życie. Jedyne czego potrzebujesz, to trochę pomysłowości! Zacznij najlepiej już dzisiaj.

Grafika: Hubert Kalinowski

Zgłoś nadużycie

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

GIPHY App Key not set. Please check settings

Jak zrobić tiramisu klasyczne

Jak zrobić tiramisu w pucharkach?

najlepsze komedie najlepsze komedia najśmieszniejsze komedie najlepsze komedie netflix dobre komedie fajna komedia najlepsze komedie netflixa

Najlepsze komedie wszechczasów?