Dopadła Cię depresja sezonowa? Poznaj Mushin no shin, Fudoshin i Zanshin. Koncepty japońskie poprawiające stan psychiczny.
w ,

Mój stan psychiczny – 3 japońskie koncepty, które mogą Ci pomóc

Czy mój stan psychiczny jest dobry? Czy dopada mnie depresja sezonowa? Poznaj Mushin no shin, Fudoshin i Zanshin. Japońskie techniki relaksacyjne oraz sposoby na problemy z koncentracją.

Czy mój stan psychiczny jest dobry? Czy dopada mnie depresja sezonowa? Jeśli zadajesz sobie powyższe pytania, to z pomocą przychodzą japoński odłam buddyzmu oraz sztuki walki. Nauka, którą wyciągamy z tych dziedzin, może poprawić różne aspekty naszego życia. Codzienny trening umysłu, zwłaszcza w okresie sezonowej depresji, sprawi, że nasz stan psychiczny ulegnie poprawie.

3 japońskie koncepty, które poprawią Twój stan psychiczny.

Mushin no shin – umysł bez umysłu

Termin ten to stan psychiczny, który oznacza umysł bez umysłu lub stan bez umysłu. Chodzi w nim o to, aby wyciszyć swój umysł i uwolnić go od myśli oraz negatywnych emocji. Dzięki temu działamy wyłącznie na podstawie instynktownej chęci do działania. 

W dzisiejszych czasach, gdy życie toczy się w szaleńczym tempie, dla wielu z nas wyciszenie umysłu może okazać się niesamowicie wyzwalające. Dobry stan psychiczny to podstawa prawidłowego funkcjonowania, zwłaszcza w czasie zaburzenia o nazwie depresja sezonowa.

Mój stan psychiczny w różnych sferach życia

Gdy nasz umysł zaczyna pracować z ogromną prędkością, ale bez planu ani kierunku, trzeba postarać się odrzucić wszystkie myśli. Nasz umysł stanie się wtedy wolny, nie będzie w nim złości czy strachu. 

Wielu wyszkolonych mistrzów sztuk walki wykorzystuje mushin no shin, aby reagować na ruchy przeciwnika bez wahania i bez zbędnych myśli.

Mushin no shin a depresja sezonowa

Jednak tego stanu można doświadczyć nie tylko podczas walk. Aktywność fizyczna (np. bieganie, taniec, karate), sztuka lub gry umysłowe nie tyle pomogą nam w odnalezieniu naszego mushin no shin, ale również mogą przyczynić się do zatrzymania depresji sezonowej.

Wyciszenie umysłu za pomocą japońskich metod relaksacji. Japońskie koncepty, które poprawią Twój stan psychiczny.

Kluczem do osiągnięcia japońskiego spokoju umysłu i koncentracji jest konsekwencja w działaniu. Z całą pewnością ta metoda przyniesie wiele korzyści, zwłaszcza w zakresie zdrowia psychicznego. 

Może warto wypróbować mushin no shin przed ważnym projektem w pracy lub sprawdzianem w szkole? Zamiast słuchać wewnętrznego głosu, który nieustannie ocenia Twoje działanie, postaraj się uwolnić umysł od wszelkich myśli i skoncentruj się na zadaniu.

Fudoshin – niewzruszony umysł i dobry stan psychiczny

Fudoshin jest to stan, podczas którego żaden z zewnętrznych czynników na nas nie wpływa. To nieodparta wola osiągnięcia celu, niewzruszona determinacja i niezłomność

Jak stosować tę technikę?

Aby w odpowiednim momencie wykorzystać tę technikę, warto w wolnym czasie nauczyć się, jak ją stosować. 

Oto proste ćwiczenie na koncentrację:

Jeśli spędzasz dużo czasu korzystając ze swojego telefonu, podejmij decyzję, aby nie używać go przez następne X minut. Rób to regularnie, aż nie będziesz mieć wątpliwości, że w pełni panujesz nad chęcią sięgnięcia po smartfona. Następnie spróbuj wykonać nieco bardziej pracochłonne zadanie, a powoli zaczniesz radzić sobie z coraz bardziej wymagającymi sytuacjami.

Na co warto uważać?

Największym błędem, jaki ludzie popełniają próbując wykorzystać metodę fudoshin, jest zbyt szybkie wyznaczanie sobie celów. Na przykład zamiast codziennie chodzić na siłownię, zacznij od robienia tego przynajmniej raz w tygodniu, bez żadnych wymówek. Zaczynanie od prostych zadań sprawi, że powoli przejmiesz kontrolę nad swoim życiem.

Zanshin – pełna koncentracja

Używając tego pojęcia, mamy na myśli stan czujnego relaksu. Podążanie za mentalnością zanshin oznacza głęboką koncentrację, aż do zakończenia zadania, bez pozwalania umysłowi na relaks i rozproszenie.

Wbrew przekonaniu o zaletach wielozadaniowości (ang. multitasking), należy pamiętać, że jest to metoda nieefektywna. Im więcej rzeczy próbujemy robić w jednym momencie, tym bardziej jesteśmy podatni na czynniki rozpraszające uwagę.

By trenować koncentrację przy pomocy zanshin, poświęcaj uwagę najważniejszej rzeczy. Jeśli wychodzisz na kolację z przyjaciółmi, to bądź z nimi do ostatniej chwili – nie tylko ciałem, ale i duchem. Nie myśl o jutrze i ciesz się chwilą obecną.

3 japońskie sposoby na relaks i czystość umysłu.

Warto pamiętać, aby nie zaniedbywać umysłu. W czasie depresji sezonowej trzeba poświęcić uwagę dobremu stanowi psychicznemu. Po odpowiednim treningu już nigdy nie będziesz zastanawiać się, „czy mój stan psychiczny jest dobry”. 

Źródła:

Zgłoś nadużycie

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

GIPHY App Key not set. Please check settings

Chcesz dowiedzieć się kim była Elsa Schiaparelli? Przeczytaj artykuł, aby poznać jej historię oraz dalsze losy Domu Mody Schiaparelli.

Elsa Schiaparelli

W tym artykule dowiesz się jak obliczyć obwód kwadratu. Dowiesz się czym jest kwadrat i poznasz 3 proste sposoby na obliczenie jego obwodu.

Jak obliczyć obwód kwadratu?