Włoska mafia, która narodziła się na Sycylii, związana jest z wieloma tajemnicami. Na jej temat krąży wiele ciekawostek.
w

SuperSuper Lubię!Lubię!

Włoska mafia- co musicie wiedzieć?

Od lat na świecie włoska mafia cieszy się ogromnym zainteresowaniem. Obraz mafii jest często wykorzystywany w literaturze i kinematografii. W tym artykule z serii o mafii dowiecie się więcej na temat włoskiej mafii, w tym na temat jej członków, rytuału nazywanego chrztem i poznacie najważniejsze pojęcia ze słowniczka mafijnego. Zapraszamy!

Chrzest nowego członka włoskiej mafii

Mafia kalabryjska- "chrzest" z rąk szefa mafii

Wstąpienie do najpotężniejszych włoskich mafii jest równoznaczne z przejściem na inną, mafijną religię. Dołączenie do włoskich struktur mafijnych wiąże się z rytuałem inicjacji, któremu poddawany jest każdy aspirujący członek mafii. Można go uznać za symbol włoskiej mafii, szczególnie kalabryjskiej. Włoska mafia miała od dawna ściśle określony proces przyjmowania. Kandydat zostaje zaprowadzony do przywódców włoskiej mafii i innych ludzi honoru. Najpierw przedstawiciel nakreśla reguły, następnie przedstawia zobowiązania, których trzeba bezwarunkowo przestrzegać.
Capo włoskiej mafii, tzw. boss mafii zaprasza nowo przybyłego do wybrania sobie ojca chrzestnego. Mafioso nacina „kandydatowi” palec wskazujący, którego krwią plami się obrazek z wizerunkiem świętego. Obrazek podpala się, a następnie przekazuje „kandydatowi”, który przekłada go z jednej ręki do drugiej, przysięgając wierność. W przypadku złamania ślubowania niewierny spali się tak samo jak ten obrazek. Cały ten proces włoskiej mafii jest praktykowany do dziś.
mafioso z włoskiej mafii

Czy mafia ma wartości?

Zastanawialiście się kiedyś, czy włoskie mafie odchodzą od wartości, którymi kieruje się reszta świata? Okazuje się, że życie włoskiej mafii Cosa nostra, kalabryjskiej mafii i nie tylko opiera się na tradycyjnym systemie wartości. Mafia nadal wyznaje szacunek do więzów krwi, wierność, przyjaźń oraz honor. Według tego ostatniego mafioso ma przedkładać interesy organizacji nad własną rodzinę.
Kolejnym ciekawym aspektem jest rola religii w świecie włoskich organizacji mafijnych. Członkowie włoskiej mafii uwielbiają postrzegać się jako osoby szczególnie oddane i religijne. W kryjówkach mafiosów policja znajduje oprócz śladów działalności włoskiej mafii także biblie, święte obrazy, albo kapliczki z ołtarzami. Zarówno honor, jak i religia pomagają mafiosom usprawiedliwiać się przed samym sobą, innymi członkami organizacji przestępczych, a także przed rodziną. Włoskie organizacje mafijne lubią myśleć, że jeśli zabijają, to robią to w imię czegoś wyższego, np. dla honoru lub Boga.

Rodziny mafijne

Mafia sycylijska Cosa Nostra i mafia amerykańska- co je łączy?

Model rodziny mafijnej nieco odbiega od tradycyjnego. Dla członków włoskich organizacji przestępczych oprócz więzów krwi liczy się także przynależność do danej grupy. Jeżeli wydaje wam się, że największe rodziny mafijne to rody mające bogatą historię i wielu członków, możecie być w błędzie. W ramach jednej rodziny mafijnej ujmuje się zarówno członków związanych więzami krwi, jak i osoby niespokrewnione, które spełniają określone warunki.
Na kartach historii mafijnej szczególnie zapisały się rodziny amerykańskie o włoskich korzeniach, określane jako Pięć Rodzin. Są to rodzina Gambino, Bonnano, Colombo, Genovese, Lucchese.

Mafia włoska a kobiety

Boss włoskiej mafii ma absolutne prawo do kontrolowania członków zorganizowanej grupy przestępczej, którą zarządza. Może się zdarzyć nawet, że mafioso musi prosić o pozwolenie, jeśli chce się ożenić.
We włoskiej Cosa nostra mafiosi mają obowiązek dbać o swoje żony. Niezadowolona kobieta, może zdecydować się na współpracę z policją, zagrażając przy tym całej rodzinie.
Kobiety nie mają decydującej władzy we włoskich organizacjach przestępczych. W praktyce kobiety zajmują się rodziną, która jest centralnym symbolem włoskiej mafii, dbają o relacje z innymi i uczą dzieci świętych zasad mafii. Bez kobiet włoska mafia nie funkcjonowałaby w sposób, w jaki funkcjonuje do dziś. Mimo tego, że kobiety powiązane z mafią są  dominowane przez mężczyzn, małżeństwo i macierzyństwo podkreśla kluczową rolę kobiety w realizacji misji tej organizacji. Kobiety mafii Cosa Nostra wpływają na tę społeczność również poza macieżyństwem i dbaniem o relacje społeczne.
 

Kobieta jako boss włoskiej mafii?

Akty przestępczości są sytuacjami wyjątkowymi wśród kobiet, ich rola sprowadza się do wymienionych wcześniej aktywności związanych z domem i rodziną. Zdarza się jednak, że panie aktywnie wspierają działalność swoich mężów, zajmując podrzędne role. Kobiety nie mogą być członkiem grupy przestępczej, a co za tym idzie – mafii, ponieważ honor to cecha wyłącznie męska. Jednak dobre zachowanie żony, zwiększa honor męża, a w drugą stronę- honor męża, wpływa na prestiż żony.
Chociaż jeszcze niedawno zdolność kobiety do bycia szefem włoskiej mafii wynikała głównie z braku mężczyzn, którzy mogliby wykonywać tę pracę, potrafiły one znaleźć własną niszę. Przestępcza działalność mafii rozwijała się z czasem, dając kobietom szansę na udział w bardziej aktywnych rolach. Nie były skupione na przemocy, kwestiach politycznych, gospodarowaniu gruntami i narkotykami, a bardziej na przestępstwach finansowych. Kobiety zaczęły odgrywać większe role w wymuszeniach i lichwiarstwie. Praca w księgowości, wyłudzeniach i praniu pieniędzy dała kobietom większą władzę w ich organizacjach.

Słownik pojęć włoskiej mafii

Jakim słownictwem posługuje się boss mafii i jej pozostali członkowie?

Oprócz praktykowania rytuału przyjęcia mafia zaczęła też posługiwać się słownictwem, które Włosi określają jako nozioni. Włoskie grupy przestępcze korzystają z pewnego rodzaju słowniczka, zawierającego pojęcia związane ze światem wpływów mafii. Warto go poznać dla pełniejszego obrazu mafi obrazu mafii i włoskiej

Słownik pojęć włoskiej mafii
  • Camorra– organizacja mafijna działająca na terenie Kampanii
  • Cosa Nostratłumacząc z języka włoskiego „nasza sprawa”, określenie mafii sycylijskiej, która rozprzestrzeniła się także na tereny USA
  • Falcone i Borsellino– sędziowie, którzy stracili życie w walce przeciw mafii sycylijskiej
  • Latitante– mafioso ukrywający się przed policją
  • Maxiprocesso (pl. Maksiproces)- trwający 8 lat proces sądowy, podczas którego za sprawą Falcone i Borsellino skazano ponad 400 mafiosów
  • ’Ndrangheta– organizacja mafijna utworzona i działająca na terenie Kalabrii
  • Omertà– zmowa milczenia, najważniejsze prawo mafijne
  • Padrino– ojciec chrzestny, szef mafii cieszący się wielkimi wpływami
  • Pentito– „skruszeni” mafiosi, którzy decydują się na współpracę z wymiarem sprawiedliwości
  • Pizzo– haracz, który wymuszają mafiosi w zamian za „ochronę”, w przypadku odmowy zapłaty trzeba liczyć się z zagrożeniem np. podpalenia lokalu
  • Sacra Corona Unita– organziajca mafijna, która centrum swojej działalności ma w Apulii
  • Stidda– w dialekcie sycylijskim oznacza gwiazdę, organizacja mafijna działająca głównie na terenie Sycylii
  • Vendetta– zemsta za zabójstwo krewnego, wzajemna wrogość

Temat włoskiej mafii wzbudził wiele Waszego zainteresowania, dlatego w kolejnej części dowiecie się, jak mafia funkcjonuje w literaturze. Ranking najbardziej polecanych książek o mafii już wkrótce!

Tekst: Justyna Czerwonka i Dominika Gawryluk
Optymalizacja SEO: Justyna Czerwonka i Dominika Gawryluk
Grafika: Justyna Czerwonka, Rafał Mazurek

Zgłoś nadużycie

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

GIPHY App Key not set. Please check settings

Ludzie cierpiący na syndrom oszusta są zazwyczaj osobami wysoko postawionymi i ambitnymi. Poznaj charakterystyczne cechy osób mających syndrom oszusta.

Syndrom oszusta. Co to jest?

Nie wiesz czym charakteryzują sie zapalniczki gazowe? Dlaczego zostały wynalezione? Jakie są rodzaje zapalniczek gazowych? Przeczytaj nasz artykuł

Zapalniczki gazowe – dlaczego stały się tak popularne na całym świecie?