Koty są niezwykłymi zwierzętami, które, jak się okazuje, kryją wiele tajemnic. Poznajcie 18 najbardziej niesamowitych ciekawostek o kotach!
w

Interesujące fakty o kotach domowych, o których najprawdopodobniej nie słyszeliście!

Poza rybkami w akwarium, koty i psy są obecnie niezwykle popularnymi zwierzętami domowymi. Wiele osób twierdzi, że koty się albo kocha, albo nienawidzi. Koty są dużo bardziej niezależne niż psy, lecz wielu właśnie osobom ta cecha kociego charakteru imponuje i decydują się na zakup czy adopcję takiego domowego pupila. Okazuje się, że właściciele kotów żyją dłużej. Chcielibyśmy przybliżyć Wam ciekawostki, które zdziwią i zaciekawią nie tylko miłośników tych puszystych czworonogów, lecz również wszystkich pozostałych!

1. W przeciwieństwie do ludzi, koty nie potrafią wykryć smaku słodyczy

Koty ciekawostki

Wiele osób, próbując dać posmakować kotu coś słodkiego, z pewnością zauważyło, że większość kotów nie jest zainteresowana. Dzieje się tak, ponieważ, w porównaniu do ludzi, wszystkie koty mają mniej receptorów smaku odpowiedzialnych za wykrywanie słodkiego smaku. Wynika to z ich ewolucyjnej adaptacji do diety opartej na mięsie. Koty nie mają genetycznej potrzeby spożywania cukrów, więc ich zmysł smaku nie jest tak skoncentrowany na tym smaku. Za to koty mają dobry zmysł smaku do innych produktów – potrafią doskonale wykrywać smaki mięsa, ryb i innych pokarmów bogatych w białko. Dlatego koty często są tak wybredne, a właściciele kotów mają często nie lada wyzwanie, jeśli chodzi o dietę dla swoich pupili.

2. Kot posiada umiejętność by w skrajnych przypadkach leczyć się przez mruczenie

Dlaczego kot domowy mruczy? Pewnie nieraz zadawaliście sobie to pytanie. Spieszymy z odpowiedzią!

Koty mruczą z wielu powodów. Mogą w ten sposób wyrażać zadowolenie i komfort, gdy są zrelaksowane, szczęśliwe i czują się bezpiecznie. Mruczenie kota domowego to też sposób na porozumienie się z matką. Koty wydają różne dźwięki również żeby zwrócić na siebie uwagę opiekuna. Czasem mruczenie kota jest odpowiedzią na lęk lub ból. W ten sposób kot uspokaja się w sytuacjach stresowych, a w przypadku dolegliwości bólowych ciało kota lepiej sobie z nimi radzi.

Ale czy wiedzieliście, że kocie mruczenie ma także właściwości prozdrowotne? Mruczenie domowego kota ma częstotliwość między 25 a 150 Hertzów, czyli częstotliwość, w której mięśnie i kości najlepiej rosną i się zrastają. Koty mają moc leczniczą!

3. Koty używają swojego „miauczenia” tylko do komunikacji z ludźmi

Koty potrafią wydawać przeróżne dźwięki i mają one na celu komunikację głównie z ludźmi. Jedyny okres, kiedy koty miauczą, żeby porozumieć się z innymi kociakami to czas, gdy są jeszcze młode i chcą coś zasygnalizować swojej matce.

W procesie ewolucji koty zaczęły wykorzystywać miauczenie jako formę komunikacji z ludźmi. Odpowiadamy na miauczenie kotów, zapewniając im jedzenie, uwagę i troskę. W rezultacie koty nauczyły się używać miauczenia jako sposobu przekazywania swoich potrzeb i komunikowania się z ludźmi. Koty widzą, że to działa.

Ciekawostki o kotach

4. Koty w rzeczywistości nie tolerują laktozy i powinny jej całkowicie unikać

Pomimo obrazów kotów szczęśliwie pijących mleko ze spodków, badania wykazują, że koty tak naprawdę nie tolerują laktozy i powinny jej unikać. Laktoza jest naturalnym cukrem obecnym w mleku i produktach mlecznych. Koty, podobnie jak wiele ssaków, mają tendencję do utraty zdolności do trawienia laktozy wraz z osiągnięciem wieku odstawienia od mleka matki.

Większość dorosłych kotów ma niedobór enzymu zwanego laktazą, który jest odpowiedzialny za rozkład laktozy na składniki łatwo przyswajalne przez organizm. W takich warunkach spożycie większych ilości laktozy może prowadzić do objawów nietolerancji, takich jak biegunka, wymioty, wzdęcia i dyskomfort żołądkowy.

Niektóre koty mogą jednak wykazywać pewną tolerancję na laktozę i nie doświadczać żadnych objawów po spożyciu niewielkich ilości mleka lub produktów mlecznych. Warto pamiętać, że jest to indywidualna kwestia i nie można zakładać, że wszystkie koty są w stanie bezpiecznie spożywać produkty mleczne.

5. Najdłużej żyjącym kotem na świecie była kotka Creme Puff, która żyła 38 lat

Obecnie najdłużej żyjącym kotem na świecie, według Księgi Rekordów Guinnessa, jest kotka o imieniu Creme Puff. Creme Puff urodziła się w 1967 roku i zmarła w wieku 38 lat i 3 dni w 2005 roku. Przez większość swojego życia mieszkała w Teksasie, w USA.

Jednak warto zauważyć, że przeciętna długość życia kotów może się różnić w zależności od wielu czynników, takich jak genetyka, opieka, żywienie i warunki życia. Przeciętnie koty żyją zazwyczaj od 12 do 16 lat, ale niektóre mogą żyć nawet 20 lat lub dłużej przy odpowiedniej opiece i zdrowym stylu życia. Kot potrzebuje człowieka, który się nim zaopiekuje i zadba o jego zdrowie i dobrostan poprzez regularne wizyty u weterynarza, właściwą dietę, czy aktywność fizyczną.

6. Stowarzyszenie Miłośników Kotów (CFA) uznaje oficjalnie 44 rasy kotów

Według Cat Fanciers’ Association (CFA), największej organizacji dla miłośników kotów w Stanach Zjednoczonych, w oficjalnym standardzie CFA uznawanych jest około 44 ras kotów.

Przykładowe rasy uznane przez CFA to: Bengal, Sfinks, Pers, Chartreux i Egipski Mau.

Co ciekawe, Egipski Mau to najstarsza rasa kotów domowych na świecie.

To tylko niektóre rasy kotów uznane przez CFA. Warto jednak zauważyć, że istnieje również wiele innych organizacji kotów, takich jak The International Cat Association (TICA) czy Fédération Internationale Féline (FIFe), które uznają i klasyfikują różne rasy kotów na podstawie swoich własnych standardów.

Według dostępnych danych i dowodów, najstarszy znany kot domowy istniał już w okresie starożytnego Egiptu.

Niezwykłe ciekawostki o kotach

7. Sir Isaacowi Newtonowi przypisuje się stworzenie koncepcji drzwi dla zwierząt domowych

Choć Newton jest znany przede wszystkim jako wybitny fizyk i matematyk, jest także często uważany za twórcę koncepcji drzwi dla kotów, których wiele kotów używa dziś do przechadzek na zewnątrz.

Według popularnej historii, gdy Newton przebywał w Cambridge, poprosił o wycięcie otworu w drzwiach i zamocowanie na nim skórzanej lub płóciennej klapki, aby jego kot o imieniu Spithead mógł swobodnie wchodzić i wychodzić według własnego uznania. Kot stukał do drzwi, gdy Newton pracował w swoim pokoju, co przerywało mu myślenie. Stąd pomysł na specjalne drzwi, które pozwalają kotu na samodzielne wchodzenie i wychodzenie bez zakłócania procesu tworzenia pracy naukowej przez Newtona.

8. Zmysł węchu kota to jego najsilniejszy zmysł

Zmysł węchu kot wykorzystuje do identyfikacji ludzi i przedmiotów. Jest on 14 razy lepszy od zmysłu człowieka.

Koty posiadają o wiele większą liczbę receptorów węchowych niż ludzie. Szacuje się, że mają około 200 milionów receptorów węchowych, podczas gdy u ludzi jest to około 5 milionów. To sprawia, że koty mają znacznie większą zdolność do wykrywania zapachów i rozpoznawania różnych substancji chemicznych.

Węch jest także wykorzystywany przez kota do komunikacji z innymi kotami oraz do wykrywania zapachów pokarmów na bardzo duże odległości. Co więcej, koty mają większą wrażliwość na niektóre substancje chemiczne, które dla ludzi mogą być neutralne lub nieszkodliwe. Na przykład niektóre koty mogą negatywnie zareagować na zapach amoniaku lub silnie pachnące środki czystości.

9. Koty pocą się przez łapy

Podczas upałów koty pocą się poprzez poduszeczki łapek, jednak nie zapewnia im to istotnej ochrony przed przegrzaniem. Koty pocą się przez łapki również w sytuacjach stresowych.

Koty nie pocą się w ten sam sposób jak ludzie. Ich skóra nie zawiera dużej ilości gruczołów potowych, które są odpowiedzialne za pocenie się u ludzi. Koty mają sierść, która jest głównym źródłem termoregulacji. Koty, liżąc swoją sierść, rozprzestrzeniają ślinę po futrze. Parująca ślina może pomóc w schłodzeniu organizmu.

10. Kot ma tylko zdolność do poruszania szczęką w górę i w dół, a nie na boki jak człowiek

Koty mają specyficzną budowę szczęki, która różni się od budowy szczęki u człowieka. Koty mają zdolność do poruszania szczęką w górę i w dół, ale nie posiadają takiej samej ruchomości na boki jak człowiek. Ograniczenie ruchu szczęki u kotów wynika z anatomii ich stawu żuchwowego i adaptacji do różnych rodzajów pokarmów. Koty są drapieżnikami, a ich szczęki są przystosowane do łapania i gryzienia jedzenia mięsnego. Ich zdolność do ruchu szczęki w górę i w dół pomaga im w chwytaniu i rozdrabnianiu pokarmu.

Jednak, co ciekawe, choć koty mają ograniczoną ruchomość szczęki, nadal posiadają różne rodzaje zębów, które pomagają im w rozdrabnianiu i gryzieniu pokarmu.

Koty, ciekawostki

11. Kot ma możliwość obracania uszu o 180 stopni - z pomocą 32 mięśni, których używa do kontrolowania ich

Koty mają dodatkowe zdolności. Na przykład potrafią obracać swoje uszy w szerokim zakresie, dzięki zastosowaniu różnych mięśni. Uszy kotów znajdują się na górze ich głowy i mogą obracać się niezależnie od siebie. Koty posiadają specjalne mięśnie, które umożliwiają im kontrolowanie ruchu i pozycji uszu.

Ta niezwykła umiejętność pomaga kotom w wykrywaniu dźwięków, lokalizowaniu ich źródeł i wskazywaniu zainteresowania lub podejrzeń. To umożliwia kotom bardziej efektywne monitorowanie otoczenia i zachowanie czujności wobec potencjalnych zagrożeń lub interesujących dźwięków.

12. Kot spędza 70% życia śpiąc

Koty przesypiają większość dnia, a przeciętny kot przesypia 2/3 swojego całego życia. Koty domowe spędzają średnio od 12 do 16 godzin dziennie śpiąc. Niektóre koty potrafią spać nawet do 20 godzin na dobę, zwłaszcza jeśli są starsze lub prowadzą mało aktywny tryb życia.

Zdolność kotów do tak długiego snu jest związana z tym, że koty to drapieżniki, którzy potrzebują dużo energii na krótkotrwałe, intensywne polowania. Sen pomaga kotom naładować energię, zregenerować się i przygotować do kolejnych aktywności.

Śpiący kot, ciekawostki o kotach

13. Nosy kotów mają unikalny kształt

Nos kota jest tak unikalny jak odcisk palca człowieka.

Każdy kot ma swój indywidualny kształt nosa, który może różnić się od innych kotów pod względem długości, szerokości, proporcji i kształtu.

Niektóre rasy kotów mogą mieć nieco odmienne cechy nosa. Na przykład Persy mogą mieć nosy bardziej płaskie, podczas gdy inne rasy, takie jak Syjamskie, mogą mieć nosy bardziej wydłużone. Każda rasa ma swoje charakterystyczne cechy, które wpływają na kształt nosa.

14. Serce kota bije w tempie prawie dwukrotnie większym niż ludzkie

Serce kota bije 2 razy szybciej niż u ludzi. Dorosłe koty mają tętno od 110 do 140 uderzeń na minutę. Młodsze koty mogą mieć nieco wyższe tętno, podczas gdy starsze koty mogą mieć nieco niższe tętno.

Tempo tętna kotów może się różnić w zależności od różnych czynników, takich jak aktywność fizyczna, stres, temperatura otoczenia, stan zdrowia itp.

15. W Starożytnym Egipcie, kiedy zmarł kot domowy danej osoby, właściciel golił brwi w celu ukazania swojego smutku

Istnieje wiele mitów i opowieści dotyczących kultu kotów w starożytnym egipskim społeczeństwie. Jedną z popularnych historii jest twierdzenie, że gdy kot domowy zmarł, właściciel golił brwi jako wyraz smutku i żałoby.

16. W przeciwieństwie do ludzi, koty są zazwyczaj leworęczne

Badania wskazują, że ich lewa łapa jest zazwyczaj łapą dominującą.

Jednak należy pamiętać, że preferencje jednej łapy nad drugą nie są powszechne ani jednoznaczne u wszystkich kotów. Badania w tym zakresie są ograniczone i nie dostarczają jednoznacznych wniosków. Wydaje się, że przeważnie koty mogą używać obu łap z równą łatwością.

17. Koty potrafią z wyprzedzeniem wyczuć trzęsienie ziemi

Koty posiadają rozwinięte zmysły, w tym wyczucie dotyku i słuchu, które mogą pozwolić im w pewnym stopniu wyczuwać trzęsienia ziemi. Większość kotów umie wyczuć zbliżające się trzęsienie ziemi.

Większość kotów potrafi wyczuć subtelne zmiany w środowisku, w tym drgania i wibracje. Jeśli trzęsienie ziemi jest na tyle silne, że generuje wibracje wokół kotów, istnieje szansa, że będą w stanie je wyczuć. Mogą zareagować na trzęsienie ziemi poprzez zaniepokojenie, niepokój, ukrywanie się lub próbę ucieczki.

Najlepsze ciekawostki o kotach

Istnieją dowody wskazujące na to, że koty mogą mieć sny. Obserwacje zachowań kotów podczas snu sugerują, że mogą one przechodzić przez różne fazy snu, w tym fazę REM (Rapid Eye Movement), która jest związana z intensywnymi snami u ludzi.

Podczas fazy REM u kotów można zaobserwować ruchy oczu, ruchy łap, mruczenie, wzdychanie i inne znaki aktywności snu. Często wydaje się, że koty odtwarzają w snach aktywności, które wykazują na jawie, takie jak polowanie, bieganie czy drapanie. Koty mogą śnić o swoich codziennych zachowaniach i aktywnościach.

18. Koty mają sny

Podsumowanie | Ciekawostki o kotach

Liczymy, że dzięki tym ciekawostkom zupełnie inaczej spojrzysz na swojego pupila i będziesz w stanie zrozumieć więcej z jego zachowań czy reakcji!

Jeśli chcesz przeczytać więcej ciekawostek o zwierzętach, kliknij tutaj.

Tutaj możesz sprawdzić, jakie zwierzę do Ciebie pasuje.

Rozkminił: Tomasz Muszyński

Redakcja: Emilia Niedźwiecka

Zgłoś nadużycie

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

GIPHY App Key not set. Please check settings

Jeśli zastanawiasz się ile milionów może kosztować dom, to przeczytaj do końca nasz artykuł, w którym dowiesz się, ile kosztuje najdroższy dom na świecie.

Ile kosztuje najdroższy dom na świecie?

Czy są magiczne miejsca na ziemi? w Europie i USA? Jeśli ich nie znasz, zapraszamy do przeczytania tego artykułu. Musisz ich poznać!

Magiczne miejsca na ziemi, w Europie i USA!