Joga dla początkujących. Chcesz spróbować nowej aktywności fizycznej? Takiej, którą można zajmować się w domu? Poznaj zalety jogi i zacznij ćwiczyć już dziś
w ,

Joga dla początkujących

Chciałbyś spróbować czegoś nowego? Chcesz poprawić swój stan zdrowia, dzięki jakiejś ciekawej aktywności fizycznej? Może warto spróbować jogi? Możesz wybrać się na zajęcia grupowe albo zacząć ćwiczyć w domu. To proste – zapewniamy, że nie musisz stawać na głowie!

Joga dla początkujących: jak praktyka wpływa na nasze życie?

Joga to wyjątkowy rodzaj aktywności fizycznej, która pozytywnie oddziałuje na naszą kondycję fizyczną jak i mentalną. Musisz pamiętać, że nie ma znaczenia czy swoje pierwsze kroki stawiasz w domu na macie czy zaczynasz na zorganizowanych zajęciach! W jodze najważniejsza jest regularność i to aby w ogóle zacząć. Poznaj zalety jogi i dowiedz się, jak rozpocząć swoją przygodę. Oto joga dla początkujących w kilku prostych krokach!

Praktyka jogi w domu – kilka przydatnych wskazówek

Dzięki ćwiczeniu jogi w domu możesz dostosować praktykę do swojej rutyny oraz do swoich potrzeb. Możesz sam zdecydować ile czasu pozostaniesz w danej asanie, kiedy zaczniesz praktykę oraz kiedy ją zakończysz. Poza tym, nie musisz martwić się dojazdem na zajęcia, czekaniem w korkach. Z tego względu praktyka w domu jest również tańsza.

joga dla początkujących zalety jogi
Joga dla początkujących - zalety jogi

Zanim rozpoczniesz praktykę, pamiętaj o przygotowaniu sobie wygodnego miejsca. Jeśli chodzi o akcesoria, to tak naprawdę potrzebujesz tylko maty, najlepiej antypoślizgowej. Rynek mat do jogi jest ogromny, warto wybrać taką, która jest dobrej jakości. Posłuży Ci przez wiele lat. Dodatkowo, muzyka do jogi może okazać się dobrym dodatkiem do praktyki. Pamiętaj o tym, żeby zachować bezpieczeństwo podczas praktyki. Jeśli chcesz zapobiec urazom, pilnuj swoich granic i pamiętaj o wrażliwych miejscach Twojego ciała. Joga jest jedną z najbezpieczniejszych form aktywności, jeśli właściwie dostosujemy poziom do naszego doświadczenia. Oczywiście, jeśli masz wątpliwości co do praktyki, powinieneś skonsultować to z lekarzem. 

Z pewnością warto skorzystać z obecności społeczności i materiałów w Internecie. Na portalu YouTube znajdziesz wiele świetnych filmików które pomogą Ci zacząć przygodę z jogą. Poniżej znajdziesz link do filmiku Pani Małgorzaty Mostowskiej – prowadzona joga dla początkujących.

Poranna joga dla początkujących – dlaczego warto?

Dla wielu z nas poranna joga może okazać się praktyką, która znacząco odmieni resztę dnia. Dzięki niej staniesz się spokojniejszy i będziesz mieć więcej siły, żeby rozpocząć swój dzień. Jeśli masz siedzący tryb życia i mało ćwiczysz, poranne ćwiczenia mogą pomóc Ci zapobiec kontuzjom. Jeśli jednak nie masz zbyt wiele czasu, praktykę możesz zrobić nawet jeszcze będąc w łóżku! To tylko około 15 minut, a może znacząco poprawić Twój nastrój na cały dzień. 

Zalety regularnej praktyki jogi

Wiele osób uważa, że joga to tylko skomplikowane ćwiczenia fizyczne zarezerwowane  dla tych najbardziej wygimnastykowanych. Jednak prawda jest zupełnie inna, joga obejmuje szeroki zakres praktyk o charakterze relaksacyjnym, takich jak na przykład medytacja. Co ważne, joga również znacząco wpływa na naszą samodyscyplinę.

Joga poprawia elastyczność

Elastyczność jest jednym z kluczowych elementów dobrego zdrowia fizycznego. Jednak z czasem ciało może ją stracić z powodu starzenia się, siedzącego trybu życia, stresu lub nieprawidłowej postawy i nawyków ruchowych. Jeśli jesteś gotowy, by zwiększyć swoją elastyczność, regularne ćwiczenie jogi, czy to na zajęciach, czy w domu, może być jednym z najlepszych sposobów.

Joga pomaga w łagodzeniu stresu

Uwolnienie napięcia w mięśniach może pomóc Ci poczuć się bardziej zrelaksowanym. To z kolei może obniżyć poziom stresu. Asany uspokajają Twój układ nerwowy, co skutkuje psychiczną równowagą. 

Joga pozytywnie oddziałuje na zdrowie psychiczne człowieka

W dzisiejszych czasach bardzo wiele osób cierpi na zaburzenia depresyjne. Joga dla początkujących może okazać się jednym z narzędzi, które pomoże zwalczyć związane z nimi dolegliwości. Oczywiście, nie zastąpi konsultacji z lekarzem. Badania wskazują, że regularna praktyka jogi, ćwiczenia oddechowe mogą niwelować objawy. 

joga dla początkujących zalety jogi
Joga dla początkujących - zalety jogi

Lepsza postawa - Joga dla początkujących

Nie trzeba wspominać, że dzięki jodze znacząco usprawnisz swoją postawę! Joga dla kręgosłupa to świetna praktyka, którą powinieneś wprowadzić w swoją codzienność. Dzięki niej wykształcisz w sobie nawyk utrzymywania prawidłowej postawy i dodatkowo zmniejszysz bóle pleców, szyi czy barków. 

Jeżeli męczą Cię dolegliwości związane ze złą postawą, joga dla kręgosłupa może okazać się dla Ciebie ratunkiem. Poniżej chcielibyśmy polecić Ci kolejny materiał z jogą prowadzoną. 

Poprawa trawienia - Joga dla początkujących

Doskonale wiadomo, że dobre trawienie do klucz do zdrowia. Regularna praktyka jogi może wspomóc prawidłową pracę układu pokarmowego.

Joga dla par, czyli jak wzmocnić relację z partnerem.

Jeśli jesteście małżeństwem lub w długotrwałym związku, znalezienie kreatywnych sposobów na nawiązanie kontaktu z drugą połówką i pogłębienie waszego partnerstwa może okazać się wyzwaniem. Praktykowanie jogi z drugą osobą wzmacnia i pogłębia poziom więzi, komunikacji, zaufania i wrażliwości. Joga partnerska wymaga współpracy. Aby skutecznie uprawiać jogę partnerską, każda osoba jest zachęcana do fizycznego i emocjonalnego pielęgnowania, wspierania i ufania sobie nawzajem. Kiedy uczysz się ufać swojemu partnerowi, jesteś w stanie zaufać także sobie. Jeśli oboje partnerzy są w stanie być w pełni obecni i słuchać zarówno werbalnej, jak i niewerbalnej komunikacji podczas trudnych póz jogi, to umiejętności te można przenieść na codzienne sytuacje i stworzyć ogólny pozytywny efekt w związku.

Pamiętaj, że jogę dla 2 osób możesz praktykować nie tylko ze swoim partnerem, świetnie wpłynie to na inne relacje, które pragniesz pogłębić. Możesz ćwiczyć na przykład z przyjacielem. 

Joga dla początkujących - zalety jogi

Czy zachęciliśmy Cię do praktyki jogi? Joga dla początkujących nie jest taka zła 🙂 A może jesteś zainteresowany innymi aktywnościami, takimi jak na przykład medytacja

Zgłoś nadużycie

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

GIPHY App Key not set. Please check settings

Współcześni ludzie wytworzyli wiele różnych kultur. Czym globalizacja i homogenizacja? Jakie są skutki globalizacji? Czy jest ona pozytywna czy negatywna?

Globalizacja – Czy Ty też jesteś jak inni?

Gdy robi się gorąco, nie ma to jak grecka kawa na zimno! Jak zrobić kawę frappe - przepis i historia kawy. Przeczytaj i zrób sobie pyszny napój na ochłodę!

Jak zrobić kawę frappe?