Chciałoby się rzec, że cudze planety chwalicie, a własnego ciała nie znacie. Otaczający nas świat skrywa w sobie wiele tajemnic. Często dowiadujemy się o istnieniu kolejnej planety w Układzie Słonecznym, czy też o zaskakujących cechach inteligencji zwierzęcia. Jednak już samo nasze ciało i różne ciekawostki o ciele człowieka są ogromną księgą pełną sekretów. Ciekawostki o ludzkim ciele mogą być równie zaskakujące bo nadal naukowcy odkrywają wiele tajemnic. Ludzki organizm jest bardzo złożony, a naukowcy każdego roku znajdują nową informację dotyczącą jego funkcjonowania, co sprawia, że zaczynamy się zastanawiać, jak bardzo tak naprawdę jesteśmy świadomi naszych „opakowań”. Ciekawostki o człowieku oraz ciekawostki o ludzkim ciele bywają bardzo zaskakujące.
Ten artykuł pomoże Ci odkryć kilka ciekawostek o ludzkim ciele oraz wyjaśni zaskakujące szczegóły na jego temat.
Ciekawostki o ludzkim ciele i o człowieku
1. Czy kolor oczu się zmienia?

Pierwsza ciekawostka Kolor naszych oczu zmienia się, gdy dorastamy. W momencie narodzin większość z nas ma zwykle niebieski lub szarawy kolor. Dzieje się tak dlatego, że gdy się rodzimy, to ilość melaniny jest wciąż niewystarczająca. W ciągu sześciu miesięcy po urodzeniu zaczyna się produkcja melaniny i właśnie to tłumaczy, dlaczego barwa oczu dzieci tak bardzo się zmienia w okresie przedszkolnym. Po kilku latach życia produkcja melaniny w oku ustaje i kolor tęczówek się stabilizuje.
2. Jaki jest najdłuższy organ?
Najdłuższym organem w naszym organizmie jest jelito cienkie, które może osiągać do 3 metrów długości za życia człowieka. Jednak to nie wszystko. Po śmierci, jelito cienkie rozszerza się, osiągając nawet od 7 do 8 metrów długości!
3. Ile kości ma ludzkie ciało?

Człowiek gdy się rodzi ma 300 kości, a gdy umiera 206. Ciało człowieka rozwija się aż do 20 lub 25 roku życia. U dzieci wiele kości rozwija się częściowo, jak małe kawałki, które po pewnym czasie łączą się ze sobą.
4. Ile mięśni wprawiamy w ruch podczas wykonywania gestów?
Nikt chyba nie ma wątpliwości co do tego, że na twarzy są mięśnie. Pytanie brzmi: ile z nich jest zaangażowanych w każdy z gestów, które wykonujemy na co dzień? Otóż kiedy się uśmiechamy, używamy 17, a kiedy się zmarszczymy, jest ich dużo więcej, aż do 43. Natomiast kiedy jesteśmy źli lub płaczemy – 37.
5. Po czym możemy zidentyfikować ludzkie ciało?
Nie tylko odciski palców są unikalne, ale również język. Odciski palców stały się jednym z najskuteczniejszych identyfikatorów danej osoby. Każdy człowiek ma swoje własne i nie jest to cecha, która może być dziedziczona lub jest zależna od genetyki, więc nawet identyczne bliźnięta nie mają wspólnych odcisków palców. To samo odnosi się do ludzkiego języka. Każdy człowiek ma inny, z mniej lub bardziej zaznaczonymi obwodami, własnym kształtem i rozmieszczeniem kubków smakowych.
6. Dzielimy DNA z bananami?

Choć może trudno w to uwierzyć, człowiek dzieli 50% swojego DNA z bananami. Dzieje się tak, ponieważ istnieją geny, które funkcjonują zarówno u roślin, jak i u zwierząt, generując identyfikację w sekwencji DNA.
7. Ile mamy zmysłów? 5 zmysłów? Kłamstwo!
Chociaż w szkole uczono nas, że w ludzkim ciele jest pięć zmysłów (słuch, smak, zapach, wzrok i dotyk), w rzeczywistości człowiek ma ich więcej. Ponieważ badania wciąż nie są jasne, ile zmysłów posiada człowiek, można wymienić kilka z najciekawszych. Wśród nich mamy poczucie równowagi, kinestezji (postrzeganie ruchu), propriocepcji (postrzeganie własnego ciała), a także mechanorecepcji (zdolność motoryczna reakcji), czy nocycepcji (zdolność do odczuwania bólu)…

Jak widzisz ciekawostki o ludzkim ciele bywają zaskakujące, a niektore wręcz niewiarygodne. Która z tych niesamowitych ciekawostek o ludzkim ciele zafascynowała Cię najbardziej?
Rozkminiła: Natalia Skalska
Grafika: Rafał Mazurek
Redakcja: Dominik Grott
GIPHY App Key not set. Please check settings