Pumpkin Spice Latte – najbardziej popularna kawa z dynią? Jak zrobić dyniowe latte by poczuć jesienny vibe? Wszystko na temat tego magicznego rozgrzewacza!Pumpkin Spice Latte dyniowe latte spice pumpkin latte starbucks
w

Kawa z dynią- Poczuj jesienny vibe z Pumpkin Spice Latte

Pumpkin Spice Latte – najbardziej popularna kawa z dynią? Jak zrobić dyniowe latte by poczuć jesienny vibe?

Kiedy za oknem robi się coraz chłodniej, a z drzew spadają kolorowe liście, to oznaka, że nadchodzi jesień. Preferujemy wtedy wieczór pod kocem z dobrą książką lub serialem. Jedna z rzeczy, bez której nie zawita u nas magiczny jesienny vibe to oczywiście DYNIA! A co powiesz na niezwykle pyszny i rozgrzewający napój jak kawa z dynią? Brzmi to może mało smacznie, jednak w popularnej kawiarni Starbucks stała się ona ogromnym hitem. Poznajcie Pumpkin Spice Latte oraz tajniki jak zrobić dyniowe latte, by móc poczuć jesienny vibe w każdej chwili.

Połączenie kawy z dynią nie było ludziom całkiem obce jeszcze przed wprowadzeniem tej kawy przez Starbucks, ponieważ typowym deserem w Stanach w okresie Święta Dziękczynienia było ciasto dyniowe, które podawano często właśnie z kawą. Jednak to Starbucks dał nowe życie temu niezwykłemu połączeniu smaków, tworząc kawę z dynią znaną od tej pory pod nazwą Pumpkin Spice Latte. Historia kawy z dynią sięga roku 2003, gdy Peter Dukes, marketingowiec Starbucksa, zaczął zastanawiać się nad wprowadzeniem napoju sezonowego, który powtórzyłby sukces miętowej kawy podawanej w okresie świątecznym. Następnie przyszła faza wymyślania sezonowego produktu odpowiedniego na jesień. Testerzy, skłaniali się bardziej ku czekoladowym i karmelowym opcjom, zostawiając dynię daleko w tyle. Jednak Dukes ostatecznie wybrał dynię i tym Starbucks wkroczył na zupełnie nieznane terytorium.

kawa z dynią, jesienny vibe
Kawa z dynią

W poszukiwaniu idealnego smaku dla Pumpkin Spice Latte

Złapanie idealnego balansu pomiędzy dynią, kawą a przyprawami wcale nie było takie łatwe! Grupa testerów próbowała ciasta dyniowego i popijała espresso, starając się znaleźć idealne wyważenie smaków. Koniec końców zdecydowano, że najważniejszymi elementami tej kawy są dynia i przyprawy. Testowe dyniowe latte zawierały różne proporcje tych dwóch najważniejszych składników. W końcowej fazie testów Pumpkin Spice Latte zdecydowano się zamienić syrop z dyni na dyniowy sos, który przez swoją gęstość bardzo przypominał konsystencję dyniowego ciasta. 

Tajne składniki- kawa z dynią

Obecnie popularne dyniowe latte ze Starbucksa składa się z sosu dyniowego, mleka, bitej śmietany, espresso i mieszanki przypraw, w której znajduje się gałka muszkatołowa, cynamon, imbir oraz goździk.

kawa z dynią jesienny vibe Jak zrobić dyniowe latte
Jak zrobić dyniowe latte?

Skąd ta popularność Pumpkin Spice Latte?

Ale jak to się właściwie stało, że ten nieskomplikowany napój podbił cały świat? Pierwsze, testowe Pumpkin Spice Latte zostało wprowadzone w 100 kawiarniach Starbucks w Kanadzie i Stanach, jesienią 2003 roku. Po pierwszym tygodniu wynik sprzedaży dyniowego latte był jednoznaczny – popularna sieć kawiarni miała nowy, flagowy napój. Rok potem, kawę z dynią można już było dostać w każdym Starbucksie. 

Rozwój dyniowego latte

Ogromna fala popularności kawy z dynią sprawiła, że Starbucks zaczął rozwijać swoją dyniową ofertę. Obecnie oprócz Pumpkin Spice Latte można kupić też kawę w ziarnach o tym smaku, specjalnie dedykowaną śmietankę do kawy oraz w niektórych sklepach w USA nawet gotową wersję na zimno.

Kawa z dynią- Tajniki marketingu

Pumpkin Spice Latte stało się marką samą w sobie, nadającą modny jesienny vibe. Napój po prostu wypada wypić chociaż raz w roku.

 

Jak zrobić dyniowe latte kawa z dynią jesienny vibe
Jesinny vibe

Dlaczego kawa z dynią jest tak modna?

Na to ma wpływ kilka czynników. Przede wszystkim smak dyniowego latte kojarzy się z domem. Z kolei aromat dyni przywołuje na myśl ciepłe wspomnienia związane z ciastem dyniowym w Święto Dziękczynienia. Duży udział w popularności tego napoju ma też jego sezonowość. Ludzie piją go więcej niż gdyby napój ten był dostępny w ofercie przez cały rok. Kolejnym powodem popularności, jaką ma kawa z dynią jest niewątpliwie duża obecność Pumpkin Spice Latte w social media. Kawa ta posiada nawet własne, oddzielne konto na Twitterze i Instagramie!

Dyniowe latte to coś więcej niż kawa

Czy jest się fanem takich smaków, czy nie, jedno trzeba przyznać – żaden inny napój nie oddaje jesieni bardziej, niż właśnie Pumpkin Spice Latte. Jego ograniczona dostępność oraz niepodrabialny smak sprawiają, że co jesień dyniowe latte staje się głównym tematem na ustach miłośników kawy. Udowadnia to niesamowita sprzedaż i zyski, które Starbucks zdobył dzięki tej kawie. Sięgają one ponad biliona dolarów! Pumpkin Spice Latte to nieodłączny element kultury i jesieni, którego musisz spróbować choć raz!

Jak zrobić dyniowe latte?- przepis

Więcej o kawie dowiesz się w tym artykule: Ciekawostki o kawie

Rozkminiła: Klaudia Kazanowska
Grafika: Rafał Mazurek
Optymalizacja SEO: Michalina Kossak, Maria Chudy

Zgłoś nadużycie

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

GIPHY App Key not set. Please check settings

sprawa kryminalna opowieści kryminalne jayme closs Jayme Closs przypadkową ofiara porwania i morderstwa szaleńca

80 dni w niewoli Jayme Closs. Przypadkowe porwanie?

dzień niepodległości święto narodowe święto niepodległości Norwegia vs Polska

Narodowe Święto Niepodległości – Norwegia vs Polska