Niepewność, niekończące się zagadki i brak odpowiedzi na pytania. To norweskie kryminały w kilku słowach. Jakt jest najlepszy norweski autor kryminałów? norweskie kryminały kryminał norweski książki książka
w

Norweskie kryminały

Ciągła niepewność, niekończące się zagadki a razem z nimi brak odpowiedzi na stawiane przez nas pytania – czyli norweskie kryminały opisane w kilku słowach.

Norweskie kryminały oraz thrillery są znane przez ludzi na całym świecie. Słynną z tajemnic, chwil grozy i nie pozwalają oderwać się czytelnikowi nawet na chwilę od książki bo mają w sobie tajemniczą moc znaną nam jako „pochłonięcie czytelnicze”. Przenoszą nas w zupełnie innym świat i pozwalają nam całkowicie utożsamić się z bohaterami. Popularny w Polsce norweski autor kryminałów Jo Nesbø nie jest jedynym norweskim autorem kryminałów, godnym polecenia. Jest wielu norweskich pisarzy, którzy tworzą niesamowite kryminały. Poniżej prezentuję listę książek norweskich, które podbiły kraj fiordów i sprawdzą się idealnie na długie jesienne wieczory z kubkiem gorącej herbaty oraz zagwarantują dreszczyk emocji.

Najlepsze norweskie kryminały wszechczasów

5. John Kåre Raake – The ice

norweskie kryminały kryminały norweskie norweski autor kryminałów norweskie kryminały książki
Norweskie Kryminały: Don Winslow – Granica

Anna Aune porzuciła świat oraz wszystkich jego mieszkańców. Swoje życie spędza w poduszkowcu na biegunie północnym. Jest tam podczas arktycznej zimy, aby udokumentować zniszczenia wywołane zmianami klimatu. Pewnego dnia niebo czarne niczym smoła zostaje nagle rozjaśnione przez rozbłysk alarmowy z chińskiej stacji badawczej. Ona i koleżanka Anna są jedynymi osobami w pobliżu aby przyjść im na ratunek. Ale czy jest to wołanie o pomoc a może jednak znak rozpoznawczy?

Co prawda książka nie została jeszcze przetłumaczona na język polski, ale można znaleźć jej wydanie w języku angielskim.

4. Don Winslow – Granica

norweskie kryminały kryminały norweskie norweski autor kryminałów norweskie kryminały książki
Norweskie Kryminały: Don Winslow – Granica

Przez około czterdzieści lat Art Keller walczył na amerykańskiej linii frontu podczas najdłuższego konfliktu przeciwko narkotykom. Teraz jest on szefem federalnej policji narkotykowej, którego zadaniem jest zwyciężenie z meksykańskimi gangami, które tworzą chaos w Meksyku oraz odbierają życie tysiącom po obydwóch stronach granic. Opowieść o zemście, korupcji i sprawiedliwości.

Najlepsze norweskie kryminały - TOP 3

3. Kate Elizabeth Russell - Moja mroczna Vanesso

norweskie kryminały kryminały norweskie norweski autor kryminałów norweskie kryminały książki
Norweskie Kryminały: Kate Elizabeth Russell - Moja mroczna Vanesso

2000: Vanessa Wye jest bystrą, ambitną oraz wrażliwą piętnastolatką, która niedługo stanie się dorosłą osobą. W szkole poznaje charyzmatycznego Jackoba Strane nauczyciela języka angielskiego, który ma 42 lata. Dziewczyna czuję się zauważona.

2017: Vanessa nawiązuje kontakt z wcześniejszą studentką Strane, która zaskarżyła go o przemoc seksualną, Vanessa potrzebuje jej wsparcia. Stoi ona naprzeciw ogromnego dylematu: Zamilknąć i wierzyć, że jej relacja z nauczycielem była pięknym uczuciem czy może jednak jedną z wielu ofiar, mężczyzny, którego kochała i  nie będzie w stanie o nim nigdy zapomnieć?

2. Helene Flood - Psychoterapeutka

norweskie kryminały kryminały norweskie norweski autor kryminałów norweskie kryminały książki norweskie kryminały kryminał norweski książki książka
Norweskie Kryminały: Helene Flood - Psychoterapeutka

Sara jest młodą psychoterapeutką, która prowadzi prywatne sesje dla młodzieży w odziedziczonej willi, która potrzebuje renowacji. Mąż Sary o imieniu Sigurd jest architektem, który razem z żoną odnawia budynek. Niestety zarówno praca jak i wykończenie willi komplikuje zaskakujące zniknięcie męża Sary. Sigurd zostawia jedynie podejrzaną wiadomość skierowaną do swojej żony na poczcie głosowej. Od tego momentu w życiu kobiety zaczynają dziać się dziwne, niewyjaśnione rzeczy. Dom wydaje się całkowicie obcy, oddalony od bezpieczeństwa. Rzeczy w domu znikają i pojawiają się na nowo. Czy tak naprawdę Sara słyszy nocami czyjeś kroki na strychu czy tak naprawdę sama popada w obłęd?

Najlepszy norweski kryminał

1. Jo Nesbø – Nóż

norweskie kryminały kryminały norweskie norweski autor kryminałów norweskie kryminały książki norweskie kryminały kryminał norweski książki książka
Norweskie Kryminały: Jo Nesbø – Nóż

Hary sięga dna po raz kolejny w swoim życiu. Zaczyna pić, Rakel wyrzuca go z domu, traci pracę, traci tak naprawdę wszystko… Jednak jako, że jest legendą udaje mu się zdobyć pracę w policji jako osoba zajmująca się prowadzeniem dokumentacji. W tym samym czasie w  jego życiu zaczynają dziać się niewyjaśnione rzeczy, więc myśląc, że nie ma nic do stracenia zaczyna polowanie na swojego dawnego wroga. Hary staje między dwoma wyborami: umrzeć teraz lub zrobić coś i dopiero później umrzeć. Czy pragnienie zemsty może ocalić Harego?

Mamy nadzieję, że zaproponowane przeze nas norweskie kryminały urozmaicą wielu osobom długie jesienne wieczory. Mamy również nadzieję, że tym samym udało nam się dowieść, iż Jo Nesbø to niejedyny norweski autor kryminałów godny polecenia. Chociaż nadal uważamy, ze spod jego pióra wychodzą najlepsze norweskie kryminały. Daj znać w komentarzach co o tym sądzisz?

Tłumaczenie z języka norweskiego: Patrycja Kubaj
Redakcja: Dominik Grott
Grafika: Rafał Mazurek

Zgłoś nadużycie

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

GIPHY App Key not set. Please check settings

korzyści z czytania książek, w czym pomaga czytanie książek, czytanie książek korzyści jakie są korzyści z czytania książek ,

Jakie są korzyści z czytania książek?

Co być powiedział na najciekawsze włoskie seriale Netflix? Przekonaj się sam, skąd bierze się tak duża popularność włoskich produkcji na Netflixie. włoskie produkcje włoskie seriale Netflix

Włoskie seriale Netflix | TOP 5