Czy wiesz, na czym polega Technika Pomodoro? Przeczytaj, jak zastosować tę metodę w codziennej pracy i stać się bardziej produktywnym!
w

SuperSuper

Technika pomodoro – jak lepiej zarządzać swoim czasem?

Czy wiesz, czym jest technika pomodoro? To metoda zarządzania czasem, która, pomimo swojej zabawnej nazwy, okazuje się niezwykle efektywna i sprawia, że stajemy się bardziej produktywni! Sprawdź, jak wykorzystać tę technikę w codziennej pracy lub nauce.

Często mamy trudności z zachowaniem produktywności i motywacji, zwłaszcza gdy mamy mnóstwo zadań do wykonania. Sytuację pogarsza fakt, że coraz więcej osób pracuje zdalnie i musi efektywnie zarządzać swoim czasem. Na początku może to być  dla nich sporym wyzwaniem, jeśli nigdy nie pracowały z domu. W takich sytuacjach pomocne mogą być techniki zarządzania czasem, takie jak Technika Pomodoro. Poniżej postanowiliśmy przedstawić Ci najważniejsze kroki oraz korzyści, które niesie ta metoda.

Czym jest technika pomodoro?

Technika pomodoro została opracowana pod koniec lat 80. przez Włocha Francesco Cirillo, ówczesnego studenta uniwersytetu. Niestety, miał on wtedy spore trudności z rozwiązywaniem zadań i koncentracją. Czując się przytłoczony, postanowił poświęcić na naukę zaledwie 10 minut. Zachęcony tym wyzwaniem, znalazł kuchenny minutnik w kształcie pomidora (po włosku pomodoro) i tak narodziła się metoda pomodoro!

technika pomodoro

Technika ta została opracowana w celu zwalczania wielozadaniowości, która jest o wiele trudniejsza niż się wydaje. Dodatkowo, może prowadzić do wypalenia zawodowego i zmęczenia psychicznego. Bardzo wielu ludzi, gdy czytają o technice pomodoro po raz pierwszy, dziwią się, że jej zasady są tak proste, a jednocześnie efektywne.

Dlaczego technika pomodoro jest tak efektywna?

Ta popularna metoda polega na przeplataniu pomodoro – sesji pracy, która wymaga skupienia – z krótkimi przerwami. Jeśli masz naprawdę dużo pracy, lubisz wyznaczać sobie cele, ale często łatwo się rozpraszasz, ta metoda jest dla Ciebie! Poniżej przedstawiamy korzyści płynące ze stosowania tej metody.

Po pierwsze, pomaga ograniczyć rozpraszanie uwagi. Korzystanie z mediów społecznościowych, czatów może naprawdę źle wpływać na naszą koncentrację. Nawet jeśli sprawdzasz tylko pocztę, istnieje szansa, że nie skupisz się na pracy. Technika pomodoro pomaga skupić się na jednym zadaniu w danym czasie. Dzięki dzieleniu większych zadań na mniejsze będziesz lepiej zarządzał swoim czasem.

Warto przygotować listę zadań, ponieważ metoda pomodoro pomoże Ci nad nimi efektywnie pracować. Dzięki temu będziesz miał więcej czasu dla siebie i zapanujesz nad stresem. Technika pomodoro daje poczucie, że potrafimy łatwo i szybko realizować zadania. To znakomicie wpływa na naszą motywację.

Jak stosować technikę pomodoro?

  • Co najważniejsze, musisz przygotować czasomierz (np. Timer w Twoim telefonie).
  • Później sporządź listę zadań.
  • Ustaw czasomierz na 25 minut i skup się na jednym zadaniu, dopóki nie zadzwoni alarm timera.
  • Gdy sesja dobiegnie końca, zanotuj co udało Ci się zrobić.
  • Następnie zrób sobie pięciominutową przerwę.
  • Pamiętaj, żeby po czterech pomodorach zrobić sobie dłuższą, bardziej regenerującą przerwę, trwającą 15-30 minut.

Technika pomodoro i jej wpływ na produktywność

Technika pomodoro może naprawdę świetnie wpłynąć na Twoją produktywność, jednak powinieneś pamiętać, żeby nie przeciążyć się zbyt dużą ilością zadań. Najlepiej jest trzymać się jednego zadania przez 3-4 25-minutowe okresy pracy. Jeśli masz do wykonania bardzo wymagające zadanie, zaleca się podzielenie go na kilka mniejszych sesji. Dzięki temu będziesz w stanie o wiele szybciej ukończyć pracę.

Zdobywając wiedzę na temat tego, jak być produktywnym, należy określić swoje motywacje, a następnie zdefiniować, co dla nas oznacza produktywność. Dla niektórych może to być szukanie jak najbardziej optymalnych rozwiązań dla zadań bądź pracy. Tutaj metoda pomodoro okazuje się bardzo skuteczna. Może pomóc Ci wyeliminować prokrastynację i sprawi, że będziesz miał więcej czasu dla siebie. A przecież odpoczynek, dbanie o swoje hobby to równie ważne i produktywne sposoby spędzania czasu jak nauka czy praca.

Jakie znacie inne metody zarządzania czasem?

Źródło: friday.app

Rozkminiła: Marzena Rybarska
Redakcja: Ola Chmielewska
Grafika: Hubert Kalinowski

Zgłoś nadużycie

Włochy i Polskę wiele łączy. Na przykład nasze hymny. Włochy są wspomniane w polskim hymnie, a Polacy w hymnie Włoch. Włoski hymn po polsku - poznaj!

Polacy w hymnie Włoch?

jak wypromować stronę jak zwiększyć ruch na stronie jak generować ruch na stronie jak poprawić pozycję w Google

Jak zwiększyć ruch na stronie?