norweskie kryminały kryminał norweski książki książka
w

Norweskie kryminały

Ciągła niepewność, niekończące się zagadki a razem z nimi brak odpowiedzi na stawiane przez nas pytania – czyli norweskie kryminały opisane w kilku słowach.

Norweskie kryminały oraz thrillery są znane przez ludzi na całym świecie. Słynną z tajemnic, chwil grozy i nie pozwalają oderwać się czytelnikowi nawet na chwilę od książki bo mają w sobie tajemniczą moc znaną nam jako „pochłonięcie czytelnicze”. Przenoszą nas w zupełnie innym świat i pozwalają nam całkowicie utożsamić się z bohaterami. Jednym z najbardziej znanych norweskich autorów kryminalnych w Polsce jest Jo Nesbø, ale chciałabym pokazać, że nie jest on jedynym norweskich pisarzem, który tworzy niesamowite kryminały. Poniżej prezentuję listę książek norweskich, które podbiły kraj fiordów i sprawdzą się idealnie na długie jesienne wieczory z kubkiem gorącej herbaty oraz zagwarantują dreszczyk emocji.

1. Jo Nesbø – Nóż

norweskie kryminały kryminał norweski książki książka
Norweskie Kryminały: Jo Nesbø – Nóż

Hary sięga dna po raz kolejny w swoim życiu. Zaczyna pić, Rakel wyrzuca go z domu, traci pracę, traci tak naprawdę wszystko… Jednak jako, że jest legendą udaje mu się zdobyć pracę w policji jako osoba zajmująca się prowadzeniem dokumentacji. W tym samym czasie w  jego życiu zaczynają dziać się niewyjaśnione rzeczy, więc myśląc, że nie ma nic do stracenia zaczyna polowanie na swojego dawnego wroga. Hary staje między dwoma wyborami: umrzeć teraz lub zrobić coś i dopiero później umrzeć. Czy pragnienie zemsty może ocalić Harego?

2. Helene Flood - Psychoterapeutka

norweskie kryminały kryminał norweski książki książka
Norweskie Kryminały: Helene Flood - Psychoterapeutka

Sara jest młodą psychoterapeutką, która prowadzi prywatne sesje dla młodzieży w odziedziczonej willi, która potrzebuje renowacji. Mąż Sary o imieniu Sigurd jest architektem, który razem z żoną odnawia budynek. Niestety zarówno praca jak i wykończenie willi komplikuje zaskakujące zniknięcie męża Sary. Sigurd zostawia jedynie podejrzaną wiadomość skierowaną do swojej żony na poczcie głosowej. Od tego momentu w życiu kobiety zaczynają dziać się dziwne, niewyjaśnione rzeczy. Dom wydaje się całkowicie obcy, oddalony od bezpieczeństwa. Rzeczy w domu znikają i pojawiają się na nowo. Czy tak naprawdę Sara słyszy nocami czyjeś kroki na strychu czy tak naprawdę sama popada w obłęd?

3. Kate Elizabeth Russell - Moja mroczna Vanesso

norweskie kryminały kryminał norweski książki książka
Norweskie Kryminały: Kate Elizabeth Russell - Moja mroczna Vanesso

2000: Vanessa Wye jest bystrą, ambitną oraz wrażliwą piętnastolatką, która niedługo stanie się dorosłą osobą. W szkole poznaje charyzmatycznego Jackoba Strane nauczyciela języka angielskiego, który ma 42 lata. Dziewczyna czuję się zauważona.

2017: Vanessa nawiązuje kontakt z wcześniejszą studentką Strane, która zaskarżyła go o przemoc seksualną, Vanessa potrzebuje jej wsparcia. Stoi ona naprzeciw ogromnego dylematu: Zamilknąć i wierzyć, że jej relacja z nauczycielem była pięknym uczuciem czy może jednak jedną z wielu ofiar, mężczyzny, którego kochała i  nie będzie w stanie o nim nigdy zapomnieć?

4. Don Winslow – Granica

norweskie kryminały kryminał norweski książki książka
Norweskie Kryminały: Don Winslow – Granica

Przez około czterdzieści lat Art Keller walczył na amerykańskiej linii frontu podczas najdłuższego konfliktu przeciwko narkotykom. Teraz jest on szefem federalnej policji narkotykowej, którego zadaniem jest zwyciężenie z meksykańskimi gangami, które tworzą chaos w Meksyku oraz odbierają życie tysiącom po obydwóch stronach granic. Opowieść o zemście, korupcji i sprawiedliwości.

5. John Kåre Raake – The ice

norweskie kryminały kryminał norweski książki książka
Norweskie Kryminały: Don Winslow – Granica

Anna Aune porzuciła świat oraz wszystkich jego mieszkańców. Swoje życie spędza w poduszkowcu na biegunie północnym. Jest tam podczas arktycznej zimy, aby udokumentować zniszczenia wywołane zmianami klimatu. Pewnego dnia niebo czarne niczym smoła zostaje nagle rozjaśnione przez rozbłysk alarmowy z chińskiej stacji badawczej. Ona i koleżanka Anna są jedynymi osobami w pobliżu aby przyjść im na ratunek. Ale czy jest to wołanie o pomoc a może jednak znak rozpoznawczy?

Co prawda książka nie została jeszcze przetłumaczona na język polski, ale można znaleźć jej wydanie w języku angielskim.

Mam nadzieję, że zaproponowane przeze mnie norweskie kryminały urozmaicą wielu osobom długie jesienne wieczory.

Tłumaczenie z języka norweskiego: Patrycja Kubaj

Zgłoś nadużycie

najpiękniejsze miejsca w norwegii co warto zobaczyć w norwegii

Co warto zobaczyć w Norwegii?

Jak się skupić jak sie skupic skupienie ćwiczenia na koncentracje

Jak się skupić? Poznaj ćwiczenia na koncentracje.